Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Ako vojnata trae kolku sto se prognozira, Rusija nema proizvodstven kapacitet da gi namesti zagubite. Ukraina od druga strana kje bide snabduvana od cel svet. Uste sega del od Ruskite vojnici izgledaat kako bezdomnici vo sporeba so ukraincite, a tek za 5-10 godini.

Kina go ima toj proizvodstven kapacitet i ekonomija za da napravi balans, muabetot e dali kje sakaat da pomognat ili kje gledaat od strana.
Не е вистина ова. Има Русија производствени капацитети за вооружување поголеми од Кина. Треба само да се свичне во воен режим. Ресурси имаат не им треба ништо од надвор.

2/3 од кинеското вооружување е made in russia. Протоа не ги спомињам фабриките во Кина лиенцирани и водени од Руси. Накратко кажано Русија ја направи воена сила Кина во последниве 30 години.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.772
Поени од реакции
8.408
Не се секjвам некоj да ги окопирал источните држави да ги пикне насила во НАТО, сами го бараа. Гласаа на референдуми. Ова што се случи на Грузиjа и Украина укажува дека били во право. Тебе ако ти е толку неповолно Македониjа во НАТО зашто не го спречи? Еве Србиjа не сака, Австриja и Шведска не сакаат, коj ги окопира да ги пикне.
Дали човек кој живее во Македонија изрази мислење дека Америка не можеле да ти ја окупираат во државата и со сила да те пикнат во НАТО?

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.116
Ako vojnata trae kolku sto se prognozira, Rusija nema proizvodstven kapacitet da gi namesti zagubite. Ukraina od druga strana kje bide snabduvana od cel svet. Uste sega del od Ruskite vojnici izgledaat kako bezdomnici vo sporeba so ukraincite, a tek za 5-10 godini.

Kina go ima toj proizvodstven kapacitet i ekonomija za da napravi balans, muabetot e dali kje sakaat da pomognat ili kje gledaat od strana.
ne se zanesuvaj ova ke trae do zima.... rusite ne se ameri, ne pravat vecni vojni. site dejstvija vo poslednite 20 god im se brzi i limitirani.

ako se resat za okupacija ke iscistat sve ama mislam deka samo ke smenat vlada i ke potpisat pak dogovor za bratstvo.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.398
Поени од реакции
81.740
Ako vojnata trae kolku sto se prognozira, Rusija nema proizvodstven kapacitet da gi namesti zagubite. Ukraina od druga strana kje bide snabduvana od cel svet.
Тоа ми е прашањето од пред многу страни:
Русија ќе заглави 20 години у Украина и ќе гледа за цело време како Западот доставува све и свашта у Украина, за Украина да може да одржува некакво status-quo?
Тука се занимавам со тоа:
Секогаш прашањето е - до каде се смета дека може Западот да оди?
Воено вмешување секако би значело еден чекор пред нуклеарна војна. Ако Путин не блефира, тогаш до каде би одел Западот, а да не рискира таков одговор?
Ќе ги наоружува? Волку само? До која количина и квалитет на оружје ќе одат, без да предизвикаат напад од Русите? Колку ќе го толерираат ова Русите и колку стварно се ефективни (или ќе бидат ефективни) санкциите, во смисол да повлијаат на поведението на Русија?

Знае некој колку би траело ова? На Запад некои викаат декада. Десет години да се води ваква војна таму, има економски да пропадне цел свет, баш како нуклеарна војна да избило. Дали санкциите и помошта на Западот ќе овозможат Украинците да се борат со години, без да се тригерне ултимативна војна?

Не барам ја некој да ми ги одговори овие прашања, само го потенцирам нивното постоење.
Но, пред еден ден, Путин ми одговори, кога даде изјава дека тие кои ја помагаат Украина може да бидат третирани како соучесници. Слична изјава на онаа вчера за тие кои спремаат зона за забранети летови, ќе се соучесници.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.523
Поени од реакции
3.636
Многу се релевантни овие агенциите за рејтинзи. Пред големата криза со недвижноистите, сите тие финансиски организации имаа одлични рејтинзи, па се срушија како кула од карти. Буквално можеш да си купиш ваков рејтинг.
Релевантни са за тебе , за инвеститорите не са.
Аjде ,бегаj си купи реjтинг. :tapp:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Колкава слабост и несигурност се осеќа кај луѓе кои интензивно користат смешковци… чудо едно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.004
Поени од реакции
17.834
Тоа ми е прашањето од пред многу страни:
Русија ќе заглави 20 години у Украина и ќе гледа за цело време како Западот доставува све и свашта у Украина, за Украина да може да одржува некакво status-quo?
Тука се занимавам со тоа:

Но, пред еден ден, Путин ми одговори, кога даде изјава дека тие кои ја помагаат Украина може да бидат третирани како соучесници. Слична изјава на онаа вчера за тие кои спремаат зона за забранети летови, ќе се соучесници.
Epa ima dosta za razmisluvanje okulu ova.
Najakoto oruzje mu e nuklearnata opcija - no, mislam deka ne mozhe retroaktivno da gi menuva crvenite linii. Oni neformalno se dogovorija, nato vojska e off limit, ama oprema e dozvolivo. Nema da dobie povekje odstapki zasto vojnata ne mu ide ko so treba i voenata oprema se pokaze kako dosta znacajna.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Релевантни са за тебе , за инвеститорите не са.
Аjде ,бегаj си купи реjтинг. :tapp:
Немој да бидеш глуп. Или биди, твоја работа. Гледај го The big short да сфатиш колку вредат тие рејтинзи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.398
Поени од реакции
81.740
Релевантни са за тебе , за инвеститорите не са.
Аjде ,бегаj си купи реjтинг. :tapp:
Сочуство.

Таков расист да избереш на власт, е срамота за у 21-ви век.

"Овие луѓе се интелигентни, образовани... не се ова бегалците на кои сме навикнати."


Кој би рекол дека претседател на една европска држава е толку утепан?

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.398
Поени од реакции
81.740
Oni neformalno se dogovorija, nato vojska e off limit, ama oprema e dozvolivo. Nema da dobie povekje odstapki zasto vojnata ne mu ide ko so treba i voenata oprema se pokaze kako dosta znacajna.
Ме пресмеа.
Им вика - Ако се вмешате, ќе има нуклеарна војна. И они не се вмешуваат директно.

Потоа се појавуваш ти и тој западен став го толкуваш како отстапка кон Русија?
:lolzz:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Не се секjвам некоj да ги окопирал источните држави да ги пикне насила во НАТО, сами го бараа. Гласаа на референдуми. Ова што се случи на Грузиjа и Украина укажува дека били во право. Тебе ако ти е толку неповолно Македониjа во НАТО зашто не го спречи? Еве Србиjа не сака, Австриja и Шведска не сакаат, коj ги окопира да ги пикне.
може да посочиш некој референдум, само немој како оној за независноста на Косова.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Хипкризијата на Западот немам намера да ја оправдувам и бранам, но нема ни да ја користам за да ја оправдувам и бранам Русија како агресор. Чист whataboutism е тоа, не го намалува непотребното страдање во Украина. Морничаво е ова што го читам во темава, во најмала рака. Стари тапанари, татковци и дедовци некои, да се ситат на тоа колку умреле денес во Украина, да урлаат и да навиваат за жртви. What kolovrt и српски блогови does to a motherfucker...
Русите се влезени веќе во Финска долж границата, неколку метри под земја. Едно 200-300.000 од нив. Ако сакаат денешниве Руси да им се придружат, слободно.
Немаш намера западот да го правдаш, секако ни критика, битно си уживате во благодетите, додека некаде далеку некои страдаат за западот да живее во изобилие.
Почна на запад да ви се нарушува комфортната зона и одма почнавте со хуманост, правда, дрн дрн јариња. Ајде издржете уште некоја недела, ќе се израмни кривата, Русија ќе настрада од санкциите и се по старо, освен цените :D

Уште поморничаво е што ги бодрите Украинците да продолжат да гинат, го демонизирате не само Путин, туку и сите Русите (после демек сте за мир), наместо да кажете Украина кој ти К, остани неутрална, испочитувај ги Минск договорите, дозволи демократски референдуми во областите каде мнозинство зборат Руски, дали сакаат со Русија или во Украина, нешто слично како овој вашиот Олаф:


“I also made it clear in Moscow and in my visit that this option [Ukraine’s membership of NATO] is not on the table and will not take place,” he said during an interview with German public broadcaster ZDF.

“I said publicly that we all know that Ukraine’s NATO membership is not on the alliance’s agenda today,” he added. “That was understood by the American president, that [was] also understood by the French president.”

Scholz said he shares Russian President Vladimir Putin’s security concern and clarified to Putin that Ukraine will not be allowed to join NATO.

“The Russians were worried about the control issue of their security. [Putin was worried] that NATO has a military setup and rockets in Ukraine targeting Russian territory. That is why we tried to make it clear that this will not occur,” he elaborated
Ekonomska pomos kje im treba sigurno, a kako trgnale so gubenje na opremata, mozebi i voena pomos. Cel zapad gi vooruzuva ovie, ukrainskite vojncii se poopremeni od ruskite.

Da svetot vekje e unipolaren, ama mislam deka tuka kje otide vo uste pogoema ekstrema.
Добро, што се случува со твојата проценка и расудување на темава... нешто налик на Корона темата ли ќе е :D (малку покасно ќе ти текне)... Русите ќе страдале, Русите слабо оружје, Русите губеле, Русите глупи проценки имале (и тоа за територија која секоја педа ја знаат, територија во која владее корупција на сите нивоа па нема проблем да соберат инфо од Украинските безбедносни служби) итн итн.
До толку не можеш да согледаш дека се игра некоја поголема стратешка игра, па затоа не гледаме никакво модерно оружје, нелогични и контрапродуктивни мерки од страна на западните држави и самите Украинци. Цело време го повикуваат НАТО да се вмеша, медиумите го преплавија народот со информации демек Путин е самиот ѓавол :toe:

Овој пак го заборавив:
Henry Kissinger said back in the Washington Post on March 14, 2014, when Russia took back Crimea – “The demonization of Vladimir Putin is not a policy. It is an alibi for not having one.”
 

Kajgana Shop

На врв Bottom