Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.116
Moody's cuts Russia rating to Ca on rise in default risk

Погодете од 3 пати кој ќе сака да инвестира во Русија во следните 5 години.
Утре ќе го спуштат и другите агенции..
Rating Ca- втор најнизок рејтинг на скалата, еднаков на мизерија.
https://www.reuters.com/business/finance/moodys-cuts-russia-rating-ca-rise-default-risk-2022-03-06/
А да , ке ивестират Кина , Индиja и Бразил.. :D
jas uste cekam da mi kazes od kade da kupam rublji... probav i od rusija ama ne davaat ni oni u pm...

ic da ne se sekiras koj ke investira tamu, sekiraj se ako resat da gi nacionaliziraat veke vnesenite investicii, i oni da pocnat so zaplenuvanje ko na zapad.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
А нјсмешно од све ќе биде, ако престане трговијата на гас со ЕУ. Иран ќе се претвори во трговско прокси на Русија и тоа по цена на Нуклеарен договор.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.398
Поени од реакции
81.740
Доста западни гласови тврдат дека разврската на војнава ќе ја чекаме 10-15-20 и повеќе години, што ќе биде катастрофа за цел свет, помалку или повеќе.
Ако е така, тогаш во контекст на евроинтеграцијата на нашиот регион:

Западот се заеба со одлговлекување на интеграцијата на Западен Балкан. Мислам дека ваква состојба во Босна, Србија (и Косово), па и Македонија, нема да иде во корист на европската безбедност (нешто што е веќе на фрагилни нозе), во текот на тие воени години, кои не очекуваат.
Они можат да кажат - интеграцијата на Западен Балкан е on-hold, заради поважните безбедносни предизвици. Па така, у тие претпоставени 10-15-20 години војна, санкции, изолација, Русија би можела да дестабилизира преку Западен Балкан.

Или можат да убрзаат процес и со политичка одлука да го интегрираат регионот (како во случајот на Романија и Бугарија), или пак некои негови делови. Со што би се намалиле безбедносните ризици, од аспект на руско влијание.

Вучиќ е снаодлив кретен, кој успеа да направи многу за својата земја на надворешно-политички план (за внатрешно-политички е кретен).
Он кажа:
„Ги замолувам луѓето да разберат дека најважно ни е да се тргнеме од пругата бидејќи возот нема да застане“

Што у најгруб превод значи - у крајна линија, си го пиел како и да е.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.116
А нјсмешно од све ќе биде, ако пресране трговијата на гас се ЕУ. Иран ќе се претвори во трговско прокси на Русија и тоа по цена на Нуклеарен договор.

iran ima dolgorcni dogovori so kina.

samo qatar moze da snabdi desetinka od toa sto i treba na eu. poleka se im se vraka, gi sjebaa iran, libija, turcija...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Да има марионетска власт сепак треба 40м народ до некаде да го прифати тоа. После ништење на нивна држава не знам колку ќе прифатат. Изгледа малку наивно идејата поставуваш марионетска власт и како да не било ншто. Истото важи со анексија. Блицкригот очигледно не им успеа па секој ден војна понатака значи поголеми штети за Украинците и со тоа поголем гнев.
Колку суверени држави познаваш на “рамнава плоча“?
Или ете тргни од дома, како гледаш денешнава власт во Македонија?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Доста западни гласови тврдат дека разврската на војнава ќе ја чекаме 10-15-20 и повеќе години, што ќе биде катастрофа за цел свет, помалку или повеќе.
Ако е така, тогаш во контекст на евроинтеграцијата на нашиот регион:

Западот се заеба со одлговлекување на интеграцијата на Западен Балкан. Мислам дека ваква состојба во Босна, Србија (и Косово), па и Македонија, нема да иде во корист на европската безбедност (нешто што е веќе на фрагилни нозе), во текот на тие воени години, кои не очекуваат.
Они можат да кажат - интеграцијата на Западен Балкан е on-hold, заради поважните безбедносни предизвици. Па така, у тие претпоставени 10-15-20 години војна, санкции, изолација, Русија би можела да дестабилизира преку Западен Балкан.

Или можат да убрзаат процес и со политичка одлука да го интегрираат регионот (како во случајот на Романија и Бугарија), или пак некои негови делови. Со што би се намалиле безбедносните ризици, од аспект на руско влијание.

Вучиќ е снаодлив кретен, кој успеа да направи многу за својата земја на надворешно-политички план (за внатрешно-политички е кретен).
Он кажа:
„Ги замолувам луѓето да разберат дека најважно ни е да се тргнеме од пругата бидејќи возот нема да застане“

Што у најгруб превод значи - у крајна линија, си го пиел како и да е.
Ja kako sto znam i sum ucel, pretsedatel na drzava vodi nadvoresni politiki, a premier vodi vnatresni politiki.. Za vnatre ja ima brnabic koja e glavna.. A toa sto Zaev kaj nas izigravase pretsedatel i vodese nadvoresni politiki e taa e druga rabota (nasiot pretsedatel e bezglasna bukva)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.004
Поени од реакции
17.834
sve sto izgubija od tehinka ke si go nadoknadat od zaplenetata ukrainska tehnika.

zosto bi im trebala ekonomska pomos? aj razbiram ke im trebaat ponatamu nekoj produkti/delovi/servisi sto zapadot im gi nudese ama ekonomska pomos?
Ako vojnata trae kolku sto se prognozira, Rusija nema proizvodstven kapacitet da gi namesti zagubite. Ukraina od druga strana kje bide snabduvana od cel svet. Uste sega del od Ruskite vojnici izgledaat kako bezdomnici vo sporeba so ukraincite, a tek za 5-10 godini.

Kina go ima toj proizvodstven kapacitet i ekonomija za da napravi balans, muabetot e dali kje sakaat da pomognat ili kje gledaat od strana.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Не се работи за „верување“ туку за реалност на геополитичката ситуација. Украина беше економски бунар без дно претходно, сега галактичко масивна црна дупка. Треба да се глупи Русите сега да ја анексираат Украина.

Инаку Путин до сега што кажал, тоа и реално се обидел да го оствари. За разлика од твоите западњаци.
А ти бе куре на кој му „веруваш“, на која библија се молиш? На чичо Бајден - кој е поим за корупција, и со семејни врски со stake in the game како што велат америте, син му во надзорен одбор во украинскиот пандан на Газпром каде си лапаше милиончиња долари...

Не ти се ни обраќам на тебе, јасно ми е што правиш овде, туку на другите што можеби те читаат.



Што е ова поразлично од тоа што го прави САД во колосално поголеми размери и со поголеми страдања и жртви??


Нормално, не може без Хитлер споредби. Значи НАТО/САД што ги опколуваат Русија со нови членки во воен сојуз против нив, кои ги опколуваат со воени бази и нуклеарни воени бази, тие не се кривите... Русија што се брани, тие се криви?

Бугарска логика. Ви гори под газето на вас, осеќате дека пак ќе бидете на погрешната страна историјата.
Не се секjвам некоj да ги окопирал источните држави да ги пикне насила во НАТО, сами го бараа. Гласаа на референдуми. Ова што се случи на Грузиjа и Украина укажува дека били во право. Тебе ако ти е толку неповолно Македониjа во НАТО зашто не го спречи? Еве Србиjа не сака, Австриja и Шведска не сакаат, коj ги окопира да ги пикне.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.398
Поени од реакции
81.740
Ja kako sto znam i sum ucel, pretsedatel na drzava vodi nadvoresni politiki, a premier vodi vnatresni politiki.. Za vnatre ja ima brnabic koja e glavna.. A toa sto Zaev kaj nas izigravase pretsedatel i vodese nadvoresni politiki e taa e druga rabota (nasiot pretsedatel e bezglasna bukva)
Не знам што си учел, ама ако мислиш дека Брнабиќ има некаков глас пред Вучиќ за било што, тогаш, благо кажано, си наивен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Moody's cuts Russia rating to Ca on rise in default risk

Погодете од 3 пати кој ќе сака да инвестира во Русија во следните 5 години.
Утре ќе го спуштат и другите агенции..
Rating Ca- втор најнизок рејтинг на скалата, еднаков на мизерија.
https://www.reuters.com/business/finance/moodys-cuts-russia-rating-ca-rise-default-risk-2022-03-06/
А да , ке ивестират Кина , Индиja и Бразил.. :D
Многу се релевантни овие агенциите за рејтинзи. Пред големата криза со недвижностите, сите тие финансиски организации имаа одлични рејтинзи, па се срушија како кула од карти. Буквално можеш да си купиш ваков рејтинг.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.004
Поени од реакции
17.834
Поголема економска помош од превземање на извозот на Европска унија со гас што би било?
Toa so gasot e najsmesen moment vo celava situacija. Bidejki energetskata infrastruktura e potrebno godini za da se zameni, i ednite i drugite mudro si kjutat za toj del od trgovijata. I oni go sakaat gasot, i Rusija parite.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Не знам што си учел, ама ако мислиш дека Брнабиќ има некаков глас пред Вучиќ за било што, тогаш, благо кажано, си наивен.
Znam kako stojat rabotite vo praksa.. ja ti zboram na papir kako treba da bide..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom