Италијанско првенство

Кој е најдобар италијански клуб?


  • Вкупно гласачи
    746
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Дури дискутирате за небитни работи кои веќе поминаа и не можите да ги смените, направете еден тајм-аут и прочитајте еден вовед во денешниот натпревар.



Куп мечевите во Италијанското првенство се ретко интересни за публиката, бидејќи не нудат возбудливи дуели во овој период од натпреварувањето... туку атмосферата се вжештува таму некаде кон завршната фаза(полу-финале, финале). Но тоа не е случај годинава, кога уште во оваа фаза имаме дуел помеѓу титаните во Италијанскиот фудбал, торински Јувентус и Интер од Милано.

За разлика од минатите сезони, оваа година Јувентус не игра во Лигата на Шампионите, немаат шампионски амбиции во домашното првенство па логички е да се заклучи дека ќе атакуваат на единствениот трофеј кој останува. Ќе атакуваат на Купот на Италија. Од друга страна пак, Интер има состав на кој може да му подзавидат сите, составен од играчи од светска класа за секоја позиција но и достојни замени за истите. Затоа годинава Интер атакува на сите три фронтови и на првенство и на Лига на Шампиони а секако и на Купот. Тоа може да биде меч со две острици, може од преголема желба за трофеи да се изгори и на крајот да останеме само со првенството, како лани. Но, да не бидам песимистички расположен, ајде малку статистика.

Интер во ова натпреварување влезе, со подмладен состав, состав во кој играа едни Болцони, Маруфи, Фатич, Алфонсо, Балотели и сл. Но сепак доказ за тоа колку се моќни овие деца на младинската школа на Интер е фактот што успеа да декласира еден прволигашки тим во полн состав... како Реџина со вкупен биланс 7-1. Јувентус на пример, мака мачеше со еден Емполи каде едвај спаси жива глава благодарение на одличните напаѓачи па така, дури после 5 постигнати гола успеа да си резервира билет за Милано и Џузепе Меаца. Вечерва секако дека критиката како фаворит ќе го означи тимот на Интер, но сепак да не се лажеме... се игра против најтрофејниот тим во Италија и се е можно. Иако со ослабени состави двата тима ќе атакуваат на победа. Значи не очекува возбудлив трилер, па нека победи подобриот.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.032
Поени од реакции
1.143
Како што кажа Јове ќе биде тежок неизвесен натпревар.. Јувентус ќе игра без Буфон, Недвед, Салихамиџич па можеби и без Трезеге (во прв тим) поради повреди..
Кај Интер од поодамна ги нема Фиго, Дакур, Самуел, Маикон, Станкович и Суазо поради повреди, а не ќе одмараат Ибра и Церар..

Еве кои се повикани за вечерва..
Јувентус:
Birindelli, Zanetti, Iaquinta, Del Piero, Belardi, Vanstrattan, Trezeguet, Boumsong, Palladino, Grygera, Nocerino, Molinaro, Tiago, Novembre, Marchionni, Legrottaglie, Esposito, Castiglia, Cosentini, Ariaudo

Интер:

Goalkeepers: 1 Francesco Toldo, 22 Paolo Orlandoni, 71 Enrico Alfonso.
Defenders: 2 Ivan Cordoba, 4 Javier Zanetti, 6 Maxwell, 16 Nicolas Burdisso, 23 Marco Materazzi, 24 Nelson Rivas, 40 Ivan Fatic.
Midfielders: 11 Luis Jimenez, 14 Patrick Vieira, 19 Esteban Cambiasso, 21 Santiago Solari, 28 Maniche, 30 Pelј, 31 Cesar, 52 Saverio Macrм.
Strikers: 9 Julio Cruz, 18 Hernan Crespo, 45 Mario Balotelli.






Значи натпреварот се игра во 21:00 на "Џузепе Мезаца".. А за пренос не знам кај ќе даваат.. ако нема на интернет ќе го најдиме.. :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Како што кажа Јове ќе биде тежок неизвесен натпревар.. Јувентус ќе игра без Буфон, Недвед, Салихамиџич па можеби и без Трезеге (во прв тим) поради повреди..
Кај Интер од поодамна ги нема Фиго, Дакур, Самуел, Маикон, Станкович и Суазо поради повреди, а не ќе одмараат Ибра и Церар..

Еве кои се повикани за вечерва..
Јувентус:
Birindelli, Zanetti, Iaquinta, Del Piero, Belardi, Vanstrattan, Trezeguet, Boumsong, Palladino, Grygera, Nocerino, Molinaro, Tiago, Novembre, Marchionni, Legrottaglie, Esposito, Castiglia, Cosentini, Ariaudo

Интер:

Goalkeepers: 1 Francesco Toldo, 22 Paolo Orlandoni, 71 Enrico Alfonso.
Defenders: 2 Ivan Cordoba, 4 Javier Zanetti, 6 Maxwell, 16 Nicolas Burdisso, 23 Marco Materazzi, 24 Nelson Rivas, 40 Ivan Fatic.
Midfielders: 11 Luis Jimenez, 14 Patrick Vieira, 19 Esteban Cambiasso, 21 Santiago Solari, 28 Maniche, 30 Pelј, 31 Cesar, 52 Saverio Macrм.
Strikers: 9 Julio Cruz, 18 Hernan Crespo, 45 Mario Balotelli.






Значи натпреварот се игра во 21:00 на "Џузепе Мезаца".. А за пренос не знам кај ќе даваат.. ако нема на интернет ќе го најдиме.. :)
Ќе го даваат на Раи (некое). Едно е сигурно: ќе падни борба на терен.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Добро сеа вие лудило ќе глумите. ДА имаше игра со рака, земено во предвид дека Коуто признал иначе јас со очи такво нешто не видов. Ама НЕ немаше пенал и покрај тоа. Разберете го ова и не глумете ретардираност.

И не ми објаснувај за Милан шо како, мене битно убо ми е, убо ми било, најубо од сите кои не навиваат за Милан ами навоваат за кој и да било друг тим последниве 20 години. Во овај период Милан практично доминира на фудбалските терени, не прајме муабет за една утакмица или за една полусезона, јас ти прам муабет за две децениска светска фудбалска доминација. То е Милан, пример за како треба да изгледа фудбалот, Милан создава играчи, ги прави легенди, Малдини, Барези, Шевченко, Руи Коста, Кака, Пирло, Гатузо ..... то збора за големината на тимот. Титулите зборуваат за големината на тимот, однесувањето, стилот, гордоста. Тие се мерила за квалитет и за почит. А не пола сезона.

Ова е за Милан накратко, а Интер не постои. Интер за мене е тим како Сампдорија, како Болоња и поразот од Интер за мене е ист како онај против Емполи или Палермо. Со мала разлика шо повеќе ретардирани инфантилни испрдоци за некаква имагинарна доминација че слушнам. Јас така ги доживувам Интер, а тебе и другите како навивачи на второкласен тим потполно ве разбирам. И имате право да му се радувате на победата над актуелниот светски и европски супер шампион, тие моменти се максимумот за екипи како Интер и др.

Чао, пријатно.
Ок Синди,по незнам кој пат се повторуваш милан бил ваков,милан бил онаков,како ниту еднаш не ти текна дека тоа БИЛ игра многу важна улога.ДА бе чекаш да ти поверувам дека пораз од најголемиот ривал за тебе е исто ко пораз од емполи,катанија,јуве.yeah sure!
Синди џабе ти е,еве ја вистинската слика на италианското првенство,слика во која милан...прајт нешто...
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180


Ако е вака... Ај донт лајк ит ет ол. Добро е што не се целосно изоставени Ибра Креспо и Занети
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.663
Поени од реакции
5.348
По изложеното Интер ќе се обиде да го добие Јувентус во средниот ред!!Фактот што се со 4-5-1 говори на тоа..А во Јувенту стандардната стратегија на Раниери 4-4-2..Мислам дека ќе има измени..Мислам дека наместо Трезеге Раниери би го вметнал Јакинта(имаше изјава дека немал пробано да ги игра Јакинта и Дел пиеро во нападот)Така да вечер можиме да очекуваме и Јуве да почнат со Трезеге на клупа!!!
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940


Ако е вака... Ај донт лајк ит ет ол. Добро е што не се целосно изоставени Ибра Креспо и Занети
Значи и двата тима играат со скоро прв тим. (шо му е достапен) Кај се младинците на Интер? само еден напаѓач?

Добро ова е само претпоставка. Ќе ги видиме шо ќе изват на терен.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ке паднат голови вечер.

Реми ке излезе резултатот ама ке има голови...моја проценка 6+
 

foxy roxy

~!@#$%^&*()_+
Член од
22 јуни 2006
Мислења
471
Поени од реакции
7
Јас мислам дека Круз и Ибра нема воопшто да играат и со Станкович и виера во средина сигурно
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.032
Поени од реакции
1.143
Значи и двата тима играат со скоро прв тим. (шо му е достапен) Кај се младинците на Интер? само еден напаѓач?

Добро ова е само претпоставка. Ќе ги видиме шо ќе изват на терен.
Младите на Интер играат монентално со Милан.. па затоа нема да има од нив во составот против Јувентус.. И ова не е официално.. можеби ќе игра со др формација и др фудбалери во стартните 11..
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Синдикат... трујаш брат! Мислам да, беше интересен ама веќе не! Ако мислиш кога немаш аргументи дека ќе привлечеш внимание со тоа што ќе пцуеш, ќе навредуваш, си се заебал...

Морам да те опоменам пак!
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Виеира нема енергија за комплетен натпревар. Ќе биде заменет со Пеле, нешто слична е ситуацијата и со Цезар-Солари.
Сепак нема да има резултат со оваа формација, па во второ полувреме очекувам да ја врати првобитната(4-3-1-2) со внесување на Ибра на местото на некој од средниот ред. Другото горе-долу тоа е. Единствена закана гледам од Дел Пјеро, ама нема кој да го храни со топки така да, освен некој слободен удар... одбраната на Интер, не би требала да има проблеми.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.905
Ај ако разберете за некои измени во составот или во формацијата пишете, ако остане вака ќе ја пишам Х-1, па ако згрешам нека изгорам... :pos2:
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.032
Поени од реакции
1.143
Виеира нема енергија за комплетен натпревар. Ќе биде заменет со Пеле, нешто слична е ситуацијата и со Цезар-Солари.
Сепак нема да има резултат со оваа формација, па во второ полувреме очекувам да ја врати првобитната(4-3-1-2) со внесување на Ибра на местото на некој од средниот ред. Другото горе-долу тоа е. Единствена закана гледам од Дел Пјеро, ама нема кој да го храни со топки така да, освен некој слободен удар... одбраната на Интер, не би требала да има проблеми.
Абе брат не игра Ибра.. не е ни повикан.. не знам со Димитар кај го ископавте и Ибра.. јас го постирав горе составот на Интер.. напаѓачи се Круз, Креспо и Балотели
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom