Италијанско првенство

Кој е најдобар италијански клуб?


  • Вкупно гласачи
    746
Статус
Затворена за нови мислења.

Pinturicio

Forza Juventus !!!
Член од
22 септември 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
109
Abe ne go mesajte Gatuzo so gjubrinja kako Ibrahimovic i Materazzi. DA GATUZO E PRLJAV IGRAC ... TOA E FAKT , ALI TOJ IMA LICNOST . Gatuzo pravi faul , udira , ali stanuva i podava raka. RESPECT ZA GATUZO.
 

foxy roxy

~!@#$%^&*()_+
Член од
22 јуни 2006
Мислења
471
Поени од реакции
7
Гатузо те убива и после ти се извинува :pos2:
 

gos

Wrong
Член од
8 ноември 2007
Мислења
719
Поени од реакции
56
do juve fanovite:
ostavete ne nas ne mozete da ne stignete toa e veke zavrsena rabota.
vnimavajte milan da ne ve stigne
 

Pinturicio

Forza Juventus !!!
Член од
22 септември 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
109
Гатузо те убива и после ти се извинува :pos2:
Pa podobro toa odkolku taka egoisticki i ponizuvacki da se odnesuvas sprema nekogo , kako sto Ibra napravi so Dessena mislam .
P.S. neka proba da mu go napravi toa istoto na Zebina, abe ke go somele od kjotek, pa ako treba neka go suspendiraat dokraj na kariera. Recoba si znae najubavo kako udira Zebina koga igrase Recoba za Inter. NOKAUT ispi

do juve fanovite:
ostavete ne nas ne mozete da ne stignete toa e veke zavrsena rabota.
vnimavajte milan da ne ve stigne
So vakvi penali kako sto dobivte vecerva ( a i na povekjeto drugi natprevari ), rabotata e zavrsena uste i pred da pocne prvenstvoto. mozebi i za drugata sezona ako vaka ve sluzat sudiite .... neznam
 

foxy roxy

~!@#$%^&*()_+
Член од
22 јуни 2006
Мислења
471
Поени од реакции
7
Pa podobro toa odkolku taka egoisticki i ponizuvacki da se odnesuvas sprema nekogo , kako sto Ibra napravi so Dessena mislam .
P.S. neka proba da mu go napravi toa istoto na Zebina, abe ke go somele od kjotek, pa ako treba neka go suspendiraat dokraj na kariera. Recoba si znae najubavo kako udira Zebina koga igrase Recoba za Inter. NOKAUT ispi
Јас колку што видов ИБРАКАДАБРА само го штипна т.е сакаше да му кажи дека не е дораснат за да збори, игра или било што друго со него
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.905
Јас колку што видов ИБРАКАДАБРА само го штипна т.е сакаше да му кажи дека не е дораснат за да збори, игра или било што друго со него
А може и му се свиѓал дечкото па затоа го штипнал :pos2:

Според оние кои не го сакаат Злате наш (а до вчера му се поклонуваа), нормално е да дигнеш некого на копачки и да го испратиш на подолг престој во болница, ама е многу опасно да го штипнеш за образ зошто тоа може битно да влијае на играчот кој бил штипнат (под услов да не е геј) и да влијае на крајниот исход на натпреварот.

:tapp:
 

Pinturicio

Forza Juventus !!!
Член од
22 септември 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
109
А може и му се свиѓал дечкото па затоа го штипнал :pos2:

Според оние кои не го сакаат Злате наш (а до вчера му се поклонуваа), нормално е да дигнеш некого на копачки и да го испратиш на подолг престој во болница, ама е многу опасно да го штипнеш за образ зошто тоа може битно да влијае на играчот кој бил штипнат (под услов да не е геј) и да влијае на крајниот исход на натпреварот.

:tapp:
Pa ovoj od Parma radi toa so ne mu vrati valjda i sakase da go stipne ( mozda e gej tipot ) :pos2: , ali nekad ke pogodi nekoj so ne e gey i ke se zaebe gadno
 

gos

Wrong
Член од
8 ноември 2007
Мислења
719
Поени од реакции
56
Pinturicio напиша:
So vakvi penali kako sto dobivte vecerva ( a i na povekjeto drugi natprevari ), rabotata e zavrsena uste i pred da pocne prvenstvoto. mozebi i za drugata sezona ako vaka ve sluzat sudiite .... neznam
ok ti kazav vidi go milan pobedi cuvajte se
a zas ostavetene
ili seuste imate nadez ama mislam deka nadezta vi umre prva
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
ајдеееее има уште точно пола сезона до крај а до тогаш се е можно да се случи! не е 3-4 кола до крај па да се знае дека интер е шампион. Не се избрзувајте за после да не плачете. Јас го почитувам како фудбалер Ибра али денес се покажа откако го даде пеналот како право педерче, седи мали не знаеш кој сум јас ц ц ц ме нанервира
 

Pinturicio

Forza Juventus !!!
Член од
22 септември 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
109
ајдеееее има уште точно пола сезона до крај а до тогаш се е можно да се случи! не е 3-4 кола до крај па да се знае дека интер е шампион. Не се избрзувајте за после да не плачете. Јас го почитувам како фудбалер Ибра али денес се покажа откако го даде пеналот како право педерче, седи мали не знаеш кој сум јас ц ц ц ме нанервира
Celosno se soglasuvam so tebe. Rece nekoj vo prethodnite postovi deka "nie" ( bjankonerite) koi do vcera mu se poklonuvavme na Ibra sega frlame so kamenja po nego. Jas seuste mu se poklonuvam na Ibra , ali mu se poklonuvam za toa kako igra, i kolku navistina e dobar vo ovaa igra. Znaci ne me nervira toa mene kaj nego , izvonreden fudbaler e. Me nerviraat negovite postapki kako licnost, so toa sto gi ponizuva drugite.
Eve ne naveduvam nikoj od Juve , ke go zemam za primer Kaka. Kaka i kako igrac i kako licnost e golem covek, ne potcenuva nikogo i gi pocituva onolku kolku sto treba.
 

gos

Wrong
Член од
8 ноември 2007
Мислења
719
Поени од реакции
56
pa da (sedi mali ne znaes koj sum ja) pa normalno ke reagira taka go vide trenerot na parma mislese deka so empoli igrat sakase da pobedat srede meazza.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Крајна линија: дури и да не беше пенал, се работи за тешка одлука при која е сосема нормално и да се погреши. Исто како и при голот на Џилардињо денес. Судењето и на двете средби си беше супер. Грешки за жал имало и ќе има. Тие се составен дел од фудбалот. Помалку нервози...

Добро дали сте свесни дека само вие тука мислите дека можеби имало офсајд. Незнам од кај ви дојде идејата, Димче воџата да не ви го испрал мозокот.

И дај клајте некое клипче да видам шо се деси на Интер-Парма, оти ми мириса на пострано. А старите како велат, кај шо има прдеж има и лајно.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.905
Rece nekoj vo prethodnite postovi deka "nie" ( bjankonerite) koi do vcera mu se poklonuvavme na Ibra sega frlame so kamenja po nego. Jas seuste mu se poklonuvam na Ibra , ali mu se poklonuvam za toa kako igra, i kolku navistina e dobar vo ovaa igra. Znaci ne me nervira toa mene kaj nego , izvonreden fudbaler e. Me nerviraat negovite postapki kako licnost, so toa sto gi ponizuva drugite.
Eve ne naveduvam nikoj od Juve , ke go zemam za primer Kaka. Kaka i kako igrac i kako licnost e golem covek, ne potcenuva nikogo i gi pocituva onolku kolku sto treba.
Е де, јас реков. Муабетот ми беше дека тоа е најмалку важно, наместо да зборуваме за фудбал ние зборуваме за тоа кој каков карактер бил и кој кого штипнал :pos2:

Кој гледал многу фудбал знае дека има секакви типови на фудбалери на теренот. Провокациите се составен дел од играта од памтивек. Фудбалер-професионалец не смее да подлегнува на провокации.

Оставете тие муабети дека Гатузо бил многу по-фер демек се извинувал откако онаков без памет каков што го дал Господ ќе направи 30 фаули по натпревар.

Златко барем не се губи во тој поглед. Може да им покаже прст или да ги штипне. “Седи-не-ме-знаеш“ фори, како што рековте. Нема ништо страшно тука.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Наместо да ви вратам во ваш манир, бо а вие го дававте... а во 93минута, а пеналот, а црвениот картон...?

Ќе одам вака.
Три бода се три бода.
Сакате посликовито?

3=3
Има еден спорт, се вика фудбал.
Не Про Еволушн Сокер, нити Фифа.
Има непостоечки офсајди, има непостоечки пенали или поинаку кажано... судиски грешки. Тоа зависи од судија до судија, всушност од нивниот критериум. Ги имало секакви од строги кои за секој прекршок посегнуваат кон џебот со картони до такви кои оставаат да се лее крв по зелениот тепих. Ако ви се допаѓа гледајте го, ако не играјте на ПС2 или компјутер.



Еве една лекција за мразачите.


Јове_Бт напиша:
Златан Ибрахимович – Чири бу, Чири ба... Ибра-кадабра!




Постојат повеќе играчи кои стојат зад успехот на тимот на Интер. Од одличните поединци како Маикон, Матераци и Ж. Цезар, до одличните тактички поставувања на Станкович и Занети од страна на Манчини... но сепак еден од овие 25 фудбалери се издвојува. Тоа е Златан Ибрахимович, сила на природата, фудбалер роден под среќна звезда, човек кој е предодреден за големи успеси... на клубско, но и на поединечно ниво.

‘’Ибра е шампион, тој е тип на играч кој може да реши натпревар во одреден момент со само еден потег. Но јас сум убеден дека сеуште ен сме го виделе вистинскиот Ибра... ако продолжи да се развива, како што тргнал... може да стане, еден од најдобрите на сите времиња.’’ – изјави Леле Ориали, тех. Директор на Интер. Па и не е далеку од вистината, целата фудбалска јавност како и сите тренери и играчи, постојано упатуваат пофалби кон него. Последната илузија/трик на Златан, ги остави сите без здив. На натпреварот во средата против ЦСКА, постига неверојатен гол, сличен на оној на Марко Ван Бастен, ако не и подобар. Значи да сумираме, голот на Ван Бастен беше одбран за еден од најубавите 50 на сите времиња!

Поранешниот играч на Малмо, пристигна во Интер минатото лето. Иако екипата од Торино беше свесна како дијамант поседува, сепак мораше да го пушти да замине во еден од нивните најголеми ривали. Ибра тоа го чекаше, шанса за играње на фудбал на високо ниво, во Италија и во ЛШ.

Договорт падна, Интер го доведе шведскиот магионичар.
‘’Навивам за Интер уште од дете, пресреќен сум што сум тука. Знам дека доаѓам во шампионски тим и мојата иднина ја гледам тука. Ќе направам се што е можно да му донесам успеси на клубот.’’- изјави Златан на првиот прес по неговото доаѓање во Милано.


Играта и тренерот.
За разлика од Јувентус, во Милано се негува поинаков фудбал. Тоа го забележа и Ибрахимович, му беше дадено повеќе време и простор, да се усовршува како играч и да ја усовршува својата техника. ‘’Во Јувентус тренерот не тераше да работиме повеќе на строго зацртани шеми, тука имам поголема слобода. Се чуствувам прекрасно на тренинг и во дресот на Интер’’ – соопшти среќниот Златан.

Впрочем играта на Интер е далеку побрза и потехничка, а тоа му одговара на Швеѓанецот. Супер се снајде во тимот на Интер. Минатата сезона имаше 15 гола, играше перфектно се додека не се повреди. Но оваа сезона, просто блеска.

Секој натпревар ќе изведе барем еден трик од кој остануваат стаписани сите на трибините и сите пред малите екрани. Можете само да замислите како му е на дефанзивците кои се задолжени да го маркираат него. Работите кои ги изведува на тренинг се неверојатни, ако успее сите тие потези да ги прикаже и на утакмица, кога кон него тргнуваат дефанзивци од типот на Неста и Малдини, тогаш дефинитивно нема спас за одбраните во Италија.

Не знам дали се сеќавате но кога играше во дресот на Јувентус, на загревањето пред еден меч успеа да жонглира со мастика! Да со мастика, лева, десна, на колено и пак во уста!!! Просто неверојатно... Истотака на повеќе наврати оваа сезона импресионираше со неговата игра, за споменување се потегот против Ливорно кога излета 3 дефанзивци со еден потег и потоа смирено и рутинирано биеше со левата нога, па постигна гол. Голот против ЦСКА, против ПСВ... многу, многу добри голови. Мајстори кои ретко кои играч на планетава може да ги направи.

Маани:
Да се вратиме во реалноста, сепак секој човек има и свои мани. Во случајов тоа е карактерот на Златан. Не е неговата себичност, тој веќе одамна не е себичен играч. Знае да солира но сега знае и да асистира. Друг е неговиот проблем.

Балкански менталитет
Сепак се познаваат неговите босански корени, карактерот засега не успева да упропасти се, но понекогаш знае да биде пресуден. Често пати знае да врати удар на противнички играч, да плукни по некој, да скини аркада, да се кара со судија... едноставно е премногу арогантен. Ако успее да го надмине овој проблем ќе му нема рамен во светот, не Златка топка... Златната топка не му бега, ако не годинава, следната ќе дојде, но ако се изгради и како личност и останува смирен во секоја ситуација, може да стане легенда.

Сепак покажува знаци на подобрување, доказ е натпреварот со Јувентус... Ете многумина тотално погрешно го видоа натпреварот. Се палат со муабетите од типот конечно некој го исчука Ибра, но не... напротив, ми се допадна тоа што Ибра остана смирен и не врати на провокациите на дефанзивците на Јувентус. Бидејќи со тоа само ќе изгубеше, ќе му направеше лошо на својот тим. Вака остана ладен и ги провоцираше уште повеќе 20 000 навивачи, кои постојано го исфиркуваа.
Ибра од пред две години, ќе влезеше да се тепа со Киелини, но новиот, созреан Ибрахимович знае и да отстапи, знае и да се повлече, за доброто на тимот. Дали тоа беше само една добра епизода или имаме нов лик во дејствието на серијата наречена Интер 1908-2008, ќе дознаеме наскоро.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.905

Добро дали сте свесни дека само вие тука мислите дека можеби имало офсајд. Незнам од кај ви дојде идејата, Димче воџата да не ви го испрал мозокот.

И дај клајте некое клипче да видам шо се деси на Интер-Парма, оти ми мириса на пострано. А старите како велат, кај шо има прдеж има и лајно.
Реков дека се тешки ситуации за носење одлука, не дека имало офсајд. И во двете ситуации потребна е повторена и успорена снимка за да се види.

Не трчај. Пошто уште не си ја ни видел ситуацијата од Интер-Парма а веќе ти мириса на посрано. Ние останатите барем прво ја видовме Удинезе-Милан па после коментиравме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom