Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Tempirani bombi bea novogodisnite zabavi bez merki. Od igracka placka sto bi rekle.
Секој го знаеше тоа, бројките беа очекувани и се збореше дека ќе рипнат и ќе се испозарази народ. Секој со своја одговорност, лошото е што многу не сфаќаат сериозно дека може од играчка плачка да биде.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Оваа бројка е околу 10.000 у реалност затоа што многу луѓе не се тестираат. Ако се земат за репер бројките од другиве земји каде што веќе на големо се шири омикронот, не би требало да има драстично зголемување во хоспитализација и смртни случаеви.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.258
Поени од реакции
5.495
Оваа бројка е околу 10.000 у реалност затоа што многу луѓе не се тестираат. Ако се земат за репер бројките од другиве земји каде што веќе на големо се шири омикронот, не би требало да има драстично зголемување во хоспитализација и смртни случаеви.
Абе дека е 10 000 не е, ама ова со 1200 мислам дека е скромно, ја би дал х2 максимално.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.499
Поени од реакции
22.139
Оваа бројка е околу 10.000 у реалност затоа што многу луѓе не се тестираат. Ако се земат за репер бројките од другиве земји каде што веќе на големо се шири омикронот, не би требало да има драстично зголемување во хоспитализација и смртни случаеви.
Zavisit. Pomalku se siri Omikronot vo plukja i organi no sepak ima dosta postari bez zastita. So pogolemi brojki rastat i smrtni slucaevi, mozebi so pomal soodnos no sepak.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.175
Поени од реакции
18.098
Секој го знаеше тоа, бројките беа очекувани и се збореше дека ќе рипнат и ќе се испозарази народ. Секој со своја одговорност, лошото е што многу не сфаќаат сериозно дека може од играчка плачка да биде.
i ja zakaciv inace, posle 2 god vesto izbegnuvanje :D imav do sea i vakciniran i nevakciniran eden kup kontakti so pozitivni, i sea vrska neam od kaj fativ.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Абе дека е 10 000 не е, ама ова со 1200 мислам дека е скромно, ја би дал х2 максимално.
10.000 е оптимистична варијанта. Рачунај ќе искачаат ко печурки сеа. Утре ќе биде над 2.000. Луѓево што се настинати а знаат дека биле у контакт со некој од овие, 1000% го закачиле, и мнооогу од нив нема да се тестираат него ќе останат дома два-три дена. Тој што ќе развие кашлица ќе иде да се тестира чисто да влезе у протокол за недај боже.

Zavisit. Pomalku se siri Omikronot vo plukja i organi no sepak ima dosta postari bez zastita. So pogolemi brojki rastat i smrtni slucaevi, mozebi so pomal soodnos no sepak.
Така е, првиот бран у наредниве две недели ќе каже за стариве колку е опасна варијантава.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
Хммммммммм

Up to 300,000 people facing heart-related illnesses due to post-pandemic stress disorder, warn physicians

Up to 300,000 people in the UK are facing heart-related illnesses due to post-pandemic stress disorder (PPSD), two London physicians have warned.

This could result in a 4.5 per cent rise in cardiovascular cases nationally because of the effects of PPSD, with those aged between 30 to 45 most at-risk, they claim.

He fears this could result in a dramatic rise in physical health issues, such as coronary heart failure, if cases are not detected or treated early.



Јебига нова наука, младите од 30 - 45 години ќе страдале од срцеви заболувања заради 'стресот' од Covid.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
i ja zakaciv inace, posle 2 god vesto izbegnuvanje :D imav do sea i vakciniran i nevakciniran eden kup kontakti so pozitivni, i sea vrska neam od kaj fativ.
Со лесно нек е, вакциниран си и млад си ќе го прекараш на нога. Незнам за тебе, но сите последните 2 недели што ги знам и слушнав дек се позитивни беа од предновогодишните забави од фирмите и веќе од денеска од новогодишната забава почнаа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.175
Поени од реакции
18.098
Со лесно нек е, вакциниран си и млад си ќе го прекараш на нога. Незнам за тебе, но сите последните 2 недели што ги знам и слушнав дек се позитивни беа од предновогодишните забави од фирмите и веќе од денеска од новогодишната забава почнаа.
Cudna rabota e ova virusov. Od letovo do ng skoro sve bese labavo, od diskoteki do kafani i nikomu niso, sea u 3 dena na eden kup mesta klasteri :D Inace mene ne mi e niso, grlo samo :)
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
vnucite bea pozitivni, utre denta grlo i suva kaslica imav. So brz test i pcr, dvata bea pozitivni.
Кога ќе ги праќаш по пиво и не те слушаат имаш сега начин за психичка уцена: Корона прележав заради вас, а вие не сакате 100 метри до продавница да отидете.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.175
Поени од реакции
18.098
Кога ќе ги праќаш по пиво и не те слушаат имаш сега начин за психичка уцена: Корона прележав заради вас, а вие не сакате 100 метри до продавница да отидете.
abe kojznae i toa da e, i na rabota iam, i drugari nekoj. I site plus minus 1 den javivme simptomi. A so nekoj vcera, so nekoj pred 5 dena si se videl. Na rabota lani kolega so simptomi doe do mene sedi, na pola den kaza i niso. toa ti e ksmet :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom