DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Јас брат му на Фил сосема инаку го доживеав.. Мислам дека беше свесен за определбата на братот и сите негови фрустрации и затоа не влегуваше во било каков конфликт.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.961
Јас брат му на Фил сосема инаку го доживеав.. Мислам дека беше свесен за определбата на братот и сите негови фрустрации и затоа не влегуваше во било каков конфликт.
Можеби и бил свесен.
Но не го оправдува тоа што не реагираше. Секоја нормална индивидуа ако не за себе, бар ќе ја одбранеше жена му и ќе му кажеше на брат му да не ја замара повеќе, поготово кога гледаш дека оваа не може да се справи со тоа.
Не реагираш на насилство само ако си го трпел и ти, тоа те зезнало скроз, не знаеш што да правиш и како да се одбраниш. Не сум психолог, лаички си објаснувам, али ете има жени, мајки кои не само што тие трпат насилство туку и нивните деца, па тие само немо си гледаат и не реагираат на тоа. И ете ќе си кажеш, како може така да не реагира, за дете се работи, бла, бла, али џабе е.
Мене овој Џорџ ми подзаличи на некоја таква блага варијанта, не мора да е моево размислување точно.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Филмот многу спор, ама ме држеше да гледам за да видам што е тоа што Фил го направило да биде такво ѓубре. Питер беше чуден лик од почеток, и иако очекував на крај Џорџ да го најде брат му со Питер во кревет, хехе, натаму водеше сцената од вечерта, излезе дека малиов го наместил да плете јаже од кожа со антракс. Јас на пример, не видов никаков показател дека Питер ќе го стори тоа: почна убаво да зборува за Фил пред мајка му, на Фил му рече: Сакам да бидам како тебе, се обидуваше да се промени во правецот во кој Фил се трудеше да го смени, па уште цигарата му ја додаваше последната вечер ...

Инаку Џорџ и Роус дека се зедоа набрзинка, па такви биле времињата и ситуацијата, не може да одат 5 години прво, плус на тие години... а нејзиното пиење само покажува дека таа ич не беше среќна во бракот.

За Питер, мој впечаток е дека за себе му враќаше на Фил, не за мајка му. Тој свесен беше дека мајка му пие (сцената кога го поттурна шишето додека седеше со неа на креветот). Дали беше психопат? Можеби: двапати го видовме со зајак, едниот пат го убил за да го сецира, вториот пат ладнокрвно му го крцна вратчето на повредениот зајак, отако го галеше.
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.088
Поени од реакции
8.138
Филмот многу спор, ама ме држеше да гледам за да видам што е тоа што Фил го направило да биде такво ѓубре. Питер беше чуден лик од почеток, и иако очекував на крај Џорџ да го најде брат му со Питер во кревет, хехе, натаму водеше сцената од вечерта, излезе дека малиов го наместил да плете јаже од кожа со антракс. Јас на пример, не видов никаков показател дека Питер ќе го стори тоа: почна убаво да зборува за Фил пред мајка му, на Фил му рече: Сакам да бидам како тебе, се обидуваше да се промени во правецот во кој Фил се трудеше да го смени, па уште цигарата му ја додаваше последната вечер ...

Инаку Џорџ и Роус дека се зедоа набрзинка, па такви биле времињата и ситуацијата, не може да одат 5 години прво, плус на тие години... а нејзиното пиење само покажува дека таа ич не беше среќна во бракот.

За Питер, мој впечаток е дека за себе му враќаше на Фил, не за мајка му. Тој свесен беше дека мајка му пие (сцената кога го поттурна шишето додека седеше со неа на креветот). Дали беше психопат? Можеби: двапати го видовме со зајак, едниот пат го убил за да го сецира, вториот пат ладнокрвно му го крцна вратчето на повредениот зајак, отако го галеше.
прашање дали постоеле педери во тоа време или па патики што ги носеше Питер или па hula hoop што ми се врткаше со тоа педерскиот газ
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
прашање дали постоеле педери во тоа време или па патики што ги носеше Питер или па hula hoop што ми се врткаше со тоа педерскиот газ
Педери постојат откако има и луѓе, ама за патиките не знам, хаха, и ми се чини дека имаа хартиени чадорчиња во коктелите кога беше вечерата, што ме збуни дали ги имало тоа време :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.957
Поени од реакции
34.327
Педери постојат откако има и луѓе, ама за патиките не знам, хаха, и ми се чини дека имаа хартиени чадорчиња во коктелите кога беше вечерата, што ме збуни дали ги имало тоа време :D
Хартиените чадорчиња дефинитивно ги немало, тоа е потврдено. Почнале да се користат десетици години по дејството во филмот. За патиките и јас не знам.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Хмм... Џорџ и Роуз се маж и жена и приватно?!?!?! Зошто се последна дознавам....
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.961
Хмм... Џорџ и Роуз се маж и жена и приватно?!?!?! Зошто се последна дознавам....
Да. Имаат и едно/две деца, мислам. Иако Кирстен не била првиот избор за улогата, не ми текнува која актерка била, па се откажала ради короната. Супер беше Кирстен, мене ми е дури и underrated актерка.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Да. Имаат и едно/две деца, мислам. Иако Кирстен не била првиот избор за улогата, не ми текнува која актерка била, па се откажала ради короната. Супер беше Кирстен, мене ми е дури и underrated актерка.
Се сложувам дека и легна улогата... Необичен пар.. Неверојатно е колку многу немаше хемија меѓу нив, можеби затоа ми е уште почудно...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.961
Се сложувам дека и легна улогата... Необичен пар.. Неверојатно е колку многу немаше хемија меѓу нив, можеби затоа ми е уште почудно...
Не им е првпат, глумат маж и жена и во Фарго, ако си ја гледала серијата. И мене ми се малце онака, али којзнае какви си се приватно луѓето. :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не им е првпат, глумат маж и жена и во Фарго, ако си ја гледала серијата. И мене ми се малце онака, али којзнае какви си се приватно луѓето. :)
Да, гледаш сега кога спомна и таму се чудесни... Капирам како медуза...
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.851
Да имаше бар малце Фарго у Роуз ќе го убиеше Фил уште у 20та минута и немаше да треба да се досадуваме у продолжение. :D
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
406
Поени од реакции
2.760
Единствено нешто што ми се свиѓаше во филмов беше музиката која уште од почетокот наговестуваше дека нешто лошо ќе се случи, уствари дека некој ќе умре. И после гледаш ти се појавува Петер со неговиот поглед, тивок и повлечен - типичен архетипски psycho убиец..

Сѐ друго беше за мене празно и воопшто не успеа да допре до мене (освен во сцените кога овој лудаков ги убиваше зајаците).
Не сум имала никогаш добро око за CGI, ама овде уште на почетокот се гледаше колку е фејк.
И овој Бенедиктов ми е многу одбивен како појава. Ликот што го глумеше баш му стоеше.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.961
И овој Бенедиктов ми е многу одбивен како појава. Ликот што го глумеше баш му стоеше.
Му стоеше ликот дека го бива за глума. :D
Одвратен вака на изглед, или не ти се допаѓа како глуми? Мене пример Пачино отсекогаш ми бил бљак, но тоа е само ради тоа што ми е ужасно ружен.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
406
Поени од реакции
2.760
Му стоеше ликот дека го бива за глума. :D
Одвратен вака на изглед, или не ти се допаѓа како глуми? Мене пример Пачино отсекогаш ми бил бљак, но тоа е само ради тоа што ми е ужасно ружен.
На изглед, за глумење добро си глуми. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom