Dva arsina-Kauri-Muslimani-primeri

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
kako taka be zosto dozvoluvame toa, do koga ke trpime
Denes onamu od drugana strana na Vardarov,ne oti sakav da odam tamu no epten po potreba na toj- onoj pazar pred Cairot.
Pocnale na kutii,na masi na tezgi da gi kitat so cel svetski arsenal za taa veselba za edna nok.
Ima tamu od se po nesto i nikoj ne gi dira, nitu im zabranuva nitu im preci vo rabotata,si go teraat biznisot dodeka vlasta seta okolu niv a bogami i gi cuva.
Vidov isprceni razno-razni raketi,zemja -vazduh more i interkontinentalni, i razni boevi rasprskuvacki glavi i grant topovski udari.Uste falese napalm bombi.
--------------------
A ne mnogu odamna pred nekoj den jas taka voobicaeno na dva paketi od jajca od ovaa strana na Vardarot gi imav naredeno-nakiteno de so celer,magdonos i brokula a da i bel luk edno kutice.Po kratko vreme sopra edna kola pred mene i samo sto se podraduvav ke padne nekoj denar koga toa ne eden tuku izlegoa cetvorica opstinski inspektori i se znae DAJ LICNA KARTA , i mi pisuva citam vo zapisnikot prodava zemjodelski proizvodi na bul.XXXXXXX i se kaznuva so globa od 20 e i .....
-------------------
Imam uste i podrasticni primeri za odnosot na drzavata i primenuvanjeto na dva arsina koga se raboti za slicni situacii prema kaurite ili muslimanite. A vie.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
Poznavajki ve od forumot, znam deka ste vekje vo penzija.

Nie 'pomladite' sme so stav deka lek vekje nema za ova. Zatoa i nema covek da ostane tuka. T.e ke ostanat partiskite gomna so go dadoa gazot za 250 evra platicka pod kirija i sea nema vrakanje.

Edinstven lek za problem pogore e da si zemes tezgiceto i da se preselis od drugata strana na vardar, togas nema nikoj da te zadeva :toe:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
kako taka be zosto dozvoluvame toa, do koga ke trpime
Denes onamu od drugana strana na Vardarov,ne oti sakav da odam tamu no epten po potreba na toj- onoj pazar pred Cairot.
Pocnale na kutii,na masi na tezgi da gi kitat so cel svetski arsenal za taa veselba za edna nok.
Ima tamu od se po nesto i nikoj ne gi dira, nitu im zabranuva nitu im preci vo rabotata,si go teraat biznisot dodeka vlasta seta okolu niv a bogami i gi cuva.
Vidov isprceni razno-razni raketi,zemja -vazduh more i interkontinentalni, i razni boevi rasprskuvacki glavi i grant topovski udari.Uste falese napalm bombi.
--------------------
A ne mnogu odamna pred nekoj den jas taka voobicaeno na dva paketi od jajca od ovaa strana na Vardarot gi imav naredeno-nakiteno de so celer,magdonos i brokula a da i bel luk edno kutice.Po kratko vreme sopra edna kola pred mene i samo sto se podraduvav ke padne nekoj denar koga toa ne eden tuku izlegoa cetvorica opstinski inspektori i se znae DAJ LICNA KARTA , i mi pisuva citam vo zapisnikot prodava zemjodelski proizvodi na bul.XXXXXXX i se kaznuva so globa od 20 e i .....
-------------------
Imam uste i podrasticni primeri za odnosot na drzavata i primenuvanjeto na dva arsina koga se raboti za slicni situacii prema kaurite ili muslimanite. A vie.
следниот пат кога политичариве ќе држат трибина во вашето мало, не да седите дома и да викате, мене не ме интерсира и да ги оставите партиските ботови си прават приватна режија, туку ќе одите таму и ова прашаше што си го поставил овде ќе го поставиш таму, на говедата што лапаат пари од нас а го дозволуваат тоа што го зборвиш.
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
257
Види значи зашто муслимани викаш а не албанци ако имаш проблем со албанци?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Уште пострашно е што се/не именуваш како каур. Си можел да пишеш Рисјани и Муслимани - Антоним би било тоа.. Рисјанин-Човек на Риста-Христа

Каурин бе.... Можеби тука лежи зајакот. Наместо да си поминел покрај тие тезги требало да ги сликаш и да пријавиш на 192
Па ако имаш мадиња и ако имаа повеќето Македончиња мадиња ќе се спротиставеа на одредена групација деструктивни планинци.
Генот ни е пореметен тоа е факт
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Абе чичко Анчо, самиот кажа дека економски си среден и си имаш и стан под кирија, пензија... и пак сакаш на црно да продаваш зеленчук, капак на се праваш глупи споредби, сепак јас не би сакал на твоите внуци толку лесно петардите да им се на дофат како на моите деца.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Уште пострашно е што се/не именуваш како каур. Си можел да пишеш Рисјани и Муслимани - Антоним би било тоа.. Рисјанин-Човек на Риста-Христа

Каурин бе.... Можеби тука лежи зајакот. Наместо да си поминел покрај тие тезги требало да ги сликаш и да пријавиш на 192
Па ако имаш мадиња и ако имаа повеќето Македончиња мадиња ќе се спротиставеа на одредена групација деструктивни планинци.
Генот ни е пореметен тоа е факт
Што лупаш бе, да не треба јас да одам таму да воведувам ред и инспекција да правам, сигурно во каурските мала качациве одат да видат дали некој законски работи или не. Или мора некако да се излиже задникот на политичариве ?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Ти како каур си дужен да пријавиш нерегуларности.
Затоа што сте бескичмењаци ја доведовте државава до ова дереџе.

Го гледаш дила петарди - Пријавуваш
Го гледаш краде струја - Пријавувуаш
Вози 200 на саат - Пријавуваш
Крши некој некаде - Пријавуваш

Тоа дали државата ќе излезе на терен и ќе постапи е друга работа.
Граѓаните се полиција едни на други. Законот мора да работи за сите подеднакво.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Ти како каур си дужен да пријавиш нерегуларности.
Затоа што сте бескичмењаци ја доведовте државава до ова дереџе.

Го гледаш дила петарди - Пријавуваш
Го гледаш краде струја - Пријавувуаш
Вози 200 на саат - Пријавуваш
Крши некој некаде - Пријавуваш

Тоа дали државата ќе излезе на терен и ќе постапи е друга работа.
Граѓаните се полиција едни на други. Законот мора да работи за сите подеднакво.
Тоа можда, у Швицарска.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.946
Ти како каур си дужен да пријавиш нерегуларности.
Затоа што сте бескичмењаци ја доведовте државава до ова дереџе.

Го гледаш дила петарди - Пријавуваш
Го гледаш краде струја - Пријавувуаш
Вози 200 на саат - Пријавуваш
Крши некој некаде - Пријавуваш

Тоа дали државата ќе излезе на терен и ќе постапи е друга работа.
Граѓаните се полиција едни на други. Законот мора да работи за сите подеднакво.
Гледа полицијата дека вади книшка од ДУИ или СДС - му дава ``да пукне, high fivе ``
Гледа дека ти немаш никаква партиска - те опоменува и уште на тоа ти се заканува

Вака како што опиша ти, функционира системот во секоја нормална држава.
Нашата северна република е далеку од нормална држава.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
238
Поени од реакции
538
Ти како каур си дужен да пријавиш нерегуларности.
Затоа што сте бескичмењаци ја доведовте државава до ова дереџе.

Го гледаш дила петарди - Пријавуваш
Го гледаш краде струја - Пријавувуаш
Вози 200 на саат - Пријавуваш
Крши некој некаде - Пријавуваш

Тоа дали државата ќе излезе на терен и ќе постапи е друга работа.
Граѓаните се полиција едни на други. Законот мора да работи за сите подеднакво.
Друже ти теоретски си во право, но практично и сам знаеш дека не е така.
Законот мора да работи за сите подеднакво, арно ама не работи.
Ти тоа што го пишуваш на форумов мислиш ли дека никој не го знае од полициски служби? Тие знаат кој број гаќи носиме, а не ова што е општо познато, па пројди таму на бит-пазар, сами џандари гледаат, и што, ќе отидеш и ќе му кажеш „Преземи нешто“. Иди, тестирај, пиши што се случило.
Реално толку е критична ситуацијата што според мене има 2 избора - или фаќај штрафта од земјата или создади ко у Америка сопствена милиција што ќе спроведува правда и нема да ја препознава власта како форма на граѓанска непослушност поради неспособност на оваа, а богами и на сите претходни (и ќе се осмелам да кажам, идни) власти на број полиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom