Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 219 50,9%
  • Не

    Гласови: 211 49,1%

  • Вкупно гласачи
    430

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
хахаха...абе ти не си со сите...вработените во NASA ако не знаат тогаш никој на светов не знае дали слетале или не...и дај малце демантирајте со информации некој ко бада бинг не вие само провоцирате а ништо немате поим од темава..:mist:
Брат, реков можеби знаат, ама и да знаат нема да кажат, оние пред 50 години не признале ништо, а сеа овие ќе признаат. Тоа е.
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
Брат, реков можеби знаат, ама и да знаат нема да кажат, оние пред 50 години не признале ништо, а сеа овие ќе признаат. Тоа е.
да ама во претходната порака, не ме сфати правилно, јас реков дека ни останува само зборот од наса, то значи дека сите докази се против нив и укажуваат дека go монтирале слетувањето на месечината, а тие нормално не признаваат, значи чим некој му е врежано и цврсто сака да верува во тоа дека сме биле на месечината, ништо не може да го предомисли....:smir:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Nafuran, за опасната радијација што ја збориш и за која најверојатно господин Молдин тврди дека се потребни 2 метра алуминим за да се заштити бродот, самиот човек кој ги открил и истражувал радиоактивните појаси околу Земјата и кои се крстени по него, господинот Van Allen тврди дека радијацијата не е толку опасна колку што е претставувана. При минувањето низ подрачјето (од 30 минути) астронаутите биле изложени на радијација еднаква на снимање на рентгенска снимка на трупот. A ако мислиш на тн sun flares кoи наводно би требале да ги изгорат астронаутите, во тој период не била забележана поголема сончева активност нити тие sun flares.

Во сите публикации се ставани добрите слики, имам видено неколку матни по нетот низ годиниве, ме мрзи сега да ти ги барам. Ама има фотографии каде што работите се вон фокус, кадрирањето е ужасно и слично. А и тие што се објавувани се кропирани, ротирани за да изгледаат естетски пријатни.


Инаку дај покажи ја таа фамозна слика која МОЖЕБИ би докажала дека Армстронг не е првиот човек на месечината но не дека и не постоело слетувањето на истата. :toe:
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24

сите сенки на сликава одат во различни правци:toe:

воочи колку се паралелни сенкиве:toe:

одлично објаснение даде во твојот коментар за оваа појава за несразмерни сенки,ама во овај случај не се случува тоа..:toe:


и те молам обрни внимание на сликава...кажи ми зошто е осветлена само површината кадешто е астронаутот...ако има сонце подеднакво ке е осветлена цела површина опфатена на сликата, овде астронаутот како да стои во некој круг на светлина

--температурата на месечината се искачува до +150 степени целзиусови а навечер се спушта до -100...при оваа температура филмот би се стопил. зошто апаратите биле без некоја посебна заштита...
извини ама стварно не ја најдов таа слика, и мене баш ме интересираше зошто го прочитав ова ама сликата не ја најдов...
п.с: посети го сајтов
http://www.abc.net.au/news/newsitems/200608/s1715780.htm - не ти е се ова малце сомнително??
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
Stapkata....

еве интересен факт... незнам дали го имаше некој пред мене напишано... ме мрзеше да читам по сите постој... ако го има ова избришетего постов мој! Е сеа ... да почниме пополека ! Како што сите имате чуено и видов некој пост за тоа како е сликана стапката... ајде и тоа ке го сметаме... но... сте се запрашале како е направена толку перфектна стапка со толкава длабочина на МЕСЕЧИНАТА!! Мислам ајде... тие биле ептен аматерски.. на месечината има каде каде помала гравитација од нас... и тој паметниот напрајл стапка во песокот каква со овдека немојш да напрајш да стапниш...! Се тоа е изрежисирано... тоа било некоја специјална пудра... и овај стапнал и така го напрајле тој голем чекор на човештвото... ЛоЛ... бар убо да го напраеле.. аматери ! основни закони на физика не практиковале! :tapp::uvo:! Pozz
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Хм... до сега сум немал прилика да размислувам за ова но како што гледам од сликите... Можеби слетале на месечината (кој знае, сите што работеле испоцркале до сега бар 80%,а останатите боледуваат од склероза, ништо не знаат) но дефинитивно сум убеден дека не се сликите таму сликани.

Инаку мислам дека Русите се понапред со развивање на вселенската техника, така да за брзо ке одат и на марс.

Едит: нели месечината нема атмосфера, па тогаш како дува ветер? Како се вее знамето? И ако дува ветер, зошто нема прашина? Месечевата гравитација е многу мала според земјината.... гарант ке се дига прашина со самото одење а не пак ако дувне ветер.
 
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
голем к*р ако ја добијат трката со Русија да не добијат златен медал или нешто слично:pos:
па види вака тогаш најважно им било да ја добијат трката а малце ако размислиш ке сфатиш за што станува збор.
 
Член од
11 август 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ima mnogu raboti koi nikogas nema da znaeme dali se vistinski ili ne. Takva e i aferata za posetata na mesecinata.Uste edna "bajka " poveke uste edna reklama ako nisto poveke. Ne znam sto i kako no imame premnogu prasanja da postavime na koi nema odgovor vo vrska so sletuvanjeto na mesecinata.No eve na primer i da E vistina toa deka navistina amerikancite stapnale na mesecinata sto znaci toa za obicniot graganin na sekoja drzava? Absolutno nisto osven eden izvik wow . Ke ni bide interesno duri mislime na toa ke zboruvame so voshit no posle mnogu kratko vreme ke zaboravime deka vsusnost se slucilo.Koga nie bi bile del od misija na mesecinata bi zboruvale i bi mislele poinaku. A dotogas , STO IMA VRSKA DALI NEKOJ SLETAL NA MESECINATA ILI NE? :toe:
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
epa zatoa e vo misterii... na primer nikogas nema da znajme ni za ubistvoto na kenedi... nitu pak sto e navistina area 51... :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
93
Поени од реакции
0
On February 15, 2001 the FOX television network aired a program titled Conspiracy Theory: Did We Land On The Moon? This program showed alleged evidence that NASA faked the moon landings. This hoax theory has been around for several years, but this is the first time it has been presented to such a wide audience. Since this Website, Rocket and Space Technology, is dedicated to the men and women who brought the moon landings to fruition, I feel the time is right for me to speak out on this topic.
_______________________________________


Стапувањето на месечината мислам дека е лага:(

_______________________
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Добро да претпоставиме дека имаат "слетано".Тогаш едно прашање.Зошто не слетал никој во последниве 30тина години???Русите дури сега ке се обидат да слетаат, а онаа фото-монта`а што ја гледавме беше навистина смешна.
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
МИЛО МИ Е ШО СЕ РАЗБРАВМЕ КОНЕЧНО:smir:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Добро да претпоставиме дека имаат "слетано".Тогаш едно прашање.Зошто не слетал никој во последниве 30тина години???Русите дури сега ке се обидат да слетаат, а онаа фото-монта`а што ја гледавме беше навистина смешна.
А зошто да “слетаме“? Што ќе земат? Уште 1000 камења и да потрошат 5 миљарди на проектот!?!
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0

сите сенки на сликава одат во различни правци:toe:

воочи колку се паралелни сенкиве:toe:

одлично објаснение даде во твојот коментар за оваа појава за несразмерни сенки,ама во овај случај не се случува тоа..:toe:


и те молам обрни внимание на сликава...кажи ми зошто е осветлена само површината кадешто е астронаутот...ако има сонце подеднакво ке е осветлена цела површина опфатена на сликата, овде астронаутот како да стои во некој круг на светлина

--температурата на месечината се искачува до +150 степени целзиусови а навечер се спушта до -100...при оваа температура филмот би се стопил. зошто апаратите биле без некоја посебна заштита...
извини ама стварно не ја најдов таа слика, и мене баш ме интересираше зошто го прочитав ова ама сликата не ја најдов...
п.с: посети го сајтов
http://www.abc.net.au/news/newsitems/200608/s1715780.htm - не ти е се ова малце сомнително??

Hahahaha , ova ne se oficijalnite sliki od prvoto sletuvanje na Mesecinata , pa duri i smesni se ,za pocetok prvite sliki se bez boja ili so bleda boja , a tuka gledame boja na znameto i toa so dobar kvalitet , neli !?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom