Premier League - 2021/2023

Кои 2 екипи нема да завршат во топ 4?


  • Вкупно гласачи
    91
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Ова со нападот е многу точно и уствари е единствениот проблем на Челзи како екипа. Реално, Челзи нема дефинирана постава во напад, онака да кажеш тој, тој и тој се бетон во напад и нема мрдање. Пошо ги гледам скоро секој меч имам впечаток дека секогаш имаат различна постава во напад, барем еден играч не е ист во однос на претходниот меч. Друг проблем е што имаат милион офанзивни играчи и освен Лукаку никој не е бетониран за прв тим. Го разбирам и Тухел, стварно добри играчи има Челзи и тешко е некој константно да седи на клупа а платен е пример 80м, ама некако мора да формираат некоја постојана постава, вака е многу шарам барам, барем за мој вкус. Оној Зијеч кретенон не знае кај тера а во Ајакс ко Марадона беше. Многу сомнителна лига е таа холандската, еден добар играч нема искочено а таму изгледаат ко Меси и Роналдо во едно споени. Не најсериозно, еден асален играч нема искочено у задње време од таму, па дури и од онаа шампионска генерација на Ајакс кога изгубија у полуфинале од Тотенхем. Де Лигт блам има у Јуве, Зијеч тиња, Дони Ван де Бек мртвила иако за овој мислам дека е одличен играч само игра у погрешна екипа, едино Де Јонг е до негде ок мада и он е далеку од тоа да кажеш дека е некој вов играч без кого тимот не може. Дамфрис кај нас катастрофа и тоа пази не бара никој од него да биде Хакими и да трпа голови и асистенции, ама типот покажува елементарно непознавање на фудбалот, лошо се позиционира, не чита игра, едноставно тактички е ужасен.

Забегав со холандскава лига али муабетот е тој, дека Челзи има премногу добри офанзивни играчи а нема дефинирано стартна постава у напад, затоа и имаат повремено стерилни утакмици од напаѓачки аспект.

Зијеш е добар играч, ама повредите во моментите кога ќе заиграше убаво го попречија да пркне како во Ајакс. Тоа и тактичката понекогаш стриктност на Тухел. Тој е десно крило, плејмејкер. Сака да влегува во средина, да дивее со 100 центаршутеви во 90 минути, да импровизира. Кај Тухел и во овој Челзи, потешко. Затоа и не може да фати континуитет. Во било кој друх тим, дури и во ПЛ, би играл како во Ајакс без проблем.
Холандската се зема секогаш со резерва, несомнено. За оној Антони би дал бубрег и покрај тоа.

Во суштина освен Лукаку, играчите од нападот се доведени од Лампард и управата. Да се прашувал Тухел, единствено можеби Пулишиќ би бил негов избор. Не знам, без претерувања, јас навистина немам видено тим што толку креира и е опасен, а истовремено толку неефективен.
На последните два домашни дуели во ПЛ со Барнли и Манчестер, Челзи упатил 49 удари. Двата меча завршија 1:1.
Автоматски споено мислење:

Она што го забележав денес кај Челси е дека во фаза на полунапад, она кога треба да има брз пас да го фати противникот надвор од позиција, Лофтус Чик ке направи потег повеќе, и му го затвораат тој брз пас и им дава време и простор на противникот да се намести на позиција. Едно 5-6 напади им сјеба со ролање на топката, степовер. Жоржињо знаеше да го даде тој пас веднаш, и од тие акции Јунајтед имаше проблеми да се одбрани. Искрено, мислев дека прв ке го извади него, ама овој остана во игра цел меч.
Точно е. Тој ионака знае некогаш да ја задржи топката повеќе одошто треба, го понесува бидејќи најчесто во тие пробиви поминува по неколку играчи. А за денес, не е научен на пивот и очекувани беа такви потези.
Ме зачуди мене Манчестер зошто не се обиде по средина да влегува и да ги искористи неговите релативно слаби дефанзивни карактеристики.
 

v_tranced

Angry Fox
Член од
27 ноември 2021
Мислења
41
Поени од реакции
89
Ајде да видиме од кој профил ке плачеш сега.
Raduvaj se za bodče, nema problem. Se raduva čoekov ko da Junajted tepal 0-3. Ako, ako, raduvaj se na poenov, nemam problem nikakov.

Eve ti tabela, pa vidi kako stojat rabotite. Misam deka najubavo e vaka, slikovito da ti prestavam.

Screenshot_20211129-073158_Rezultati.jpg
 

Vidic15

Капитенот
Член од
2 јули 2009
Мислења
587
Поени од реакции
478
Raduvaj se za bodče, nema problem. Se raduva čoekov ko da Junajted tepal 0-3. Ako, ako, raduvaj se na poenov, nemam problem nikakov.

Eve ti tabela, pa vidi kako stojat rabotite. Misam deka najubavo e vaka, slikovito da ti prestavam.

Прегледај го приврзокот 314866
Нормално дека ќе се радуваме, не натера сите овде да мислиме дека Челзи ке победи со 164850 наспрема 0 па сега сите славиме за бодот.
 

v_tranced

Angry Fox
Член од
27 ноември 2021
Мислења
41
Поени од реакции
89
Нормално дека ќе се радуваме, не натера сите овде да мислиме дека Челзи ке победи со 164850 наспрема 0 па сега сите славиме за бодот.
Дадовте гол од грешка, пречка имаше Челси , одлична голема шанса на Хадсон Одои каде Де Геа спаси сигурен гол (почеток на мечот) Честито бод, мада нема да значи ништо бодот ако нареден меч се обрукате против тим ко Вотфорд или Кристал Палас да речеме.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Дадовте гол од грешка, пречка имаше Челси , одлична голема шанса на Хадсон Одои каде Де Геа спаси сигурен гол (почеток на мечот) Честито бод, мада нема да значи ништо бодот ако нареден меч се обрукате против тим ко Вотфорд или Кристал Палас да речеме.
Што бидна со твојата прогноза, љуфна а? Ај не е страшно и грешки се за деца :D
Ти реков јас дека ако до 60’ не дадете гол ќе биде тврдо? Ти реков! Чисто онака за друг пат да слушаш постари;)
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Ова со нападот е многу точно и уствари е единствениот проблем на Челзи како екипа. Реално, Челзи нема дефинирана постава во напад, онака да кажеш тој, тој и тој се бетон во напад и нема мрдање. Пошо ги гледам скоро секој меч имам впечаток дека секогаш имаат различна постава во напад, барем еден играч не е ист во однос на претходниот меч. Друг проблем е што имаат милион офанзивни играчи и освен Лукаку никој не е бетониран за прв тим. Го разбирам и Тухел, стварно добри играчи има Челзи и тешко е некој константно да седи на клупа а платен е пример 80м, ама некако мора да формираат некоја постојана постава, вака е многу шарам барам, барем за мој вкус.
Повреди. Само не станува збор за Ливерпул, па не се збори баш за тоа :D
Лукаку и Вернер во исто време се повредија и пропуштија цел месец. Маунт прво имаше некоја ситна повреда па после го немаше и него во исто време затоа што мораше да вади осмица. Коментаторот вчера кажа, 14ти е во Челзи по број на минути сезонава, што е неверојатно. Енергичноста на целиот тим без Маунт е бар две нивоа подоле. Одма размрдаа вчера со Пулишич кој па играше во прво коло, а следните минути му беа претходно коло откако го осакатија во Америка. Зијех во припремите за сезонава изгледаше како тој од Ајакс, во Супер Куп измести рамо и дури и откако се врати Тухел не го играше затоа што сметал дека уште не му е природно движењето поради повредата. Хаверц исто неколку пати има по нешто ситно. Од сите играчи во офанзива уствари само Одои беше цело време достапен до сега, или бар не ми текнува да имал некоја повреда. Ама првиот дел го помина играјќи како десен вингбек.
И во средина Канте е падни стани, Ковачич го нема веќе повеќе од месец. Чилвел еве сега со сериозна повреда и ако е потребна операција ќе ја пропушти цела сезона. А најсилното оружје периодов беа он и Џејмс, секој противник мораше да затвара на двете страни. Алонсо ако не фати форма и продолжи како вчера, нема да има никаква потреба да го затвараат и лесно ќе се справат против Џејмс на другата страна, со играч повеќе.

И покрај сето ова, не ме грижат многу повредите сезонава заради широкиот состав и затоа што верувам во сите играчи. И го покажаа тоа затоа што успешно вадат резултати до сега еве, ама натпревари како Барнли и Јунајтед ги вадат слабостите на виделина. Мене од старт ми се фаворити рамо до рамо со Сити и Ливерпул и ова не ми е доволно голема причина да мењам затоа што верувам дека ќе се среди. Ама клучно ќе биде во следниов период да фатат континуитет во офанзивата со Лукаку. Ако он и Маунт се уиграат и се на ниво до крај на сезона, а третиот е било кој и си придонесува солидно, би требало да освојат. Ако не, најверојатно Сити и Ливерпул на крај ќе успеат да имаат некој бод повеќе.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Повреди. Само не станува збор за Ливерпул, па не се збори баш за тоа :D
Лукаку и Вернер во исто време се повредија и пропуштија цел месец. Маунт прво имаше некоја ситна повреда па после го немаше и него во исто време затоа што мораше да вади осмица. Коментаторот вчера кажа, 14ти е во Челзи по број на минути сезонава, што е неверојатно. Енергичноста на целиот тим без Маунт е бар две нивоа подоле. Одма размрдаа вчера со Пулишич кој па играше во прво коло, а следните минути му беа претходно коло откако го осакатија во Америка. Зијех во припремите за сезонава изгледаше како тој од Ајакс, во Супер Куп измести рамо и дури и откако се врати Тухел не го играше затоа што сметал дека уште не му е природно движењето поради повредата. Хаверц исто неколку пати има по нешто ситно. Од сите играчи во офанзива уствари само Одои беше цело време достапен до сега, или бар не ми текнува да имал некоја повреда. Ама првиот дел го помина играјќи како десен вингбек.
И во средина Канте е падни стани, Ковачич го нема веќе повеќе од месец. Чилвел еве сега со сериозна повреда и ако е потребна операција ќе ја пропушти цела сезона. А најсилното оружје периодов беа он и Џејмс, секој противник мораше да затвара на двете страни. Алонсо ако не фати форма и продолжи како вчера, нема да има никаква потреба да го затвараат и лесно ќе се справат против Џејмс на другата страна, со играч повеќе.

И покрај сето ова, не ме грижат многу повредите сезонава заради широкиот состав и затоа што верувам во сите играчи. И го покажаа тоа затоа што успешно вадат резултати до сега еве, ама натпревари како Барнли и Јунајтед ги вадат слабостите на виделина. Мене од старт ми се фаворити рамо до рамо со Сити и Ливерпул и ова не ми е доволно голема причина да мењам затоа што верувам дека ќе се среди. Ама клучно ќе биде во следниов период да фатат континуитет во офанзивата со Лукаку. Ако он и Маунт се уиграат и се на ниво до крај на сезона, а третиот е било кој и си придонесува солидно, би требало да освојат. Ако не, најверојатно Сити и Ливерпул на крај ќе успеат да имаат некој бод повеќе.
Да пишам ако Лукаку и Маунт дигнат/останат во форма е исто дури и пооптимистичко од тоа на некои фанови на Јунајтед дека ради роналдо сме први контендери, ама што знам јас

Реално Челзи нема имиња како останатите (читај сити или пул) ама па затоа има доста поорганизирана игра барем според мене. Дека имаат организација за висок дострел имаат, ама туку така да пишеш освајаме у ноември кога имаш само 1 бод предност друже стварно треба да не ти е арно нешто.
И после читаме тука фановите на јунајтед претерувале со самоувереност и преувеличување.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Да пишам ако Лукаку и Маунт дигнат/останат во форма е исто дури и пооптимистичко од тоа на некои фанови на Јунајтед дека ради роналдо сме први контендери, ама што знам јас

Реално Челзи нема имиња како останатите (читај сити или пул) ама па затоа има доста поорганизирана игра барем според мене. Дека имаат организација за висок дострел имаат, ама туку така да пишеш освајаме у ноември кога имаш само 1 бод предност друже стварно треба да не ти е арно нешто.
И после читаме тука фановите на јунајтед претерувале со самоувереност и преувеличување.
Кога ги намалував очекувањата затоа што бев свесен дека реално немаат шанси, ме обвинуваа дека само оправдувања барам безвезе. Сега кога верувам во тимот и не оставам никаков простор за оправдувања, пак не чини. Шампиони на Европа, први на табела, со феноменална организираност, беспрекорна одбрана и одличен учинок во напад и покрај сите проблеми. Ама не треба да сум сигурен во тимот и треба да ги гледам на пониско ниво од Сити и Ливерпул, иако и овие покажаа доста слабости до сега? Секако.

А Лукаку и Маунт имаат играно на врвно ниво. Се што побарав е да се вратат во нормала, а не некакво чудо. Стварно не знам што има оптимистично во тоа. Тоа е минимумот што се очекува од нив, да играат на нивото од минатата сезона.

Еве пак. Ако Лукаку се врати и почне да дава голови со леснотија како што знае, Маунт ја врати формата од лани, а остатокот од тимот продолжи да функционира како до сега, Челзи освојува сезонава. Ако се случи тоа, а некој друг освои, секоја чест за тој тим.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Сега ја ѕирнав табелата и гледам дека после 13 кола, само првите 4 екипи имаат позитивна гол разлика. Статистички многу лош податок.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Кога ги намалував очекувањата затоа што бев свесен дека реално немаат шанси, ме обвинуваа дека само оправдувања барам безвезе. Сега кога верувам во тимот и не оставам никаков простор за оправдувања, пак не чини. Шампиони на Европа, први на табела, со феноменална организираност, беспрекорна одбрана и одличен учинок во напад и покрај сите проблеми. Ама не треба да сум сигурен во тимот и треба да ги гледам на пониско ниво од Сити и Ливерпул, иако и овие покажаа доста слабости до сега? Секако.

А Лукаку и Маунт имаат играно на врвно ниво. Се што побарав е да се вратат во нормала, а не некакво чудо. Стварно не знам што има оптимистично во тоа. Тоа е минимумот што се очекува од нив, да играат на нивото од минатата сезона.

Еве пак. Ако Лукаку се врати и почне да дава голови со леснотија како што знае, Маунт ја врати формата од лани, а остатокот од тимот продолжи да функционира како до сега, Челзи освојува сезонава. Ако се случи тоа, а некој друг освои, секоја чест за тој тим.
A каде јас го омаловажувам тимот, напротив ти пишав дека се подобро организирани од конкурентите и имаат подобра концепција (лично мое видување). Нит мелам сеир како некој демек бараш оправдување или што ти знам нит ништо.

Боро трпеше мозочни и споредуваше играчи мислиш ова тенис е 1-1 играат (а тимски не можат ни рекламата да ја погодата не па гол да дадат) па вие на глава им се качувате на сите фанови на јунајтед на пример.

значи да резимираме прво прочитај убаво што напишал некој што го цитираш (и не го поврзувај со цел фан клуб)
второ гледај реално зашто има уште 25 кола до крај факинг њукасл има шанси топ 4 да фати а не па да збориме дека сигурно ќе освои некој на така мала разлика помеѓу главните конкуренти (иако пак ќе ти пишам според организираноста Челзи ми се фаворити)

И не јунајтед ништо нема да освои па кој сака нека е на клупа, да не биде после фан на јунајтед мрчел зашто толку самоуверено сте пишувале за челзи мислел дека они (јунајтед) ќе освојат
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
A каде јас го омаловажувам тимот, напротив ти пишав дека се подобро организирани од конкурентите и имаат подобра концепција (лично мое видување). Нит мелам сеир како некој демек бараш оправдување или што ти знам нит ништо.

Боро трпеше мозочни и споредуваше играчи мислиш ова тенис е 1-1 играат (а тимски не можат ни рекламата да ја погодата не па гол да дадат) па вие на глава им се качувате на сите фанови на јунајтед на пример.

значи да резимираме прво прочитај убаво што напишал некој што го цитираш (и не го поврзувај со цел фан клуб)
второ гледај реално зашто има уште 25 кола до крај факинг њукасл има шанси топ 4 да фати а не па да збориме дека сигурно ќе освои некој на така мала разлика помеѓу главните конкуренти (иако пак ќе ти пишам според организираноста Челзи ми се фаворити)

И не јунајтед ништо нема да освои па кој сака нека е на клупа, да не биде после фан на јунајтед мрчел зашто толку самоуверено сте пишувале за челзи мислел дека они (јунајтед) ќе освојат
Не мислам дека не гледам реално. Сезонава ќе има битка до крај, очекувам нешто како пред три години кога Сити и Ливерпул завршија со само еден бод меѓу нив, само сега ќе им се приклучи и Челзи. Во таква ситуација лесно може Челзи да завршат трети, нормално. Ама како што реков, ако на се друго во тимот додадеме и во тој период Лукаку да стигне до дваесетина голови во лига, Маунт да игра како минатата сезона, нормално дека ќе го поддржувам мојот тим да освои. Не гледам ништо нереално во тоа, не ми дале причина да не верувам во тимот со се што гледам изминатава година.
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
2.020
Citam sto ste pisuvale za Chelsea, najgolemiot problem e prodorno krilo sto moze da pomine 1 na 1 igrac koga treba da se naprai vishok. Chelsea toa go nema od vremeto na Hazard i Willian. Havertz, Zijech i kompanija se daleku od toa. Site se AMF igraci sto zaradi frleni pari moraat da igraat i rotiraat na mesta koi ne im lezat voopsto na stilot.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.543
Поени од реакции
62.443
Citam sto ste pisuvale za Chelsea, najgolemiot problem e prodorno krilo sto moze da pomine 1 na 1 igrac koga treba da se naprai vishok. Chelsea toa go nema od vremeto na Hazard i Willian. Havertz, Zijech i kompanija se daleku od toa. Site se AMF igraci sto zaradi frleni pari moraat da igraat i rotiraat na mesta koi ne im lezat voopsto na stilot.
На Челси му фали малку поразличен играч од Лукаку и Вернер, некој од типот на Ван Нистелрој, на кого работата ке му е само да финишира. Со овој костур на играчи и тренер, би газеле и во Европа и во Англија. Вернер, колку и да му наоѓаат изговори тука, го нема финалниот продукт. Дали е до самодоверба или е до квалитетот на играчот, не би тврдел со сигурност, но промашува премногу зицери и тоа во моменти кога се крши резултатот. Челси прави премногу шанси по меч, но им фали егзекуција на тие шанси. Не верувам дека има тим кој имал повеќе clear cut шанси во 2 последователни меча од Челси, а дал само 2 гола, и тоа едниот од пенал.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.650
1638199340738.png

Не го сметајте Ливерпул за фаворит кога нормално овој период потонува и не постои.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom