Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
toa i jas pomisliv, samo ne gledam poenta zosto e tolku visoka i tesko bi bilo da se namestat nozite vo taa pozicija.
bas kje probam na nareden trening.
imas koristeno nekoja slicna sprava?
Немам користено ништо друго освен онаа коса клупа за стомачни. Оваа е висока веројатно за високи луѓе, да можеш надоле убаво да се истегнеш со раце со све. Инаку справава е полесна верзија на ова.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Која е таа теретана Фитнес Инфинити у Хром,ја знае ли некој?
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.855
Поени од реакции
1.285
Некој некоја програма да препорача?
Имам добро програмче целосно е напишано и објаснето од 4 до 6 недели во зависност од тоа колку сашак неделно да вежбаш. Моеш да ми пишеш да ти објаснам подетално и да ти пратам да видиш за каков вид на тренинг се работи.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
I ja bi nekoja programa za koj den sto da vezbam, bidejki momentalno vezbam se zivo u ist den :D.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.059
Поени од реакции
11.027
Цел? Моментална состојба? Колку време имаш за тренинг?
Почетник сум. 5-6 месеци имам вежбано отприлика, стандард програмата што е гради+бицепс, грб+трицепс,...
3 до 4 пати неделно. Пре би рекол 3 пати.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Почетник сум. 5-6 месеци имам вежбано отприлика, стандард програмата што е гради+бицепс, грб+трицепс,...
3 до 4 пати неделно. Пре би рекол 3 пати.
Prv den noze, cucnjevi i mrtvo diganje.
Vtor den gradi ramo
Tret den grb, zadno ramo i trapez
Cetvrti den noze hipertrofni trening
Petti den race triceps i biceps cik cak verzia.
2gr protein na 1kg telesna masa, 0,5gr masti na 1kg telesna masa i hidratite vo zavianost od potrebata. Ako gledas deka nemrdas na vaga, zgolemvas hidrati. Ako se mrsis, namalvas hidrati. Ke imas odlicni rezultati.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Почетник сум. 5-6 месеци имам вежбано отприлика, стандард програмата што е гради+бицепс, грб+трицепс,...
3 до 4 пати неделно. Пре би рекол 3 пати.
Ако можеш да тераш 4 пати, тогаш P.H.U.L
Алтернатива со 5 денови.
Алтернатива со 3 денови вака нешто.

и најбитно прилагоди ја храната согласно целта.

Автоматски споено мислење:

П.С убаво изгледај туторијали како се прават мртво дигање и Bent Over Row (веслање на нашки), врв се за маса, ама и врв за повреди.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво дечки би сакал да ве прашам дали некој знае кои тератани во Скопје (оптимално во Тафталиџе/Карпош) почнуваат со работа од 08:00 (или пред 8) сабајлечки? На работа сум од 10-6 па најмногу ми одговара тој период но како што гледам голем број од теретаните почнуваат од 10ч.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Почетник сум. 5-6 месеци имам вежбано отприлика, стандард програмата што е гради+бицепс, грб+трицепс,...
3 до 4 пати неделно. Пре би рекол 3 пати.
мое мислење овие сите стандартни програми се, велл, премногу „стандартни„ :) ако сакаш да постигнеш нешто ке треба да навлезеш во цел процесс на бодибилдинг, да почнеш да читаш за храна, како работи телото, да ги проучуваш и разгледуваш вежбите да ги пробуваш за на крај ти сам да можеш да си направиш програма што ке одговара за тебе и твој бодитајп. Друг начин е да си земеш некој асален тренер, може и не цело време еве да ти напише програм наменет за тебе, да ти даде план на исхрана да те советува и да те води да направиш неколку тренинзи со него
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
Dechki kade moze da se kupat dobri stegachi za prevencija od povredi za koleno ,zglobovi na race, noze? Isto i za abdomen mi treba kako pojas ili nesto slicno da se stegne toj del bidejki pocnav so nekoi golemi kilazhi i osekjam golem napor na toj del a imam sklonost kon hernija. Fala vi :)
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Dechki kade moze da se kupat dobri stegachi za prevencija od povredi za koleno ,zglobovi na race, noze? Isto i za abdomen mi treba kako pojas ili nesto slicno da se stegne toj del bidejki pocnav so nekoi golemi kilazhi i osekjam golem napor na toj del a imam sklonost kon hernija. Fala vi :)
Onie koi gi posakuvas i se kvalitetni se poveke od 500 evra, bidejki se nameneti za seriozni vezbaci odnosno powerlifteri. Modnite dodatoci ne ti trebaat ako znaes da vezbas, denesnite mladi pa i starite vezbaci stavaat na abdomen pojas a vezbaat race...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom