Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.010
Ја маска носам само кога морам, у банка маркет и т.н. На работа кај мене сите без маска влегуваат и не им ни барам. Секој ден сум негде у народ, кафич пицерија и т.н. Моиве се разболеа малку мака видоа ама не претерано, им давав по некоја рука суплементи. Гарант сум имал корона, нема шанса да не.
Ако носиш заклучок на мнозинство еден од сто наебувал со вирусов....тоа е не толку лошо. Живи битија сме, ризик постои...и кога влегуваш у кола, автобус, на точак, трчаш у ливада и т.н.
Треба да се мисли на здравјето на време, со употреба на здрава храна, суплементи и спорт и тогаш шансите се скоро 0 за проблем некој.
Ние сме тука на земјава експеримент, ние сме бетер од кучињата и мачките што ги чуваме дома. Можеш да земеш да плачеш а можеш и све у пизду матер да отераш....изборот е твој.
Во која држава живееш ти? Дали си свесен дека мин 30% од населението ти живее на раб на сиромаштија? Дали си свесен колку коштаат суплементите?
Дали си свесен колку кошта квалитетна храна на месечно ниво?

Па третина држава едвај има да купи леб од 20че и да забуричка манџа. Имаш пензионери со неполни 10 000 денари месечно, социјалци со 100 евра по човек, минимални плати по 15к денари.

Што е побрзо и поефтино за да ги заштитиш, вакцина или да нарачаме некој шлепер со витамини?
Другар ти ако со две вакцини не можеш да функционираш нормално, ништо не ти помага. Ни 3та доза, ни 70 посто од населението да се вакцинира. Само си поставуваш нови цели, првин беше вакцината сеа процентите.
Реалноста е дека после 2 вакцини си заштитен колку што можеш максимум, од ова само надоле ќе идеш. Не би сакал да сум ви у кожа, до крај на живот ќе живееш во агонија од вирусот.
Ја дури можам да разберам дури и владата зашто наметнува вакцинација, да си скрати трошоци од лечење. Ама вас апсолутно ништо не ви менува прагот, ако ти е пишано пак ќе идеш јабана безразлика на процентот на вакцинирани.
Батка јас функционирам нормално, единствено ми сметаат рестрикции за одредени држави и карантини, се друго ми е како и пред короната. Невакцинираните плачат дека не можат да одат во меана и во трговски.
Па и за вакцинацијата нема логика да бараш цела популација да се вакцинира, кога само одредена група граѓани е ризична, а и кај тие имаш добар дел кои без проблеми прошле. Нема па никаква логика, да забрануваш било што, за да натераш некого да се вакцинира. Очигледно е дека е друга целта.
Нема што мерки да има, препораки треба да има.

П.С. ти се спремаш за економската криза :cautious:



Двајца напуштаат, но тоа не мора ништо да значи, може ќе му станат колеги на тој од Фајзер што го сподели за имунитетот или во некоја друга фармацевтска компанија. Ниту првпат, ниту последен пат :D
Кој знае и од младите дали се критични или не?
Дали ти можеш да ги бираш како лубеница и да потпишеш кој е, а кој не е критичен и ако испадне проблем да преземеш одговорност за последиците?
Да, мене само таа криза и ѓе загрижува, оди до маркет и направи споредба на цените со тие лани, види ги недвижностите, возилата, струја и тн.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.727
Поени од реакции
38.971
Прочитав во драга кајгана пред малку дека младичот Рон бил нешто као кликбејт во темата платен од форумот, и мене ми делува така.
на платен список на Рокфелер и рептилите сум.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.786
Поени од реакции
17.539
Батка јас функционирам нормално, единствено ми сметаат рестрикции за одредени држави и карантини, се друго ми е како и пред короната. Невакцинираните плачат дека не можат да одат во меана и во трговски.
Па на толку замарање за стапката на вакцинираност а си вакциниран со 2 дози, не ќе да ми е верно тоа. А и сам си опиша пред некој пост како функционираш, далеку од нормално.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.010
Па на толку замарање за стапката на вакцинираност а си вакциниран со 2 дози, не ќе да ми е верно тоа. А и сам си опиша пред некој пост како функционираш, далеку од нормално.
Пак ќе ти повторам, единствено нешто што ми пречи се рестрикциите на одредени граници и потребата за карантин и тоа ме засега повеќе од се друго поврзано со короната. Истите нема да се променат се додека нема висок процент на вакцинирано население, т.е е прашање на време.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.786
Поени од реакции
17.539
Пак ќе ти повторам, единствено нешто што ми пречи се рестрикциите на одредени граници и потребата за карантин и тоа ме засега повеќе од се друго поврзано со короната. Истите нема да се променат се додека нема висок процент на вакцинирано население, т.е е прашање на време.
Дај боже да е така :) И мене ми сметаат границите, ама мислам не зависат од степенот на вакцинирано население.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Пак ќе ти повторам, единствено нешто што ми пречи се рестрикциите на одредени граници и потребата за карантин и тоа ме засега повеќе од се друго поврзано со короната. Истите нема да се променат се додека нема висок процент на вакцинирано население, т.е е прашање на време.
А ја па мислев ти е грижа за луѓево, да не патат, да нема смртни случаи па натегаш на вакцинирање и на прележани, ние уствари ти требаме како статистика, бројка пошто вака невакцинирани ти го реметиме шетањето и бизнис планот.
Алал ти вера.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.204
Поени од реакции
21.361
Прочитав во драга кајгана пред малку дека младичот Рон бил нешто као кликбејт во темата платен од форумот, и мене ми делува така.
Mesto so licni napadi i prepukuvanja pa i obvinuvanja da se sluzi del od clenovite, ne ke bese loso da se nasoci trudot kon poobjektivno diskutiranje.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.010
А ја па мислев ти е грижа за луѓево, да не патат, да нема смртни случаи па натегаш на вакцинирање и на прележани, ние уствари ти требаме како статистика, бројка пошто вака невакцинирани ти го реметиме шетањето и бизнис планот.
Алал ти вера.
За тие што ми е многу грижа ги натерав да се вакцинираат, за останатите има доволно хуманитарци во светот, не сакам да правам гужва.
И јас и ти сме статистика, сакале или не, ете некој одлучил дека статистички гледано тежиме еднакво (нели и исто право на глас).
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.106
Поени од реакции
5.771

Овие "дознале" дека имала 111 килограми. Ако е точно ова, 15 годишно девојче со 111 килограми? Кај отиде светот човече...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.786
Поени од реакции
17.539
Тоа дека секој си го знаел сам најубаво здравјето. Онака ептен без врска кажано од некоја си докторка.
Па види сигурно си го знае боље од тебе или некој политичар. Глеам дека и пановски и даниловски се на исто мислење.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Па види сигурно си го знае боље од тебе или некој политичар. Глеам дека и пановски и даниловски се на исто мислење.
На какви мислење? Дека секој си го знае своето здравје?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Сестра ти е исклучок е на правило. Генерално поздрави луѓе проаѓаат полесно со вирусот. Исто ко што имаш 90 годишно што пројдоа со 1 ден температура и млади што починаа, не го менува фактот дека 99 посто од починатите се над 50 години.
Освен ако не си некој хипохондричар ко тие што ти го лајкнала постот, имаш далеку поголеми ризици во животот од ковид ако си млад и здрав човек.
Пријателка професионален спортист, не пуши, не пие, здраво се храни и редовно вежба. Заболе пред скоро година дена и се уште е во количка. Толку и е уништено телото што прави два чекори и нема веќе сила да оди, се изморува само од дишење.

Можеби се само исклучоци, ама од каде да знаеш дека нема и ти да си “само еден исклучок”?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.786
Поени од реакции
17.539
На какви мислење? Дека секој си го знае своето здравје?
Дека е глупост со сила некој да тераш да се вакцинира. Инаку да, они бар даваа препораки од човек до човек, не од ракав за сите на куп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom