Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Копаат копаат, не се толку глупи антиваксериве, посебно сега кога му се приклучија интелектуалци

:D
Under the Nuremberg Principles anyone who participates in medical coercion is found guilty under international law.

The 4 principles of Nuremberg:
1: Any person who commits an act which constitutes a crime under international law is responsible therefor and liable to punishment.
2: The fact that internal law does not impose a penalty for an act which constitutes a crime under international law does not relieve the person who committed the act from responsibility under international law.
3: The fact that a person who committed an act which constitutes a crime under international law, acted as Head of State or responsible government official, does not relieve him from responsibility under international law.
4: The fact that a person acted pursuant to order of his Government or of a superior does not relieve him from responsibility under international law, provided a moral choice was in fact possible to him.
The treaty:
Permissible Medical Experiments: The great weight of the evidence before us to effect that certain types of medical experiments on human beings, when kept within reasonably well-defined bounds, conform to the ethics of the medical profession generally. The protagonists of the practice of human experimentation justify their views on the basis that such experiments yield results for the good of society that are unprocurable by other methods or means of study. All agree, however, that certain basic principles must be observed in order to satisfy moral, ethical and legal concepts:
  1. The voluntary consent of the human subject is absolutely essential. This means that the person involved should have legal capacity to give consent; should be so situated as to be able to exercise free power of choice, without the intervention of any element of force, fraud, deceit, duress, overreaching, or other ulterior form of constraint or coercion; and should have sufficient knowledge and comprehension of the elements of the subject matter involved as to enable him to make an understanding and enlightened decision. This latter element requires that before the acceptance of an affirmative decision by the experimental subject there should be made known to him the nature, duration, and purpose of the experiment; the method and means by which it is to be conducted; all inconveniences and hazards reasonably to be expected; and the effects upon his health or person which may possibly come from his participation in the experiment. The duty and responsibility for ascertaining the quality of the consent rests upon each individual who initiates, directs, or engages in the experiment. It is a personal duty and responsibility which may not be delegated to another with impunity.
  2. The experiment should be such as to yield fruitful results for the good of society, unprocurable by other methods or means of study, and not random and unnecessary in nature.
  3. The experiment should be so designed and based on the results of animal experimentation and a knowledge of the natural history of the disease or other problem under study that the anticipated results justify the performance of the experiment.
  4. The experiment should be so conducted as to avoid all unnecessary physical and mental suffering and injury.
  5. No experiment should be conducted where there is an a priori reason to believe that death or disabling injury will occur; except, perhaps, in those experiments where the experimental physicians also serve as subjects.
  6. The degree of risk to be taken should never exceed that determined by the humanitarian importance of the problem to be solved by the experiment.
  7. Proper preparations should be made and adequate facilities provided to protect the experimental subject against even remote possibilities of injury, disability or death.
  8. The experiment should be conducted only by scientifically qualified persons. The highest degree of skill and care should be required through all stages of the experiment of those who conduct or engage in the experiment.
  9. During the course of the experiment the human subject should be at liberty to bring the experiment to an end if he has reached the physical or mental state where continuation of the experiment seems to him to be impossible.
10.During the course of the experiment the scientist in charge must be prepared to terminate the experiment at any stage, if he has probable cause to believe, in the exercise of the good faith, superior skill and careful judgment required of him, that a continuation of the experiment is likely to result in injury, disability, or death to the experimental subject.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.687
Никој не ве присилува. Не е задолжителна.
...така мислиш ти, дури и медицински персонал кој не е вакциниран веќе им се насочува да не идат веќе на работа додека не се вакцинираат заведени „со неоправдано отсуство“, не значи ли тоа присилно, иако не е задолжителна?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
:pos: уште една работа потврдена од глупите ваксери, линков е од азиската берза, не е онион.

1.6m Moderna doses withdrawn in Japan over contamination

Several vaccination centers have reported that vaccine vials contained foreign matter, according to an announcement from the ministry, which added it will seek to minimize the impact of the withdrawal on the country's inoculation program.

The ministry said later in the day that the substance that had been mixed in may have been metal. "It's a substance that reacts to magnets," a ministry official said. "It could be metal."


 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Мерките им е и закаснети и промашени. Ама тоа ќе го сфатиме за неколку месеци, како што сфативме дека скоро сите претходни мерки им беа закаснети и промашени.
И што ако сфатиме....
Со децении плачат, офкаат од системот во МКД, кажуваат со примери и факти колку е трул, ама Ронче и остали верници, ти викаат мора да веруваш, нема друг избор. Филипче изјавува дека прележаните имаат послаба заштита од вакцинираните, тие одма бараат некој редок случај, само за да го оправдаат. Ваква изјава од доктор до пред 2021, ќе беше ставен на тапет за исмејување. A со изјавата дека сите претходни пандемии завршиле со вакцини,:tapp: веќе е кристално јасно дека си тера агендата, к го боли за здравјето на народот. Цар.

Да сум у Шведска, ќе верувам во препораките од системот.

@teneke ти кажав прв ќе си на отстрел, ете и Псај не те може, а зашто, нејќе да каже или да ти оспори некое тврдење :D .
Не си прај бајрам на паметот, дека некој ќе одговара, бидејќи ова е намерно плански рушење на системот, за да се изгради нов. Build Back Better
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.127
@teneke Извади ми графикон/пикс ор видеос на иљадници умрени од делтава од Кина со оглед на популацијата или доле Сауди Арабија на пример?Да ме стегне стравот у коски и да ме пушти једино со вакцина...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.687
... и Да, нова појава меѓу здравствените работници, поради непромисленоста и непризнавањето дека иако некој е вакциниран со двете дози со антиковид вакцини, па и после месец, два, може повторно да се инфицира со коронавирусот, денес низ здравствените институции највероватно има појава на многу позитивни вработени, дел се уште несвесни, дел веќе се во изолација, така да замислите кој е бедем на овој нов бран на своите работни места?
ај нема да кажам, погодите сами!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
  1. The voluntary consent of the human subject is absolutely essential. This means that the person involved should have legal capacity to give consent; should be so situated as to be able to exercise free power of choice, without the intervention of any element of force, fraud, deceit, duress, overreaching, or other ulterior form of constraint or coercion; and should have sufficient knowledge and comprehension of the elements of the subject matter involved as to enable him to make an understanding and enlightened decision. This latter element requires that before the acceptance of an affirmative decision by the experimental subject there should be made known to him the nature, duration, and purpose of the experiment; the method and means by which it is to be conducted; all inconveniences and hazards reasonably to be expected; and the effects upon his health or person which may possibly come from his participation in the experiment. The duty and responsibility for ascertaining the quality of the consent rests upon each individual who initiates, directs, or engages in the experiment. It is a personal duty and responsibility which may not be delegated to another with impunity.
Тоа што се експериментира на деца на ваков начин, каде може да се загрози здравјето на детето, кои пак не можат да изразат правно релевантна волја (што е ок за проваксерите затоа што станува збор за општо добро и ризикот на децата бил минимален) треба да е кривично дело. Добро, има експеримент и експеримент. Има и во социологијата, пример. А има и онакви каде деновите на детето му се веќе избројани и вакцината му е последна сламка за спас, па нема што да загуби.

Нивните родители/старатели земаат одредена парична надокнада! Најчесто се експериментира на децата од најниските општествени слоеви, иако имаше и сторија од една докторка која го дала своето дете да му вршат експеримент со експерименталната вакцина на Фајзер. Зошто баш Фајзер? Затоа што имаат монопол врз вакцината за деца.
Дури и не е етички да се експериментира врз животни, знаеме дека немаа доволно мајмуни за тестирање за овие Ковид вакцини еден период. Ама животот на човекот е поважен од оној на мајмунот (нивен аргумент). Ок. Тука не се противам многу.

Уште поинтересен феномен се модерните мамички кои не дозволуваат носето на детето да му протече, одма трчаат на доктор, а гледам дека немаат ништо против експериментирањето врз деца. Барем од нив очекував развиен мајчински инстинкт. :unsure:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Тоа што се експериментира на деца на ваков начин, каде може да се загрози здравјето на детето, кои пак не можат да изразат правно релевантна волја (што е ок за проваксерите затоа што станува збор за општо добро и ризикот на децата бил минимален) треба да е кривично дело. Добро, има експеримент и експеримент. Има и во социологијата, пример. А има и онакви каде деновите на детето му се веќе избројани и вакцината му е последна сламка за спас, па нема што да загуби.

Нивните родители/старатели земаат одредена парична надокнада! Најчесто се експериментира на децата од најниските општествени слоеви, иако имаше и сторија од една докторка која го дала своето дете да му вршат експеримент со експерименталната вакцина на Фајзер. Зошто баш Фајзер? Затоа што имаат монопол врз вакцината за деца.
Дури и не е етички да се експериментира врз животни, знаеме дека немаа доволно мајмуни за тестирање за овие Ковид вакцини еден период. Ама животот на човекот е поважен од оној на мајмунот (нивен аргумент). Ок. Тука не се противам многу.

Уште поинтересен феномен се модерните мамички кои не дозволуваат носето на детето да му протече, одма трчаат на доктор, а гледам дека немаат ништо против експериментирањето врз деца. Барем од нив очекував развиен мајчински инстинкт. :unsure:
То мамичките се сите антиваксерки, барем кај нас.

Сега на друго место, шо знам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
@teneke Извади ми графикон/пикс ор видеос на иљадници умрени од делтава од Кина со оглед на популацијата или доле Сауди Арабија на пример?Да ме стегне стравот у коски и да ме пушти једино со вакцина...
Не ти се доволно слободите што ќе ги уживаш, како целосно вакциниран член на заедницата?

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.765
Поени од реакции
21.161
Во ред. Фино ќе беше да одговореше на прашањето. Вака лично да ме опишуваш мене или ете “ нас” , баш нема смисла ниту ќе придонесе на темата, ниту ќе одговори на прашањето.
Ниту ме познаваш лично, ниту те познавам. Дали сум живеел или сум бил затворен не е твој проблем. Ниту мене ме интересира дали си имал сексуален однос или не.
Зошто ја спишту дисксијава на лично ниво не ми е познато. Но во ред. Добро е што има и игнор функција на форумов.
Секое добро.
Aj ne placi odma. Sto ima da te znam licno. Vo gluvceska dupka se piknavte, kefoj ste za sekoja merka koja zabranuva dvizenje i socijaliziranje. Sto treba da ocekuvame osven deka od doma izleguvate koga treba toaletna i maski da si kupite. I toa i koga go pravite toa so polna ratna sprema ste obleceni. Da bese poinaku nemase ovoj muabet ni da go pravime ili ke bevme na ista strana vo najmala raka.
Znam deka boli vistinata i ni eden ignor nema da go promeni toa :toe:.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.687
Ова е исто ко да кажиш дека Ајнштајн не го бива за математика, само заради тоа што неговото поле на интерес е физика...кои патем кажано се нераскинливи една од друга.
Нема постручен од него по тоа прашање во државата.
... нешто збунета си и не ме разбираш? јас што пишувам, дури и фотка поставив!
или да не мислиш за д-р Петличковски, не знам воопшто како го спомнуваш и го поставуваш на исто рамниште со д-р Спироски,
... инаку мораше да го бива Ајнштајн за математика, посебно што жена му Милева Мариќ била математичарка ;)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
1.6m Moderna doses withdrawn in Japan over contamination
Еј заборавив и јас сакав оваа вест да ја пишам изминатово пладне.

Овие треба да им се дадат на проваксерите што „веруваат во науката“.
Не бринете, вакви кај нас и да дојдат веднаш ќе бидат фатени, нашите ги проверуваат редовно и професионално xD
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.279
... и Да, нова појава меѓу здравствените работници, поради непромисленоста и непризнавањето дека иако некој е вакциниран со двете дози со антиковид вакцини, па и после месец, два, може повторно да се инфицира со коронавирусот, денес низ здравствените институции највероватно има појава на многу позитивни вработени, дел се уште несвесни, дел веќе се во изолација, така да замислите кој е бедем на овој нов бран на своите работни места?
ај нема да кажам, погодите сами!
Тие се хероите, и тие се бедемот! Ваков или таков тие ни се!
Ти што шкрабаш 24/7 на ова форумов да не се рачунаш за нешто?!
Па и сите ние тука за еден стап сме..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom