Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
12 март 2009
Мислења
20.059
Поени од реакции
16.170
не и е од вакцина, идела на базен кај што имало бацки кој чакија мавале у вода :cool:, а она имала баде костим од тенок порозен матерјал:confused:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.484
Ме интересира нешто. За мене.
Нели со првата доза имав проблеми.
За ревакцинација по се што ми се случи каде очигледно беше некоја алергија, пак ќе ми ја стават истата вакцина и дефинитивно ќе ме вакцинираат? Значи во ризик сум да поминам пак 3 дена потечена. Нема шанса.

Што се случува во вакви случаеви?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.201
Поени од реакции
36.973
не гледам во болница да лежат 100 души кои имале сообраќајки или имаат срцеви болести. Наспроти, они не можат да дојдат на ред од коронаши да се прегледаат и умираат пред време.
...а што со тие што се вакцинирани, а лежат на инфективна и го оптоваруваат здравствениот систем, а други со хронични болести не можат да се лечат, нели е вакциниран со антиковид вакцина плус државата дополнително одвои средства да ја плати таа антиковид вакцина од задничкиот буџет, дупли трошок не е ?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.670
Поени од реакции
36.634
...а што со тие што се вакцинирани, а лежат на инфективна и го оптоваруваат здравствениот систем, а други со хронични болести не можат да се лечат, нели е вакциниран со антиковид вакцина плус државата дополнително одвои средства да ја плати таа антиковид вакцина од задничкиот буџет, дупли трошок не е ?
Да умре ондак чим вакцината не му помогнала.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
пак ќе ми ја стават истата вакцина и дефинитивно ќе ме вакцинираат? Значи во ризик сум да поминам пак 3 дена потечена. Нема шанса
Па сигурен сум дека никој нема со сила да те држи, за да те вакцинираат! :)
Шала настрана, зборувај до матичниот, мислам дека они имаат протоколи за вакви случаи.
Да умре ондак чим вакцината не му помогнала.
ќути она незнае дека во Тексас прават тријажа, и предност за спасување имаат вакцинираните ;)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.055
Поени од реакции
6.380
Па сигурен сум дека никој нема со сила да те држи, за да те вакцинираат! :)
Шала настрана, зборувај до матичниот, мислам дека они имаат протоколи за вакви случаи.

ќути она незнае дека во Тексас прават тријажа, и предност за спасување имаат вакцинираните ;)
Sakas da kazas deka 80 godisen vakciniran starec ke ima.prednost vo lecenjetonod 35 godisen nevakciniran vo teksas. Jas ne go razbrav tekstot bas taka kako sto pisas ti tuku drugse. Ali ajde jbg nebitno toa.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.015
Поени од реакции
41.285
...а што со тие што се вакцинирани, а лежат на инфективна и го оптоваруваат здравствениот систем, а други со хронични болести не можат да се лечат, нели е вакциниран со антиковид вакцина плус државата дополнително одвои средства да ја плати таа антиковид вакцина од задничкиот буџет, дупли трошок не е ?
колку лежат? вчера имаше бројка за тетово од 123 само тројца биле целосно вакцинирани, тројца со 120 кој повеќе оптоварува систем?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
Ме интересира нешто. За мене.
Нели со првата доза имав проблеми.
За ревакцинација по се што ми се случи каде очигледно беше некоја алергија, пак ќе ми ја стават истата вакцина и дефинитивно ќе ме вакцинираат? Значи во ризик сум да поминам пак 3 дена потечена. Нема шанса.

Што се случува во вакви случаеви?
Ако си била прележана, Фајзер прва доза е незгодна, бајги проблеми, ама со втора се поминува полесно.

Генерален совет е да си направиш тест за антитела, да не имаш премногу, како онај будалиот доктор што мавнал Фајзер два месеци после прележување, па морал да зема терапија после тоа заради премногу антитела ...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Sakas da kazas deka 80 godisen vakciniran starec ke ima.prednost vo lecenjetonod 35 godisen nevakciniran vo teksas. Jas ne go razbrav tekstot bas taka kako sto pisas ti tuku drugse. Ali ajde jbg nebitno toa.
Ако си го читал текстот, тогаш многу добро знаеш. Плус не е небитно, ме извади од контекст. Ама не се лутам, уживај (y):)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.894
Поени од реакции
5.737
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
Денес директорот во фирма кај што работи мајка ми , им рекол тие што не се вакцинирани да не ми доаѓаат на работа.
Ај не можеш да се пофалиш уште 2 пати со ова?
Читај ми потпис, аман.
Пиша еднаш, добро е, треба нешто сега да жалиме за мајка ти?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Ме интересира нешто. За мене.
Нели со првата доза имав проблеми.
За ревакцинација по се што ми се случи каде очигледно беше некоја алергија, пак ќе ми ја стават истата вакцина и дефинитивно ќе ме вакцинираат? Значи во ризик сум да поминам пак 3 дена потечена. Нема шанса.

Што се случува во вакви случаеви?
По мене, од тоа што си опишала, имаш квинкеов синдром, јака алергиска реакција на некоја компонента од вакцината, една скала подолу од анафилактички шок.
На твое место не би ни помислил за втора доза, бидејќи не само што ќе ти се повтори истата ситуација, туку може да биде и појака алергиската реакција.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.188
Поени од реакции
15.237
Прегледај го приврзокот 304458
Пред неколку дена ова истово му го реплицирав на Јанко бурек на твитер, и му ја постирав оваа слика која доста зборува...

CollageMaker_20210819_123608803_resize_38.jpg
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Дали чуваат негде примероци од старата корона....намерно да се заразуваме. Два три дена температура имав и то, сега ни толку ќе немам, верувам ако се припреми човек лесно ќе си помине, а ако еднаш ја помине следен пат нема гајле. Ќе остане пустава делта без хостови и ќе умре од глад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom