Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.094
Ne znam ja vo sekojdneven zivot ne se zamaram ni prasuvam ni nareduvam nekomu. Licen izbor. Ako me prasa nekoj ke kaza mislenje i tolku. Cesto sepak se desava tie sto prasuvaat potoa da kazuvaat neplodnost, satanisti, otrov i drugi raboti koi gi videle na youtube ili facebook. :toe:
На работа имам 50тина колеги што не сакаат да се вакцинираат. Буквално ниту еден од нив не ми зборел за неплодност, сатанисти или било што. Кога ќе им кажам дека сум вакциниран, само прекинуваат муабет. Не се сите луѓе што не сакаат да се вакцинираат како ретардине што беседеа на протести.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.667
Поени од реакции
12.624
:pos:

Да, идејата ти е ретардирана. И тоа не е навреда, ниту ад хоминем. Јас не те дискутирав тебе, ти ги дискутирав ставовите. Додека ти ме дискутираш мене. Еве ти го првиот цитат ако ти треба помош:


Јас сум ги измешал лончињата. :D
Ај бе знаеме дека сакаше да истераш сеир. У реду е.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.499
Поени од реакции
22.136
Епа ете, спасени сте. Зашто има уште дискусија на темата? За да ги спасите остнатите или не сте толку сигурни у спасеноста
Mora da se lafi nesto aktuelno e toa. Ete kompeticija na mislenja neli toa e najdemokratsko sto moze da bide. Ako nekoj ne bil vo pravo neka si priznae bez drugiot da se velici i obratno. Na kraj site sakame da sme zivi i zdravi i da pomine situacijava sto pobrzo. Ali znajs kako e, javen forum nekoj ako kaze apla gluposti (ne vikam za tebe, opsto), mora da racuna da se najde nekoj sto ke kontrira. Nisto strasno. I onaka sme ovde maks 20 dusi sto pisuvame a mnogu poveke tivki citaci. Neka se informiraat i od ovde pokraj drugi izvori i neka si odlucat. Nema loso vo toa.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.996
Абе најдобро е тотален глобален локдаун во рок 3-4 недели. Ама кога викам тотален, значи тотален. Армија и критичниот секотр да работи.
Дури и научнициве рекоа тоа е единствено решение, ама тотално неостварливо.
Имаше таков во Австралија. И? Она е изолирана од остатокот од светот.

Вирус каде антитела имаа и дивите елени, вирус каде позитивни беа неколку животни во една зоолошка, вирус кој може да го пренесуваат и куните и ги убиваа во Шпанија, па потоа и во Данска. Вирус кој може да го фатат и домашните миленици! Како ќе го спречиш вирусот? Како ќе ги спречиш мутациите кога во Африка одредени држави имаат помалку од 10% од населението имунизирано!

Вирус кој може да го фати и
вакциниран (со една, две, три дози), и невакциниран, и прележан, но и микс од претходните независно од редоследот! :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
Имаше таков во Австралија. И? Она е изолирана од остатокот од светот.

Вирус каде антитела имаа и дивите елени, вирус каде позитивни беа неколку животни во една зоолошка, вирус кој може да го пренесуваат и куните и ги убиваа во Шпанија, па потоа и во Данска. Вирус кој може да го фатат и домашните миленици! Како ќе го спречиш вирусот? Како ќе ги спречиш мутациите кога во Африка одредени држави имаат помалку од 10% од населението имунизирано!

Вирус кој може да го фати и
вакциниран (со една, две, три дози), и невакциниран, и прележано, но и микс од претходните независно од редоследот! :D
Абе тоа се само научници, тие не можат да претпостават тоа, дека ете може нова мутација таму од Индија или од елените во Орегон да му излези.

Тие направија супер вакцина, пресметаа колку штити под еден месец од давање и тоа е тоа.

Еве сега почнаа да даваат трета доза и одма пресметаа и цврсто 'ВЕРУВААТ' дека имунитетот ќе биде ДОЖИВОТЕН :pos:

Тоа е наука.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.996
Абе тоа се само научници, тие не можат да претпостават тоа, дека ете може нова мутација таму од Индија или од елените во Орегон да му излези.

Тие направија супер вакцина, пресметаа колку штити под еден месец од давање и тоа е тоа.

Тоа е наука.
Чекај, ќе одиме и на науката. Ете човекот прележал, кога треба да се вакцинира, 45 дена, 3, 6 или 12 месеци по негативниот тест? Тоа не е наука. И зошто некој да се вакцинира ако прележал? Бил заштитен како да бил вакциниран со една доза! Тоа е веќе терање агенда.

Нека направат национална стратегија каде секој ќе може да си ги испита антителата со бесплатен тест. Оние кои имаат антитела, а не се вакцинирани, нека го добијат тој мочан сертификат. Оние кои официјално се воделе како заболени, независно дали имаат антитела, нека го добијат тој мочан сертификат. Со вакцинирани и прележани треба да се гради колективниот затоа што никогаш нема да стигнеме до тие 80% вакцинирани.

Ова со третата доза е трагикомедија. Од оние кои имале слаб имунолошки одговор стигнавме до сите граѓани!

Нема многу наука во целиов овој процес. Меѓусебно се јадат самите експерти за популарност. Гледај што се случува и во САД. Од мерките до теоријата за потеклото на вирусот.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.923
Поени од реакции
5.765

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.996
Поени од реакции
11.988
Чекајте.
Бараат да се вакцинираш преземајќи врз себе си одговорност ако нешто ти се случи, тешки оштетувања на организмот или смрт, да си ти виновен за тоа, „по своја волја“ си одлучил да се вакцинираш со оваа или онаа втора/трета вакцина и ти си крив и твојот организам „што не те бива“ -
- и тоа само затоа за да потенцијално некој друг не префати вирус од тебе (кој што не си невакциниран, ако ти си се заразил) и нему да не му се искомплицира здравствената состојба и да почине?
Вакцините спречуваат ширење или не?! Спречувале до не знаеме колку точно проценти тоа да не било фатално, поточно да умре човек од слаб имунитет.

Или некој ќе каже за моја заштита се вакцинирам? Можеби сакам да видам дали воопшто имам саглам одбранбен систем - ако немам, во иднина што - ќе живеам од игли, боцкања на 7 месеци?

Чудаци.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.793
Pa ke se spasime tuku moze i treta recenica: Ne sum antivakser, ama...
Ete jas ne sum antivakser, ama ne sum ni blagoretardiran da primam vakcini koi se razvivani nekolku meseci, za koi nikoj nisto ne znae posebno za nus pojavi posto se novk i neispitani, uste ne go ni pominale testot na vremeto okolu mozni posledici, efikasnosta smeski, sekoj den se podolu i podolu, a kapace na se e sto virusot opsto zemeno i ne e taka smrten za da nepotrebno rizikuvam. Niti spagjam vo rizicna grupa radi godini, niti imam drugi bolesti pa da isto spagjam vo rizicna grups.
Koj e tvojot izgovor?
Ako nesto mi drzis predavanja okolu naprednata tehnika, eksperti i neznam sto, toj muabet uste vcera go zavrsivme.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Како је Фаучисти уше во фаучизмот сме.
1629734122519.png

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.793
Член од
3 февруари 2014
Мислења
99
Поени од реакции
196
Ete jas ne sum antivakser, ama ne sum ni blagoretardiran da primam vakcini koi se razvivani nekolku meseci, za koi nikoj nisto ne znae posebno za nus pojavi posto se novk i neispitani, uste ne go ni pominale testot na vremeto okolu mozni posledici, efikasnosta smeski, sekoj den se podolu i podolu, a kapace na se e sto virusot opsto zemeno i ne e taka smrten za da nepotrebno rizikuvam. Niti spagjam vo rizicna grupa radi godini, niti imam drugi bolesti pa da isto spagjam vo rizicna grups.
Koj e tvojot izgovor?
Ako nesto mi drzis predavanja okolu naprednata tehnika, eksperti i neznam sto, toj muabet uste vcera go zavrsivme.
И јас не сум за задолжителна вакцина, туку секој да прима според своја потреба. Но што би било доколку почнат да ја присилуваат. Денес директорот во фирма кај што работи мајка ми , им рекол тие што не се вакцинирани да не ми доаѓаат на работа. Нели вакцината беше по избор. Од каде сега вака уцени. А доколку побара работникот од фирмата кај што работи, потврда дека таа ќе гарантира за здраствени компликации од вакцината, не прифаќаат. Прашање на време е кога луѓето ќе бидат уценувани или отпуштани од работа заради вакцината.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.793
И јас не сум за задолжителна вакцина, туку секој да прима според своја потреба. Но што би било доколку почнат да ја присилуваат. Денес директорот во фирма кај што работи мајка ми , им рекол тие што не се вакцинирани да не ми доаѓаат на работа. Нели вакцината беше по избор. Од каде сега вака уцени. А доколку побара работникот од фирмата кај што работи, потврда дека таа ќе гарантира за здраствени компликации од вакцината, не прифаќаат. Прашање на време е кога луѓето ќе бидат уценувани или отпуштани од работа заради вакцината.
Tuka nemozam da ti pomozam. Sekoj so svoj um.
Ljugeto ke bidat ucenuvani i otpustani ako se lesno zamenliv kadar. Ako im e strucen, druga pesna ke se pee.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom