Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Имам куче Самојад 3 години.Денес доби дијагноза лишманија.Совет за како понатаму и кај да го носам за некоја терапија дали знаете?
Најдобронамерен совет што можеш да го добиеш е да го носиш на ВЕТЕРИНАР.
Ако одиш на друг ветеринар да бараш друго мислење се што имаш од сегашниот ќе си понесеш со тебе барем некои од тестовите да ги избегнеш и да не ги плаќаш пак. Ветеринарот што ти дал дијагноза сигурно ти предложил и терапија, најубаво да почнеш што побрзо
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
da ne vi se veruva
Слика6840[1].jpg Слика6841[1].jpg golem sarplaninec veke nad 5 godini e vo ovaa kuka-kafez od 1 m kv, nikogas ne go setaat,nikogas ne izlegol nadvor(mozebi retko-retko vo site godini nekolku pati) necistotija-gomna do kolena ne go cistat nikogas,sadot so voda zaburnjak so pozeleneta voda, jadenje najcesto bolo sto ili nisto,ene i korki od lubenica mu dale. Leb mu frlat so se kesa, Jas koga i da odam,odam skoro sekoj den ili na 2-3 dena mu nosam jadenje i ime vikam da go iznesat da go prosetaat ama do sega ne sum videl da e nadvor iznesen,i stalno gi karam za gomnata i sadot do voda da mu menuvaat ama NE.
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
da ne vi se veruva
Прегледај го приврзокот 302231Прегледај го приврзокот 302232golem sarplaninec veke nad 5 godini e vo ovaa kuka-kafez od 1 m kv, nikogas ne go setaat,nikogas ne izlegol nadvor(mozebi retko-retko vo site godini nekolku pati) necistotija-gomna do kolena ne go cistat nikogas,sadot so voda zaburnjak so pozeleneta voda, jadenje najcesto bolo sto ili nisto,ene i korki od lubenica mu dale. Leb mu frlat so se kesa, Jas koga i da odam,odam skoro sekoj den ili na 2-3 dena mu nosam jadenje i ime vikam da go iznesat da go prosetaat ama do sega ne sum videl da e nadvor iznesen,i stalno gi karam za gomnata i sadot do voda da mu menuvaat ama NE.
А да ги пријавиш во најблиската полициска станица/здружение за заштита за негрижа на домашно животно, според законот мораат да реагираат, да им го одземат а треба и да попијат казна. Со ова што сега го правиш си само соучесник во нивното лудило.
Чувањето на куче е обврска која трае 10/20 години и грижата за тоа куче кошта а не само моментален каприц.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Е на вакви не им доаѓа инспекција, мене што го чувам кучето во најдобри услови по сите прописи ми дојдоа да ме замараат зашто на некој копук комшија со врски му текнало да се изживљава.
На овие под итно треба да им се одземе кучето и да им се забрани чување на било какво животно. @Anco јави се во агенција за Храна и Ветеринарство, кога мене можеа да ми пратат инспектор без никаква причина веројатно ќе пуштат и овде некој да помине. Само се сомневам дека нешто ќе превземат, освен евентуално некоја казна за немање чип, пасош и слично.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
da ne vi se veruva
Прегледај го приврзокот 302231Прегледај го приврзокот 302232golem sarplaninec veke nad 5 godini e vo ovaa kuka-kafez od 1 m kv, nikogas ne go setaat,nikogas ne izlegol nadvor(mozebi retko-retko vo site godini nekolku pati) necistotija-gomna do kolena ne go cistat nikogas,sadot so voda zaburnjak so pozeleneta voda, jadenje najcesto bolo sto ili nisto,ene i korki od lubenica mu dale. Leb mu frlat so se kesa, Jas koga i da odam,odam skoro sekoj den ili na 2-3 dena mu nosam jadenje i ime vikam da go iznesat da go prosetaat ama do sega ne sum videl da e nadvor iznesen,i stalno gi karam za gomnata i sadot do voda da mu menuvaat ama NE.
Пиши у пп локација,уште утре ке се реши ова.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Само, внимателно! Тоа куче може да биде агресивно со новите сопственици
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
vo red jas sam ke najdam resenie,ke go odnesam kaj eden prijatel vo selo.
Сам себе се лажеш,не нас.Ти кажувам дека без никакви последици по твоето семејство ке се реши проблемот,ти ветувам.До сега 100 пати ке си го однел кај "пријателот у село" ако си сакал/можел.Пиши кај е кучето ке си го земат луѓе без последици по твоето семејство и без ти да се спомнеш воопшто.Ако сакаш и ке ви дадат некаков надомест,финансиска помош и слично
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
vo red jas sam ke najdam resenie,ke go odnesam kaj eden prijatel vo selo.
Доколку е стварно кај ќерка ти, може да кажеш зошто воопшто го чуваат кучево? Го земале како мало за детето да си поигра или што? Не разбирам зошто некој би земал куче за да го "чува" на ваков начин. Подобро на улица нека го пуштат.
 
Член од
25 јули 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво не знам дали е прашанјето за овде но ве молам за совет ако има некој слично искуство: Вака имам малтезерче женско за еден месец ке наполни три години ,а пред две недели купив и мало 2 месечно Ши-цу од тогаш малтезерчето одбива да јаде сува храна на ројал канин и земам јаде само од таа во лименки а понекогаш ја одбива и таа не знам до кога ке продолжи вака но ме загрижува да не и попушти здравјрто а и не знам како да ги зближам повеќе малото сака да си игра но поголемото не и постојано се факат за иста игеачка иако имат исти.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Дечки да не знаете каде да се пријави агресивно улично куче, сестра ми има проблем не може ни од двор да излезе од некое агресивно што го имаат на улица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom