Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
не ги вртам работите, ти така кажа. Требало доволен број да умрат, посебно ние со слаб организам за оваа пандемија да се реши како тие у минатото.
Така е царе, сигурно така сум кажал и сигурно тоа ми е желбата. Нема шанси друго ти да сфатиш, на пример, дека пандемијата си зема тоа што требаше да земе и сега веќе ќе се намалува, како што и впрочем кажуваа на почетокот и како што бил случајот со сите други претходни пандемии.

Не секирај се Целофанче, не сум како вас да ги мразам и да посакувам лошо на тие што споделуваат различни податоци од моите верувања.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.916
Поени од реакции
39.411
Готово, затворај темата.
Пола докторска фела (во странство, да не земи некој да се истрча за тука да помисли) нека кини тоа дипломите и годините минати во истражувања, учење и читање илјадници страници.
Ронислав им објасни. :love:

Рониславе, седи 1. (y)
сто пати ви објаснија дека мутациите се настанати пред да почне масовна имунизација во тие места. Не знам што уште мора да се повторуваме.
Така е царе, сигурно така сум кажал и сигурно тоа ми е желбата. Нема шанси друго ти да сфатиш, на пример, дека пандемијата си зема тоа што требаше да земе и сега веќе ќе се намалува, како што и впрочем кажуваа на почетокот и како што бил случајот со сите други претходни пандемии.

Не секирај се Целофанче, не сум како вас да ги мразам и да посакувам лошо на тие што споделуваат различни податоци од моите верувања.
Ја само видов ти што си напишал, а тоа е дека дека треба да изумре многу народ за да ова се реши.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.556
Поени од реакции
9.606
сто пати ви објаснија дека мутациите се настанати пред да почне масовна имунизација во тие места. Не знам што уште мора да се повторуваме.
Те молам не се брукај. Уствари брукај се, небитно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.916
Поени од реакции
39.411
Те молам не се брукај. Уствари брукај се, небитно.
братми, не знам што ви е проблемот. Цел форум за нигде ве прави ради тоа што верувате у глупости и ширите глупости. Сега мене ми викаш да не се брукам, а ја ти кажувам што е реалноста. Вие не ги прифаќате фактите, него сте уверени во вашите будалаштини. Една иста екипица, теоретичари на заговори.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.896
Поени од реакции
35.353
Ова ИгМ и ИгГ се некои личности со своја сопственост?
...читај го целиот текст, те мрзи, извадок е од тука,
Да си мислела на "двете антитела", повторно ќе требало да напишеш "создадените антитела", а не "создадената антитела", бидејќи се две, множина.
...сите така мислат, кога одиш да испиташ после вакцинација дали имаш антителО IgG, никој не ти вика ,,иди испитај антителО, туку да испитам антителА IgG, некако не ви се сфаќа дека така останува изразот, зборот, гледајте вие смислата, а не запирки и антителО тоа ви го покажува сеирот кон мене, а не знаењето!
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
братми, не знам што ви е проблемот. Цел форум за нигде ве прави ради тоа што верувате у глупости и ширите глупости. Сега мене ми викаш да не се брукам, а ја ти кажувам што е реалноста. Вие не ги прифаќате фактите, него сте уверени во вашите будалаштини. Една иста екипица, теоретичари на заговори.
Се скинавте од правење за нигде, а реалноста излезе спротивно од вашите сфаќања.
Другите колку толку споделуваат некакви бројки, ти до сега освен чипови и кажување дека другите се глупи, со ништо немаш покажано на што се должи твоето сфаќање. Мислењето е како газ, секој го има, ама тоа не значи дека си во право.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.556
Поени од реакции
9.606
братми, не знам што ви е проблемот. Цел форум за нигде ве прави ради тоа што верувате у глупости и ширите глупости. Сега мене ми викаш да не се брукам, а ја ти кажувам што е реалноста. Вие не ги прифаќате фактите, него сте уверени во вашите будалаштини. Една иста екипица, теоретичари на заговори.
Види, ќе направам обид сепак, глупаво е да набедуваш некого за било што (макар и на тема на форум) дека е антиваксер, шири глупости и не знае „факти“ кога и сам лупеташ зелени - тоа првенствено.

Втора работа, ниту ти ниту пак било кој друг нема релевантни ФАКТИ кога настанале овие мутации.
НЕЈСЕ, за да ти ја доловам ТВОЈАТА поента еве да се согласам дека настанале ПРЕД вакцинација (што е ноторна глупост и за што не треба да се земаат „извори“ само од едно место ама ајде нека ти биде).

СЕПАК останува веројатноста дека и после вакцинацијата вирусот ќе мутира (особено што помеѓу еден и друг период на ревакцинација имаш дискрепанца од X денови) бидејќи тоа му е работа на еден вирус - да мутира.
Впрочем така и самиот ќе изгине, со безброј на мутации од кои секоја следна може да е поопасна НО поверојатно и помалку опасна од претходната и со ПРЕЛЕЖУВАЊЕ на населението (бидејќи очигледно НЕ стигаат да ги вакцинираат сите И НЕМА ДА ГИ ВАКЦИНИРААТ СИТЕ) еден ден ќе се постигне имунитет т.е. вирусот ќе изгине, нема да ги има овие последици по човештвото.

Така да, следна прилика пред да делиш памет на темава кој е глупав и кои се факти и реалност земи малку тропни тоа лејката и размисли дали нешто што ќе напишеш има основа во здраворазумското размислување или едноставно целта е да се направиш паметен или на некој др тука на темата да му „намалиш на вредност“.

Јеби га, нема секој толку слободно време (колку што сега јас ти посветив да го испишам сето ова) за да ти каже дека не си во право кога осудуваш бидејќи во корен на нештата грешиш.

Мутации има и пред и после и за време на вакцинација - доколку мислиш поинаку, ти реков, пола медицинска фела треба да ги искине дипломите пошто Ронислав ја откри Америка.

Со лесно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.896
Поени од реакции
35.353
Извини кои клеточна заштитна антитела? :facepalm:
...аааа, и ти се фаќаш на мое пишување, извини вака не те имам приметено, инаку штом има клеточен имунитет не би го рекле тоа вака да разберат другите како заштитна клеточна ,,антитела,, иако се работи за Т и Б клетки (познати ти се), инаку искрено и јас многу работи му замерувам на микробиологот д-р Пановски, ама му читам меѓу редови смислата, а не сеирот,нели?
,,....Ако по период од месец или два по прием на втората доза нема антитела, најверојатно не се создал имун одговор или ако се создал ние немаме доказ за тоа. Имено, ако има антитела, знаеме дека има и мемориски (клеточен) имунитет, кога нема антитела останува да се надеваме дека постои клеточен имунитет, за чие докажување се потребни специјални и скапи техники. Некои лица реагираат на инфекцијата и на вакцината само со клеточен имунитет....,,

,,...Клеточниот имунитет не се мери, додека антителата имаат заштитна улога, но не знаеме која е количината која е доволна за наша заштита...,,
...би требало ,,кои се количините,, за множина а ,,која е количината,, за еднина?
ама така се зборува, важно што сака да каже човекот, а не да му се гледа во запирка, израз, збор...нели?!!
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.916
Поени од реакции
39.411
Види, ќе направам обид сепак, глупаво е да набедуваш некого за било што (макар и на тема на форум) дека е антиваксер, шири глупости и не знае „факти“ кога и сам лупеташ зелени - тоа првенствено.

Втора работа, ниту ти ниту пак било кој друг нема релевантни ФАКТИ кога настанале овие мутации.
НЕЈСЕ, за да ти ја доловам ТВОЈАТА поента еве да се согласам дека настанале ПРЕД вакцинација (што е ноторна глупост и за што не треба да се земаат „извори“ само од едно место ама ајде нека ти биде).

СЕПАК останува веројатноста дека и после вакцинацијата вирусот ќе мутира (особено што помеѓу еден и друг период на ревакцинација имаш дискрепанца од X денови) бидејќи тоа му е работа на еден вирус - да мутира.
Впрочем така и самиот ќе изгине, со безброј на мутации од кои секоја следна може да е поопасна НО поверојатно и помалку опасна од претходната и со ПРЕЛЕЖУВАЊЕ на населението (бидејќи очигледно НЕ стигаат да ги вакцинираат сите И НЕМА ДА ГИ ВАКЦИНИРААТ СИТЕ) еден ден ќе се постигне имунитет т.е. вирусот ќе изгине, нема да ги има овие последици по човештвото.

Така да, следна прилика пред да делиш памет на темава кој е глупав и кои се факти и реалност земи малку тропни тоа лејката и размисли дали нешто што ќе напишеш има основа во здраворазумското размислување или едноставно целта е да се направиш паметен или на некој др тука на темата да му „намалиш на вредност“.

Јеби га, нема секој толку слободно време (колку што сега јас ти посветив да го испишам сето ова) за да ти каже дека не си во право кога осудуваш бидејќи во корен на нештата грешиш.

Мутации има и пред и после и за време на вакцинација - доколку мислиш поинаку, ти реков, пола медицинска фела треба да ги искине дипломите пошто Ронислав ја откри Америка.

Со лесно.
имаш прецизни датуми на интернет кога некоја мутација е забележана за прв пат. И сите тие докази се против вас. Конкретно за Делта кој е прв пат забележан при крајот на 2020та, а тогаш сеуште вакцинацијата не беше ни почната во Индија. И сега ти ќе ме убедуваш дека вакцините ја предизвикале таа мутација? Оди бегај таму.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Не разбирам, баш тие што се за провакцини, да тврдат дека вакцината може да му наштети на некого, а да тераат други да се пелцоваат и да ги обвинуваат.

Штом ти си примил, може и сите други што викаш дека не можат, може да се вакцинираат, па ти отпаѓа тврдењето поради други да се вакцинираме.
Јас ти дадов личен пример како можеш да не смееш некоја вакцина да примиш и таквите како мене се екстремно мал дел од тие што имаат некакви рестрикции. Повеќето не смеат ниту една вакцина да ја примат и имаат компромитиран имунитет и џабе ќе ги вакцинираш.
Тоа што немаш основни познавања од колективен имунитет, стапки на заштита, кој смее, а кој не да се вакцинира итн., а пробуваш да водиш дискусија за вакцинации те прави само да изгледаш глупаво.

Споделено е тука неколку пати, истражување од светски познат авторитет, каде заклучиле колкави се шансите ништо да не ти е. Ти додека не споделиш такво истражување од некој авторитет, дека други се %, излегува дека шириш лажни вести и паника. Или покажи бројки од официјални конкретни истражувања врска степенот на преносливост и смртност или како кажа за другите - "неписмен" со лош хумор + шириш паника.
Стапките на хоспитализација се околу 5%, варира од земја до земја.Во Македонија кога сите би фатиле корона тоа би било некаде околу 80,000 луѓе. Кажи им на тие што поминаа по 2-3 недели по болници, а не се од тие 0.5% што би умреле да не се секираат дека ништо не им било.

Како во 2020 летната сезона имавме 3цифрени бројки, а сега по 5-6 души... а бројката почна да се намалува многу порано од вакцините.
Зашто луѓе со стекнат имунитет кои веќе прележале треба да се вакцинираат?
Имаме вакцинација и солиден дел од населението кој има имунитет од претходниот бран кој беше прилично голем (половина од сите дијагнози беа поставени меѓу Јануари и Јуни оваа година). Тоа во комбинација со леотото кога самиот вирус е послаб ни дава совршена шанса да се спремиме за на есен кога не чека нов бран. Ние имаме голем дел од населението кое нема сеуште никаков имунитет што остава голем простор за вирусот да почне масовно да се шири пак на есен. Затоа е трката што повеќе луѓе да се вакцинираат сега.

Луѓето со стекнат имунитет не можат да бидат сигурни дека сеуште имаат имунитет или дека воопшто развиле после инфекцијата.Има луѓе кои се заразиле во првиот бран, дали тие сеуште имаат некаква природна заштита од Ковид, посебно против новите мутации? Што се однесува до мене ако прележал некој не мора, но е пожелно да се вакцинира да биде сигурен дека има барем заштитата што ја пружа вакцината.

Нема да завршат поради системот, ама вие бањатите никогаш, ама баш никогаш нема да признаете дека системот е тој кој не е*е.
Јас сум за уште повеќе да има затварања и маски и рестрикции. Кога може за се, "небањатите" да ви се виновни, тогаш јас немам против системските мерки. Кад је бал, нек је маскембал.
Јас ве нареков „паметните“, ти сам си се пронајде како небањат. Може и системот да не чини, но исто така може и луѓето да не чинат.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.896
Поени од реакции
35.353
,,,Ако по период од месец или два по прием на втората доза нема антитела, најверојатно не се создал имун одговор... д-р Пановски,,
...вакцинацијата не се смета од денот на боцкањето, па да се спореди со датум на појава на мутациите, туку се смета после примена втора доза од вакцината плус две недели најмалку кај кого како различно,
пробуваш да водиш дискусија за вакцинации те прави само да изгледаш глуп.
... а ти што правиш?
пиши ,,да изгледаш глупаво,, ...глуп веќе е навреда, така ли се дебатира? форумот Кајгана на серверот сите постови ги меморира, да сме живи здрави во иднина ќе се навратиме тука да прочитаме, ама да не исчезните како никнејм, па не сме биле ние, кога ќе излезат на видело многу работи,
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.091
Поени од реакции
8.151
Se izvinuvam, ne se 50% tuku 52,2% celosno vakcinirani i 47,8% ne celosno vakcinirani. Sto se 31,85 milioni lugje.
Нема што да се извинуваш, веке си ја раширил лажната вест за вакцинарите во УК.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.871
Поени од реакции
9.629
Цар си ти бе. Како си ги вртиш работите свака ти част. Или па си тутурутка...
Јас кажувам како други пандемии се намалила бројката, ти ако имаш други информации сподели. Само те молам да нема чипови во речениците.
Не е он тутурутка, он е путпурутка :pos:
Криво му е на Ронче што избрза со боцкањето, па сега сака и нас другите да не натера да кренеме ракав.;)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Тоа што немаш основни познавања од колективен имунитет, стапки на заштита, кој смее, а кој не да се вакцинира итн., а пробуваш да водиш дискусија за вакцинации те прави
Од почеток па до сега, се што пренесов од доктори и научници, така излезе. Дали имам познавање или не, само така се мери, а не твоето рекла казала.
Ако според тебе и Ронче јас не знам и ширам теории на заговор, вие тогаш се исмејувате и не го признавате заклучокот од највлијателната светска здравствена организација. Не разбирам врз основа на што вие кажувате дека Фаучи е глуп и неписмен, а вие во право...

Македонија 1.700.000 население, колку починати има и извади %. Не е ни битно што кај нас бројките од ковид починати ги ставаат сите со позитивен резултат, а не дал директна причина било тоа.
Во УК 2020, кога хара најопасниот (според вас) вирус има ц.ц. 1.100 на 100.000, а пред 20-25г бројката била 1.400 на 100.000.

Сподели научно потврдено истражување за стапка на пренос и смртност па после кажувај кој е глуп и лош хумор. Твоето за сега е само пропаганда и ширење паника.

Луѓето со стекнат имунитет не можат да бидат сигурни дека сеуште имаат имунитет или дека воопшто развиле после инфекцијата.
Истото ти е и со вакцините, не можеш да бидеш сигурен.
Стекнат имунитет по природен пат, значи 100% заштита. Сипаници и заушки кога ќе прележиш, нема шанси после да фатиш. Ако ова не важи за ковидот и соевите негови, тогаш џабе и вакцините кога и по прележување нема сигурност.

Нареден пост потруди се да биде вклучено некое научно истражување, за и ние глупите да се описмениме, па ќе почнеме како вас да се однесуваме и побрзо ќе заврши "пандемијата".
Еве пробај од Дростен, од Игорче херојот, кој никако да сподели, кога и каде вршел истражување и кои се заклучоците.

Не е он тутурутка, он е путпурутка :pos:
Криво му е на Ронче што избрза со боцкањето, па сега сака и нас другите да не натера да кренеме ракав.;)
Ма цар си е он. Си тумачи како си сака, мува не го лази.

Зашто избрзал.... јас не гледам проблем што се вакцинирал, само никако да сфатам, кога толку се ефикасни вакцините, што таквото го боли што ќе правам јас, тој си е битно заштитен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom