Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.779
Поени од реакции
35.417
До кај дојде работава со вакциниве,ај разбирам за кинескиве зашто ги одбиваат луѓево,али која е таа прича за малоумници сакам Фајзер нејќам Спутник или обратно? Еј да не знаете кај да најдам Астра Зенека? Небаре татко му ја направил Спутник па сигурен бил и само со таква ке се вакцинирал :pos:
Јас не сакам со кинеските и Спутник само и само поради една причина: „не се признаени во Европа и Австралија“, а морам да патувам натаму и ако примам друго освен Фајзер/АЗ веројатно ќе треба да поминам далеку построги и подолги карантини (разлика од неколку илјади евра на секое патување и повеќе замаранции).
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.992
Спутник и Сонофарм секако ќе бидат признати, се игра моментално само на политика, борба за пазар. А и ЕУ нешто изиграваат паметни демек они заедно со Америка се најпаметните на светот.

Погледнете ја само статистиката во Кина и се ќе ви биде јасно колку е ефикасна вакцината.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.661
Поени од реакции
28.059
Спутник и Сонофарм секако ќе бидат признати, се игра моментално само на политика, борба за пазар. А и ЕУ нешто изиграваат паметни демек они заедно со Америка се најпаметните на светот.

Погледнете ја само статистиката во Кина и се ќе ви биде јасно колку е ефикасна вакцината.
Може ли да ја постираш статистиката од Кина?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.550
Поени од реакции
69.524
Poso primiv denes sinovac... toa go znaev deka se pomalu efikasni, ama mislev dan ima nekoi drugi negativnosti.
Еве четврти ден ми е мене, почнав да разбирам кинески, го изедов мачоров, а некако и ми се закосуваат и очите :D

Муабетот е дека немала толкава ефикасност, иако покажано е дека помагаат да не дојде до тешки компликации, така што гајле немаме. Од негативни ефекти, имав омалаксаност дента кога ја примив и толку.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Затоа што најслабо штити Синовакот (не Синофарм, постои разлика од тие пола милион пласиба што ни ги донесе Филипче), затоа што никаде не можеш слободно да патуваш со таа вакцина и затоа што листата на земји со Синовак е која од која. Во Европа ние, Албанија и Украина сме само.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.077
Поени од реакции
12.654
Аоо вистина неможам да идам во европа со Синовак,нит се ваквинирам,нит кур ме боли додека не ги потрошат овие 500000.
Срам ми е да бркам луѓе/врски за фајзер/астра/спутник

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.027
Поени од реакции
36.189
429 АКТИВНИ случаеви на 1,439,323,776 популација со 22,366,286 вакцинирани луѓе.
Па прилично очекувани бројки од нација што јаде измет од нилски коњ. До толку се измутирани овие створови шо денешните вируси ништо не им можат.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.992
Па прилично очекувани бројки од нација што јаде измет од нилски коњ. До толку се измутирани овие створови шо денешните вируси ништо не им можат.
Каква таква, битно додека Европа и Америка сеуште се мачи тие веќе цела година се со вакви МИНИМАЛНИ бројки и МИНИМАЛНА СМРТНОСТ.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.864
Поени од реакции
1.301
Затоа што најслабо штити Синовакот (не Синофарм, постои разлика од тие пола милион пласиба што ни ги донесе Филипче), затоа што никаде не можеш слободно да патуваш со таа вакцина и затоа што листата на земји со Синовак е која од која. Во Европа ние, Албанија и Украина сме само.
So sea treba da praam i pcr test ako sakam da odam vo druga drzava posle primeni dve dozi?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Каква таква, битно додека Европа и Америка сеуште се мачи тие веќе цела година се со вакви МИНИМАЛНИ бројки и МИНИМАЛНА СМРТНОСТ.
Да и само 144 луѓе умираат од грип во Кина на годишно ниво во 2018та.

Официјалните статистики на Кина треба да се земаат со grain of salt.
Автоматски споено мислење:

So sea treba da praam i pcr test ako sakam da odam vo druga drzava posle primeni dve dozi?
Во Европа освен во Грција да.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Да и само 144 луѓе умираат од грип во Кина на годишно ниво во 2018та.

Официјалните статистики на Кина треба да се земаат со grain of salt.
Автоматски споено мислење:


Во Европа освен во Грција да.
И Шпанија е дозволена.
Мислам дека наскоро и цела ЕУ ќе ја дозволи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom