Македонска фудбалска репрезентација

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Тука си грешка. Тоа значи репрезентација на државата. Не на народот. Така да сите што живеат во државата можат да играат, без разлика кои се.
И тоа со островот, како и да вртиш, играат земја против земја. Само се погодиле тогаш да се чист етникум во една земја.
Никој не ја сфаќал било која репрезентација како репрезентација на одреден народ.
da, da sigurno e taka posto farskite ostrovi, gibraltar i kosovo se zemji taka?
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
Дилан има егејско потекло ама се кажува грк (пушкар)... Има и грчки пасош.
kako sto kaza @naumdb on na socijalnite mrezi si imase makedonsko zname, i zboram za toa na drzavata makedonija. sigurno nema da bese taka da se kazuva grk bidejki site sto go poznavaat mozea da vidat deka se identificira so drzavata makedonija. za nego bas se dozna zaradi toa i deka od colakovski na FFM bese preneseno deka familijata pierias se makedonci. tie imaat duri i stapeno vo kontakt so FFM, problemot e sto so toa sto se egejci tesko e pravno da gi osposobis da igraat za makedonija. grckiot pasos takvite go imaat za da imaat EU pasos koj vo idnina moze da bide mnogu korisen za da potpisat vo evropska liga kade sto ima ogranicuvanja za non EU igraci. da bea grkomani sigurno nema da razgovaraa so FFM okolu moznosta da se igra za makedonija nego istoto ke go pravea kaj grcite. znam deka ima takvi kako sto gi opisuvas i toa mnogu, ama familijata pierias verojatno ne se takvi bidejki kako sto rekov inace nema javno da se identificiraat so drzavata makedonija i da pregovaraat so nasiot sojuz. toa sto grckoto zname mu stoi na profilot na transfermarkt e maslo na negoviot menager koj so toa saka da olesni transfer nadvor od avstralija.

Македонци се по потекло и ништо друго.
Зошто да се преправа дека е швеѓанец ако е таму роден, израснат, школуван, социјализиран, воспитан, изграден во Стокхолм и све што го поврзува со Македонија е татко му што му збори дома и коа ќе дојде еднаш у 2 години тука.
da ne gi citiram site koi poslednite denovi imaa slicen stav kako ti:

realnosta voopsto ne e takva, veruvaj deka recisi site so roditeli makedonci (kaj kulusevski i majka i tatko) se cuvstvuvaat kako makedonci bez vrska dali se rodeni vo svedska, germanija, holandija itn. zboruvam pred se za tie vo zapadna evropa, malku druga prikazna e vo kanada, SAD i avstralija. ne e bitno kade si roden i izrasnat, najbitno e sto ti se roditelite. i jas sum od takva konstelacija, roditeli makedonci no roden i izrasnat nadvor od makedonija. poznavam milion takvi i 90+% se cuvstvuvaat kako makedonci, a taka e i kaj drugi etnii. ednostavno vo zivotot najbliski ti se roditelite i sestri/braka/baba/dedo, se drugo kako prijateli, skolski drugari itn. pokasno doaga i voobicno ne vlijaat tolku kolku i da ti se bliski. iako sum rasnat vo stranstvo, sum bil na skolo i na fakultet i uspesno funkcioniram, nema teorija da ne se cuvstvuvam pred se kako makedonec. toa naprotiv bi bilo duri totalno neprirodno. ne mozes ti od raganje da bides rasnat od roditeli makedonci, prvitiot jazik koj si go ucel da ti e makedonski, ljugeto koi najvise te sakaat da se makedonci, a ti da se cuvstvuvas kako nesto drugo. mene moi roditeli me hranele, me cuvale, me vospituvale, kratko kazano tie se tie koi najvise vlijaele na mojata socijalizacija.

takvi muabeti kako sto gi kazuvate najcesto gi slusas od ljuge koi se izrasnati vo makedonija, znaci ne bile vo takva situacija, pa mislat deka treba emocionalno da si popovrzan so drzavata vo koja ri izrasnat. imajte zena makedonka, neka vi se rodi dete nadvor, pa togas ke pravime povtorno muabet na ovaja tema. ne zacabe i vo germanija ja ima izrekata krv e pogusta od voda. duri i kaj narod koj razmisluva mnogu racionalno jasno e deka sepak semejstvoto/familijata se najbitnite faktori vo zivotot. jas poznavam i rodnini na kulusevski i veruvajte deka deckoto pre naviva za makedonija odkolku za svedska. patem nekogas igra i so patiki so makedonsko zname, a so negovite doma gi gledale natprevarite na makedonija i tie im bile pobitni od tie na svedska. emocionalno popovrzan e so makedonija i bas zaradi toa e tragicno sto ja odbra svedska. samiot najdobro znae zosto, za mene e idiotija i mislam deka sto postar ke stane tolku povise ke se kae. koga si mlad na drug nacin razmisluvas, so godinite posvesno ke sfatis kade emocionalno pripagas.

i na kraj da kazam deka mnogu glupav mi e muabetot za toa koja drzava sto ti dala. ne se vregajte, ne go kazuvam ova so intencija site toa sto go mislat da gi karakteriziram kako glupavi, ama ednostavno taja logika IMHO e totalno pogresna. tvoite ako ziveat vo svedska/germanija/holandija itn. ti i ja finansiras taja drzava (osven ako cel zivot zivees od socijalno, no toa go nemame kaj nasive od fudbalov, site se voobicno od semejstva koi normalno funkcioniraat). roditelite na kulusevski plakaat danok vo drzavata, taka sto sve sto dobivaat od svedska od niv e finansirano. isto taka koga negde igras fudbal toa ne e za nekoj da ti pomogne. fudbalerite 99% se gradat vo klubovite i toa e biznis. koga si mal i ke se zaclenis tvoite plakaat clenarina. posle ako ispadne deka si talentiran clenarinata otpaga, ama ne deka klubovite se tolku fini nego imaat dolar znakovi vo ocite koga ke vidat talentirano dete, sakaat nekogas so nego da napravat debeli pari ili da dobijat kvaliteten igrac. ako si golem talent cesto uste na 12-14 godini dobivas i pari barem za pokrivanje na patni troskovi itn.

kratko kazano dejan kulesevski od svedska ne dobil nisto povise nego od makedonija. za sve negovite platile na eden ili drug nacin bidejki se ziteli na drzavata, a klubovite si vodat biznis so decata. da ne te biva ti treba da im plakas za da ti dozvolat da treniras. druga prikazna ke bese da bea begalci, tie navistina dobile podarok bidejki drzavata sve im finansirala. takvite koga ke recat deka sakaat da igraat za drzavata od blagodarnost toa e ok, na primer nekoj od eritrea da saka da i vrati na svedska. realno i treba da igra za svedska bidejki svedskite ziteli mu go plakale jadenjeto, stanot, skoluvanjeto, clenarina vo klubot koga bil mlad itn.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.173
Поени од реакции
5.350
Македонци се по потекло и ништо друго.
Зошто да се преправа дека е швеѓанец ако е таму роден, израснат, школуван, социјализиран, воспитан, изграден во Стокхолм и све што го поврзува со Македонија е татко му што му збори дома и коа ќе дојде еднаш у 2 години тука.
Тоа го зборам и јас ама џабе. Од дете со странски родители и дете со "домашни" родители нема разлика. Бидејќи и двете деца се табула раса тргаат од 0, нормално дека првово ќе си ги знае своите корени но све друго е исто како со "чистокрвно" швеѓанче, германче, холанѓанче.
Автоматски споено мислење:

kako sto kaza @naumdb on na socijalnite mrezi si imase makedonsko zname, i zboram za toa na drzavata makedonija. sigurno nema da bese taka da se kazuva grk bidejki site sto go poznavaat mozea da vidat deka se identificira so drzavata makedonija. za nego bas se dozna zaradi toa i deka od colakovski na FFM bese preneseno deka familijata pierias se makedonci. tie imaat duri i stapeno vo kontakt so FFM, problemot e sto so toa sto se egejci tesko e pravno da gi osposobis da igraat za makedonija. grckiot pasos takvite go imaat za da imaat EU pasos koj vo idnina moze da bide mnogu korisen za da potpisat vo evropska liga kade sto ima ogranicuvanja za non EU igraci. da bea grkomani sigurno nema da razgovaraa so FFM okolu moznosta da se igra za makedonija nego istoto ke go pravea kaj grcite. znam deka ima takvi kako sto gi opisuvas i toa mnogu, ama familijata pierias verojatno ne se takvi bidejki kako sto rekov inace nema javno da se identificiraat so drzavata makedonija i da pregovaraat so nasiot sojuz. toa sto grckoto zname mu stoi na profilot na transfermarkt e maslo na negoviot menager koj so toa saka da olesni transfer nadvor od avstralija.


da ne gi citiram site koi poslednite denovi imaa slicen stav kako ti:

realnosta voopsto ne e takva, veruvaj deka recisi site so roditeli makedonci (kaj kulusevski i majka i tatko) se cuvstvuvaat kako makedonci bez vrska dali se rodeni vo svedska, germanija, holandija itn. zboruvam pred se za tie vo zapadna evropa, malku druga prikazna e vo kanada, SAD i avstralija. ne e bitno kade si roden i izrasnat, najbitno e sto ti se roditelite. i jas sum od takva konstelacija, roditeli makedonci no roden i izrasnat nadvor od makedonija. poznavam milion takvi i 90+% se cuvstvuvaat kako makedonci, a taka e i kaj drugi etnii. ednostavno vo zivotot najbliski ti se roditelite i sestri/braka/baba/dedo, se drugo kako prijateli, skolski drugari itn. pokasno doaga i voobicno ne vlijaat tolku kolku i da ti se bliski. iako sum rasnat vo stranstvo, sum bil na skolo i na fakultet i uspesno funkcioniram, nema teorija da ne se cuvstvuvam pred se kako makedonec. toa naprotiv bi bilo duri totalno neprirodno. ne mozes ti od raganje da bides rasnat od roditeli makedonci, prvitiot jazik koj si go ucel da ti e makedonski, ljugeto koi najvise te sakaat da se makedonci, a ti da se cuvstvuvas kako nesto drugo. mene moi roditeli me hranele, me cuvale, me vospituvale, kratko kazano tie se tie koi najvise vlijaele na mojata socijalizacija.

takvi muabeti kako sto gi kazuvate najcesto gi slusas od ljuge koi se izrasnati vo makedonija, znaci ne bile vo takva situacija, pa mislat deka treba emocionalno da si popovrzan so drzavata vo koja ri izrasnat. imajte zena makedonka, neka vi se rodi dete nadvor, pa togas ke pravime povtorno muabet na ovaja tema. ne zacabe i vo germanija ja ima izrekata krv e pogusta od voda. duri i kaj narod koj razmisluva mnogu racionalno jasno e deka sepak semejstvoto/familijata se najbitnite faktori vo zivotot. jas poznavam i rodnini na kulusevski i veruvajte deka deckoto pre naviva za makedonija odkolku za svedska. patem nekogas igra i so patiki so makedonsko zname, a so negovite doma gi gledale natprevarite na makedonija i tie im bile pobitni od tie na svedska. emocionalno popovrzan e so makedonija i bas zaradi toa e tragicno sto ja odbra svedska. samiot najdobro znae zosto, za mene e idiotija i mislam deka sto postar ke stane tolku povise ke se kae. koga si mlad na drug nacin razmisluvas, so godinite posvesno ke sfatis kade emocionalno pripagas.

i na kraj da kazam deka mnogu glupav mi e muabetot za toa koja drzava sto ti dala. ne se vregajte, ne go kazuvam ova so intencija site toa sto go mislat da gi karakteriziram kako glupavi, ama ednostavno taja logika IMHO e totalno pogresna. tvoite ako ziveat vo svedska/germanija/holandija itn. ti i ja finansiras taja drzava (osven ako cel zivot zivees od socijalno, no toa go nemame kaj nasive od fudbalov, site se voobicno od semejstva koi normalno funkcioniraat). roditelite na kulusevski plakaat danok vo drzavata, taka sto sve sto dobivaat od svedska od niv e finansirano. isto taka koga negde igras fudbal toa ne e za nekoj da ti pomogne. fudbalerite 99% se gradat vo klubovite i toa e biznis. koga si mal i ke se zaclenis tvoite plakaat clenarina. posle ako ispadne deka si talentiran clenarinata otpaga, ama ne deka klubovite se tolku fini nego imaat dolar znakovi vo ocite koga ke vidat talentirano dete, sakaat nekogas so nego da napravat debeli pari ili da dobijat kvaliteten igrac. ako si golem talent cesto uste na 12-14 godini dobivas i pari barem za pokrivanje na patni troskovi itn.

kratko kazano dejan kulesevski od svedska ne dobil nisto povise nego od makedonija. za sve negovite platile na eden ili drug nacin bidejki se ziteli na drzavata, a klubovite si vodat biznis so decata. da ne te biva ti treba da im plakas za da ti dozvolat da treniras. druga prikazna ke bese da bea begalci, tie navistina dobile podarok bidejki drzavata sve im finansirala. takvite koga ke recat deka sakaat da igraat za drzavata od blagodarnost toa e ok, na primer nekoj od eritrea da saka da i vrati na svedska. realno i treba da igra za svedska bidejki svedskite ziteli mu go plakale jadenjeto, stanot, skoluvanjeto, clenarina vo klubot koga bil mlad itn.
Видиш тука имаш една грешка, каде и да си ти мораш да плаќаш данок, разликата е во тоа што на некои места државата ти враќа со тоа што гради инвестира во околината, образование и слично а на други места истите пари завршуваат у нечии џебови и немаш услов за нормално живеење него си животариш од месец за месец. И фер е да си играш за државата која што ти понудила се, на крај што и да одлучиш е лично право ама никако не смее да му се суди на некој или да се плука по некој зашто си донел друга одлука.

Едно е да бил од мали нозе у Вардар сите академии ги поминал, сите младински на репката ги поминал и на крај игра за Шведска е тоа е више педерски. Ама вака имал 5 натпревари во у16 и тоа е тоа не ми држи вода муабетот дека он сеа ради тоа мора да игра у МК.

Ако е така во животот човек не треба никад да смени работно место
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.196
Поени од реакции
18.594
Тоа го зборам и јас ама џабе. Од дете со странски родители и дете со "домашни" родители нема разлика. Бидејќи и двете деца се табула раса тргаат од 0, нормално дека првово ќе си ги знае своите корени но све друго е исто како со "чистокрвно" швеѓанче, германче, холанѓанче.
Автоматски споено мислење:


Видиш тука имаш една грешка, каде и да си ти мораш да плаќаш данок, разликата е во тоа што на некои места државата ти враќа со тоа што гради инвестира во околината, образование и слично а на други места истите пари завршуваат у нечии џебови и немаш услов за нормално живеење него си животариш од месец за месец. И фер е да си играш за државата која што ти понудила се, на крај што и да одлучиш е лично право ама никако не смее да му се суди на некој или да се плука по некој зашто си донел друга одлука.

Едно е да бил од мали нозе у Вардар сите академии ги поминал, сите младински на репката ги поминал и на крај игра за Шведска е тоа е више педерски. Ама вака имал 5 натпревари во у16 и тоа е тоа не ми држи вода муабетот дека он сеа ради тоа мора да игра у МК.

Ако е така во животот човек не треба никад да смени работно место
Работно место со држава споредуваш, има логика нема што.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Со самото свое раѓање ти треба да си лојален на државата која инвестира и прави човек од тебе, етничката припадност ти вреди само за по дома и во идиотскиот балкан, кога некој инвестира во тебе како личност ти си должен да вратиш на истата држава.

Ако веќе таа држава ти даде јасно до знаење дека не си и потребен е дури тогаш може да си бараш план б, за мене не постои поголемо предаство од тоа да свртиш грб на државата во која си роден и израснат и направила човек од тебе,без разлика на која етничка заедница припаѓаш.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.196
Поени од реакции
18.594
Со самото свое раѓање ти треба да си лојален на државата која инвестира и прави човек од тебе, етничката припадност ти вреди само за по дома и во идиотскиот балкан, кога некој инвестира во тебе како личност ти си должен да вратиш на истата држава.

Ако веќе таа држава ти даде јасно до знаење дека не си и потребен е дури тогаш може да си бараш план б, за мене не постои поголемо предаство од тоа да свртиш грб на државата во која си роден и израснат и направила човек од тебе,без разлика на која етничка заедница припаѓаш.
Лојален да бидам на оние кои ми го уништиле тој "идиотски" балкан малку потешко, можам да ги почитувам законите како што би ги почитувал и да живеам во Бангладеш и ништо повеќе од тоа. Лојален можам да бидам само на тоа што сум, на мојата историја, мојот народ и местата од каде потекнуваат моите и јас, никакви пари не можат да ме направат лојален на друга држава.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.582
Поени од реакции
5.505
Лојален можам да бидам само на тоа што сум, на мојата историја, мојот народ и местата од каде потекнуваат моите и јас, никакви пари не можат да ме направат лојален на друга држава.
.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Лојален да бидам на оние кои ми го уништиле тој "идиотски" балкан малку потешко, можам да ги почитувам законите како што би ги почитувал и да живеам во Бангладеш и ништо повеќе од тоа. Лојален можам да бидам само на тоа што сум, на мојата историја, мојот народ и местата од каде потекнуваат моите и јас, никакви пари не можат да ме направат лојален на друга држава.
Кога си отишол да живееш во друга држава, тогаш ќе ги почитуваш нијзините правила и прописи и ќе бидеш лојален кон неа, никој не те барал на сила да отидеш таму, но кога си таму за сите бенифиции кои ги стекнуваш како нејзин државјанин треба да дадеш и нешто за возврат а тоа е да играш за нивниот нациoнален и државен дрес доколку имат потреба од тебе.

И ако треба да си лојален само на тоа што алудираш, тогаш кој кур ми плачеш по секој испад на брачата од онаа страна на Вардар, сепак тие треба да се лојални на својата историја, народ и култура а тоа е Голема Албанија, кој кур бараш од нив да ти бидат лојални и да ја почитуваат твојата односно нашата држава ?
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.196
Поени од реакции
18.594
Кога си отишол да живееш во друга држава, тогаш ќе ги почитуваш нијзините правила и прописи и ќе бидеш лојален кон неа, никој не те барал на сила да отидеш таму, но кога си таму за сите бенифиции кои ги стекнуваш како нејзин државјанин треба да дадеш и нешто за возврат а тоа е да играш за нивниот нацинален и државен дрес доколку имат потреба од тебе.

И ако треба да си лојален само на тоа што алудираш, тогаш кој кур ми плачеш по секој испад на брачата од онаа страна на Вардар, сепак тире треба да се лојални на својата историја, народ и култура а тоа е Голема Албанија, кој кур бараш од нив да ти бидат лојални на твојата држава ?
Толку си разбрал што пишувам, јас никогаш не сум барал да бидат лојални они, затоа што со сила убавина не бидува. Сме биле еднаш лојални и обединети кога оние за кои дискутираме не нападнале и не буткале во логори, сме се бранеле заедно и сме војувале заедно, за жал после се менуваат работите, па лукавите ни прават шах-мат и еве кадe сме денеска сите, слугуваме на истите кои сакаа да не истребат и уште треба да сме и лојални, баш као куќните робови во Америка во минатото. Тоа е, тука има малку разлика во идеологија ама ај не е тоа темата.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
Видиш тука имаш една грешка, каде и да си ти мораш да плаќаш данок, разликата е во тоа што на некои места државата ти враќа со тоа што гради инвестира во околината, образование и слично а на други места истите пари завршуваат у нечии џебови и немаш услов за нормално живеење него си животариш од месец за месец. И фер е да си играш за државата која што ти понудила се, на крај што и да одлучиш е лично право ама никако не смее да му се суди на некој или да се плука по некој зашто си донел друга одлука.

Едно е да бил од мали нозе у Вардар сите академии ги поминал, сите младински на репката ги поминал и на крај игра за Шведска е тоа е више педерски. Ама вака имал 5 натпревари во у16 и тоа е тоа не ми држи вода муабетот дека он сеа ради тоа мора да игра у МК.

Ако е така во животот човек не треба никад да смени работно место
kako prvo da kazam deka ne go osuduvam kulusevski sto igra za svedska, toa mozda pogresno go razbra. zalam za toa bidejki na nasata reprezentacija ke i bese mnogu korisen, a mislam deka i od negova strana e los poteg bidejki znam deka on pre se identificira kako makedonec. no toa sto sakav pred se da go kazam e deka za mene nema logika nekoj da tvrdi deka on nesto i bil dolzen na svedska.

za toa so drzavite, deka vo ednite se raboti cesno, a vo drugite se kradi, mislam deka gresis odnosno go precenuvas efektot na kradenje. svedska ili germanija ne se pobogati od makedonija deka tamu pomalku se kradi, pobogati se pred se deka imaat pojaka ekonomija. makedonskite politicari voopsto da ne bi kradele, najcesnite ljuge da gi stavis na bitnite pozicii, standardot bi bil mozda 20% podobar, a ne nekolkukratno kako sto e vo nekoi zapadni drzavi. no epten bi navlegle vo off topic.

Со самото свое раѓање ти треба да си лојален на државата која инвестира и прави човек од тебе, етничката припадност ти вреди само за по дома и во идиотскиот балкан, кога некој инвестира во тебе како личност ти си должен да вратиш на истата држава.

Ако веќе таа држава ти даде јасно до знаење дека не си и потребен е дури тогаш може да си бараш план б, за мене не постои поголемо предаство од тоа да свртиш грб на државата во која си роден и израснат и направила човек од тебе,без разлика на која етничка заедница припаѓаш.
etnickata pripadnost segde vredi, ne samo na balkanot. idi vo spanija kade sto ziveat iljadnici germanci i proveri nivnite deca koi se vo spanija rodeni dali se gledaat kako germanci ili ne. pogolemi germanci se od germancite vo germanija. znaat perfektno germanski iako se rodeni vo spanija, navivaat za germanija itn. od zapadnite drzavi samo na nivnite malcinstva im solat pamet deka se zabegani sto se identificiraat so drzavite na nivnite roditeli, no tie koga se vo takva situacija na ist nacin se ponasaat.

vo germanija imas golem broj na ljuge od recisi site drzavi na svetot i apla ocigledno e deka sekogas koga dvata roditeli se od edna drzava togas decata iako rodeni vo germanija emocionalno povise se identificiraat so drzavata na roditelite. ne e bitno dali zboruvame za balkanci, turci, japonci, kinezi, brazilci, italijanci, rusi itn. ako ne se od mesan brak togas najcesto emocionalno najvise se povrzani so drzavata na roditelite. razlikata e sto ednite mozda podobro ke se azimiliraat vo sekojdneviot zivot vo germanija, drugite poloso, toa do negde zavisi od toa od kade poteknuvaat, no gore dole site povise ja sakaat drzavata na roditelite odkolku germanija. normalno pred germanci ke glumat kolku ja sakaat germanija i kolku ja pocituvaat, no ako gi zapoznaes podobro lesno ke primetis deka germanija ne im e tolku mila kako drugata drzava.

a "lojalen" spored mene si veke koga ne pravis kriminal, potocno gi pocituvas zakonite. kako sto covek ne moze da me natera da go sakam, taka i drzava ne moze da me natera da ja sakam. mozam da pocituvam i tolku, drugoto so sila ne biva.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.490
Поени од реакции
5.517
Македонска фудбалска репрезентација. Репрезентација на Македонија. Македонците.

Првиот репрезентативен фудбал бил меѓу нациите на островот и прилично јасно е како биле поделени. Немало никогаш ни збор за заеднички британски тим и мешање на шкоти со англичани или ирци. Се знаело и јасно било зошто се играат тие утакмици и кого репрезентирале тие тимови. За се друго постои/постоел клубски фудбал.

Ова денес и смешно и крајно безсмислено дури би рекол и прилично глупаво. Пример, ако веќе не се приджуваме на оригиналниот концепт и идеме на тоа дека е ОК афркианци, шипци, хрвати, аргентинци, македонци да бидат дел од други репки ради икс прични (дури и измислени) зошто тогаш да не им се дозволни на катарците да дадат пасоши и направат дрим тим ко што правеа во ракометот? Ако некој оправдува погоре дека алжирци, турци, црнчуги можеле да играат за Франција и Германија ради тоа што ете биле асимилирани со тоа што таму живеат долго итн, зошто да не се прифати арапскиот начин на асимилиција, па зар има разлика ако едниве му дале подобар живот на Лукаку на рати и го преселиле во Белгија место Конго а овие на идниот Роналндињо и Меси им кешираат по 200 милки и ги тргнат од фавелите на нивен својстен начин? Ако јазикот и идентитетот не е пресуден што има врска како е дадено тоа државјанство? Еве ние имаме „ѕвезди“ што не пеат химна и незнаат да бекнат на македонски дури и такви што инсистраат да зборат на други јазици, немора идниве „арапи“ или „шваби“ уопште да се замараат со небитни „локални“ јазици.

Цела поента на репрезентативен фудбал треба да е натпревар меѓу народите. Ниту Ибра, ниту Кулушевски ниту Лукаку, ниту Адеми или Барди го репрезентираат својот народ и тоа не е во ред. Слободно нека играат за кој клуб они сакаат ама за репрезентација треба да се стави ред.



Конкретно за Чолаковски само ќе потврдам дека он начелно прифати да игра за младинската репка. Зборев со него пред 2 месеци кога играа Престон со младинскиот тим на Мелбурн Сити и едвај чекаше да игра. Сепак кажа дека не го пушта Сити за турнирот на кој беше повикан највеќе ради австралиските протоколи за ковид. Рече дека кога ќе се среди ситуацијата ќе дојде, и дека најрано за МКД може да игра некаде Септември/Октомври. Од тогаш до сега малку се искомпликуваа работите, имаше неколку страшни утакмици во плеј офот за титула и полека почнува да станува стандарден за Сити. Се збори дека АУС му врши притисок и дека го планира за олимписките игри (ова може и да не прави разлика, мислам дека олимписки игри не се под надлежност на ФИФА и може и да заигра подоцна да смени репрезентација ако сака, мада јас би го отпишал ако прифати да игра за АУС).

За Австралија можам само да кажам дека низ годините речиси сите што биле прашани, поканети да играа за МКД прифаќале. Проблемот е што овде фудбалот не е ни во топ 5 спортови, фудбалски сме ептен паднати (една светла точка ни е Рокдејл Илинден од Сиднеј дел во НПЛ (втора лига) и се ОК, мелбурншките Престон е 4то лигаш на пат за 3та лига (овие се наша неофицијална репрезентација во АУС мада сега имаат само 4-5 наши деца), Алтона Вардар се бори за опстанок во 2ра лига али е на пат за 3та лига, во Перт Стерлинг Македонија е прва во 3та лига на пат за втора). Последниве 2-3 год Престон се врати во живот и сега се ОК, имаат добар буџет од некој 700-800К и за брзо време ќе бидат повторно стабилен и јак клуб што пак ќе произведува играчи. Пред тоа 10тина години пропагаше па од 500-600 деца се сведе на 200. Чолаковски на пример израсна во Есендон (италјански клуб) на 6-7км од Престон. Како и да е, добро е што ете доаѓа и го гледа Престон кога може, сепак има македонско во него е сега колку ќе видиме доправа... За АУС конкретно треба да сфатите дека овде платите и животниот стандард е доста повисок од ЕУ, дека ако не напредуваш и стигнеш да играш во некоја поасална лига шансите се дека ќе се откажеш од фудбал и ќе се занимаваш со нешто друго. Класичен пример е Роберт Стамболџиев, левото крило на Престон. Како дете беше дел од академијата на Бристол Сити, па го купи Олимпијакос, па играше во Грција/Кипар со години за на крај да се врати во АУС. Он може и сега потпише договор за некоја треторазредна европска екипа ама колку би заработувал? Во Мелбурн си тера лагано како агент за некретнина и прави 200К+ годинишно плус од Престон зима некој 40К, и најбитно дома си е. Затоа и многу од АУС таленитиве може да продефилираат во младиските состави и после да ги снема, овој проблем сега за сега нема решение, али треба некој да мисли на тоа поготово ако сака тие да се активни и да бидат дел од репрезентацијата.
Би сакал да те прашам, што мислиш на нашите таму, би им било ли чест да заиграат за клубови како Вардар, Пелистер, Работнички итн? Збориме тука за млади, да не речам деца. Не е битно за кој клуб од ПМФЛ. Нека биде и за шампионот или пак за некој којшто ќе се бори за место во Европа? Да им биде тоа нешто како одскочна даска, фудбал во европа, квалификации за ЕЛ, ЛШ или Конференциска, играње за репка итн? Барем од тука мислам дека полесно би можеле да фатат место во некој океј тим во Европа ако се покажат дека вредат. Или во најмала рака некој екс ју прволигаш.

не мислиш дека би им било поголема одскочна даска со оглед на тоа што во Австралија барем ти како што кажа фудбалот не е толку атрактивен спорт.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
kako prvo da kazam deka ne go osuduvam kulusevski sto igra za svedska, toa mozda pogresno go razbra. zalam za toa bidejki na nasata reprezentacija ke i bese mnogu korisen, a mislam deka i od negova strana e los poteg bidejki znam deka on pre se identificira kako makedonec. no toa sto sakav pred se da go kazam e deka za mene nema logika nekoj da tvrdi deka on nesto i bil dolzen na svedska.

za toa so drzavite, deka vo ednite se raboti cesno, a vo drugite se kradi, mislam deka gresis odnosno go precenuvas efektot na kradenje. svedska ili germanija ne se pobogati od makedonija deka tamu pomalku se kradi, pobogati se pred se deka imaat pojaka ekonomija. makedonskite politicari voopsto da ne bi kradele, najcesnite ljuge da gi stavis na bitnite pozicii, standardot bi bil mozda 20% podobar, a ne nekolkukratno kako sto e vo nekoi zapadni drzavi. no epten bi navlegle vo off topic.


etnickata pripadnost segde vredi, ne samo na balkanot. idi vo spanija kade sto ziveat iljadnici germanci i proveri nivnite deca koi se vo spanija rodeni dali se gledaat kako germanci ili ne. pogolemi germanci se od germancite vo germanija. znaat perfektno germanski iako se rodeni vo spanija, navivaat za germanija itn. od zapadnite drzavi samo na nivnite malcinstva im solat pamet deka se zabegani sto se identificiraat so drzavite na nivnite roditeli, no tie koga se vo takva situacija na ist nacin se ponasaat.

vo germanija imas golem broj na ljuge od recisi site drzavi na svetot i apla ocigledno e deka sekogas koga dvata roditeli se od edna drzava togas decata iako rodeni vo germanija emocionalno povise se identificiraat so drzavata na roditelite. ne e bitno dali zboruvame za balkanci, turci, japonci, kinezi, brazilci, italijanci, rusi itn. ako ne se od mesan brak togas najcesto emocionalno najvise se povrzani so drzavata na roditelite. razlikata e sto ednite mozda podobro ke se azimiliraat vo sekojdneviot zivot vo germanija, drugite poloso, toa do negde zavisi od toa od kade poteknuvaat, no gore dole site povise ja sakaat drzavata na roditelite odkolku germanija. normalno pred germanci ke glumat kolku ja sakaat germanija i kolku ja pocituvaat, no ako gi zapoznaes podobro lesno ke primetis deka germanija ne im e tolku mila kako drugata drzava.

a "lojalen" spored mene si veke koga ne pravis kriminal, potocno gi pocituvas zakonite. kako sto covek ne moze da me natera da go sakam, taka i drzava ne moze da me natera da ja sakam. mozam da pocituvam i tolku, drugoto so sila ne biva.
Етничка припадност инстутиционално ти вреди само по дома и на балкан, а воедно ми даде убедливо најлошиот пример за да ме демантираш во тоа.

Како прво во Шпанија поради проблемот со баскијците и каталонците не постои ниту еден закон за етнички заедници, напротив таму се сите Шпанци и не постои ништо друго освен Шпанец.

Втора работа Германциве во Шпанија се германски државјани, сите привилегии кои тие ги користат живеејќи во Шпанија ги имат благодарејќи на Германија и нормално е да се лојални на Берлин бидејќи сите права кои ги имат им се обезбедени од страна на Германија.

Имав школски кој беше швајцарски државјанин, тој приватно си беше Македонец но сите привилегии кои ги имаше дури поголеми од нас му беа поради тоа што е швајцарски државјанин и си беше лојален на Швајцарија и секаде низ македонскиот систем се водеше како Швајцарец.

Е сега Германија, полошо да сакаше за тебе не можеше да одбереш, значи во Германија ти приватно може да се чувствуаш што сакаш но кога ќе дојде време да бираш припадност на држава тогаш си Германец и немаш право на избор.
Сите тие големи турци, пољаци и не ти знам какви народности кога ќе добијат повик од германската репрезентација или од таа на етничката заедница на која припаѓаат, сите ја одбрале Германија, а не ја одбрале Турција или Полска на пример.

За тоа ќе ти потврдам и од наш пример, Ока Николов беше германски државјанин роден и израснат во Германија, легенда на Ајнтрахт Франкфурт, но секогаш се декларираше како Македонец, на прослави беше со македонско знаме на што логично следуваше и повик да игра за Македонија на што тој прифати, самиот ден кога прифати си дојдоа германските служби кај него на врата и му рекоа, ти си денес тоа што си поради тоа што Германија инвестираше во тебе, доколку ти одлучиш да ги браниш боите на друга држава тогаш од денес не си Германец, ти го одзимаме германското државјанство и за да живееш и работиш во Германија ќе бараш виза како Македонец, па сакал или нејќел шепотејќи Ока Николов одби да игра за Македонија бидејќи нема услови за тоа.
Значи никој не му забрани на Ока да си биде Македонец во Германија по дома, но кога требаше институционално да бира што е Германија јасно му стави до знаење каков е изборот.


Токму тоа што ти подразбираш под лојалност а што под тоа подбразбират Германците, Германија е Германија а Македонија е Северна Македонија.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Би сакал да те прашам, што мислиш на нашите таму, би им било ли чест да заиграат за клубови како Вардар, Пелистер, Работнички итн? Збориме тука за млади, да не речам деца. Не е битно за кој клуб од ПМФЛ. Нека биде и за шампионот или пак за некој којшто ќе се бори за место во Европа? Да им биде тоа нешто како одскочна даска, фудбал во европа, квалификации за ЕЛ, ЛШ или Конференциска, играње за репка итн? Барем од тука мислам дека полесно би можеле да фатат место во некој океј тим во Европа ако се покажат дека вредат. Или во најмала рака некој екс ју прволигаш.

не мислиш дека би им било поголема одскочна даска со оглед на тоа што во Австралија барем ти како што кажа фудбалот не е толку атрактивен спорт.
Imalo sto igraat, Aleks Taleski (mada ovoj i ne e nekoj talent lol) potpisa za Vadar pa za Viktorija Polzen, se vrati vo AUS koga pocna pandemijata pa sega eve pak potpisal za Borec.

Kvalitetnite igraci imaat podobri opcii nego MKD klubovite. Daniel Georgievski od Marconi pomina vo Dinamo Zagreb na vremeto, iako oni togas mu nudea da ide i ov Italija. Marconi e najgolemiot italjanski klub ovde taka da ako dobro se sekavam mu se nudese da ide na trening kamp na Lazzio ili Piacenza ali ovoj odbra Dinamo.

Dilevski od Sydneham Makedonia pomina o Tottenham, pa vo PSV, Preston na vremeto ima prodavano igraci vo belgija i germenija na niskoligasi (Sterjovski vo Tennis Berlin mada ova bese vo 90tite).

So MKD klubovite treba da ima podobra sorabotka znam cesto ovde prasuvaat, pred covid imase na gold coast eden Dimovski sto sakase da preselat cela familija vo MKD za da napreduva deckoto 14-15 god mislam deka bese togas, tatko mu bese dobar igrac ovde, i on butkase, na Gold Coast nema asalani treneri za zal.

Neznam sega kako e, ali koga se vovede A ligata imase nekoj glupi pravila da niskoligasite moze da potpisat igraci na maks 1 godina, se so cel ako izleze nekoj talent da ne go drzat dole nego da moze da ide vo pojaka liga i na kraj da zavrsi vo A ligata. Vovedoa i nekoj glupi transfer pravila so maksimalna osteta od 3-4000 dolari i togas malite klubovi pocnaa mesto treneri da stavaat roditeli da im vodat treninzi na decata i prakticno go upropastija cel sistem sto eve i posle dobri 15tina god uste ne e vraten kako treba i AUS stagnira so proizvodstvo na igraci.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
Етничка припадност инстутиционално ти вреди само по дома и на балкан, а воедно ми даде убедливо најлошиот пример за да ме демантираш во тоа.

Како прво во Шпанија поради проблемот со баскијците и каталонците не постои ниту еден закон за етнички заедници, напротив таму се сите Шпанци и не постои ништо друго освен Шпанец.

Втора работа Германциве во Шпанија се германски државјани, сите привилегии кои тие ги користат живеејќи во Шпанија ги имат благодарејќи на Германија и нормално е да се лојални на Берлин бидејќи сите права кои ги имат им се обезбедени од страна на Германија.

Имав школски кој беше швајцарски државјанин, тој приватно си беше Македонец но сите привилегии кои ги имаше дури поголеми од нас му беа поради тоа што е швајцарски државјанин и си беше лојален на Швајцарија и секаде низ македонскиот систем се водеше како Швајцарец.

Е сега Германија, полошо да сакаше за тебе не можеше да одбереш, значи во Германија ти приватно може да се чувствуаш што сакаш но кога ќе дојде време да бираш припадност на држава тогаш си Германец и немаш право на избор.
Сите тие големи турци, пољаци и не ти знам какви народности кога ќе добијат повик од германската репрезентација или од таа на етничката заедница на која припаѓаат, сите ја одбрале Германија, а не ја одбрале Турција или Полска на пример.

За тоа ќе ти потврдам и од наш пример, Ока Николов беше германски државјанин роден и израснат во Германија, легенда на Ајнтрахт Франкфурт, но секогаш се декларираше како Македонец, на прослави беше со македонско знаме на што логично следуваше и повик да игра за Македонија на што тој прифати, самиот ден кога прифати си дојдоа германските служби кај него на врата и му рекоа, ти си денес тоа што си поради тоа што Германија инвестираше во тебе, доколку ти одлучиш да ги браниш боите на друга држава тогаш од денес не си Германец, ти го одзимаме германското државјанство и за да живееш и работиш во Германија ќе бараш виза како Македонец, па сакал или нејќел шепотејќи Ока Николов одби да игра за Македонија бидејќи нема услови за тоа.
Значи никој не му забрани на Ока да си биде Македонец во Германија по дома, но кога требаше институционално да бира што е Германија јасно му стави до знаење каков е изборот.


Токму тоа што ти подразбираш под лојалност а што под тоа подбразбират Германците, Германија е Германија а Македонија е Северна Македонија.
ja odbrale germanija deka im nosi povise pari, mesut özil na primer iako igrase za germanija fino lepo kaza deka e turcin i sekako kako i red drugi fudbaleri se slika so erdogan i go fali. totalno si ja utnal rabotata ako mislis deka nekoj ja saka edna drzava deka taja demek mu pruzila nesto. ja sakaat drzata so koja se emocionalno vrzani i toa e bez vrska dali se germanci ili makedonci.

za oka nikolov si gi pomesal brzinite, od kaj si go iskopal toa sranje koe go napisa bas me interesira? :D

"самиот ден кога прифати си дојдоа германските служби кај него на врата и му рекоа, ти си денес тоа што си поради тоа што Германија инвестираше во тебе, доколку ти одлучиш да ги браниш боите на друга држава тогаш од денес не си Германец, ти го одзимаме германското државјанство и за да живееш и работиш во Германија ќе бараш виза како Македонец, па сакал или нејќел шепотејќи Ока Николов одби да игра за Македонија бидејќи нема услови за тоа. ":pos:

izvini, ama ova morav posebno da go citiram, takvo sranje odamna ne sum cital, a sto sve ne ima na forumov :D mu dosle na vrata hahahahah i mu rekle deka tie investirale vo nego :D lele, ova koj ti go kazal, nekoj ultra nacist koj sekoj den dva pati si go drka na poster na hitler? made my day :D

oka nikolov vo germanija koga se rodi bese samo jugoslovenski drzavjanini, a posle raspadot na jugoslavija on bese makedonski drzavjanin. koga zaigra vo bundesliga i koga zaigra za makedonija ne poseduvase germansko drzavjanstvo, covekot i na hartija bese samo makedonec. fintata so germanskoto drzavjanstvo bese druga. vo germanija ako ne si od EU drzava ili drzava koja zabranuva otkazuvanje na drzavjanstvo (kako maroko, sirija, irina, tunis, irak itn. zaradi toa site tie vo germanija imaat dvojno drzavjanstvo i oficijalno se germanci + marokanci/iranci/sirijci itn.) togas koga ke podneses baranje da steknes germansko drzavjanstvo tie od tebe baraat prvin da se otkazes od drugoto drzavjanstvo.

oka nikolov vo toa vreme bese fudbaler na eintracht frankfurt i vo bundesliga vovedoa pravilo deka sekoj klub mora da ima odreden broj na germanski drzavjani prijaveni kako profesionalci. oka so toa sto bese izrasnat vo germanija imase pravo da stekne germansko drzavjanstvo i eintracht go zamoli da go zemi germanskoto za da moze da popolni mesto na germanec, a ke mu bese i od prednost vo slucaj da sakase da napravi transfer vo drzava kade sto ima ogranicuvanje za non EU fudbaleri kako na primer spanija ili italija (oka togas razmisluvase da napravi internacionalen transfer). bidejki nikolov vo toa vreme ne branese najstandardno, se setase megu klupa i starten sostav (imase cesto kiksovi), a i vo makedonskata reprezentacija ne mu garantiraa deka sigurno ke bide prv golman (dobi sansa samo na prijatelski, a na vaznite natprevari branea drugi golmani), on se resi da go zemi germanskoto drzavjanstvo i se otkaza od makedonskoto za toa da uspee. sekako tapa za nas bidejki pokasno redovno igrase za eintracht i se stabilizirase, ama toa e, povazno mu bese da ima germansko drzavjanstvo sto mu bese korisno za karierata vo klupskiot fudbal.

sekako tvojata prikazna e pofenomenalna, si zamisluvam deka nosele i ubavi uniformi i cizmi koga mu se pojavile na vratata :D
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.078
Поени од реакции
2.372
За тоа ќе ти потврдам и од наш пример, Ока Николов беше германски државјанин роден и израснат во Германија, легенда на Ајнтрахт Франкфурт, но секогаш се декларираше како Македонец, на прослави беше со македонско знаме на што логично следуваше и повик да игра за Македонија на што тој прифати, самиот ден кога прифати си дојдоа германските служби кај него на врата и му рекоа, ти си денес тоа што си поради тоа што Германија инвестираше во тебе, доколку ти одлучиш да ги браниш боите на друга држава тогаш од денес не си Германец, ти го одзимаме германското државјанство и за да живееш и работиш во Германија ќе бараш виза како Македонец, па сакал или нејќел шепотејќи Ока Николов одби да игра за Македонија бидејќи нема услови за тоа.
Значи никој не му забрани на Ока да си биде Македонец во Германија по дома, но кога требаше институционално да бира што е Германија јасно му стави до знаење каков е изборот.


Токму тоа што ти подразбираш под лојалност а што под тоа подбразбират Германците, Германија е Германија а Македонија е Северна Македонија.
Јас ја знам поедноставната верзија. Германија дозволува само едно државјанство. Ока за да можеше да брани, мораше да се откаже од Германското и да земе Македонско.
Нормално дека нема да се откаже од Германското. Не е дека му се заканувале и слично. Едноставно имал законски пречки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom