2.185
Поени од реакции
4.146
Која ви е реалноста другари?
И не гледам каде Австрија не здроби, реално ние бевме подобар противник до замените на Мрме. Посебно второ полувреме, до 75 минута не мрднаа Австријците.
Реалноста е дека има квалификации, а ние не поминавме низ тие квалификации. Поминавме низ систем кај што ги победивме 16те најслаби репрезентации во Европа за да отидеме на ЕУРО. По таа логика ние сме 39ти, а сме во круг на 24 најдобри.

А исто така Австрија имаше 2 пати повеќе довања од нас, 25% повеќе посед на топката, 3 пати повеќе шута во рамките на голот, ни подарија на тацна гол, и сл. Така што, подобри беа од нас и заслужено изгубивме.

И јас навивам, и сакам да се победи, ама сега мора да бидиме искрени и со себе која ни е силата и како стварно стојат работите.

4.146
Поентата ти е јасна. Не те цитирам за џабе, во ДК не смее, дискусијата е за тука.
Не сум зел ништо лично, општо збориме.
Поентата очигледно ти не си ми ја сфатил.

Во време на фашистички супер модератори, јас бев баниран за реалност :/
А да си коментираш ти друже во темата за Филм и ТВ, ќе може ли?
Нели сељаци коментираат у подфорум фудбал и спорт? ( ме мрзи да ти го барам постот)
Ќе може, еве те замолувам најкултурно?

D

Deleted member 12196

Гостин
Во анкетата сте заборавиле да додадете опција „последнопласирана“. Реалноста е таа, сè друго е успех.

Член од
Мислења
914
4.146
Pa realno ako gleame.... klubskiot fudbal u Ukraina e za 5 klasi bolje od Makedonskiot. Dynamo Kyiv I Šahtjor Donjeck se redovni učesnici vo LŠ so godini unazad. Ako zborime na klupski plan.

Ubavo vi reče Dzontra, ako mislite deka Ukraina e reprezentazija od rangot na Estonija, gaaaadno ste se zaebale. Gadno.

Se zavisi od toj meč. Baška I oni izgubija od Holandija 3-2, taka da kje brkaat pobeda po sekoja cena.

8.843
Нема што да се кажи освен дека физички не здробија, сличен натпревар како во Скопје кога не добија 1-4 само малце подобри ние бевме од тогаш..ама сепак се почуствува физичката инфериорност во второто полувреме од наша страна каде веќе доцневме на секоја топка...кривно ми е што Австријците не се технички нешто посебно и многу грешеа ама трчаа како коњи..јбг скоро сите му играат во Бундес лигата каде се игра силно темпо и за нив ваквите натпревари се секојдневни...посебно пресингот во првото полувреме му беше нереален.

34.416
Ако е за утеха, традиционално играме боље против репрезентации од повисока класа. Не постојано, ама секогаш сме тука за да сјебеме некој. Е сеа, дали тоа ќе биде Холандија или Украина ќе видиме :D

Член од
Мислења
914
4.146
Јас мислам Украина матер ќе ни ебе. Дај боже да грешам.

Acid

Frontman
Член од
Мислења
35.185
34.416
Ако гледаме објективно, да. Ама ако гледаме навивачки, матер му јебеш, топката е округла, а и Германија требаше да ни ебе матер. Нема потреба од фуфкање ниту депресија по првата утакмица, нека уживаат. Едно сум сигурен - нозете сигурно нема да им бидат пресечени од возбуда и преголема желба како на првиот натпревар :)

Член од
29 септември 2011
Мислења
2.103
2.236
Мрме згреши тактика ѓи изнструпа во одбрана како жив зид башка не натрчаа. Нема простор да ги критикуваме негативно но ова е голем турнир треба максимална подготвеност и сериозност.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

Член од
18 декември 2019
Мислења
599
1.665
Украина на хартија има подобар состав од нас но резултатски се исти ко нас. Можат да победат великани и да изгубат од послаби репрезентации.
Криво ми е што не извадивме барем вод со Австрија пошто сметам дека не се подобри од нас. Дури во последните 30 минути кога не притиснаа, низ средината ништо не им помина. Нашите беа многу компактни и голот за 2-1 беше многу ефтин иако центаршутот на Алаба беше од светска класа.

Не сум од оние „битно учествуваме“ но мора да се знае дека за нас секој гол навистина е успех, додека секој примен гол на противникот од страна на Македонија се смета за неуспех. Сите очекуваат три бодови против Македонија и доколку би им земале бод на некои може да им го зафркнеме цел турнир.

Идеално би било да ја тепаме Украина и Холандија да ја тепа Австрија. Со 6 бодови Холанѓаните сигурно ќе одморат голем дел од играчите пред осминафиналето.