Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Во моментов не постојат вакцини со жив а ослабен вирус, тоа би била супериорната вакцина и за нејзе би возел илјадници километри.
А зашто нема такви вакцини, со жив вирус?

Како го замислуваш тоа жив, а ослабен вирус ... што подразбираш под тоа ослабен!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
И ок тоа со „илјадници километри“ беше забегување, сакав да нагласам дека тоа би била супериорна форма од аспект на долготрајност и квалитет на стекнатиот имунитет.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Како е со залихи во Ниш и Врање, има ли некој информација од денес?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.926
Поени од реакции
10.553
Како е со залихи во Ниш и Врање, има ли некој информација од денес?
Немам точно инфо ама поголема е веројатноста да бираш во Ниш, подалеку дека е па помалку идат натаму, нашиве сите Фајзер бараат така да и да има тоа само ако рано наутро отидеш. Кога бев јас едни баба и дедо кои беа вакцинирани прва доза со фајзер ги ревакцинираа со кинеската
Гужва повеќе има веројатно рано наутро, јас попладне бев, во 4ипол пристигнав а тек во 7 завршив работа а на граница за 20мин поминав


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Денес за Кичево кажаа дека има само еден позитивен, а 4 мои блиски роднини денес се позитивни....ако не ги кажат утре, значи ги штелаат податоците

јас имав контакти, нормално е тоа во една иста куќа, но не ме тестираа , бидејќи во Април ја примив втората доза на Спутник. ме сметаат за заштитен во некоја рака...

Двајца од роднините(постари) се вакцинирани со една доза на Астра Зенека уште во првиот бран на вакцинирање, и имаат доста лесна клиничка слика иако двајцата се зафатени со други тешки болести
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.057
Поени од реакции
6.668
Денес за Кичево кажаа дека има само еден позитивен, а 4 мои блиски роднини денес се позитивни....ако не ги кажат утре, значи ги штелаат податоците

јас имав контакти, нормално е тоа во една иста куќа, но не ме тестираа , бидејќи во Април ја примив втората доза на Спутник. ме сметаат за заштитен во некоја рака...

Двајца од роднините(постари) се вакцинирани со една доза на Астра Зенека уште во првиот бран на вакцинирање, и имаат доста лесна клиничка слика иако двајцата се зафатени со други тешки болести
можеш точно да ги опишеш симптомите ?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
У последно време чудно ми мирисаат/имаат чуден вкус, дури малце и одвратно кромид, јајца и вино. Има некој што бил заболен со слични проблеми?
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.031
У последно време чудно ми мирисаат/имаат чуден вкус, дури малце и одвратно кромид, јајца и вино. Има некој што бил заболен со слични проблеми?
Јас, еве веќе неколку месеци и никако не се менува, само на други производи
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
можеш точно да ги опишеш симптомите ?
Внукот на 16 години е, само една ден му било мачно, и малку температура, а стрината мала малаксаност, малку температура и болки во мускулите. Но има прележано неколку мозочни, операција од карцином, вештачки колк....а слично и стрикото, со тоа што тој има карцином во последната фаза, така што неговите болки неможат да се разделат од што потекнуваат веќе...двајцата се вакцинирани со една доза на Астра

другиот внук немаше никакви симптоми.....само тестот што покажа позитивен дека е

снаата има малку температура, малаксаност и болки во мускулите. Засега никој нема кашлица
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.505
Поени од реакции
1.725
E fala ti ko bratu, gde čuo i ne čuo, juhu!
Nekad sam makedonski govorio prirodno, ma govorio - mislio na makedonskom, ali lepih godina ima otad. Svratim sad da malo vežbam jezik, normalno sve razumem, ali kad treba da napišem nešto - čudo jedno. Rečenična struktura čak i meni zvuči rogobatno, kad napišem nešto mislim se "ma koja je budala ovo napisala" a svake druge reči se jedva setim. Tuga kako sam se zapustio...
Rodni grad je rodni grad, što je sad druga država, tako je to - poštujem, kao što očekujem da i svako poštuje da je Skoplje moj rodni grad, moje detinjstvo, najlepše uspomene i deo onoga što me čini kakav sam.

Za bilo koju informaciju oko vakcinacije - pišite odgovoriću, ako treba neka pomoć isto, iako vidim da kolega Đorđe jako dobro to radi.

Lep pozdrav iz Beograda svim dobrim ljudima na ovom forumu, zadovoljstvo je čitati vas.
Lep pozdrav i Steltu.
Те сфаќам. Веќе скоро пола живот зборам два јазика над 90 проценти од времето, останатото на македонски. Ако не пишам овде, ќе заборавам и тоа како одеше.

Инаку во Франција од пред 3 дена имаме полициски од 23 часот.

Бројките на луѓе во болница се намалуваат секој ден.

Мислам дека беше од 30 јуни да се оди без маска надвор.

Во одредени општини веќе може законски да се оди без маска.

Туризмот се буди и тоа убаво, многу холанѓани, белгијци и германци одат на југ на одмор.

Се гледа светлото на крајот на тунелот.

Е сега, дали ќе дојде друг тунел, тоа може само да го нагаѓаме...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Grafikonite pokažuvaat deka možebi vo sledniot period ke imame nekoj nov bran....možebi pomal od posledniot no ke ima
UK, Rusija ,Juzna Afrika veke krevaat vo brojkite i toa konstantno
Verovatno se dolzi na nekoi mutacii
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
Повторно се затвора главниот град на Чиле, Сантијаго и покрај доброто темпо на вакцинацијата.



Здравствените власти најавија повторно затворање на престолнината поради пораст на бројот на случаи со инфекција од коронавирус. Во земјата 60 отсто од населението ги примија двете дози вакцина. Повеќето новозаразени не се вакцинирани, а одделенијата за интензивна нега во главниот град се пополнети 98 отсто, пренесе Би-би-си.

Во Чиле досега има над 1.4 милиони случаи на коронавирусот, а повеќе од 30.000 луѓе починале.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Не ми е јасно, ако ете вакцините не работат кој е ендгејмот? Постојани локдауни, на тоа ќе ни се сведе животот? Дополнително, зашто ги форсираат масовно дури и кај деца, каде прават поише штета од самиот вирус ако не планираат да се вратиме во нормала.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
Не ми е јасно, ако ете вакцините не работат кој е ендгејмот? Постојани локдауни, на тоа ќе ни се сведе животот? Дополнително, зашто ги форсираат масовно дури и кај деца, каде прават поише штета од самиот вирус ако не планираат да се вратиме во нормала.
Не е дека не работат, се заразуваат невакцинираните. Ќе треба поголема вакцинација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom