Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.011
Поени од реакции
6.040
Во Врање само со Синофарм се вакцинира, во Ниш имаш избор Фајзер, Синофарм, Астра Зенека.
Јас денеска бев во Врање, во 12, немаше гужва.
АКо си на список, имаш избор. Ако не си, само Синофарм.
Така кажаа луѓето на врата прееска, истиот период и јас бев таму.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.415
Поени од реакции
2.758
АКо си на список, имаш избор. Ако не си, само Синофарм.
Така кажаа луѓето на врата прееска, истиот период и јас бев таму.
За Врање или Ниш?
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
191
Поени од реакции
596
каде во Врање?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Vo sportskata sala. I jas otidov denes, nemashe ic guzva. Na granica 35 min, vo salata odma zavrsivme rabota. Samo Sinopharm bez termin. Imashe nashi sho primija i Fajzer ama gi imashe na nekoja lista. Osven mala glavobolka i bolka vo rakata Ok zasega.
 

Vladimkd

Né giusto né sbagliato, conta solo il risultato!
Член од
16 февруари 2021
Мислења
43
Поени од реакции
100
Iskreno mi je drago što imate poverenja u zdravstvo Republike Srbije. Nadam se da ste svi zadovoljni osobljem koje radi na mestima za vakcinaciju.
Ko želi da odabere određenu vakcinu, neka ide u veći grad. Manji gradovi uvek imaju kinesku vakcinu. Dok im druge vakcine s vremena na vreme dolaze, ali u manjim količinama. Trenutno svuda nedostaje ruska vakcina. Ako želite da dobijete rusku vakcinu, moraćete malo da sačekate.
Srećno svima, dođite ponovo u Srbiju na revakcinaciju.

Послато са SM-N950F помоћу Тапатока
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
За 5 дена ќе може да закажам за вакцина во мојот крај/регион .. 34 годишњак , младич хехе :D .. Фајзер скоро сигурно.. зошто ќе се вакцинирам? само и само за да заштедам некоја пара од пцр тестови при патувања и антигени за евенти,свадби,утакмици и слични курци палци, инаку не би ни на крај памет .. јебалатесиромаштијабрале...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Iskreno mi je drago što imate poverenja u zdravstvo Republike Srbije. Nadam se da ste svi zadovoljni osobljem koje radi na mestima za vakcinaciju.
Ko želi da odabere određenu vakcinu, neka ide u veći grad. Manji gradovi uvek imaju kinesku vakcinu. Dok im druge vakcine s vremena na vreme dolaze, ali u manjim količinama. Trenutno svuda nedostaje ruska vakcina. Ako želite da dobijete rusku vakcinu, moraćete malo da sačekate.
Srećno svima, dođite ponovo u Srbiju na revakcinaciju.

Послато са SM-N950F помоћу Тапатока
Во Врање не толку, девојка ми беше после мене во Ниш и беше презадоволна, особено што е со ризична малце и докторите и обрнале ептен вниѓани. Претпоставувам бидејќи имале гужва во Врање сабајлето па може биле изморени.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
И ја сакам да бидам како Србија.

ОК, но позади Србија стојат две земји со миљарди вакцини, а позади Хрватска стои унијата со кусок вакцини.
Iza Srbije stoji Srbija, u tome je i stvar. Kako onda objašnjavaš to da je Srbija nabavila ranije i mnogo više doza i Fajzera i Astrazeneke (zapadnih vakcina) od država članica EU, gledano proporcionalno veličini? "Jednostavno", Srbija je još u septembru/oktobru 2020. direktno dogovorila sa proizvođačima isporuku vakcina, između ostalog i sa Fajzerom i Astrazenekom. Makedonija i mnoge druge zemlje su se potpuno oslonile na EU. Makedoniji su navodno još pre pola godine nuđene i ruske i kineske vakcine, za razliku od zapadnih, ali pošto ste podanik EU i potpuno nesuvereni, vaše "demokratske" vlasti su njih glat odbile. Rusi ne bi imali ništa protiv, šta više, smatrali bi to svojim uspehom da se na "Zapadu" cepe Sputnjikom V, isto važi i za Kineze. Srbija je ponosno odbila zakasnelu, bednu i ponižavajuću isporuku vakcina iz EU, takozvani COVAX program za koji smo platili nekoliko miliona evra za oko 350 000-400 000 vakcina koje bi sukcesivno dolazile tek od kraja aprila pa do septembra,a trebalo je još od druge polovine januara, i prepustili smo ih "regionu". Dotle je došlo da je Srbija pre neki dan Češkoj isporučila nešto malo preko 100 000 Fajzer vakcina. Ukrajina sledeće nedelje dobija oko 300 000 vakcina od nas, od jedne male i siromašne ali žilave i koliko-toliko suverene Srbije.
 
Последно уредено:

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.762
Поени од реакции
20.480
Вчера примив прва доза Фајзер.
Аплицирав на 2ри мај, средата ми стигна мејл за датум. За Охрид можам да кажам дека е многу организирано од влез до вакцина немаш никакво чекање се е ко во некој liquid motion. Осеќам само болка на рака, не некоја јака, ко предходно некој шо ми кажаа дека имале ненеормално голема болка после Фајзер.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
"Ердоган во Истанбул соопшти дека Турција ќе ни донира 30.000 вакцини Синовак" :lolzz::lolzz:
Да, да....."МАСОВНАТА ВАКЦИНАЦИЈА".....во Нашата земја.....нема да застане.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.364
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.225
Поени од реакции
35.848
Треба наскоро да идам во Србија за втора доза вакцинирање. Дали некој има информација за во Србија, доколку си вакциниран со прва доза Астра Зенека дали може да си одбереш друга вакцина за втора доза (Фајзер)?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.861
Поени од реакции
7.711
"Ердоган во Истанбул соопшти дека Турција ќе ни донира 30.000 вакцини Синовак" :lolzz::lolzz:
Да, да....."МАСОВНАТА ВАКЦИНАЦИЈА".....во Нашата земја.....нема да застане.
Ромите кои питаат во град имаат повеќе достоинство од овие гниди.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
"Ердоган во Истанбул соопшти дека Турција ќе ни донира 30.000 вакцини Синовак" :lolzz::lolzz:
Да, да....."МАСОВНАТА ВАКЦИНАЦИЈА".....во Нашата земја.....нема да застане.
Едно искрено прашање без политика зошто не сум запознаен многу.Дали нашиве реално купија вакцини или сите се донации?Дека нели Заев рече дека нарачале милион и нешто а никаде не се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom