Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
994
Велешта пред 15-16 години имала 8 паралелки, сега само една. Бројката на иселување на вие автохтоните е уште покатастрофална од таа на нас каурите. Извини што ќе ти ја скршам возбудата.
Точно така, оваа војна не е со оружје, туку со кур. Така што не му ја мислете многу, гаѓајте "во центар" и не фрлајте семенски материјал во празно.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Велешта пред 15-16 години имала 8 паралелки, сега само една. Бројката на иселување на вие автохтоните е уште покатастрофална од таа на нас каурите. Извини што ќе ти ја скршам возбудата.
Iseluvanjeto nee glavna pricina osobeno koga se znae deka dobar del I se vrakaat.
Glavna pricina e mal broj na novorodeni vo odnos na zgolemen broj na umreni.
Proveri zavod za statistika ke ti stane jasno.
Автоматски споено мислење:

Што значи графата "предвидени", кој тоа и како предвидел и што точно (запишани каде, основно средно високо), вака многу штуро делува.
Напротив, тоа што демографијата во РМ е во корист на албанците (а најмногу ромите) уште повеќе ја потврдува потребата од вакви теми.


Кукуњавска
@Emmyllija

·
16h

првачиња запишани во учебната 2021/22 во некои општини
ќе станеме држава без наталитет
 
Последно уредено:

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Велешта пред 15-16 години имала 8 паралелки, сега само една. Бројката на иселување на вие автохтоните е уште покатастрофална од таа на нас каурите. Извини што ќе ти ја скршам возбудата.
Za zal brojkite go pokazuvaat sprotivnoto veke 15 godini, eve ti statistika na naselenie prvoto trimesecje 2021. Pozitiven priroden prirast ima samo vo:
Studenicani,Aracinovo,Saraj,Cair,Suto Orizari,Centar Zupa,Vasilevo.

1622622906146.png 1622622996216.png 1622622947194.png
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Iseluvanjeto nee glavna pricina osobeno koga se znae deka dobar del I se vrakaat.
Glavna pricina e mal broj na novorodeni vo odnos na zgolemen broj na umreni.
Proveri zavod za statistika ke ti stane jasno.
Проверено е, бројот на новородени е во добар пад последниве години, процентот на родени македончиња и албанчиња е горе доле исти скоро 25 години.
Мнозинството не се враќаат, доаѓање за празници не е враќање. Можеби онаму на 50+ или 60+ години ама големиот дел нема да се вратат.

Za zal brojkite go pokazuvaat sprotivnoto veke 15 godini, eve ti statistika na naselenie prvoto trimesecje 2021. Pozitiven priroden prirast ima samo vo:
Studenicani,Aracinovo,Saraj,Cair,Suto Orizari,Centar Zupa,Vasilevo.
Ти дадов пример за Велешта. Знаеш каде е Велешта ?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.700
Пошто го хејташе до максимум Џорџе Балашевиќ кога умре, поради таквата драматична разлика во перцепција ме интересира какво е искуството да се биде целодневно албанец. Каков е еден ден во животот на Иван Денисович, овај пуно :D дали албанците небото го перцепираат различно, што знам дека е портокалово, што е со опсесијата со христијански симболи (орли) кај муслимани, зошто оставате кондури и патики пред врата по згради, зошто е албанецот 24/7 бесен на нешто ко Рој Кин и одвај чека да се увреди и што е модата со ставањето ПВЦ статуи од лавови пред порти?
Не го хејтам балашевиќ, само сум го кажал тоа што мислам дека он е според негови лични ставови кон албанците.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Проверено е, бројот на новородени е во добар пад последниве години, процентот на родени македончиња и албанчиња е горе доле исти скоро 25 години.
Мнозинството не се враќаат, доаѓање за празници не е враќање. Можеби онаму на 50+ или 60+ години ама големиот дел нема да се вратат.


Ти дадов пример за Велешта. Знаеш каде е Велешта ?
Batali velesta so 5 i pol iljadi ziteli od prilika, cela struga e samo -42 ziteli . Vo prvoto trimesecje od 2021 znaci jan-mart zamisli poveke od 2 i pol iljada etnicki makedonci pomalku, toa e 10 iljadi pomalku godisno sto e cela armija na lugje. Stip e grad so skoro 45 iljadi no brojot na prvacinja 2021 e samo 300, vie imate seriozen demografski problem koj so sekoj pominat den se poveke nalikuva na Titanic.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
vie imate seriozen demografski problem koj so sekoj pominat den se poveke nalikuva na Titanic.
Нешто и вие стагнирате по ова прашање... Симнаа марами, искочија надвор од ѕиданите дворови и слабо нешто 4-5 деца...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Batali velesta so 5 i pol iljadi ziteli od prilika, cela struga e samo -42 ziteli . Vo prvoto trimesecje od 2021 znaci jan-mart zamisli poveke od 2 i pol iljada etnicki makedonci pomalku, toa e 10 iljadi pomalku godisno sto e cela armija na lugje. Stip e grad so skoro 45 iljadi no brojot na prvacinja 2021 e samo 300, vie imate seriozen demografski problem koj so sekoj pominat den se poveke nalikuva na Titanic.
Процес низ кои секој народ поминува во Европа, далеку од Титаник е. Место да гледаш како и што треба да се смени за да не се случува езгзодус на големи села кои претежно се Албански како Велешта ти се радуваш секогаш кога ќе видиш бројка на умрени каури е поголема од бројка на муслимани. Не е проблемот што фаќат патот од Велешта се додека статистиката вели дека каури умираат повеќе.
Неколку пати прашавама нема одговор ни од тебе ни од пуниша , што треба уште етнички барања да се реализираат за да почнете со тривијални барања за вас од типот на здравство, инфраструктура, подобро образование, правна држава ?


Кој полусвесен би се вратил назад да живее во Велешта, Карбинци, Желино, Босилово кога после 10 години пак ништо не е сменето ама битно Пехчево е двојазично и ние ќе паламудиме на форум каури вс шкиптари.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Нешто и вие стагнирате по ова прашање... Симнаа марами, искочија надвор од ѕиданите дворови и слабо нешто 4-5 деца...
Epa nee 4-5 ama bidi suguren za 3-4 na primer vo celo moe opkruzuvanje od naj bliski do naj dalecni rodnini nema familija so pomalku od 3 deca. Ne me svakaj pogresno mnogu gi sakam zivotnite no nikogas nema da razberam kako mozete da cuvate kucinja macki cavki i sto ne drugo ama ne deca najinteresnoto i najcute sustestvo.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Epa nee 4-5 ama bidi suguren za 3-4 na primer vo celo moe opkruzuvanje od naj bliski do naj dalecni rodnini nema familija so pomalku od 3 deca. Ne me svakaj pogresno mnogu gi sakam zivotnite no nikogas nema da razberam kako mozete da cuvate kucinja macki cavki i sto ne drugo ama ne deca najinteresnoto i najcute sustestvo.
Тоа е, безбожници, не сакаме да ни влегуваат ангелите дома па се браниме со валканите кучиња. Ни се може пошто нема шеријат.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Процес низ кои секој народ поминува во Европа, далеку од Титаник е. Место да гледаш како и што треба да се смени за да не се случува езгзодус на големи села кои претежно се Албански како Велешта ти се радуваш секогаш кога ќе видиш бројка на умрени каури е поголема од бројка на муслимани. Не е проблемот што фаќат патот од Велешта се додека статистиката вели дека каури умираат повеќе.
Неколку пати прашавама нема одговор ни од тебе ни од пуниша , што треба уште етнички барања да се реализираат за да почнете со тривијални барања за вас од типот на здравство, инфраструктура, подобро образование, правна држава ?


Кој полусвесен би се вратил назад да живее во Велешта, Карбинци, Желино, Босилово кога после 10 години пак ништо не е сменето ама битно Пехчево е двојазично и ние ќе паламудиме на форум каури вс шкиптари.
Pak go izbegavas faktot za prirodniot prirast i se osvrnuvas na iseluvanjeto, neka ima iseluvanje sto ima strasno vo toa da se sredis vo druga drzava ako veke ne se snaogjas vo mk i da se vratis posle nekoe vreme da investiras ili gradis iseluvanjeto od makedonija nee pocnato vcera toa e kontinuiran proces sekogas ke se najde nekoj koj ke se iseluva no ke se najdat i mnogu takvi koi pominale niz tie vodi veke i ne im e ubavo nikade osven vo mk, no so praime koga nemas lugje pa za makar i da se iselat toa ti zboram ako me razbra znaci mora da go doneses deteto vo svet bez razlika dali ke ostane kaj so se rodil ili ke se iseluva,ova e vase prasanje drugar poentata mi e deka po pametno bi bilo za vas energijata da ja prenasocite kon vakvi prasanja sto ve zasegat direktno vas kako nacija.

PS. Ne se raduvam na nicija smrt gresis. Albanskoto i site drugi prasanja ke se resat magicno denta koga ke pocneme pregovori za vlez vo EU bidi siguren vo ova, no i moram da ti kazam ke bide dosadno forumot ke snema temi razbiras.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Тоа е, безбожници, не сакаме да ни влегуваат ангелите дома па се браниме со валканите кучиња. Ни се може пошто нема шеријат.
Ни се може, ама па после плачеме и бараме виновници :D . И тие 1-2 што ги имаме по дома, ги правиме снегулки :pipi: плачат, бараат виновници, додека овие се борат што повеќе да земат.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
PS. Ne se raduvam na nicija smrt gresis. Albanskoto i site drugi prasanja ke se resat magicno denta koga ke pocneme pregovori za vlez vo EU bidi siguren vo ova, no i moram da ti kazam ke bide dosadno forumot ke snema temi razbiras.
Баш ме интерерира како ? Дај објасни ми го овој дел, те молам.
Ако не се лажам добар дел од албанската дијаспора се наоѓа во земја што не е дел од ЕУ т.е Швајцарија, како бе таму не ви смета што не сте во ЕУ ?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Ни се може, ама па после плачеме и бараме виновници :D . И тие 1-2 што ги имаме по дома, ги правиме снегулки :pipi: плачат, бараат виновници, додека овие се борат што повеќе да земат.
Не бе Бафра, не бива децата да ги воспитуваме и учиме да растат со нож у ранец кога одат у школо и да бодат мали муџахедини. Имаш ли ти синови за фрлање? Едноставно не бива така, тоа дали се снегулки е друга работа и тема, али не можеш другачие на чопор да се спротивставиш, освен чопорски. Насекаде на Запад ти е исто, иако ние сме далеку од Запад, но феноменот е тој. Примитивното го јаде мирното, односно тоа што е барем едно цивилизациско скалило погоре. Најмалку што може е да функционира полиција и правна држава. А нив нема да ги еманципираш ни у наредни 10 генерации.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Pak go izbegavas faktot za prirodniot prirast i se osvrnuvas na iseluvanjeto, neka ima iseluvanje sto ima strasno vo toa da se sredis vo druga drzava ako veke ne se snaogjas vo mk i da se vratis posle nekoe vreme da investiras ili gradis iseluvanjeto od makedonija nee pocnato vcera toa e kontinuiran proces sekogas ke se najde nekoj koj ke se iseluva no ke se najdat i mnogu takvi koi pominale niz tie vodi veke i ne im e ubavo nikade osven vo mk, no so praime koga nemas lugje pa za makar i da se iselat toa ti zboram ako me razbra znaci mora da go doneses deteto vo svet bez razlika dali ke ostane kaj so se rodil ili ke se iseluva,ova e vase prasanje drugar poentata mi e deka po pametno bi bilo za vas energijata da ja prenasocite kon vakvi prasanja sto ve zasegat direktno vas kako nacija.

PS. Ne se raduvam na nicija smrt gresis. Albanskoto i site drugi prasanja ke se resat magicno denta koga ke pocneme pregovori za vlez vo EU bidi siguren vo ova, no i moram da ti kazam ke bide dosadno forumot ke snema temi razbiras.
Незнам како го избегнувам. Природниот прираст се намалува кај Македонците и тоа е факт, само некако е чудно малку на изборите најмала излезност е во изборна единица 6ка каде што сите што ги знаеш имаат по 3-4 деца минимум и тие имаат по 3-4 деца итн итн, но сепак нема нешто поместување во процентот на гласови, освен последниве избори кога повеќето Македонци решија да баталат гласање и да прават тивок бојкот. А и од друга страна тоа е индивидуално право кој колку деца сака да има. Имам другар што на 25 години имаше 3 деца пошто толку сакаше, некој се неженети на 30+, тие што имаат деца имаат минимум 2. Да се живи и здрави.

Темата е како да се реши Албансското прашање, па јас ве прашав тебе и пуниша кои етнички барања ви уште фалат да се исполнат за да каури и шкиптари заедно да почнат да работат на подобрување на животот овде. Пошто нели тоа е беше проблем и се дојде до рамковен договор и неможете да се фокусирате за другите суштински работи што не засегаат сите. Ама тука некако го избегнувате одговорот, дали дека всушност и нема што веќе да се бара или пак тоа што е останато за барање е тоа што цело време го сите знаеме и збориме ама вие велите дека не е точно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom