Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.698
Тие се тие политичари на форумов:Берик Дондарион,Бастердот,Дарлинг,Владе итн итн...
За жал листава е со поголем број, скоро иста со бројот на активни членови.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
За жал листава е со поголем број, скоро иста со бројот на активни членови.
Ај сеа не заебавај, најголем број на активни членови тука се за бугарски пасош, а тие не цапнуваат во темиве за политика.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Курајбер
Познавам луѓе што со години го читаат форумов,а немаат ниту еден јузер.
Таков бев и јас до пред некое време,а се регистрирав највеќе поради контакт со некои луѓе кои имаат познавања од областа на психологија,филозофија и кладилници.
Од време на време ќе напишам и по некое мислење.

Какви ви се овие обиди за дискредитција бе ?

Седми јузер,губење контакт со реалноста бла,бла,бла...

Ако имате аргументи пишете,не на ваков начин.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.347
Поени од реакции
4.994
Хахаха од економски аспект ако ги гледаш Албанциве се злато и најмили луѓе на свет.
Па јас не сум видел нација која прави такви честови, остава бакшиш, те цени за сработеното... па албанците ми го решија животното прашање купувајќи ми имот ја еве како голем велепредавник на Македонија продадов имот на албанци. Фала им

Но тоа не го мењава фактот дека си ги штитат националните интереси и секогаш македонецот ќе го стават во втор план каде што имаат шанса за да го направат тоа.
Или што би рекол пуно Мило за драго. Како што ни правите вие нас, така ние вам.
Или она учтив говор за тоа да одјебеш ко нација - Вечниот костец на препирање измеѓу македонци и албанци.
Тенка нишка на трпеливост помеѓу два дијаметрално спротивни народи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.299
Поени од реакции
78.975
... па албанците ми го решија животното прашање купувајќи ми имот ја еве како голем велепредавник на Македонија продадов имот на албанци. Фала им
Зависи. Дали си бил прв у маало кој им продал имот, или последен. Огромна разлика има у тоа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.698
Ај сеа не заебавај, најголем број на активни членови тука се за бугарски пасош, а тие не цапнуваат во темиве за политика.
Мислев за темите за политика и шиптарство.
Автоматски споено мислење:

Хахаха од економски аспект ако ги гледаш Албанциве се злато и најмили луѓе на свет.
Па јас не сум видел нација која прави такви честови, остава бакшиш, те цени за сработеното... па албанците ми го решија животното прашање купувајќи ми имот ја еве како голем велепредавник на Македонија продадов имот на албанци. Фала им

Но тоа не го мењава фактот дека си ги штитат националните интереси и секогаш македонецот ќе го стават во втор план каде што имаат шанса за да го направат тоа.
Или што би рекол пуно Мило за драго. Како што ни правите вие нас, така ние вам.
Или она учтив говор за тоа да одјебеш ко нација - Вечниот костец на препирање измеѓу македонци и албанци.
Тенка нишка на трпеливост помеѓу два дијаметрално спротивни народи.
Никогаш не сум го кажал тоа, не лажи.
Автоматски споено мислење:

Има, огромна. Нормално е дека во околината во која живееш социјалните интеракции да ти се посилни. И нормално е дека во тој случај ќе се сретнеш со секакви луѓе. Тој споредува таква средина, со средина во која не живеел, туку бил гостин. На Балкан гостите секаде се добро третирани.

Само му посочив дека ако сака да ја направи споредбата, нека ги спореди екстремите. Во албанските средини тоа се Арачиново и Липково, а ако во македонските тоа е некојси Паунот, јас би волонтирал да видам што зло може да нанесат тужбите на таква очигледно колоритна појава.
Па ти уште полошо, инсинуираш дека во албанска средина ќе го обезглават, а во македонска само тужби ќе фати.
Он барем свое искуство пишува, а ти предрасуди на апатични членови.
Автоматски споено мислење:

Има, огромна. Нормално е дека во околината во која живееш социјалните интеракции да ти се посилни. И нормално е дека во тој случај ќе се сретнеш со секакви луѓе. Тој споредува таква средина, со средина во која не живеел, туку бил гостин. На Балкан гостите секаде се добро третирани.

Само му посочив дека ако сака да ја направи споредбата, нека ги спореди екстремите. Во албанските средини тоа се Арачиново и Липково, а ако во македонските тоа е некојси Паунот, јас би волонтирал да видам што зло може да нанесат тужбите на таква очигледно колоритна појава.
Па ти уште полошо, инсинуираш дека во албанска средина ќе го обезглават, а во македонска само тужби ќе фати.
Он барем свое искуство пишува, а ти предрасуди на апатични членови.
 
Последно уредено:

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Кое е тоа јако албанско "јако дипломатско лоби", жити дрвото кажи ми?
Ja ke ti kazam I Dacic vikashe taka "koe e toa jako albansko lobi" arno ama glej sho mu se desi, citaj sinko za da znaesh





unnamed.jpg

Srdecni pozdravi sinko Bog da te blagoslovi
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.299
Поени од реакции
78.975
Ja ke ti kazam I Dacic vikashe taka "koe e toa jako albansko lobi" arno ama glej sho mu se desi, citaj sinko za da znaesh





Srdecni pozdravi sinko Bog da te blagoslovi
Одлично што се таму овие браќа.
Каде беа 30 години?
30 години Косово се бори за влез во ООН и признавање на независноста.
Сега кога се овие двајца у Вашингтон, немам дилеми - Косово конечно ќе го исполни вековниот сон на албанскиот народ и ќе стане рамноправна држава со сите други членки на ООН.
После, за ЕУ и НАТО е лесно.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Одлично што се таму овие браќа.
Каде беа 30 години?
30 години Косово се бори за влез во ООН и признавање на независноста.
Сега кога се овие двајца у Вашингтон, немам дилеми - Косово конечно ќе го исполни вековниот сон на албанскиот народ и ќе стане рамноправна држава со сите други членки на ООН.
После, за ЕУ и НАТО е лесно.
Nema brzanje leka poleka ke bide I toa si ima plan trust me inaku sve se sveduva na EU vs USA geopolitics. Pozdrav
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.299
Поени од реакции
78.975
Nema brzanje leka poleka ke bide I toa si ima plan trust me inaku sve se sveduva na EU vs USA geopolitics. Pozdrav
Тоа дека нема брзање, ми е скроз јасно. Две (а не три, ко што реков прееска) децении поминаа во борба за влез во ООН и мачни преговори со Србија.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Тоа дека нема брзање, ми е скроз јасно. Две (а не три, ко што реков прееска) децении поминаа во борба за влез во ООН и мачни преговори со Србија.
Dobro nikoj ne kaza deka e lesno I ne zavisi samo od Kosovo I Srbija imase razni svetski zbidnuvanja vo poslednite tri decenii vo geopoliticki plan, Kosovskoto prashanje I ne beshe prioritet, no pak se aktivizira sega I ima nadez da se zatvori ova prashanje dodeka e administracijata na Biden na vast. No sekako imashe golemi vnatreshni promeni na Kosovo vo bezbednosen plan kade sto izglasija formiranje armija pa modernizacija pa ucestvuvanje vo misii so vojskata na SAD, posleden kontingent zamina za Kuvajt vo USA baza. Imashe stagnacija jasno no zatoa albanskoto lobi na celo so Joseph DioGuardi inaku kongresmen po poteklo albanec I Harry Bajraktari go reshija Taci I se ocekuva sega so Albin na celo ova prashanje da se zatvori.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.347
Поени од реакции
4.994
Никогаш не сум го кажал тоа, не лажи.
Што треба сега да се тегнам да барам постови и да цитирам?
Секоја акција ја сметате за реакција.
Ја ти викам зошто се раздвоија Албански и Македонски паралелки. Ти ми наведуваш дека македонците ви ги тепаа албанците. Тоа го земаш за аргумент. ЕДНОСТРАН!
И држиш став
Проблемот е што вие не сакате, не сакате ред, не сакате да биде оваа држава заедничка.
Во година 2021 кога имате двојзаична држава, јавно истакнување на албански симболи, висока образовна школа, театри, фестивали, кога сте на паралелно ниво на уредување во државава ти ми зборуваш за некој обесправен системски режим кој не сте можеле да го поднесете.
Знаеш што ме нервира најмногу што за 20-30години кога ќе ја повлечете линијата ТИ истиот тој Пуно ќе кажеш дека тоа било неминовно затоа што
Проблемот е што вие не сакате, не сакате ред, не сакате да биде оваа држава заедничка.
така да сте морале да пресечете. Задкулисно остварување на својот национален сон.
Престани да глумиш пацифиста. Што мислиш деќа ќе се случува во иднина? Продаваш пуфки за отворени граници дека Албанското прашање е затворено и треба да гледаме напред према Западна Европа - Никому не му дојдено до прекројување граници и правење етнички чисти територии
За каква територија го сметаш Полошкиот регион. Кој ја прави таа сегрегација? Немој само да ми кукаш и да ми правиш аналогии со ожалостен албанец кутар тој кој се нашол во Струмица Радовиш и што ти ја знам.
Ете гледаш колку не можеме да се поднесеме како народи. Кој ги прави тие работи. ЈА и ТИ? Политичкото уредување? Системот? Националистите од Кајгана?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Според мене е ОК сите пејачи да се геј, сите мијачи на коли Роми, сите пазарџии Албанци, сите административци Македонци, сите банкари Власи. Не треба да има квоти. Кој за што го бива за тоа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom