Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.698
E sega probaj kupi kukja vo Kondovo ili ete ne moras da kupuvas ako ne si pri pari, zamoli nekoj isselen od Aracinovo da ti dozvoli da zivees na negov imot, so kirija ili ne i vrati se da kazis kako pomina.
Викаш јас да одам да живеам во некоја куќа на македонец ќе ме прими со прегратка?
Или ако купам куќа во македонска населба ќе ме чекате со бонбони?

Дечкото што коментира згреши малце, во форум каде најактивните членови буквално се нацисти не треба да се пишува така, ама ќе се научи, ќе се одлогира и ако има трошка памет никогаш нема да се логира.

Иначе мојот татко пред 20 и нешто години купи земјиште до населба со македонско население, денеска тоа му е работилница, буквално со секири излегуваа *пацифистите*, јас тогаш сум бил мало дете но секогаш ќе ја памтам сликата на оштетени возила на градежната фирма, уриваните шалони на столбовите. Тој отпор на македонските лавови траеше со месеци.
Да напоменам дека се беше регуларна градбата, со платени комуналии со све.
Автоматски споено мислење:

Еве јас волонтирам да живеам со Стојан Паунот, ако ти во замена живееш во Арачиново или Липково на 3 месеци. Бива?
А што има врска ова со тоа што он збори?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.863
Знам дека некои луѓе од форумов нема да се сложат со ова што ќе го напишам,ама ајде нема веза,секој со своето.

Сум работел градежно во албански куќи во 100% албански села,верувајте ниту еднаш не сме виделе некое зло од нив.
Луѓето биле претежно мирни,културни и пред се поштени за плаќање.
Ниту една расправија,ароганција,цинизам...
Самите они се свесни за состојбата во државава и крајно незадоволни од нивните политичари.
Правам муабет за неколку велешки,скопски и кумановски села.

Од друга страна,штрапнавме да работиме во куќа на македончето,живи хорори....
Уште од првиот ден мегаломанија,расправии,нечесност,ценкање за пари...
Едно кафе не ти вари бе ееееејјјј...
Сме работеле уште во неколку македонски куќи и решивме со екипата да бараме тендери исклучиво кај албанци.
Кај македончето-дефинитивно не.
Поголемо племе,поголема стока од овој народ не познавам.

Гледам овде на форумов цело време се шири параноја како тоа Албанциве биле едно големо зло,племе,криминалци итн...
И да,дел од нив се навистина такви.
Али да се кажува тоа за сите Албанци и да се шири параноја дека еден ден маме ќе ни ебат,ќе ни ја освојат државава,ќе се создаде голема Албанија..
Тоа мене повеќе на параноја ми личи.

Истото го мислам и за голема Албанија.
Ако сакаа големите сили да се случи тоа,одамна ќе се случеше.
Можеби имаат некаква замисла некои поединци или организации,ама големите сили искрено не верувам.
јас овде не видов никакво решение за проблемов, ти ? ај сега кажи на пример колку таксисти возеле во тие албански села и колку од нив се вратиле без пари а некој и без живот.
Автоматски споено мислење:

А што има врска ова со тоа што он збори?
па има, тој дибекот нашлапа што нашлапа, решение не понуди, или ти мислиш нема проблем со албанското прашање.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.299
Поени од реакции
78.975
Да напоменам дека се беше регуларна градбата, со платени комуналии со све.
E, на ова не се надевав. Свака ви част што сте платиле комуналии.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Викаш јас да одам да живеам во некоја куќа на македонец ќе ме прими со прегратка?
Или ако купам куќа во македонска населба ќе ме чекате со бонбони?

Дечкото што коментира згреши малце, во форум каде најактивните членови буквално се нацисти не треба да се пишува така, ама ќе се научи, ќе се одлогира и ако има трошка памет никогаш нема да се логира.

Иначе мојот татко пред 20 и нешто години купи земјиште до населба со македонско население, денеска тоа му е работилница, буквално со секири излегуваа *пацифистите*, јас тогаш сум бил мало дете но секогаш ќе ја памтам сликата на оштетени возила на градежната фирма, уриваните шалони на столбовите. Тој отпор на македонските лавови траеше со месеци.
Да напоменам дека се беше регуларна градбата, со платени комуналии со све.
Автоматски споено мислење:


А што има врска ова со тоа што он збори?
Мене и да ми плаќаат нема да живеам во Албанска населба. Сами си рушите цена на ваш имот. Горе доле иста градба и слични услови за живот во Албанска населба цена на квадрат 600-700 евра во Македонска 1200-1300 евра. Мене ми е битно да ми расте цената на квадратот...остај малоумни кои сакаат да паѓа појма немаат тие затоа црнчат 40 години за 15000 ден.
 
Член од
10 април 2021
Мислења
28
Поени од реакции
90
Имало и добри Албанци и лоши Македонци, мижи Асан да ти баам. Не дека нема исклучоци и цвеќиња за мирисање ама еве, да го земеме поголемиот број.

Некој ќе ми го објасни однесувањето на овдешните Албанци во денешницава, низ Дижонска или пак на Пластичарска, во Арачиново можеби и ред други затуцани села каде што се населени? И да направи паралела со "соживотот". Со тепање каури по автобуси, неплаќање на патарина, општо дивјаштво еден за сите - сите за еден, класичен племенски менталитет. Хештегови Голема Албанија на објави кои немаат никаква врска со тоа на социјални мрежи, палење на шуми, учество во доброволна војска сликање како се гушкаат и поддржуваат меѓусебно и објавување на истите за да се покажат кои се уствари они иако телефони за снимање и сликање во војска стриктно се забранети. Учество на протести и вадење знаме на ИСИС и сето тоа гордо документирано на тикток? Собирање 10 души и тепање на инкасатори кога ќе отидат да наплатат за струја по селцава каде што се населени? Па една Дуа Липа кога изби блам со објавата за Голема Албанија лани, јасно беше колку е саатот.

Лекот е фаќање магла од земјава, ни отцепување, ни ѕидови, ни бутур.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Викаш јас да одам да живеам во некоја куќа на македонец ќе ме прими со прегратка?
Или ако купам куќа во македонска населба ќе ме чекате со бонбони?

Дечкото што коментира згреши малце, во форум каде најактивните членови буквално се нацисти не треба да се пишува така, ама ќе се научи, ќе се одлогира и ако има трошка памет никогаш нема да се логира.

Иначе мојот татко пред 20 и нешто години купи земјиште до населба со македонско население, денеска тоа му е работилница, буквално со секири излегуваа *пацифистите*, јас тогаш сум бил мало дете но секогаш ќе ја памтам сликата на оштетени возила на градежната фирма, уриваните шалони на столбовите. Тој отпор на македонските лавови траеше со месеци.
Да напоменам дека се беше регуларна градбата, со платени комуналии со све.
Автоматски споено мислење:


А што има врска ова со тоа што он збори?
Posle se sto se ima sluceno ovie 30 i kusur gidini, tatkoti i dobro pominal. Kako korov ste, a nekoj pusti koren, ko ke se nakotite, otide cela naselba vo nepovrat. Zatoa toa se resava uste ne pocnato oti posle nisto ne ve nisti. Korov de, rekov.
P. S i neznam kako sfati da zivees vo nekoja kukja na Makedonec. Mislis onaka da mu se tupnis nepokanet? Ne be Puno, so dozvola ako te ostavi, a cim te ostavil ne gledam pricina da ne te i pregrni. Tuku iskreno pojma nemam so si sfatl, vrska nema toa jas sto go napisav so toa ti kakvi primeri davas. Jbg jazicna bariera izgleda.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.299
Поени од реакции
78.975

Дали овие венци во чест на Св. Кирил и Методиј ќе ги остаат, како и секоја година, преку ноќ на факултетот и утре дента ќе ги најдат испокинати и изгазени?

или оваа година ќе биде нешто друго?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Викаш јас да одам да живеам во некоја куќа на македонец ќе ме прими со прегратка?
Или ако купам куќа во македонска населба ќе ме чекате со бонбони?

Дечкото што коментира згреши малце, во форум каде најактивните членови буквално се нацисти не треба да се пишува така, ама ќе се научи, ќе се одлогира и ако има трошка памет никогаш нема да се логира.

Иначе мојот татко пред 20 и нешто години купи земјиште до населба со македонско население, денеска тоа му е работилница, буквално со секири излегуваа *пацифистите*, јас тогаш сум бил мало дете но секогаш ќе ја памтам сликата на оштетени возила на градежната фирма, уриваните шалони на столбовите. Тој отпор на македонските лавови траеше со месеци.
Да напоменам дека се беше регуларна градбата, со платени комуналии со све.
Автоматски споено мислење:


А што има врска ова со тоа што он збори?
Кои тоа јузери се нацисти, знаеш што се нацисти (национал-социјалисти) и каква идеологија имале, или само да се пише нешто.

Има различни мислења на темава во поглед на искуства со албанска популација, јас неам ниту еден френд албанец, кога ќе размислам неам ниту познаник воопшто, никогаш не сум имал никаков контакт со албанци. Свесно или не сум избегнувал контакти.
Едино што ми текнува е минување низ Тетово и Гостивар и деца на некои 5-6 години кои со рацете прават симбол на орел и се церекаат кога минува возило. Не можам да сфатам како успеваат да индоктринираат деца на претшколска возраст, нешто сериозно не е во ред.

Тоа не значи дека Македонците се цвеќиња за мирисање, напротив, но секој етнос мора барем еднаш во својата историја да тргне самокритички напред, како што тоа го направиле Германците на пример. Балканот не е место каде етносите се склони да се погледнат во огледало, но Албанците се врв на некритичноста не само на Балкан, може и во цела Европа. Зошто е тоа така е прашање кое задира и во други теми околу индивидуалниот и колективниот идентитет.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.658
А што има врска ова со тоа што он збори?
Има, огромна. Нормално е дека во околината во која живееш социјалните интеракции да ти се посилни. И нормално е дека во тој случај ќе се сретнеш со секакви луѓе. Тој споредува таква средина, со средина во која не живеел, туку бил гостин. На Балкан гостите секаде се добро третирани.

Само му посочив дека ако сака да ја направи споредбата, нека ги спореди екстремите. Во албанските средини тоа се Арачиново и Липково, а ако во македонските тоа е некојси Паунот, јас би волонтирал да видам што зло може да нанесат тужбите на таква очигледно колоритна појава.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
...Албанците сами ќе си го решат прашањето
...имаат цел,јако дипломатско лоби и пари
...пример на кој треба и ние како Македонци да учиме
Кое е тоа јако албанско "јако дипломатско лоби", жити дрвото кажи ми?
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Кое е тоа јако албанско "јако дипломатско лоби", жити дрвото кажи ми?
...само погледни околу себе и сети се што се случуваше со Албанското прашање пред 20 години,а што се случува сега
...САД и сплотената Албанска дијаспора,доволно нели?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
...само погледни околу себе и сети се што се случуваше со Албанското прашање пред 20 години,а што се случува сега
...САД и сплотената Албанска дијаспора,доволно нели?
Помина тоа време... Имаат нула дипломатија и минимални симпатии.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Да не цитирам секого посебно,
а и не ми се влегува во его борби...

Нека го прочитаат повнимателно првиот пост тие што ме цитираа,а не само да го читаат тоа што ним им одговара.

Гледам цело време едни исти се бавтаат со паранојава за Албанциве.
Тие се тие политичари на форумов:Берик Дондарион,Бастердот,Дарлинг,Владе итн итн...

Јас подолг период го пратам форумов и цело време наидувам на истото што наидувам и во реалноста:безделничење,напразно шлапање,обвинување на други,ароганција и ред други работи да не набројувам.

Кој му е крив на крај краева на македончето што 30 години беше опортунист и цело време си гледаше за својот личен интерес ?
Колку само млади па и постари луѓе се иселија или земаа бугарски пасоши за подобра егзистенција.
А поради кого беше тоа така ?
Опортунистичкото македонче.

Погледнете се себеси и тие околу вас најпрво,па после кажувајте за Албанците или Бугарите.

Политичарите и народот тука ако имаа добра волја сите ќе живеевме во единство.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.299
Поени од реакции
78.975
Да не цитирам секого посебно,
а и не ми се влегува во его борби...

Нека го прочитаат повнимателно првиот пост тие што ме цитираа,а не само да го читаат тоа што ним им одговара.

Гледам цело време едни исти се бавтаат со паранојава за Албанциве.
Тие се тие политичари на форумов:Берик Дондарион,Бастердот,Дарлинг,Владе итн итн...

Јас подолг период го пратам форумов и цело време наидувам на истото што наидувам и во реалноста:безделничење,напразно шлапање,обвинување на други,ароганција и ред други работи да не набројувам.

Кој му е крив на крај краева на македончето што 30 години беше опортунист и цело време си гледаше за својот личен интерес ?
Колку само млади па и постари луѓе се иселија или земаа бугарски пасоши за подобра егзистенција.
А поради кого беше тоа така ?
Опортунистичкото македонче.

Погледнете се себеси и тие околу вас најпрво,па после кажувајте за Албанците или Бугарите.

Политичарите и народот тука ако имаа добра волја сите ќе живеевме во единство.
Твоите пишувања се темелат на необјективност, а прифаќање на реалноста и не ти е баш јака страна, затоа имаш еден куп контрадикторности.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom