FILM CLUB (КРУГ 5) (201. The Dreamers: 16.09-29.09.2024)

Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.064
24 Hour Party People (6/10)
Го изгледав денеска наместо хоророт, па да си кажам мислење.
Сакам вакви филмови за почетоците на бендови, за популарни клубови од времето.
Ме потсети филмов на Studio 54 - за диско клубот во Њујорк, и уште повеќе на CBGB (за кој 9/10 ми е).
Забавно филмче, ама па не ми „легнаа“ оние делови со каналот во Манчестер, со слонот, овците, гулабите, тепачките...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.721
Поени од реакции
27.695
Angst
8.5/10
Одличен филм, многу ми се допадна. Cloclwork Orange vibes.
Атмосферата скандинавска ладна, психолошки исцрпен, доволна доза на мрднатост и лудост, камерата феноменално храбра, музиката репетитивна и ептен соодветна (мислам дека на многумина ќе ви смета нејзината долготрајност пред крајот).
Се додека не се деси колењето во тунелот си реков „зошто предложувачов рече дека ќе го хејтаме?“ :D
Топ, фала на предложувачот.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.482
Поени од реакции
7.305
Angst

Уффф...

Ваква пореметеност, глума и навлагање(приказ) у психата на психопат не знам дали сум видел.
Убиствата како и совладувањето и носењето во кола се неверојатно реални.
Музика малку имаше ама погодена и користена на вистински места.
Камерата ме купи најмногу, уживање. Многу помогна за скоро инстантно да ме внесе во филмот.
Пак капа доле типов како одглуми.

Мислам дека цело време беа глумциве-жртви(не беа кукли) и ако е така можам да ги замислам после снимањето цели у модрици.

Важно кучето преживеа :D , да го пофалам и него добро си изглуми и си заслужи да ги глода вилиците.

Грозна случка преставена неверојатно реално и максимално ме внесе.. 8/10
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Angst

Уффф...

Ваква пореметеност, глума и навлагање(приказ) у психата на психопат не знам дали сум видела.
Убиствата како и совладувањето и носењето во кола се неверојатно реални.
Музика малку имаше ама погодена и користена на вистински места.
Камерата ме купи најмногу, уживање. Многу помогна за скоро инстантно да ме внесе во филмот.
Пак капа доле типов како одглуми.

Мислам дека цело време беа глумциве-жртви(не беа кукли) и ако е така можам да ги замислам после снимањето цели у модрици.

Важно кучето преживеа :D , да го пофалам и него добро си изглуми и си заслужи да ги глода вилиците. плескавици

*upbeat music playing*

По мое (а обратно од по гранде), мислам дека нарацијата на почеток беше непотребна со оглед на тоа што пак ликот ни го раскажа истото во текот на филмот и мене досадно ми беше да го слушам по два пати. Тато ме тепаше, мама не ме сакаше, несреќно детство, дрн дрн.
Мене музиката ми беше малку дафак, додека ги убиваше имаше таква некоја eerie музика што беше океј, ама што беше со таа музиката измеѓу убиства, ич не ми се уклопуваше во филмов.
Ликов малку на Стив Бушеми/Бускеми ме потсеќаше, не знам зошто, во американска адаптација би бил совршен за ликов. Инаку глумата беше топ, а камерата на почетокот ме нервираше малку, ама после кога доближуваше ептен до ликовите одлично доловуваше некаво чувство на клаустрофобија и немање излез до степен да се осеќаш како да ти е тесно и во сопствената кожа, тоа особено ми се свиѓаше кога раскажуваше како баба му го затворила во соба и му било многу страв, мислам дека онака буквално камерата направи и јас да се осеќам како тој што се осеќал затворен. Исто непотребно ми беше малку и што се удри во таа колата на крај и за малку ќе го фатеа, ама дека е по вистински настан ќе му прогледам низ прсти зашто можеби стварно тоа се случило, од кај знам, не истражував ептен за случајов немам време сега ќе гледам Ред Карпет.

*upbeat music playing*

@Violetova инаку филмов најмногу што може да биде е психолошки трилер, сигурна сум дека пострашни филмови си гледала под жанрот драма, don't judge a movie by its genre
@Gazpapir срц знам дека можеш боље

6/10
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.482
Поени од реакции
7.305
Супер предлог си даде газпапир остај го, ова се бара нешто што е поразлично..

Инаку слушам коментар со режисерот, од рутракер снимката ја има и таа аудио опција, нема кукли, цело време биле глумциве.

Исто така, режисеров не си го смета филмот ни за хорор, а ни за психолошки трилер иако рече дека е навлагање и приказ на психологијата на ликов. Не сака жанр да му се препише туку вика едноставно прикажал настан.

По мене лично приказот на умот и убиствата не беше страшен да те исплаши туку језив, морничав, и затоа би го сместил у хорор, али најмалку битно е тоа
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.621
Поени од реакции
59.844

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
ќе го додадам и Бил Скарсгаард. :D
Не ги прочитав рецензиите, сега ќе ги ѕирнам, многу обврски имам треба да ги слушам црнците од Холувуд облечени во Версаче и Шанел како се жалат за социјална неправда и белечка супериорност
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.462
Поени од реакции
28.736
Angst


Ќе бидам краток од хотел и телефон пишувам. Хорор? Не би рекол, на моменти дури и смешно ми беше. Што ли беше врзувањето на Силвија? Секс поза на врата не ме јеби :D После у ваков филм да ставиш такво кјут кутре со уши до земја... па и вилиците коа почна да ги јаде, не знам смешно ми делуваше. Сцената што не ми се свиѓаше и му симињам една цела оценка е тунелот и колењето.

Океј знам е по вистински случај ама мрзам у хорори вакви глупости. Од друга страна камерата ми беше маестрална. Ова ми фали кај повеќето нови филмови. Ги обожавам овие интимни и тесни кадри, реткост се во денешниве филмови. Како што спомна Corvus, на моменти и јас чувствував клаустрофобија. Ликот исто беше одличен. Музиката not great not terrible.

Се на се многу мрднат филм со мала доза на тензија, и некои вишок сцени. Не би го карактеризирал како хорор.

6/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom