Коронавирус (COVID-19)

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ни препишаа Tricef, ќе видиме како ќе оди. Се е стабилно единствено белите крвни зрнца се на горна граница. Температурава цело време е 37 до 37, 5 и се жала ептен дека го болат мускулите. Се надевам дека се среди за брзо. Во среда проверуваме пак се па ќе видиме.
Do 37.7 ti e normalna temperatura. Normalna mu e temperatura. Ne znam kolku sakate da mu bide i kolku da ja simnite. On moze da se osekja i epten zesko u liceto a temp da mu bide u normalni granici. Moze i dzabe go klukate so apcinja za simnuvanje temp, samo povekje steta ke napravat.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Кај сите ли се губи чувството за вкус/мирис?
Освен внесување витамини, цинк , парацетамоли, што друго ви помогнало за лекување во домашни услови?
Сопругата изгуби само мирис и најлесно помина. Една лекарка тука од искуство вели дека оние што изгубат мирис и вкус обично полесно поминуваат.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Do 37.7 ti e normalna temperatura. Normalna mu e temperatura. Ne znam kolku sakate da mu bide i kolku da ja simnite. On moze da se osekja i epten zesko u liceto a temp da mu bide u normalni granici. Moze i dzabe go klukate so apcinja za simnuvanje temp, samo povekje steta ke napravat.
Велам и јас малку да издржи ама ептен се жала дека го боли телото. Исплашени сме пошто е хронично болен и мајка ми е хоспитализирана моментално. И сега цело време таму му се мислите дека и него не му е добро и дека го чека истото, ако не и полошо. Го терам да пија течносѕи повеќе ама не ме слуша. Утре пак проверуваме крв, па ќе видиме. Благодарам за мислењата на сите.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Сопругата изгуби само мирис и најлесно помина. Една лекарка тука од искуство вели дека оние што изгубат мирис и вкус обично полесно поминуваат.
Не мора да значи.Може до некаде кај женскиот пол да важи ова со оглед дека и кај нас сопругата беше само со тие симптоми.Јас од друга страна пред да изгубам мирис и вкус бев со недела дена температура 38,5 и акутна пневмонија.После 5 дена од симптомите плус изгубив мирис и вкус со болки во кичмата и бубрезите.Секој со своја приказна али најбитно со лесно да помине.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Не мора да значи.Може до некаде кај женскиот пол да важи ова со оглед дека и кај нас сопругата беше само со тие симптоми.Јас од друга страна пред да изгубам мирис и вкус бев со недела дена температура 38,5 и акутна пневмонија.После 5 дена од симптомите плус изгубив мирис и вкус со болки во кичмата и бубрезите.Секој со своја приказна али најбитно со лесно да помине.
Мислам идеата е дека ако тој симптом се јави прв, лесно ќе поминеш, зашто се јавувал во доцна фаза од болеста.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Јас прележав со релативно лесни симптоми, а најблизок член на семејството, родител, ја изгуби битката и поминавме низ пекол со него. Видов и осетив на своја кожа колку е подмолен вирусот и како ситуацијата буквално во пар сати оди кон иреверзибилна. Инаку покојниот беше вакциниран, Спутник, недела дена, беше негативен единствено тој во семејството, не верувам секако дека вакцината толку бргу да влијаеше на негативен тест, но потоа се тргна со блицкриг надолу...Ми стигна вчера вечер порака дека сум во програмата за боцкање влезен, и ќе ја примам секако иако има неполн месец откако прележав, сега да ми речат ќе одам одма. Јас имам искуство со "незгодни" тераписки инекции, со можни реакции бидејќи еднаш месечно примам заради терапија од доменот на гастроентерологијата и од 6 пати сум имал од таа инекција само еднаш несакана реакција, други што примаат секој месец креваат температури, гадења, болка, јас само еднаш. Лекарите(странци) со огромно искуство кои ме лечат ми рекоа дека нема проблем и ковид вакцина да примам ибдека периодот на пост прележување и имунизација не игра улога, луѓе се вакцинирале со истиот проблем како мене, исто прележале и по месец дена добиле вакцина за ковид и немале ама баш никакви проблеми
Имуносупресиви? Крон?
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Велам и јас малку да издржи ама ептен се жала дека го боли телото. Исплашени сме пошто е хронично болен и мајка ми е хоспитализирана моментално. И сега цело време таму му се мислите дека и него не му е добро и дека го чека истото, ако не и полошо. Го терам да пија течносѕи повеќе ама не ме слуша. Утре пак проверуваме крв, па ќе видиме. Благодарам за мислењата на сите.
После три негстивни тестови, конечно се покажа на крвтс која што ја контролиравме 4 пати. Сите параметри се во граници на нормалата ама постепено се покачуваат. Единствено што е над е ldh. Температуратс се качува до 39 и почнуваме со системи. Мајка ми втор ден е дома и еве сега пак и се качува температурата до 37, 5. Во терапијата што и е препишана по враќање од болница нема спомнато за регулација на темперстурата (а таа беше хоспитализирана исто ради висока температура). Моето прашање е дали има некој има вакво искуство? По посилна тњрапијс пак да се врати темперстурата?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
После три негстивни тестови, конечно се покажа на крвтс која што ја контролиравме 4 пати. Сите параметри се во граници на нормалата ама постепено се покачуваат. Единствено што е над е ldh. Температуратс се качува до 39 и почнуваме со системи. Мајка ми втор ден е дома и еве сега пак и се качува температурата до 37, 5. Во терапијата што и е препишана по враќање од болница нема спомнато за регулација на темперстурата (а таа беше хоспитализирана исто ради висока температура). Моето прашање е дали има некој има вакво искуство? По посилна тњрапијс пак да се врати темперстурата?
Не би требало да се врати висока температура. Не се грижи.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
После три негстивни тестови, конечно се покажа на крвтс која што ја контролиравме 4 пати. Сите параметри се во граници на нормалата ама постепено се покачуваат. Единствено што е над е ldh. Температуратс се качува до 39 и почнуваме со системи. Мајка ми втор ден е дома и еве сега пак и се качува температурата до 37, 5. Во терапијата што и е препишана по враќање од болница нема спомнато за регулација на темперстурата (а таа беше хоспитализирана исто ради висока температура). Моето прашање е дали има некој има вакво искуство? По посилна тњрапијс пак да се врати темперстурата?
Колку се лдх и црп?
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Не мора да значи.Може до некаде кај женскиот пол да важи ова со оглед дека и кај нас сопругата беше само со тие симптоми.Јас од друга страна пред да изгубам мирис и вкус бев со недела дена температура 38,5 и акутна пневмонија.После 5 дена од симптомите плус изгубив мирис и вкус со болки во кичмата и бубрезите.Секој со своја приказна али најбитно со лесно да помине.
Засега после 1 седмица со стандард симптоми на настинка, без покачена температура, со чувство на боцкање по мускулите на стомак/грб. Уште колку трае состојбава?
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
За вакцинација, дали првин треба упат од матичен да се земе и согласност со себе да се поднесе на пунктот за вакцинирање?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.130
Поени од реакции
10.476
За вакцинација, дали првин треба упат од матичен да се земе и согласност со себе да се поднесе на пунктот за вакцинирање?
Не треба упат. Треба да си пријавен на вакцинација, да добиеш термин и со согласноста да си идеш на дадениот термин да си се вакцинираш.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Не треба упат. Треба да си пријавен на вакцинација, да добиеш термин и со согласноста да си идеш на дадениот термин да си се вакцинираш.
Има термин личноста, но пред одреден временки период прочитав за упат па викам да прашам дали сеуште важи тоа или не..
https://sdk.mk/index.php/makedonija/zemete-upat-od-matichen-lekar-i-popolnete-soglasnot-pred-da-se-vaktsinirate-protiv-kovid-19/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom