Коронавирус (COVID-19)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.648
Да прашам нешто, бидејќи сум потполно надвор од приказната за ковидот. Пред заминување сум за САД и за да не одам во карантин кога ќе пристигнам таму треба да бидам вакциниран со една од овие вакцини.
Прашањето ми е, со која вакцина моментално се вакцинира во Македонија и дали има избор, руската вакцина очигледно не вреди во САД?
...оди во карантин и биди здрав!
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
125
Поени од реакции
302
...оди во карантин и биди здрав!
Нема време, летот ми е на 15 август, предавањата за почнуваат на 23 август, а во меѓувреме имам еден куп работи да средам таму, како сместувањето на пример.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
654
Поени од реакции
557
Нема време, летот ми е на 15 август, предавањата за почнуваат на 23 август, а во меѓувреме имам еден куп работи да средам таму, како сместувањето на пример.
Еве предлог: Пријави се повторно на сајтот за вакцинирање и одбери пункт Тетово, овде и млади вакцинираат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.648
Нема време, летот ми е на 15 август, предавањата за почнуваат на 23 август, а во меѓувреме имам еден куп работи да средам таму, како сместувањето на пример.
...значи се вакцинираш поради патување, а не поради здравје, од каде знаеш кој сој е присутен таму за да би одбрал соодветна барем колку толку вакцина? немој со Модерна и Ј&Ј, а најдобра опција ти е класичната од Синофарм (мое мислење),
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
SInofarm пост вакцинални симптоми.
Се соочувате ли со низок притисок?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.613
Поени од реакции
10.861
SInofarm пост вакцинални симптоми.
Се соочувате ли со низок притисок?
Баш сабајлево се вакциниравме со жена ми во Врање, она прими синофарм и засега има само болка во рамото. Јас се бодев со фајзер и покрај 2 кафиња уште сум ко замаен, притисокот не се крева.
Така да најверојатно кај секого е различна реакцијата.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.883
Поени од реакции
10.508
Баш сабајлево се вакциниравме со жена ми во Врање, она прими синофарм и засега има само болка во рамото. Јас се бодев со фајзер и покрај 2 кафиња уште сум ко замаен, притисокот не се крева.
Така да најверојатно кај секого е различна реакцијата.
имавте закажано? викаат ако немаш закажано само со кинескс те боцкаат
планирам утре послем ручек да идам само незнам дали накај Ниш дека таму може да се бира со која или да не се глупирам да идам у Врање


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.613
Поени од реакции
10.861
имавте закажано? викаат ако немаш закажано само со кинескс те боцкаат
планирам утре послем ручек да идам само незнам дали накај Ниш дека таму може да се бира со која или да не се глупирам да идам у Врање
Sent from my iPhone using Tapatalk
Без закажано. Ми се јавија неколку колеги во неделата кои отишле до Врање без термин и завршиле работа. Запалив колата вчера и тргнавме со мисла дека ако нема таму ќе тераме за Ниш, ако не за Белград. Меѓутоа среќа наша се испадна ок. Стигнавме околу 8:15 сабајле, дали чекавме 10-15мин пред салата, не внесоа ко логораши во камп, поминавме 3 пункта за 20-30мин пошто бевме околу 40-50 души а можда и више не ме држи за збор, ама се беше во најдобар ред, организирано топ, никој не ме праша за термин бидејќи има залепено пред салата и внатре листови каде пишува "за Македонци" и "без термин". Ме прашаа со која сакам да се вакцинирам, одбрав Фајзер, е сеа на жена ми и рекле дека Фајзер нема, туку имало само кинеска и она прифатила. Иако кога влегов во кабината докторките ми рекоа дека последните дози на Фајзер се трошат и дека нови би требало да стигнат утре т.е. денес.
Инаку чекав за термин во Србија од март, кај нас аплицирав ама нас за кур не не бива. Така да, пали кола и иди, ќе си завршиш работа ко човек.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Без закажано. Ми се јавија неколку колеги во неделата кои отишле до Врање без термин и завршиле работа. Запалив колата вчера и тргнавме со мисла дека ако нема таму ќе тераме за Ниш, ако не за Белград. Меѓутоа среќа наша се испадна ок. Стигнавме околу 8:15 сабајле, дали чекавме 10-15мин пред салата, не внесоа ко логораши во камп, поминавме 3 пункта за 20-30мин пошто бевме околу 40-50 души а можда и више не ме држи за збор, ама се беше во најдобар ред, организирано топ, никој не ме праша за термин бидејќи има залепено пред салата и внатре листови каде пишува "за Македонци" и "без термин". Ме прашаа со која сакам да се вакцинирам, одбрав Фајзер, е сеа на жена ми и рекле дека Фајзер нема, туку имало само кинеска и она прифатила. Иако кога влегов во кабината докторките ми рекоа дека последните дози на Фајзер се трошат и дека нови би требало да стигнат утре т.е. денес.
Инаку чекав за термин во Србија од март, кај нас аплицирав ама нас за кур не не бива. Така да, пали кола и иди, ќе си завршиш работа ко човек.
Како е за сертификат? Даваат ли после ревакцинацијата?

Бидејќи бугарите даваат само за оние кој имаат бугарски пасош.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Како е за сертификат? Даваат ли после ревакцинацијата?

Бидејќи бугарите даваат само за оние кој имаат бугарски пасош.
Ne e tocno.
Jas imam sertifikat bez bugarski pasos.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Како е за сертификат? Даваат ли после ревакцинацијата?

Бидејќи бугарите даваат само за оние кој имаат бугарски пасош.
После втората доза сите добиваат сертификат. Можеш и online во секое време да добиеш.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.883
Поени од реакции
10.508
После втората доза сите добиваат сертификат. Можеш и online во секое време да добиеш.
Пред некој ден им пишав мејл зашто неможев да се регистрирам на тоа нивната еУправа
“Поштована/и,

Молимо Вас за стрпљење, ускоро ће бити омогућена услуга странцима који ће моћи без регистрације преузимати своје дигиталне сертификате.”
ако некој земал сертификат нека објасни каков е процесот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Слушнав дека веќе давале и Корона пасош (зелен пасош) во Врање, има некој примено втора доза деновиве? Јас сум на 2 Јули за вторава доза.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Слушнав дека веќе давале и Корона пасош (зелен пасош) во Врање, има некој примено втора доза деновиве? Јас сум на 2 Јули за вторава доза.
Jas se vakcinirav vo Nis, sledniot den na mail mi stigna potvrdata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom