Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.328
Поени од реакции
12.715
Вметнување на умрените Милан,Тотенхем и Арсенал во елитата преку мала врата кога неможат сами..ајде Милан ќе обезбедеа Топ 4 и ќе играа пак ЛШ...ама овие од Лондон мизериите..Арсенал неможи Топ 10 да фати и во елитата ќе играле....мрш таму.
Автоматски споено мислење:



Добро реално и овие да играа немаше да се побуниш :D
абе до вчера Интер и Милан не знаеа каде тераат, во лигава ко што гледам се поканети тимови кои имаат зад себе милиони фанови и голема популарност и со тоа можат да придонесат за финансиски напредок на лигата.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.541
Поени од реакции
5.580
Работава е што многу пари влагаат во Фифа и Уефа, а големите клубови добиваат многу малку. Сеа со короната им дојде јајцето на гзот и тоа е.
Како прво не знам зошто да ги суспендираат играчите за Светско? Тоа е невозможно... што е крив Кејн на пример што Тотенхем прифатил да игра во оваа лига и да не може тој да игра за неговата репрезентација?
Со самото укинување на Светско, Фифа губи уште толку... а тие се најалчни од сите, се шиткаа за пари.
Како второ, ако ги суспендираат од лигите, пак лигите губат на гледаност и пак они се во загуба.

Мислам дека им пуштиа озбилна прича сеа и на крај ќе се договорат, да остане ЛШ, овие 12 клубови да имаат загарантирано место, за останатите места ќе си се борат пак другите преку лигите и ќе добијат многу поголеми суми фиксни годишно.
На кој основ некој на Тотнем и Арсенал ќе им дае ЗАГАРАНТИРАНО учество?
Милан ајде малце се дигна сезонава ама сеуште не е тоа што треба да се.
Интер е во подем а Јувентус полека паѓа.
Е сеа зашо бе Тотнем, Арсенал и Јуве што едвај фаќа топ 4, и не е сигурно дека ќе обезбедат и место во ЛШ во утепана серија а со беневентовци, специи, џенови итн?
Зашо Арсенал и Тотнем што преку ПЛ немаат шанси да фатат ЛШ да имаат загарантирано место?
Устваро зашо било кој клуб да има загарантирано место во ЛШ? Лига на ШАМПИОНИ Е. Кој шампион е Тотнем дај не ме зезај. Лига имаат освоено некогаш и негде. ЛШ и ЛЕ у мој животен век не.
Ептен глупо е ова. Никој нема право да бара загарантирано место, земи играј фудбал и избори си место.
Бјанконеро убаво имаше напишано, ако не можат да фатат место преку лига нека идат у нива некоја нека играат.


Е сеа никој нема да ти укине светско ниту европско. Фино лепо пошто и лигите и уефа и фифа се против, ќе и кажат на Англиска федерација, ќе ги известат сите дека Играч којшто игра во клуб од Супер Лигата нема право да настапува на натпреварувања од ФИФА и УЕФА, и тој Кејн ако сака да иде на еврпоско нека си бара чаре. Пошто и немаат нешто многу адути ФИФА И УЕФА без тие уцени.
Од друга страна, доколку го дозволат ова, кој ти гарантира дека нема за некоја година 6-7 тима од тие да земат и да оформат нова лига? Или пак нема Баерн и ПСЖ со уште 10тина тима да се одделат од УЕФА и они да си оформат нивна Супер Лига? Или пак Јужно Америчките клубови? МЛС? Кина? Кој гарантира дека нема некој катарски или саудиски клуб со тон пари да влезе? На арапите барем од земја им искачаат парите. Кој ќе ти гарантира дека у таа супер лига нема некој Ал Алкхахаха да влезе и да изнакупи се и да доминира? Кој ќе ја контролира таа Супер Лига?


Фифа и УЕФА постојат со некоја причина, Лигата на Шампионите е направена со причина. Лига Европа си постои и еве и трет ешалон прават за следна сезона.
Оваа Елитава што се мачи за лига европа или место за ЛШ да фати можела да побара измени во ЛШ, намалување на екипи итн. А не они ќе правеле супер лига. Не смее да се дозволи 12 газди да го диригираат европскиот фудбал. Некој ред мора да има. Ај ако не и репрезентацииве да си напраат свое светско првенство со 16тина најјаки репки а другите кој ги ебе. :) Ме сфаќаш што ми е муабетот така.
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.328
Поени од реакции
12.715
и сами си се криви ФИФА/УЕФА за ова што се случува, ФФП никогаш не проработи ко што треба, им дозовлија на тајкуни, шеици, цели држави да купуват тимови, корупција и поткуп цветаат во нивната структура фудбалот го направија чист бизнис сега им се мавна од глава.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.436
Поени од реакции
3.696
JP Morgan confirms: “We will finance the Super League”

Зошто не сум изненаден?!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Што ако Зидан, Пеп, Клоп, Тухел се побунат и на нив ли ќе им ја покажат вратата?
Зошто на горенаведениве ќе им се слоши од покачената плата поради премиите :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.190
Поени од реакции
84.916
Акциите на Јувентус веќе скокнале :D
Фудбал порано:
Дечиња играат на улица
"Jas sum Ronaldo i ke ti dadam gol!"
"Jas sum Ronaldinho! I ke te izdriblam"

Фудбал за 10 години од сега:
Дечиња седат на клупа и играат фудбал:
"Jas sum Florentino Perez i ke donesam ogromen profit na mojata ekipa!"
"Jas sum Agneli i ke donesam igrac sto ke prodade epten dresovi!"
Автоматски споено мислење:

Зошто не сум изненаден?!
Пошто беше најавено ова вчера
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.660
Поени од реакции
14.529
Oнкологија за 2 години од сега:
Пациенти седат во ходник и разговараат:
"Zakaciv kancer drugar, se zaebav na Kajgana forum, go citav dragonsky...."
"Kuti, jas arno si pisuvav vo Politika, otidov vo Fudbal i ete me"
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Florentino Perez:

“If the players participating in the European Super League are banned from playing the 2022 World Cup in Qatar, we will create our own World Cup tournament.”

Фудбалскиот Пабло Ескобар.
Абе цела ноќ постирате фејк цитати од скараџии на Твитер....
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.328
Поени од реакции
12.715
за 5-6 години ќе почнат МЛС тимови да влегуваат во лигава, тим од Дубаи, тим од Шангај итн итн.
 
Член од
6 ноември 2014
Мислења
3.870
Поени од реакции
9.132
Ако сакате еднаквост у фудбалот и да биде интересен, прво нека воведат salary cup и да го ограничат трошењето на играчи фер и еднакво, па тогаш и Хајдук ќе склопи тим, а не Сити, ПСЖ и Реал да купуваат све сосе покуќнина. Тогаш нема ни да е битно како се вика натпреварувањето, ќе може секој секого да изненади.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.872
Поени од реакции
4.384
Rabotata e gotova,sega klubovite se ceka kako popcinja da rasprasuvaat za vlez vnatre,a UEFA ke si se cesa za gzot i ke se zakanuva so glupi raboti kako igracite ne bi mozele.da igraat na internacionalni mecevi ili pa ke im zabranele da igraat u prvenstvo koe site ke zaboraat deka postoi bez ekipite.
wowowowo zakani level 25 godisen koga igra protiv pomal i mu vika ako ne mi popustis ke te tepam.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom