Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 март 2021
Мислења
7
Поени од реакции
9
Моментално, заради поскапување на суровината за изработка, цената на стиропорот оди нагоре. ТЕШКО да најдеш стовариште кое ќе ти го даде по стара цена пошто сите сакаат да ќарат кога истата ќе се покачи за едно 25% и потоа да продаваат залихи по нова цена.

Мој совет ти е, ако си во можност, да инвестираш во изолација, набави материјали и гледај да поставиш изолација на просторот. Доколку не си во можност надворешна тогаш внатрешна. Можеш и сам, не е некоја филозофија, треба само желба и слободно време.
Во добро изолиран простор било која клима ќе те затопли без да се двоумиш за производител.

Во однос на конкретното прашање, која клима за простор од 30м2...

Можеш да одиш со Vivax, Haier Tundra Green, Gree Amber, Tosot или пак било кој ентри 5.5kw модел на клима кој ќе го најдеш по цена од 30-40k денари.

Отвори на www.klimi.mk и разгледај, потоа врати се на темата и барај во search за конкретните модели дали некој напишал корисничко искуство. Доколку не најдеш, постирај неколку линкови за кои клими си заинтересиран па ќе ти одговорат членовите.
На тој што ќе плука по другите, а ќе ги фали своите (што продава или што има дома), не верувај.
Blagodaram!
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Ок, еве го видеото, 1 час и 45 минути, снимено со два мали прекини - 00:21:47 ( 21ва минута и 47ма секунда ), телефонски повик кој траеше 5 минути, се гледа на екранот на мерачот за потрошена енергија и кај 00:46:01 ( 46та минута и 1ва секунда ) поради немање на доволно меморија на телефонот, ги префрлав двете снимени видеа и продолжив со снимање 5 минути подоцна.

Снимено е денски со почеток околу 14:30 часот, надвор температурата беше 7-8 степени.

Климата беше оставена на 16 степени, а во собата беше 17.5 степени ( што значи климата не работеше во тој момент ), ја пуштив на 22, собата беше прилично брзо загреана ( од 17.5 степени, за 17 минути од самиот почеток достигна 20.5 степени ), максимумот на трошок изнесува 1753w ( релативно кратко времето беше со ваков поголем трошок од над 1000w ), потоа си се спушта, и на 1:04:35, веќе е стабилизирана ниската модулација од тогашни 235w.

Температурата на издув за време на модулација од 210w - изнесува 30-31 степени ( 1:10:21 од видеото ).
На најниската модулација од 188-190w, температурата на издув е 28-29 степени ( 1:34:57 од видеото ).

Со ниски модулации, собата почнува да се лади, па ко ќе се излади некаде до 20.5 степени, потрошувачката се крева на отприлика 430w се додека на крени околу 1 степен на собна температура па пак се враќа на 190-200w модулација и повторно истото и истото одново.

Не е фалење, не е жалење, едноставно е споделување на информации, поздрав.

Kao prvo hvala ti na ovoliko izgubljenom vremenu i trudu. Sve je kako si rekao.
Kao drugo, ovaj uredjaj radi odlicno.
Kao trece, da dodju do mene 2 poznata clana odavde, da skinu 2 kom Gree Muse i da ih odnesu u neku kolibu gde se zimi skupljaju lovci u sumi ... da tamo greju sa 1 kw. Da ih ne bacam sa treceg sprata.
Kao cetvrto, da obrisu sve recke koje sam crtao markerom po stolariji, da bi podesio modulaciju i ujednacenu temp sa otvorenim prozorima.
Kao peto, da se izvine clanu VladB, ljudski je.

edit, dopuna: Kao sesto, da me ne kunu sto ovo pisem :)
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Kako nema laboratorija da provjeri?
Pišeš da nešto mjerite , znači ima tu neka laboratorija a znaš i da tumačiš eurovent kako i kad ti paše , znaš i koji produkt fiše valja koji ne , jesi možda razmišljao da počneš da izdaješ kakve certifikate ? Ono , ova klima valja ova ne !
Ko će da se muči te s euroventom , mjerenjem , ovako ti sve završiš .


Hajd sad malo ozbiljno , taj višak snage uzimaš od onih plusića kojima se kitiš na naljepnici i onda nije +++ , već samo + , možda i bez plusa.
I nije tebi japanac dao višak snage , on je samo ganjao pluseve na naljepnici a gdje ima pluseva ima i viškova bio kinez ili japanac..


Uostalom za šta ti treba taj višak snage ako znaš toplotne gubitke prostora i kupio si uredjaj čiji Pdh se uklapa u toplotne gubitke prostora?
Čemu davati 1000+€ ako možeš proći i s 500 samo treba da znaš ,ne da kupuješ napamet..
Uzmi taj svoj suzumi nordic stavi ga u kakvu neomalterisanu ledaru od 40m2 s neizolvanim plafonim , neće ni N da ostane od nordic , računajući i višak snage.. Shvataš ..
Momentalno kaj nas nesertificirani labaratorii se STRELCOVENT I ZLATKOVENT,za GREE,so sertificirani modeli na A
mber i Hansol,no na Zlate labaratorijata e ekako posofisticirana,so prikazuvanje i na EHO i EKG grafikoni.
Aj sega malce ozbilno,a od kade jas ke znam kolkava energija ima nekojsi nesertificiran model samo po produk fishe.A ja ke dava tolku toplina,ama od kade ke znam kolku zema na imput?Sekoj si go fali svojot konj,i doagame do nekoja pristrasnost.
Ednostavno e:Ne mozat da go minat EUROVENT testot zatoa sto ne moduliraat,kako ne izmeri potosuvacka na dadena toplina od pr.1,5kw i COP da se utvrdi,koga i saiot model ima minimalen izduf od 2000w.
Nemaat kontrola ni I PAM ni V PAM,i zatoa ripaat tahikardicno.
I na krajot ke im bidat vinovni inzinerite,arhitektite sto napravile dobro izoliran prostor,pa ne mozele GREE modelite da moduliraat.A treba da znaes deka i pri niskata modulacija i COP e pogolem,e toa esto fali.Znam deka gree ama ne znam za kolku pari me gree.I kvarcnata na rabota super me gree.
A koga sme kaj SUZUMI16 NORDIC,taa e super za izolirana prostorija od 40m2,a ako e neizolirana 40m2 togas zemame SUZUMI24btu Nordic.Sekoja predimenzioniran klima za odreden prostor pretstavuva NORDIC,tie se stari finti,samo e problemot kakva modulacija ke ima i taa predimenzionirana klima,a kaj Japancite e reseno.
Ama ne se sekiraj,i kinezite i japancite si imaat svoi musteri,sekoj prema moznostite i potrebite,imas i Lada i Tojota.
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
...Ednostavno e:Ne mozat da go minat EUROVENT testot zatoa sto ne moduliraat,kako ne izmeri potosuvacka na dadena toplina od pr.1,5kw i COP da se utvrdi,koga i saiot model ima minimalen izduf od 2000w.
Nemaat kontrola ni I PAM ni V PAM,i zatoa ripaat tahikardicno.
I na krajot ke im bidat vinovni inzinerite,arhitektite sto napravile dobro izoliran prostor,pa ne mozele GREE modelite da moduliraat.A treba da znaes deka i pri niskata modulacija i COP e pogolem,e toa esto fali. ...
Tako je. I nije problem da daju na Eurovent test, nego su problem rezultati koje ce da budu dobijeni posle toga.

U ovolikoj sumi raznorarnih proizvoda jednog proizvodjaca, te pravi brend, te milion rebrenda, Tosot itd, i gde se ne drzi neki kodeks i postulat u proizvodnji, kontinuiranost u kvalitetu, nacinu rada, itd itd ... normalno je da proizvodjac izbegava bilo kakvo testiranje od strane drugih.
Mogu jedino da testiraju kupci i korisnici po forumima, pisu mane, pisu prednosti, da se krste kada vide da je u maualu input za grejanje 180w-1700w, a da klima radi u stvari 800-1700w, itd itd ... ali verovatnoca da unapred budes siguran sta ces kupiti od njega - je mnogo mala. Macka u dzaku, nazalost.

E sad, politika jedne firme i njenih proizvoda se uvek zasniva i na ciljnim grupama, agresivnoj propagandi, prosecno nizim cenama. A klime jos uvek nisu, bar ovde na Balkanu, nesto sto je opste poznato, kao sto je recimo u auto industriji i njihovim proizvodima, tj automobilima, gde ipak ne moze bas tako lako skart da prodje.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Tako je. I nije problem da daju na Eurovent test, nego su problem rezultati koje ce da budu dobijeni posle toga.

U ovolikoj sumi raznorarnih proizvoda jednog proizvodjaca, te pravi brend, te milion rebrenda, Tosot itd, i gde se ne drzi neki kodeks i postulat u proizvodnji, kontinuiranost u kvalitetu, nacinu rada, itd itd ... normalno je da proizvodjac izbegava bilo kakvo testiranje od strane drugih.
Mogu jedino da testiraju kupci i korisnici po forumima, pisu mane, pisu prednosti, da se krste kada vide da je input za grejanje 180w-1700w, a da klima radi u stvari 800-1700w, itd itd ... ali verovatnoca da unapred budes siguran sta ces kupiti od njega - je mnogo mala. Macka u dzaku, nazalost.

E sad, politika jedne firme i njenih proizvoda se uvek zasniva i na ciljnim grupama, agresivnoj propagandi, prosecno nizim cenama. A klime jos uvek nisu, bar ovde na Balkanu, nesto sto je opste poznato, kao sto je recimo u auto industriji i njihovim proizvodima, tj automobilima, gde ipak ne moze bas tako lako skart da prodje.
Deda , nije ti to tvoj fujitsu koji dilaš pa da imaš 3 (tri ) modela i za narednih 10 godina to je to...Jbg zgazilo te vrijeme pa ne možeš više sve to da pratiš , kako ti tako ni tvoj fujitsu...
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Deda , nije ti to tvoj fujitsu koji dilaš pa da imaš 3 (tri ) modela i za narednih 10 godina to je to...Jbg zgazilo te vrijeme pa ne možeš više sve to da pratiš , kako ti tako ni tvoj fujitsu...
Evo ga opet ... :)
Ne radim ja sinko sa klimama. Niti je *moj* Fujitsu, zabole me za njega.
A pravo da ti kazem, bolje i ta 3 modela za koja ceo svet zna kako rade, nego milion, od koji 5 rade kako treba. Pametnom dosta
Evo Gree pogodio sa tim modelom Tosot Muse - i taj moze na Eurovent slobodno, bice merljiv. Sa Gree Muse total promasaj.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Kaj nas ne znam dali se prodava Lmca, a za ovaa sto zborevme e 18 kmta.
Kmta se proizvedeni vo Tajland, a klca modelite vo Kina, tie dva modeli (klca, kmta) se prodavat vo hidroset, e sega dali e kmta entry model toa ne znam, ne mi bese taka kazano, a i ponudata na fujitsu vo makedonija e mala
Автоматски споено мислење:


Sega proveriv ne e entri model klca se entri a kmta se sredna klasa
Jas se izvinuvam.Mislev na KMTA a napisav KLCM.
https://www.youtube.com/watch?v=u9W1OQa775Q ova e katalogot za 2020 godina i podobra 18btu nema sem ovaa
Za mene soliden model koj znaj nesto poveke mozi i da prokomentira.
E sega ke fali malce autofanot i kulturata na rabota na SUZUMI 24,ama i ovaa ne e losa.
Sepak e povisoka klase soliden sreden model na 18-24btu na FUGITSU.
Na hartija me bendisva, gledaj ki go Tehnical Manual ,a iskustvo nemam so FUGITISU.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Evo opet ...
Ne radim ja sinko sa klimama. Niti je *moj* Fujitsu, zabole me za njega.
A pravo da ti kazem, bolje i ta 3 modela za koja ceo svet zna kako rade, nego milion, od koji 5 rade kako treba. Pametnom dosta
Evo Gree pogodio sa tim modelom Tosot Muse. Sa Gree Muse total promasaj.
Deda a šta ti znaš kako klima treba da radi ? Pa nisi valjda umislio sebi da si pametniji od inzinjera koji dizajniraju te uredjaje ?
Gree ništa nije " pogodio " , tvoj muse i tosot muse ECO su različite klime..
Imaš i gree muse eco ..
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
@filipinec малку оф-топик. А што трава имаш посадено? Пишав и на темана за градинарство,ама штама...
Јас веќе порачав Баренбруг(холандска),ама уште се двоумам... ми рекоа Тиволи(словенечка) супер била за кај нас.
Izmesav poveke vrsti,i za pod senka i sonce,a pred snegot mu rlif 3-15 kombinovano,uspesna e .
Samo me drapa ovaj kinezot kosacka od 800W so produkt fishe 1500 lepenka da ja e....,moram na dva pati da ja kosam nozot ne go vrti ,zaglavuva.
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
...Pa nisi valjda umislio sebi da si pametniji od inzinjera koji dizajniraju te uredjaje ?
Gree ništa nije " pogodio " , tvoj muse i tosot muse ECO su različite klime..
Imaš i gree muse eco ..
Taman posla da sam tako nesto umislio, ali treba posteno da se napisu specifikacije, i da se kaze da je Gree Muse uredjaj za prostore gde toplotni gubici nisu mali. Nego 1:1, bar 2kw/h. I nisu krivi, to sam poodavno i napisao, inzenjeri koji su projektovali, bilo da su maticno zaposljeni ili privremno angazovani na projektu, nego komercijala koja je prepravila njihov rad, tj napisala u prospektima nesto sto ne odgovara stvarnom stanju.
Inzenjer nikada ne pise krajnja uputstva, bilo i bice.
Автоматски споено мислење:

Kod bilo kakve klimatizacije jednog prostora, gledaju se specifikacije uredjaja, za velike objekte se anagazuju ljudi koji znaju da to isprojektuju, na osnovu toplotnih gubitaka objekta, specifikacija uredjaja koji ce da se postave, kako ce mreza da izgleda itd itd

Kod ovakvih slucajeva, kao sto je grejanje ili hladjenje za stanove i kuce, i gde je kupovina spliteva neki od najbrzih nacina da se odradi sve to, treba takodje da se proberu adekvatni uredjaji, niti podbacaj, niti veliki prebacaj u snazi. Svaka klimatizacija podrazumeva i stepen komfora koju treba da ima kranji korisnik. Da li sto splitevi, radijatori, cileri itd, nebitno, sve se uvek svodi na isto.

Ako se kod odabira uredjaja-spliteva za prostor, covek oslanja na preporuke agresivnih i neukih, ili agresivnih i ukih (ali bezobraznih komercijalista), a proizvodjac daje sumnjive specifikacije - onda se dobija los rezultat. Makar komfor kasnije nije adekvatan. Da ne pricamo o iskoristivosti, potrosnji itd ... jbg
Pa i na kvarcnim malim i vecim grejalicama imas mogucnost od tri grejaca da iskljucis po potrebi 1 ili 2 grejaca, te da trosi kolko trosi, greje mnogo manje i konstantno, pa je rezultat da komfornije bude.
Nisu valjda kvarcne grejalice projektovali bolji inzenjeri, od Gree inzenjera :)

Nemam nista protiv Gree posebno ( vas nekoliko u stvari to tako tumaci i interpretira iz samo vama znanih razloga ), pricam uopsteno za svakog takvog proizvodjaca, ako je za utehu i mnogi drugi to rade.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.118
Поени од реакции
4.883
Noviot katalog na Vivax klimi za 2021 dodina


ima nekoj novi modeli

isto ima modeli i so twin rotary compressor
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Kao prvo hvala ti na ovoliko izgubljenom vremenu i trudu. Sve je kako si rekao.
Kao drugo, ovaj uredjaj radi odlicno.
Kao trece, da dodju do mene 2 poznata clana odavde, da skinu 2 kom Gree Muse i da ih odnesu u neku kolibu gde se zimi skupljaju lovci u sumi ... da tamo greju sa 1 kw. Da ih ne bacam sa treceg sprata.
Kao cetvrto, da obrisu sve recke koje sam crtao markerom po stolariji, da bi podesio modulaciju i ujednacenu temp sa otvorenim prozorima.
Kao peto, da se izvine clanu VladB, ljudski je.

edit, dopuna: Kao sesto, da me ne kunu sto ovo pisem :)
Boli me k...c za tvoj muse ili muse, i za tvoje recke, sta ces da bacas...
Ostavi zeta da p..a cerku i uzivaj, nemoj da ih maltretiras, i njih i nas.
Автоматски споено мислење:

Taman posla da sam tako nesto umislio, ali treba posteno da se napisu specifikacije, i da se kaze da je Gree Muse uredjaj za prostore gde toplotni gubici nisu mali. Nego 1:1, bar 2kw/h. I nisu krivi, to sam poodavno i napisao, inzenjeri koji su projektovali, bilo da su maticno zaposljeni ili privremno angazovani na projektu, nego komercijala koja je prepravila njihov rad, tj napisala u prospektima nesto sto ne odgovara stvarnom stanju.
Inzenjer nikada ne pise krajnja uputstva, bilo i bice.
Автоматски споено мислење:

Kod bilo kakve klimatizacije jednog prostora, gledaju se specifikacije uredjaja, za velike objekte se anagazuju ljudi koji znaju da to isprojektuju, na osnovu toplotnih gubitaka objekta, specifikacija uredjaja koji ce da se postave, kako ce mreza da izgleda itd itd

Kod ovakvih slucajeva, kao sto je grejanje ili hladjenje za stanove i kuce, i gde je kupovina spliteva neki od najbrzih nacina da se odradi sve to, treba takodje da se proberu adekvatni uredjaji, niti podbacaj, niti veliki prebacaj u snazi. Svaka klimatizacija podrazumeva i stepen komfora koju treba da ima kranji korisnik. Da li sto splitevi, radijatori, cileri itd, nebitno, sve se uvek svodi na isto.

Ako se kod odabira uredjaja-spliteva za prostor, covek oslanja na preporuke agresivnih i neukih, ili agresivnih i ukih (ali bezobraznih komercijalista), a proizvodjac daje sumnjive specifikacije - onda se dobija los rezultat. Makar komfor kasnije nije adekvatan. Da ne pricamo o iskoristivosti, potrosnji itd ... jbg
Pa i na kvarcnim malim i vecim grejalicama imas mogucnost od tri grejaca da iskljucis po potrebi 1 ili 2 grejaca, te da trosi kolko trosi, greje mnogo manje i konstantno, pa je rezultat da komfornije bude.
Nisu valjda kvarcne grejalice projektovali bolji inzenjeri, od Gree inzenjera :)

Nemam nista protiv Gree posebno ( vas nekoliko u stvari to tako tumaci i interpretira iz samo vama znanih razloga ), pricam uopsteno za svakog takvog proizvodjaca, ako je za utehu i mnogi drugi to rade.
Ti imas fobiju od Gree, pravo na lecene dok nije kasno... samo Fujitsu terapija.. dva puta na dan gledaj u Fujitsu i bices bolji, ili pitaj cerku kako je prosla na testu za modulaciju.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Pozdrav svima
Ja citam poodavno skoro sve forume za klime.
Treba mi savet, razmisljam o Gree ili nekoj drugoj jeftinijoj varijanti.
Koliko sam mogao da ukapiram Gree nudi najvise za cenu. U Severnoj Makedoniji imate i najbolje cene. ali bice kupovane u Srbiji
Dosta ste upuceni bas oko Gree.
U pitanju je mali stan od 42m2, podeljen u dve prostorije i hodnik. Izolacija je vrhunska jer je stan nov. Bice gotov za mesec ili dva.
Jedna prostorija je dnevni boravak sa kuhinjom, sve ukupno oko 22 m2. druga je spavaca od 10m2, hodnik je 6m2.
Etazno grejanje ne postoji jer nismo hteli jos prilikom dogovora sa investitorom da ga ugradjujemo.
Jedini izvori grejanja bice inverteri. Eventualno cu da stavim i neki od norveskih radijatora, kao neku rezervu.
Stan ima samo jedan spoljni zid koji je prema jugu, duzine oko 8m, tu se nalaze terasa, prozori iz vrata iz dnevne, prozori iz spavace.
Koje mi klime preporucujute ?
Hvala
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Boli me k...c za tvoj muse ili muse, i za tvoje recke, sta ces da bacas...
Ostavi zeta da p..a cerku i uzivaj, nemoj da ih maltretiras, i njih i nas.
Evo prvog koji se javio za iznosenje, a nije ni zvanicno prozvan, ajmo da vidimo i drugog :)
Jbg, ja nisam ni mislio na tebe, ali kad se javljas, onda ok. Spremi ledja za iznosenje muse.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom