Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.190
Поени од реакции
5.365
Аха, ај за пола година сите бурки ќе носиме. 2022 здравје шаторско крило ќе мотам околу глава.

П.С Што мајка му?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.948
Поени од реакции
17.765
Изборот на лица е случаен, ама како што забележа имаат систематски грешки. Првата ја примети, втората е - Скопје е едно од најголемите жаришта на болеста (Неготино и Кавадарци се тука некаде). Во остатоков од земјава, процентот ќе е понизок.

За првата не знам начин на кој би се корегирала(освен повторно, поопширно испитување, ама па тоа не е корекција). За втората можеш да корегираш со односот на инциденцата во Скопје и инциденцата во даден град(или вкупната инциденца).

Во принцип, можеби сме на 1/4 пат од групен имунитет.
Рандом да идат по куќи :icon_lol:
Инаку според мене не е толку важно кога ќе има групен имунитет, туку кога ќе биде последниот ваков бран. А за тоа не ни треба 100% прележаност. Веројатно овој ќе биде последниот, освен ако не искочи некој уште по заразен мутант.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.569
Поени од реакции
17.250
Нека помини Филипче кај 20 и 30 часот на широк сокак пред да затворат кафичите да види како изгледа неговата мерка на дело.
За Велигден нема толку народ во нормални услови, наеднаш како јато сите излегуваат и се ствара таква гужва шо не се знае ни кој јади ни кој пие.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Рандом да идат по куќи :icon_lol:
Инаку според мене не е толку важно кога ќе има групен имунитет, туку кога ќе биде последниот ваков бран. А за тоа не ни треба 100% прележаност. Веројатно овој ќе биде последниот, освен ако не искочи некој уште по заразен мутант.
Не ти треба мутант за ваков бран, ама ете ни се погоди. Коа ти оди во животот - ти оди. :kuracc:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.078
Поени од реакции
80.988
Ја бев за Божиќ у некои апартмани у сам центар на Битола, неколку дена и тоа што го видов по кафиќи коа идев да купувам, не сум го видел у Скопје ни приближно.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.569
Поени од реакции
17.250
Ја бев за Божиќ у некои апартмани у сам центар на Битола, неколку дена и тоа што го видов по кафиќи коа идев да купувам, не сум го видел у Скопје ни приближно.
Битола беше и не се јави за кафе, ах Берик Берик :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.078
Поени од реакции
80.988
Битола беше и не се јави за кафе, ах Берик Берик :)
Нема шанси. Јас доследно ги почитувам препораките на министерството за здравје.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.454
Поени од реакции
2.802
Со вакво темпо низ болнициве...Стварно хаос ќе биде мислам до крајот на неделава. Се повеќе и повеќе слушам и читам коментари како од брза помош тебе те прашуваат кај да те носат бидејќи немаат никаде место. Работава ако најдеш друг, станеш од кревет тебе да те ставиме може. А Филипче вика има 50 слободни во Скопје, денес 67 примени. Копук, проста математика до утре сабајле 0 ќе ти биде бројката. А цело време рт факторот си е над 1, нема абер од намалување.

Важно се е под контрола, граѓаните да не се грижат. Копита едни неспособни.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.844
Поени од реакции
10.515
Za edno e vo pravo. Segasnovo prijavuvanje nema nikakov efekt na kraj. Posto nema vakcini nema ni strategija kako tie da se davaat. Prvo treba da znaat koga ke dojdat kolku kolicini. Posle kako da se delat. I potoa kako i dali lugje treba da se prijavuvaat. Dali ke ima priorizacija itn. Dali lugjeto sami treba d abidat aktivni dali drzavata ke gi bara lugjeto na baza ne podatoci so koi raspolaga. Ova prijavuvanje e onaka samo odseceno od cel (nepostoecki) proces.

Брату, дај те молам не му ѕвони на човекот веќе.
Имаме ние веќе нарачано два и пол милиона, доста се.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586

Брату, дај те молам не му ѕвони на човекот веќе.
Имаме ние веќе нарачано два и пол милиона, доста се.
За еден месец имаме вакцинирано 5 000 луѓе. Кај и да е му се гледа крајот. :icon_lol:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.057
Најпаметен потег што може да го направиме сега како држава додека сите престануваат со вакцинација од вакцината Астра Зенека е ние или да им ги откупиме вакцините или да ни ги донираат. За неколку месеци да се извакцинираме сите и да завршиме со висусов веќе. Од 2 милиони и да има 20/30 луѓе што ќе развијат тромбоза и да умрат два тројца е многу подобро отколку по 20 умрени секој ден и колапс на здравството и уште една цела година да трпат бизнисите и економијата. Прв ќе се вакцинирам со астра зенека ако треба. Еве ни шанса да завршиме веќе со вирусот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Еден карантин како у Србија на 4/5 дена е лекот. Да се заузда епидемијава
И тогаш Интермецо, Мош и Три Кичен ќе си работат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.948
Поени од реакции
17.765
Најпаметен потег што може да го направиме сега како држава додека сите престануваат со вакцинација од вакцината Астра Зенека е ние или да им ги откупиме вакцините или да ни ги донираат. За неколку месеци да се извакцинираме сите и да завршиме со висусов веќе. Од 2 милиони и да има 20/30 луѓе што ќе развијат тромбоза и да умрат два тројца е многу подобро отколку по 20 умрени секој ден и колапс на здравството и уште една цела година да трпат бизнисите и економијата. Прв ќе се вакцинирам со астра зенека ако треба. Еве ни шанса да завршиме веќе со вирусот.
Добар е планот ама чисто сумљам дека ќе ни ги дадат вакцините а и дека граѓаните ќе размислуваат вака прагматично :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom