Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.416
Поени од реакции
29.962
Ајде околу вакцинацијата на медицински персонал во РМ.......имам доста блиски роднини во фамилија кои се специјалисти (1/3 од нив во приватно здравство).
Сите веќе се вакцинираа со Фајзер......уште двајца братучеди кои се на специјализација 5-та и 6-та година (вработени во клиника) останаа да се вакцинираат со Спутник.
Ниту еден од нив не е вакциниран по било каква партиска линија......еве ќе кажам за оние што ми работат во Жан Митрев.....на 24 фев ги контактираа и им закажаа термин за на 26-ти февруари (петок)......сите во закажан термин си се јавија на вакцинација и се вакцинираа.
Оние роднини кои ми работат по клиниките......исто во закажан термин.....вакцинирани.

Дека врските не вртат на турбо......во оваа наша вукојебина се функционира преку врски......има боцнати и на кои што не им следува сега вакцина.....како што беше обелоденет случајот со секретарот од болницата во Охрид......оној од ИТ сектор во ГОБ 8-ми Септември.....и други......има и други такви......потврдено.
Исто има и лица.......што не се во медицинска фела, но се блиски до власта.....кои бркаат/договараат врски преку една директорка.....нема да ја именувам.....и се вакцинираа со Спутник. ОВА Е МАКЕДОНИЈА......за блиските до власта секогаш се прави исклучок.....за жал.

Крај краева лично мене тоа ми е небитно......секако дека им е неопходна вакцина на медицинските лица......но потребна е и за нас обичните смртници......е тоа кога ќе биде е еден голем знак прашалник.
А дали ќе има прескокнување на приоритетот кога би дошле вакцини за немедицински лица.......сите знаеме дека ќе има. Само ајде да го видиме и тоа чудо......да дојдат прво.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Правеле рандом тестирање на луѓе што шетаат, кај кој е пологично да е поголем процентот на прележани. Така да не знам колку е рандом операцијата.
Изборот на лица е случаен, ама како што забележа имаат систематски грешки. Првата ја примети, втората е - Скопје е едно од најголемите жаришта на болеста (Неготино и Кавадарци се тука некаде). Во остатоков од земјава, процентот ќе е понизок.

За првата не знам начин на кој би се корегирала(освен повторно, поопширно испитување, ама па тоа не е корекција). За втората можеш да корегираш со односот на инциденцата во Скопје и инциденцата во даден град(или вкупната инциденца).

Во принцип, можеби сме на 1/4 пат од групен имунитет.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Многу постови наназад дискутираме за вакцините, доцнењето, неспособноста на политичкиот врв...По некоја проценка еве ќе стаса некоја поголема количина за месец-два. Вистинскиот проблем ќе биде да се „убеди“ населението да се вакцинира (освен некој дел од популацијата кој и така веќе е пријавен).
И како дел од добро смислена стратегија и визионерство нашите медицинари во координација со не знам кој прават анкета со која имаме податок дека третина од населението веќе прележала ковид...
Ма браво! И така нели третина има антитела, „не ни треба да се вакцинирам“, втората третина имала интензивна дружба со првата третина (гарант и јас сум прележал асимптоматски).
Нека стасаат еднаш вакцините... Ќе имаме интересни продолжетоци...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.416
Поени од реакции
29.962

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.339
Поени од реакции
21.827
Многу постови наназад дискутираме за вакцините, доцнењето, неспособноста на политичкиот врв...По некоја проценка еве ќе стаса некоја поголема количина за месец-два. Вистинскиот проблем ќе биде да се „убеди“ населението да се вакцинира (освен некој дел од популацијата кој и така веќе е пријавен).
И како дел од добро смислена стратегија и визионерство нашите медицинари во координација со не знам кој прават анкета со која имаме податок дека третина од населението веќе прележала ковид...
Ма браво! И така нели третина има антитела, „не ни треба да се вакцинирам“, втората третина имала интензивна дружба со првата третина (гарант и јас сум прележал асимптоматски).
Нека стасаат еднаш вакцините... Ќе имаме интересни продолжетоци...
Iskreno ne gledam deka toa ke bide problem. Sekade imas lugje od koi pricini i da se odbivaat da se vakciniraat. Sega e i lesno da se kaze, nema vakcini pa ne sum pred izbor da ja primam ili ne. Ako bidat dostapni i te kako ke ima pobaruvanje. Dve raboti ke go zgolemat: ednata e sto umiranjeto prodolzuva veruvam deka sekoj ima primer ili znae nekoj sto pocina od korona. Znaci ne e pokje nadvor od ocite nadvor od umot tuku se poblisku ide virusot. Samiot strav ke natera mnogu sto se nesigurni da se vakciniraat. Od druga strana ke raste brojot na lugje sto ke ja primat i nema da im bide nisto loso. So toa se steknuva se pogolema doverba, takov e i covekot ke pocne navistina trka za vakcini kolku da se kaze ete se vakcinirav kako vid falenje. Ima i treta rabota ama vo Makedonija ne ja gledam a toa se merkite. Sto postrogi toa povekje ke ja baraat kako nacin da se nadminat restrikciite. Veruvala ili ne, i pokraj losite vesti za AZ vo Germanija odma mozes da najdes milionipol lugje koi ke ja primat i pokraj losite vesti (tolku momentalno ima na lager). Gi izcrpi lokdownot od Dekemvri iako e vid lock down light.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Iskreno ne gledam deka toa ke bide problem. Sekade imas lugje od koi pricini i da se odbivaat da se vakciniraat. Sega e i lesno da se kaze, nema vakcini pa ne sum pred izbor da ja primam ili ne. Ako bidat dostapni i te kako ke ima pobaruvanje. Dve raboti ke go zgolemat: ednata e sto umiranjeto prodolzuva veruvam deka sekoj ima primer ili znae nekoj sto pocina od korona. Znaci ne e pokje nadvor od ocite nadvor od umot tuku se poblisku ide virusot. Samiot strav ke natera mnogu sto se nesigurni da se vakciniraat. Od druga strana ke raste brojot na lugje sto ke ja primat i nema da im bide nisto loso. So toa se steknuva se pogolema doverba, takov e i covekot ke pocne navistina trka za vakcini kolku da se kaze ete se vakcinirav kako vid falenje. Ima i treta rabota ama vo Makedonija ne ja gledam a toa se merkite. Sto postrogi toa povekje ke ja baraat kako nacin da se nadminat restrikciite. Veruvala ili ne, i pokraj losite vesti za AZ vo Germanija odma mozes da najdes milionipol lugje koi ke ja primat i pokraj losite vesti (tolku momentalno ima na lager). Gi izcrpi lokdownot od Dekemvri iako e vid lock down light.
Зборуваме за МК, каде до скоро беше ултимативна брука да дознаат комшиите дека си позитивен.
Ги слушам колегиве на работа..Возрасни луѓе со коментар: „Што знам, страв ми е да се вакцинирам“..
И ова еве и ќе го разберам...Ама медицински лица кои ми споделуваат на вибер теории на заговор и децидно се против вакцина не можам да разберам.
Ама нели, медицинските лица имаат познавања. Јас претпочитам искуства и заклучоци на земји со милиони вакцинирани.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.339
Поени од реакции
21.827
Зборуваме за МК, каде до скоро беше ултимативна брука да дознаат комшиите дека си позитивен.
Ги слушам колегиве на работа..Возрасни луѓе со коментар: „Што знам, страв ми е да се вакцинирам“..
И ова еве и ќе го разберам...Ама медицински лица кои ми споделуваат на вибер теории на заговор и децидно се против вакцина не можам да разберам.
Ама нели, медицинските лица имаат познавања. Јас претпочитам искуства и заклучоци на земји со милиони вакцинирани.
Znam na sto mislis imam takvi slucaevi. Kako demek zenite lafele za vakcini i prasuvale dali ke se vakciniraat pa edna rekla Boze zacuvaj itn. odma menuvaat mislenje. Problemot e sto del od lugjeto se totalno neinformirani a i problem e, sto ne im veruvaat na instituciite. Povekje veruvaat vo somnitelni FB ili youtube postovi nego na strucni mislenja. Sepak sum optimist deka pola od lugjeto bi ja primile odma pa potoa malce potesko i negde 20 posto totalno ke odbijat. Do dusa, i toa mnogu ke pomogne.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Znam na sto mislis imam takvi slucaevi. Kako demek zenite lafele za vakcini i prasuvale dali ke se vakciniraat pa edna rekla Boze zacuvaj itn. odma menuvaat mislenje. Problemot e sto del od lugjeto se totalno neinformirani a i problem e, sto ne im veruvaat na instituciite. Povekje veruvaat vo somnitelni FB ili youtube postovi nego na strucni mislenja. Sepak sum optimist deka pola od lugjeto bi ja primile odma pa potoa malce potesko i negde 20 posto totalno ke odbijat. Do dusa, i toa mnogu ke pomogne.
Ти си позитивен лик ама во исто време и оптимист-утопист :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Iskreno ne gledam deka toa ke bide problem. Sekade imas lugje od koi pricini i da se odbivaat da se vakciniraat. Sega e i lesno da se kaze, nema vakcini pa ne sum pred izbor da ja primam ili ne. Ako bidat dostapni i te kako ke ima pobaruvanje. Dve raboti ke go zgolemat: ednata e sto umiranjeto prodolzuva veruvam deka sekoj ima primer ili znae nekoj sto pocina od korona. Znaci ne e pokje nadvor od ocite nadvor od umot tuku se poblisku ide virusot. Samiot strav ke natera mnogu sto se nesigurni da se vakciniraat. Od druga strana ke raste brojot na lugje sto ke ja primat i nema da im bide nisto loso. So toa se steknuva se pogolema doverba, takov e i covekot ke pocne navistina trka za vakcini kolku da se kaze ete se vakcinirav kako vid falenje. Ima i treta rabota ama vo Makedonija ne ja gledam a toa se merkite. Sto postrogi toa povekje ke ja baraat kako nacin da se nadminat restrikciite. Veruvala ili ne, i pokraj losite vesti za AZ vo Germanija odma mozes da najdes milionipol lugje koi ke ja primat i pokraj losite vesti (tolku momentalno ima na lager). Gi izcrpi lokdownot od Dekemvri iako e vid lock down light.
Го видовме резултатот на стравот-140 К пријавени за вакцина! Тоа е под 10% од популацијата.

Околу мерките не се согласувам. Да имавме вакцина во јануари немаше да имаме нов бран. Времето се затопли и народот се раздвижи. Вината не ја гледам во народот, туку во власта. Не можат да воведуваат мерки за рајата, а притоа они ништо од да не прават. Згора на сѐ планираат попис и мислат на избори! Каде е одговорноста на власта тука?

Нека се вакцинира кој сака, еве стариве кај мене се мислат. Не им е многу грижа и така беа затворени и пред пандемијата, контактите со луѓе им беа ограничени во кругот на селото и тие неколку патувања по намирници. Кога ќе не видат нас и толку. Лично сакам сите овие 180.000 стари лица, ако одиме по системот, да примат вакцина. Така ќе се намалат смртните случаи. Со вакцинирањето на медицинскиот персонал ќе се намали притисокот врз здравствениот систем.

Треба да се има и план кога ќе се отвори општеството и економијата. Бизнис заедницата сеуште трпи последици, пред се угостителството.

Инфо од Британија, пред некој ден 45% од полнолетните примиле прва доза, а нешто под 5% и втора доза, што не е лошо. (y)
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.580
Поени од реакции
34.987
Очекувано.......ланска реприза.....после ни ова нема да дава доволен ефект....што е логично......па ќе одиме према уште построго......ова е само загревање.
Ама затоа сите услови за попис ни се исполнети :свиркам:.

Сите одложија попис заради пандемијата, ние НЕМА, ние сме кадарни.
Сите мерки за заштита, ние го прогласУемо за умрено.
Сите започнаа со масовна вакцинација, ние НЕМА, чекаме некој да ни донира.

Е сега кој чека Ќе дочека или евентуално ќе си умреме чекајќи и надевајќи се.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.339
Поени од реакции
21.827
Го видовме резултатот на стравот-140 К пријавени за вакцина! Тоа е под 10% од популацијата.

Околу мерките не се согласувам. Да имавме вакцина во јануари немаше да имаме нов бран. Времето се затопли и народот се раздвижи. Вината не ја гледам во народот, туку во власта. Не можат да воведуваат мерки за рајата, а притоа они ништо од да не прават. Згора на сѐ планираат попис и мислат на избори! Каде е одговорноста на власта тука?

Нека се вакцинира кој сака, еве стариве кај мене се мислат. Не им е многу грижа и така беа затворени и пред пандемијата, контактите со луѓе им беа ограничени во кругот на селото и тие неколку патувања по намирници. Кога ќе не видат нас и толку. Лично сакам сите овие 180.000 стари лица, ако одиме по системот, да примат вакцина. Така ќе се намалат смртните случаи. Со вакцинирањето на медицинскиот персонал ќе се намали притисокот врз здравствениот систем.

Треба да се има и план кога ќе се отвори општеството и економијата. Бизнис заедницата сеуште трпи последици, пред се угостителството.

Инфо од Британија, пред некој ден 45% од полнолетните примиле прва доза, а нешто под 5% и втора доза, што не е лошо. (y)
140K vo Makedonija e solidno so ogled sto ne sekoj ima pristap na internet na primer. Sepak toa seuste e teoretski pristap prijavuvanje a nema vakcini. Mislam deka i maticnite doktori treba da imaat vazna uloga. AZ na primer pa i Sputnik moze da se dade sekade ne mora tolku da se ladi. Veruvam deka strucen zbor od maticen lekar na koi imame sepak doverba ke natera i dosta nesigurno da go primat ete i ako kazat, deka i samite go primile.

I ja ne go krivam narodot nikade merkite vo celost ne se pocituvaat odnosno samo vo represivni drzavi. Toj voz vo Makedonija odamna zamina ne veruvam deka sega ke vovedat sto predtoa ne go pravele. Za sve drugo se soglasuvam so tebe.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.138
Поени од реакции
30.917
Edno ne mi e jasno. Kako moze Ruanda da dobie 240.000 vakcini od AstraZeneca i 100.000 vakcini od Pfizer preku Covax a Makedonija ne moze? https://www.afro.who.int/news/rwanda-receives-covid-19-vaccines-through-covax

https://cdn.who.int/media/docs/default-source/3rd-edl-submissions/covax-first-round-allocation-of-az-and-sii-az---overview-tablev2.pdf?sfvrsn=85879c81_1&download=true - ovde pisuva deka Makedonija treba da dobie 100.000 dozi vakcini od AZ. Sto bidna od toa?
BLM!
Автоматски споено мислење:

Кога пациент со секретарка во белите дробови ќе се вклучи на респиратор, пукаат алвеоли и човек умира задушен ... Ова им е познато на сите лекари.
:unsure:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
140K vo Makedonija e solidno so ogled sto ne sekoj ima pristap na internet na primer. Sepak toa seuste e teoretski pristap prijavuvanje a nema vakcini. Mislam deka i maticnite doktori treba da imaat vazna uloga. AZ na primer pa i Sputnik moze da se dade sekade ne mora tolku da se ladi. Veruvam deka strucen zbor od maticen lekar na koi imame sepak doverba ke natera i dosta nesigurno da go primat ete i ako kazat, deka i samite go primile.

I ja ne go krivam narodot nikade merkite vo celost ne se pocituvaat odnosno samo vo represivni drzavi. Toj voz vo Makedonija odamna zamina ne veruvam deka sega ke vovedat sto predtoa ne go pravele. Za sve drugo se soglasuvam so tebe.
Да, ама кога беше лансирана страната за пријавување кај нас вакцината само што не беше пристигната! 140 К е дебакл, и не се пријавуваат луѓето само преку интернет, туку и преку своите матични доктори. Не знам дали мора лично, верувам дека може и телефонски.

Не велам дека некој го криви народот, туку дека вината не може да се бара во народот. Вака можат да не држат без никаков проблем уште година дена. Граѓанската свест е на ниско ниво, па нема да има протести, но може да се одрази на наредните избори.

Моето контрирање се врти околу мерките и цело време ќе се движам во таа насока. Притоа гледам и да не бидам досаден, како Бачето. Ама едноумието не е добро за ниту едно општество. Мислам да системот за кој зборуваш на крајот на твојот коментар. :)
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
Ако се вовeде полициски за викенд од 17 до 05 и ако народов не покаже револт тогаш заслужуваат 24 часовен. Ебате народот скапан.
Автоматски споено мислење:

Иначе за ова што дискутирате дека бројот на пријавени за вакцинирање е мал тоа е бидејќи многу луѓе што планираат да се вакцинираат не се пријавени бидејќи нема вакцини. Многу луѓе што сакаат да се вакцинираат ( вклучувајќи и моите ) сум ги прашал зошто не се пријават , ми викаат што ќе се пријавуваме кога нема вакцини , и реално во право се , на нероден Петко капа му купуваат овде. :)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.416
Поени од реакции
29.962
Јас револтот во овие рестрикции на движење го гледам во тоа што.......кај нас не се гледа крајот на тунелот.

Еве ќе ја земам за пример Србија.........кај нив нема да работат кафичи, ресторани и се останато.....сем бензиски, аптеки и продавници за храна.....изгледа во текот на цела недела.....нема да имаат полициски час.
Но разликата е во тоа што они имаат вакцини за извоз......ќе продолжи имунизацијата на населението и постепено ќе ја израмнат кривата. Башка ги затвараат оние клучни места каде што реално највеќе се пренесува заразата.......кај нив се гледа светлото на крајот во тунелот.

Додека кај нас се е отворено.....имаме нелогични глупави полициски часови.....па ќе следат глупави викенд карантини итн.....по познатиот распоред од лани.
Кафичите, рестораните, моловите......полни......вакцини НЕМА.....кревети во болници исто така набрзо ќе снема. Но важно мене ќе ме ограничи да не можам да одам за викенд да се шетам пример на Водно......која логика.....па ова е ненормално.

Кога државата не превзема НИШТО за да го заштити населението.......нека не носат НИКАКВИ МЕРКИ.....ниту полициски часови, ниту задолжително носење на маска.......НИШТО! Нека не остават да си живееме слободно, кој како сака......секој со својот памет.
Се по список северно!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom