Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
ПРЕМИУМ inverter од CARRIER со R32 ладилен медиум.

∙ A++ / А+ висока енергетска класа при ладење / греење
∙ голем избор на капацитети

∙ ЕУРОВЕНТ сертификат за сите модели
∙ Five action филтер за воздух за отстранување и на најмалите честички од воздухот
∙ Follow me функција и функција на самочистење
∙ опсег на работа ладење – надворешна температура од -10 ÷ 46ºC
∙ опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24ºC

030221_Energija_Carrier Infinity_Post-01.jpg

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашите салони на
ул. Лондонска 1А, Скопје. или
во ново отворениот продажен салон на
Енергија во Визбегово (до Пантер Мис)
(инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)

Автоматски споено мислење:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
ПРЕМИУМ inverter од CARRIER со R32 ладилен медиум.

∙ A++ / А+ висока енергетска класа при ладење / греење
∙ голем избор на капацитети

∙ ЕУРОВЕНТ сертификат за сите модели
∙ Five action филтер за воздух за отстранување и на најмалите честички од воздухот
∙ Follow me функција и функција на самочистење
∙ опсег на работа ладење – надворешна температура од -10 ÷ 46ºC
∙ опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24ºC

Прегледај го приврзокот 288088

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашите салони на
ул. Лондонска 1А, Скопје. или
во ново отворениот продажен салон на
Енергија во Визбегово (до Пантер Мис)
(инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)

Автоматски споено мислење:
ПРЕвисоки цени имате на влезните модели во однос на цените.
Ве шијат кинезите во тој поглед, а богами и другите производители.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
ПРЕМИУМ inverter од CARRIER со R32 ладилен медиум.

∙ A++ / А+ висока енергетска класа при ладење / греење
∙ голем избор на капацитети

∙ ЕУРОВЕНТ сертификат за сите модели
∙ Five action филтер за воздух за отстранување и на најмалите честички од воздухот
∙ Follow me функција и функција на самочистење
∙ опсег на работа ладење – надворешна температура од -10 ÷ 46ºC
∙ опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24ºC

Прегледај го приврзокот 288088

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашите салони на
ул. Лондонска 1А, Скопје. или
во ново отворениот продажен салон на
Енергија во Визбегово (до Пантер Мис)
(инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)

Автоматски споено мислење:
Mi lici kako reklama za Vivax Aeri, samo nesto cenata ne e ok.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Da, slicno je. Pogotovo zbog Eurovent-a.
Kako e "muse", pozdravi ja, neka pobrza na "moduliranje".
Pa posle da ti se zablagodari za poznanstvoto sto si i go ovozmozil kako "tatica", em eurovent ke ima od mojata labaratorija.... usisno-izduvna "muse".
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.271
Da, slicno je. Pogotovo zbog Eurovent-a.
Da bideme korektni prvo proveri dokumentacija pa posle napisi post, ako prvo pises a posle ispadne deka ne e taka kako sto si napisal znaci deka trolas, a takvi ovde ne ni trebaat.
Vivax Aeri18 i Carrierot imaat isti Pdesignh od 3.9, i dvete tie 3,9kw nemozat da gi ostvarat i im treba bekap dogrejavanje, na -7 moze da ispoacaat maximum 3,4kw ili ova za greenje se 3,5ki.
Carrier 42QHB18D8S
IMG_20210315_202526.jpg IMG_20210315_202620.jpg IMG_20210315_203247.jpg
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
19
Поени од реакции
28
Дечки побарав помош на It.mk, ама зафатени се луѓето.

Прво сакав да изгасам парно, ама сега се предомислувам. Сепак само ќе догревам со клима и панели. Значи ја пренаменувам куповината првенствено за ладење.


Неколку факти специфични за просторот.
- Зградата е стара (блок, градски ѕид 3-ти кат).
- Алуминиумски профили, значи во зима морам да отварам од време на време за да нема кондензација.
- Станот е на запад директно. Сонце го грее од околу 14ч до заоѓање. Тешко се лади навечер.
- Во зима со парно ми е ладно сабајле околу 19 степени во соба, навечер е по ок 22-23 степени.
- Надворешната единица ќе ја грее сонце исто како и станот, нема никаква опција да биде под секнка.

Најдов нацрт од некои мајстори (јас додадов сонце и климите :D ) на станот и каде моментално се монтирани Beko 3.5kw (17 год. е стара, на нејзино место иде нова 5-ка) и Gree LCLH исто од 3.5, која ја лади големата спална. Се на се новата од 5.5 треба да лади околу 40м2

posts.jpg

Ако двете клими работат на турбо, спуштам од 29-30 на 25-6 степени. Повеќе неможе. Троши многу бекото, (~1200W од штеќер), Greeto околу 750-800W кога ќе се стабилизира температурата.

Пошто намената од ладење и греење се смени во ладење и догревање (парно останува значи), буџетот би го намалил од 30 до 45.000 ден. Немам предрасуди кон ништо, нит па се разбирам во клими.
 
Член од
13 август 2020
Мислења
3
Поени од реакции
12
Го следам форумот подолго време.Пополн е со добри информации и луѓе кои сакаат да помогнат. Благодарност до @Strelec кој многу ми помогна во изборот на климата. Јас поседувам два Gree lomo r32 (едниот е Bergen r32, но тој е копија на ломо). Најевтините модели се, но тие ја завршуваат работата. Јас греам стан од 64 квадратни метри без проблеми, стара градба од 70-тите години без изолација со ПВЦ прозорци Заштеда во цената на електричната енергија во споредба со минатата година кога загревав само половина од станот со норвешки радијатори е исклучително. И сега е како Имам греење на пареа. Толку многу популарно греење на климатизери како во Мкд. Но, тоа е сè подобро. Мене само малку ми пречат клановите на Јапонците, но тоа го има насекаде. Важно е човекот да биде задоволен од себе и од сите други.Поздрав од Јагодина.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Го следам форумот подолго време.Пополн е со добри информации и луѓе кои сакаат да помогнат. Благодарност до @Strelec кој многу ми помогна во изборот на климата. Јас поседувам два Gree lomo r32 (едниот е Bergen r32, но тој е копија на ломо). Најевтините модели се, но тие ја завршуваат работата. Јас греам стан од 64 квадратни метри без проблеми, стара градба од 70-тите години без изолација со ПВЦ прозорци Заштеда во цената на електричната енергија во споредба со минатата година кога загревав само половина од станот со норвешки радијатори е исклучително. И сега е како Имам греење на пареа. Толку многу популарно греење на климатизери како во Мкд. Но, тоа е сè подобро. Мене само малку ми пречат клановите на Јапонците, но тоа го има насекаде. Важно е човекот да биде задоволен од себе и од сите други.Поздрав од Јагодина.
OK
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Komšije imaju Bergen klimu ne može da ugreje 30 kvadrata pa se opet vratili grejanju na ogrevno drvo.Zanimljivo je koliko ljudi vole da rizikuju naravno na sopstvenu štetu kupujući inverter klime nižeg kvaliteta i performansi kao što su Gree i Midea i njihovi brendovi u koje stavljaju delove niskog kvaliteta a sve da bi cena bila pristupačna.Pitanje je da li te klime mogu da rade i 5 godina a da ne dođe do kvara ili pada performansi.Sa druge strane na primer Fujitsu klime mogu da rade i više od 15 godina bez kvarova ili gubitka fabrički deklarisanih parametara.Naravno time što kupujete klime nižeg segmenta ponude kao Gree direktno sebi nanosite štetu zato što kupujete inverter klimu sumnjivog kvaliteta iza koje stoji samo jak marketing.Kupci prepoznaju kvalitet a Fujitsu klime su tu među najboljima.Puno kupaca se razočaralo u kvalitet Gree klima uređaja se uverilo da su Gree klime dobre samo na papiru a u praksi imaju puno problema.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Komšije imaju Bergen klimu ne može da ugreje 30 kvadrata pa se opet vratili grejanju na ogrevno drvo.Zanimljivo je koliko ljudi vole da rizikuju naravno na sopstvenu štetu kupujući inverter klime nižeg kvaliteta i performansi kao što su Gree i Midea i njihovi brendovi u koje stavljaju delove niskog kvaliteta a sve da bi cena bila pristupačna.Pitanje je da li te klime mogu da rade i 5 godina a da ne dođe do kvara ili pada performansi.Sa druge strane na primer Fujitsu klime mogu da rade i više od 15 godina bez kvarova ili gubitka fabrički deklarisanih parametara.Naravno time što kupujete klime nižeg segmenta ponude kao Gree direktno sebi nanosite štetu zato što kupujete inverter klimu sumnjivog kvaliteta iza koje stoji samo jak marketing.Kupci prepoznaju kvalitet a Fujitsu klime su tu među najboljima.Puno kupaca se razočaralo u kvalitet Gree klima uređaja se uverilo da su Gree klime dobre samo na papiru a u praksi imaju puno problema.
Цените на Фуџитсу во Македонија не се конкурентни, еве еден пример:

ASYG-12KPCA / AOYG-12KPCA - во МКД е 600 Еу во СРБ 490 Еу, па сега види.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Taj KPCA je slaba klima može samo za hlađenje za grejanje nije preporučiv.Dosta je slabiji nego Fujitsu LLCE.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Taj KPCA je slaba klima može samo za hlađenje za grejanje nije preporučiv.Dosta je slabiji nego Fujitsu LLCE.
Поентата е цената, а не дали може или не може да грее, ист е случајот и со останатите модели. Нека си ги намалат маржите па тогаш ќе зборуваме за конкурентен прозивод.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Taj KPCA je slaba klima može samo za hlađenje za grejanje nije preporučiv.Dosta je slabiji nego Fujitsu LLCE.
Ако таа клима што е кај нас 36 000 денари не е добра за греење, сигурен сум дека има други клими што коштаат многу помалку и ќе бидат добри за греење.
Автоматски споено мислење:

Komšije imaju Bergen klimu ne može da ugreje 30 kvadrata pa se opet vratili grejanju na ogrevno drvo.Zanimljivo je koliko ljudi vole da rizikuju naravno na sopstvenu štetu kupujući inverter klime nižeg kvaliteta i performansi kao što su Gree i Midea i njihovi brendovi u koje stavljaju delove niskog kvaliteta a sve da bi cena bila pristupačna.Pitanje je da li te klime mogu da rade i 5 godina a da ne dođe do kvara ili pada performansi.Sa druge strane na primer Fujitsu klime mogu da rade i više od 15 godina bez kvarova ili gubitka fabrički deklarisanih parametara.Naravno time što kupujete klime nižeg segmenta ponude kao Gree direktno sebi nanosite štetu zato što kupujete inverter klimu sumnjivog kvaliteta iza koje stoji samo jak marketing.Kupci prepoznaju kvalitet a Fujitsu klime su tu među najboljima.Puno kupaca se razočaralo u kvalitet Gree klima uređaja se uverilo da su Gree klime dobre samo na papiru a u praksi imaju puno problema.
Не знам за трајноста на кинеските клими како Gree/ Tosot итн, но јас имам две клими дома, Gree Fairy 3.5kw и Tosot Muse ECO 3.5kw, од двете сум дефинитивно задоволен ( за сега, прва зима ).

Во последните неколку дена, Тосот климата модулираше со 190-210w ( 22c ) во изолирана соба од 15 квадрати, а во поладните денови модулацијата е некаде 400-500w.

Единствено малку ме " заплашува " трајноста, колку време ќе траат двете клими, но од друга страна барем за Gree климата, 10 годишната гаранција е доволна.
Дали има некој повеќе искуство/ знаење за трајноста на Gree/Tosot климите, после колку време почнуваат да ослабуваат/ појавуваат маани ?
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2020
Мислења
3
Поени од реакции
12
Komšije imaju Bergen klimu ne može da ugreje 30 kvadrata pa se opet vratili grejanju na ogrevno drvo.Zanimljivo je koliko ljudi vole da rizikuju naravno na sopstvenu štetu kupujući inverter klime nižeg kvaliteta i performansi kao što su Gree i Midea i njihovi brendovi u koje stavljaju delove niskog kvaliteta a sve da bi cena bila pristupačna.Pitanje je da li te klime mogu da rade i 5 godina a da ne dođe do kvara ili pada performansi.Sa druge strane na primer Fujitsu klime mogu da rade i više od 15 godina bez kvarova ili gubitka fabrički deklarisanih parametara.Naravno time što kupujete klime nižeg segmenta ponude kao Gree direktno sebi nanosite štetu zato što kupujete inverter klimu sumnjivog kvaliteta iza koje stoji samo jak marketing.Kupci prepoznaju kvalitet a Fujitsu klime su tu među najboljima.Puno kupaca se razočaralo u kvalitet Gree klima uređaja se uverilo da su Gree klime dobre samo na papiru a u praksi imaju puno problema.
Ko im je da bergen moze da greje 30 kvadrata bilo kakvog prostora(kuca ili stan?, izolacija?).Moj bergen r32 greje sobu od 16 kvadrata plus pretsoblje od 8 kvadrata i tu se sudara u hodnik od spavace.A mislis da svi namerno biraju jeftine modeli ili je to zbog toga jer nemaju novca.Mislis da ljudi ne znaju da je kvalitet nizi i to svestno placaju.IMa klime koje su za grejanje i koje su za dogrevanje. Molim te razmisli u kojoj zemlji zivis i kakve su platežne mogućnosti običnog čoveka.Snalaziš se sa onim sto imas i kako mozes.Uvek pravis kompromis ako nemas dovoljno novca,da imas svi bi kupovali najskuplje i najkvalitetnije.Molim te budi malo realan.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom