Најекономично греење и ладење

Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Nema nikakva izolacijq odnosno ima 20cm armiran beton zgradata e 82 ili 83.a gree soba 25 spoenos so hodnik 5 6 7 i kujna od 7 8 okolu 40m2 plus otvoren prostor za drug spart vo hodnikot so skali nagore kaj drugata amber....
Тоа што си во стан па те греат комшиите од страна и под тебе, а ти и го грееш горниот спрат ја објаснува екстремно ниската потреба да топлина.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.071
Лулето како се вади? И кај мене замрзнало, го одмрзнав ама како да не сака нормално да излези..... Има некоја финта или...?
Ako ne e smrznato togaš može da se vrti levo desno, povleči malku nakoso nadole so vrtenje levo desno i će izleze.
Sledniot pat će izleguva polesno.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.885
Поени од реакции
10.696
Лулето како се вади? И кај мене замрзнало, го одмрзнав ама како да не сака нормално да излези..... Има некоја финта или...?
Кај мене не сакаше да излези исто - иако одмрзнато, па со штрафцигер нежно турнав едно од пластичните пинчиња на него и потоа се среди. Не употребувај сила да не ги скршиш.

Ако немаш пристап се отштрафува решетката од напред на НЕ, па се вади лулето од таму. Морав да отштрафувам и онака пошто кај мене беше 2cm мраз кој го кршев...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.071
Кај мене не сакаше да излези исто - иако одмрзнато, па со штрафцигер нежно турнав едно од пластичните пинчиња на него и потоа се среди. Не употребувај сила да не ги скршиш.

Ако немаш пристап се отштрафува решетката од напред на НЕ, па се вади лулето од таму. Морав да отштрафувам и онака пошто кај мене беше 2cm мраз кој го кршев...
Ubavo si postapil, no HAIER ima cvrsta plastika koja trpi i umereni siluvanja ako ništo ne e smrznato se razbira.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Тоа што си во стан па те греат комшиите од страна и под тебе, а ти и го грееш горниот спрат ја објаснува екстремно ниската потреба да топлина.
E ni taka ne e heheh komshiie od dole ne se grejat samo edni od strana ama tamu pak jas ne grejam kaj tie dve sobi a drugiot del e otvoren od stanot.gore dole kako vo kuka da sum
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Има. https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=4388&keywords=AR12NXWSQ

Само прашање е дали оваа што Сетек ја продава е стварно оваа со овие ознаки.
Понастрана од Сетек, и самите не знаат што продаваат. За еден телефон што го имаат на лагер ми рекоа не бил за продавање затоа што имал проблеми со батеријата, да сум почекал некој ден да ми прателе од друг град.
Како знаат дека не му чини батеријата ако е нов неотпакован?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Defrostot ne e na casovnik
Pravi defrost okolu 2 pati na ovie temperaturi vo tekot na denot i trae okolu 5 min.
Kako sto pisav do lani klimata pobeluvase pred defrost
Samo sto napravi defrost vo momentov i nadvoresnata ne bese pobelena
Zatoa prasav dali e vred ili nesto i fali
Vaka Dime.
Mojata Toshiba Suzumi 16 ima intelegenten defrost.
I neize mozi da I se sluci da ne pobeli ama,da naoravi defrost,toa I jas go zaprimetiv.
E sega posto mi e na dohvat ,pri startot na defrostot otidof I go opipav so prsti izmenuvacot.Temperaturata bese okolu -10 I pod prstite se osekase maznost,ne se custvuvaa lamelite,rapavist.Znaci izmenuvacot bese kompletno zamrznat,ama ne bese ppbelen,kako koga ke pravi df okolu Oc.Istiot princi bese, sam procenka pomalce istece voda.
Znaci ne mora da e pobelen izmenuvacot pa da napravi intelegenten df .
Znaci moze da se sluci pri niski od okolu -10 temperaturi,vlaznosta da e pomala I da ne dojde do vizielno beleenje kako sto sme naviknati da gledame,nego mozi I da ne obeli a sepak da bidi smrznat izmenuvacot.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.071
Vaka Dime.
Mojata Toshiba Suzumi 16 ima intelegenten defrost.
I neize mozi da I se sluci da ne pobeli ama,da naoravi defrost,toa I jas go zaprimetiv.
E sega posto mi e na dohvat ,pri startot na defrostot otidof I go opipav so prsti izmenuvacot.Temperaturata bese okolu -10 I pod prstite se osekase maznost,ne se custvuvaa lamelite,rapavist.Znaci izmenuvacot bese kompletno zamrznat,ama ne bese ppbelen,kako koga ke pravi df okolu Oc.Istiot princi bese, sam procenka pomalce istece voda.
Znaci ne mora da e pobelen izmenuvacot pa da napravi intelegenten df .
Znaci moze da se sluci pri niski od okolu -10 temperaturi,vlaznosta da e pomala I da ne dojde do vizielno beleenje kako sto sme naviknati da gledame,nego mozi I da ne obeli a sepak da bidi smrznat izmenuvacot.
Ne će da e baš taka. Ako nadvorešniot izmenuvač e prooden vo dovolna mera iako nas ni se gleda deka e celiot zamrznat, pritisokot na freonot ne e pod kritično nivo, klimata će raboti se dodeka vnatrešniot tkn. pipe senzor ne dojavi preniska T a so toa i premal pritisok vo sistemot i procesorot komanduva DEFROST.
Tkn. suf defrost ničim izazvan, klimite so inteligenten defrost go pravat poradi preventiva koga se zadava za 2-3 C povisoka T ili ako ne napravila defrost den dva, a nador T e pomala od 2 C .
Zemete vo obzir deka freonot e nadvor na -30 do -35C i pri naleti od vetar so vlažen vozduh može mnogu brzo da se zamrzne izmenuvačot, a pošto klimata nema oči mora vaka od vreme na vreme sama sebe da se štiti.
Suvite defrosti se kratki bidejći saćeto mnogu brzo se doveduva do baranata T od 8-12 C, zavisno od proizvoditelot.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Ne će da e baš taka. Ako nadvorešniot izmenuvač e prooden vo dovolna mera iako nas ni se gleda deka e celiot zamrznat, pritisokot na freonot ne e pod kritično nivo, klimata će raboti se dodeka vnatrešniot tkn. pipe senzor ne dojavi preniska T a so toa i premal pritisok vo sistemot i procesorot komanduva DEFROST.
Tkn. suf defrost ničim izazvan, klimite so inteligenten defrost go pravat poradi preventiva koga se zadava za 2-3 C povisoka T ili ako ne napravila defrost den dva, a nador T e pomala od 2 C .
Zemete vo obzir deka freonot e nadvor na -30 do -35C i pri naleti od vetar so vlažen vozduh može mnogu brzo da se zamrzne izmenuvačot, a pošto klimata nema oči mora vaka od vreme na vreme sama sebe da se štiti.
Suvite defrosti se kratki bidejći saćeto mnogu brzo se doveduva do baranata T od 8-12 C, zavisno od proizvoditelot.
Prasanjeto na Dime bese .
Zosto ne e pobelena nadvoresnataa edinica,a pri toa ne vremenski defrost pocasovnik.
A jas mu kazav deka nemora da bide pobelena,oti nema dovolno vlaznost vo vozduhot.Toa e cela rabota.
A ti so mislis,dali mora sekogas da pobeluva?
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
E ni taka ne e heheh komshiie od dole ne se grejat samo edni od strana ama tamu pak jas ne grejam kaj tie dve sobi a drugiot del e otvoren od stanot.gore dole kako vo kuka da sum
A eve od gorniot sprat meracot inace sobite gore ne se nad dolnite kaj sto e staven obicniot merac....gore e bash kako kuka bez izolacija so lamperija....
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.071
Prasanjeto na Dime bese .
Zosto ne e pobelena nadvoresnataa edinica,a pri toa ne vremenski defrost pocasovnik.
A jas mu kazav deka nemora da bide pobelena,oti nema dovolno vlaznost vo vozduhot.Toa e cela rabota.
A ti so mislis,dali mora sekogas da pobeluva?
Ako ne pobelena znači deka ne e smrznata, kondenzatot e sekogaš bel.
Ne me razbra, aj pročitaj ušte ednaš.
Defrostite bez pobelen i suv izmenuvač se samo preventiva i se po nekoj vremenski algoritam, objasniv pogore zošto ama ti ili ne me razbra ili ne pročita.
Inače na Dime mu dadov odgovor se deset.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Ako ne pobelena znači deka ne e smrznata, kondenzatot e sekogaš bel.
Ne me razbra, aj pročitaj ušte ednaš.
Defrostite bez pobelen i suv izmenuvač se samo preventiva i se po nekoj vremenski algoritam, objasniv pogore zošto ama ti ili ne me razbra ili ne pročita.
Inače na Dime mu dadov odgovor se deset.
E kaj mene bese smrznata a ne pobelena,na -12,so praj me sega,I ispusti voda,pri df.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Dali vo potrosuvacka se razlikuvaat multisplut i split sistemot, vo bliska idnina se mislam da stavam inverteri i vo dve spalni. 12 m2 i druga 15 m2

Multisplit dosta poskapa e ured + montaza vo sporedba so dve posebni split sistemi
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
:) sto znaci HiPiwer prasuvam vo mod greenje...ostaj ti reklami deka ako stisnes HI-Power kopce na daljinskoto ke se pojavi ikona Hi-Power i nema objasnuvanje nigde.... sto znaci toa ikonce na daljinskoto ? Znaci muda vi prodale za bubrezi ili sto znaci ? @filipinec sekoj pat go velica so toa Hi-Power iako ne mu ja nasol definicijata sto koj k. e taa funkcija...zatoa i prasuvam Filipiecot da ni objasni za koj k... e toa Hi-Power kopceto
HI-POWER-kopce
Mi ostanuva dolznost da go objasnam kako se ponasa ovaa funkcija kaj mene.
TOSHIBA SUZUMI 15 r-410
Site inverteri na tosiba se sofisticirani masini poznati po nivnata stedlivost.
Taa stedlivost ja manifestiraat so neiziniot algoritam na rabota,sto za da go zadrzat COP zrtvuvaat od svojata mok.l taka mozi da se dojdi vo situacija da taa mok na toplina nedostasuva na negativni temperaturi.Konkretno toa go zaprimetiv kaj mene vo Bitola.
Mojot prostor e so gubitoci od okolu 3.5 kw na -10.Znaci na poniski temperaturi mojava Suzumka ne ke mozi da gi zadovoli I ambientalnata temperatura ke paga.
A zosto ke paga?
Zatoa sto algoritamot na rabota I e taka stelovan da ne go vrti kompresorot so pogolemi Hz od nominalnata vrednos,ina primer kako so e vo mojot slucaj na -13c ne aka da povleci poveke od 1250-1300w.
E sega Tosiba vo ovoj moment,mi dala opcija.
Dali skam da se grejam ekonomicno so povisok COP ama da imam pomalce energija ili mi treba poveke energija ama so poslab COP.
I jas s ja odbtal opcijata dae gree potoplo.
Vo toj slucaj go aktivitav kopceto HIPOWER I potrosuvackata ne se spustase pod 1600-1700w neograniceno na tie negativni temperaturi.
Imv moznost da ja sledam prvite 2h se dvizese vo raspon pomegu 1600-1700w.
Ja ostaviv taka setirana,a utinata koga se razbudiv ambientalnata temperatura bese povisoka za 0,5c.
Sto praelo I kako toplelo Suzumkata I kako se borela so tie negativni temeraturi preku cela nok,jas neznm,spiev.
A kazuvaat bila temperaturata I do -22.

PS.
Da ne mi prodame nekoja Suzumi -nordic.
A zaboravile da stavat greac na tacna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom