Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
50 К не е мала, ама бавно темпо додека стигнеме до 1.2-1.3 мил. Еве треба време, некои луѓе немаат пристап до интернет, само таа бројка е најјасен показател дека во ова општество не владее веќе паника кога знаеме многу факти за овој вирус. :)
Автоматски споено мислење:


Ама пак сега се прават листите на приоритети. Како нема вакцини? Има 4.200! :D
Од каде стигна до бројкиве? Да не имаш дојава за пописот па случајно пушти нешто?
Никој неможе да каже или претпостави колку вакцини се потребни од причина што немаме попис на население а друго што се под 16 год не смее да се вакцинира.

Додека во многу земји од ЕУ вакцинирањето одо бавно затоа што има тесни грла во снабдувањето со вакцини, Израел има на располагање повеќе вакцини отколку што може да им даде на граѓаните. Од почетокот на вакцинацијата на 20 декември 2020 година, 3,67 милиони Израелци добиле една доза од вакцината Бионтек/Фајзер, што е отприлика 40% од вкупното население во земјата. Повеќе од 28% од населението веќе ја добиле и втората доза. Во возрасната група над 60 години, бројот е многу поголем -над 80%. Во меѓувреме, секој што има наполнето 18 години може да се вакцинира веднаш.

И покрај огромниот број вакцинирани луѓе, Израел има уште толку многу вакцини од Бионтек/Фајзер, што вакцината на Модерна се' уште не мора да се дава, иако за неа има дозвола уште од 5 јануари годинава.

Израелската кампања на вакцинирање веќе покажува јасен успех - бројот на инфицирани се намалува значително, особено во групата на возраст над 60 години, покажуваат анализите на научниот институт „Вајцман“. Во оваа група, по првата доза на вакцината се забележани 56% помалку нови инфекции, 42 проценти помалку болнички лекувања и 35% помалку починати од Ковид-19.
Баш околу тоа трупање и складирање на вакцини е во насловов Rich countries block India, South Africa's bid to ban COVID vaccine patents
и се посочува како главен проблем зашто и вакцинацијата нема да понуди долго очекуван спас на светско ниво и враќање на нормалното. Меѓу другото не е тајна дека израелците влечат многу конци и голем кеш е во нивни раце.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
... ова е форум, никој ништо не сме освен кајгана членови, тоа што она се самоизбриша како Ирис, не значи дека не е воскресната како друг член тука повторно, ама јас сум ти најмалку крива што ја нема како Ирис, поздрав до неа ако ме чита!
Ти започна со процесот на деградирање и кога добиваш реакции од моја страна се однесуваш избезумено.

Ама ок, моето е јавна клевета, а твоето е слобода на говор!
Од каде стигна до бројкиве? Да не имаш дојава за пописот па случајно пушти нешто?
Никој неможе да каже или претпостави колку вакцини се потребни од причина што немаме попис на население а друго што се под 16 год не смее да се вакцинира.
Претпоставка е дека во државава има 1.7 мил граѓани. Колку требаат за колективен!? Тоа е бројката по која се гледаше починати на милион жители, истата ја земав за релевантна.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.238
Поени од реакции
21.550
Bijons, vo red e sto pisa no edno e da kazes, deka vakcinata ne se dade pored higienski standarti a drugo e voopsto da se somnevas deka ja primile.

Vikas искрено речено може докторката и главната медицинска сестра се вакцинирале не велам не, ама јас вака на фотографии и на видео не видов игла да влезе во ниедна рака ниту кај докторката ниту кај главната медицинска сестра која друга сестра ја вакцинираше sto e samo tvoj pecatok. Vakvi muabeti imase i kaj mnogu politicari koi ja primile vakcinata kaj Netanjahu, kaj Biden i Harris, i jasno e od koi krugovi se sirea tie muabeti ;)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.849
Поени од реакции
35.268
Bijons, vo red e sto pisa no edno e da kazes, deka vakcinata ne se dade pored higienski standarti a drugo e voopsto da se somnevas deka ja primile.

Vikas искрено речено може докторката и главната медицинска сестра се вакцинирале не велам не, ама јас вака на фотографии и на видео не видов игла да влезе во ниедна рака ниту кај докторката ниту кај главната медицинска сестра која друга сестра ја вакцинираше sto e samo tvoj pecatok. Vakvi muabeti imase i kaj mnogu politicari koi ja primile vakcinata kaj Netanjahu, kaj Biden i Harris, i jasno e od koi krugovi se sirea tie muabeti ;)
... повели погледни го јавното вакцинирање, за кое коментирав со резерва дека се боцнати!

и да се потсетиме дека не се мои муабети, сами си ги прават муабетите! ;)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Претпоставка е дека во државава има 1.7 мил граѓани. Колку требаат за колективен!? Тоа е бројката по која се гледаше починати на милион жители, истата ја земав за релевантна.
Искрено ирелевантно е според мене. Ако е за верување на корејците како едни од најискусните и најнапатените во борба со пандемии и слично никогаш нема да постигнеме колективен имунитет.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.409
Поени од реакции
29.836
Во 06:58 убаво се гледа како иглата боде........сестрава ја боднаа, докторката не баш јасно се гледаше.....зум немаше. За боцнати, боцнати се.......него проблемот е што вакцини ЈОК! .....тие од Кина......тешко.....се е сведено на ЌЕ биде.
Автоматски споено мислење:


Нешто матно, нешто многу, многу мааааатно е тука. Тие "пола" што се заразени со британската мутација.......треба попара да прават околу себе.......нели 70% попренослив е.
Ние долго време веќе паузираме......одмараме на некакви.......благо варијабилни 14% новозаразени/тестирани
.....како во хибернација да сме
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Нешто матно, нешто многу, многу мааааатно е тука. Тие "пола" што се заразени со британската мутација.......треба попара да прават околу себе.......нели 70% попренослив е.
Ние долго време веќе паузираме......одмараме на некакви.......благо варијабилни 14% новозаразени/тестирани
.....како во хибернација да сме
Или кријат бројки или доста го прелагаа. Веќе тие околу мене што не беа позитивни кога прават тест за антитела имаат повеќе од мене што и официјално бев позитивен, а од симптоми единствено нешто ко настинка 3-4 дена што имале. Најискрено ми нема логика овие бројки што одат ама се надевам се дека се заради тоа што повеќето го прелегаа. Вакцини со овие неспособни ќе причекаме. Лошото е што постарите се во опасност, а и границите се затворени за помладите и се поверојатно ќе има ковид пасоши.
 

borso

Робсо
Член од
7 ноември 2020
Мислења
66
Поени од реакции
113
Стварно бе пола вакцини ги зеле од министерството за шипуркин систем? Многу неубо.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.849
Поени од реакции
35.268
Во 06:58 убаво се гледа како иглата боде........сестрава ја боднаа, докторката не баш јасно се гледаше.....зум немаше. За боцнати, боцнати се...
... неколку пати ги гледав видеата зошто ми се гледа дека главната медицинска сестра на првото видео се боцка на лева рака како другите, а на второто видео на десна рака?:eek:
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.547
Поени од реакции
703
... неколку пати ги гледав видеата зошто ми се гледа дека главната медицинска сестра на првото видео се боцка на лева рака како другите, а на второто видео на десна рака?:eek:
Само така ти се гледа бидејки џебот е на левата страна а нема џеб од десна страна ,слика во огледало затоа е тоа така
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
^ Нема во ништо да ја убедиш колку и да си во право. Пробано е да се рационализира. Меѓу играњето "доктор Хаус" и всаденото докторско его, тешко дека било каков аргумент ќе допре.

Има знаења, тоа никогаш не сум го спорел. Го спорам нејзиниот однос. Докторот, сам по себе, треба да биде самоуверен, авторитативен, да има знаења, но и почит кон колегиумот. Згора на сѐ се сложувам со неа и идеолошки и на темава, ама како човек да реплицира на она на кое си реплицирал ти? Критиката за ракавиците и е на место. Многу учебникарски објаснето, со сите слики, фатени од сите агли, плус многу појаснувања. Супер. Ама мораат да се активираат нејзините супер моќи- тупење (макар) и за наједноставните нешта. (y)

Јасно се гледа како игла влегува и течноста се празни, барем кај главната сестра тоа е евидентно. Не знам искрено што повеќе да кажам! :pipi:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.535
Поени од реакции
9.520
Отиде светот у неповрат......
"Владата објави систем на беџови – виолетова за оние кои не се вакцинирани или примиле само една доза и зелена за оние кои примиле втора вакцина или прележале Ковид-19." -Израел

Некој се смее дека нема да постојат Ковид пасоши.......и тоа како ќе постојат, прашање на време е само.
Ние тука во вукојебинава ќе си скапеме, длабоки корења ќе пуштиме......мрдање од граница ни под разно. Уствари можеме во Србија (ние Македонците).....Албанија и Косово.....каде јас не одам.
NOW, WAIT A MINUTE. Тоа со пасоши, никогаш не враќање на „старото нормално“ и вакви фашистички (де факто и де јуре) срања нели беше теорија на заговор?

И тоа доаѓа од Израел. Види мајката, UNCLE SAM изгледа сака да ни покаже среден прст или така ми се чини? ;)


... ова е форум, никој ништо не сме освен кајгана членови, тоа што она се самоизбриша како Ирис, не значи дека не е воскресната како друг член тука повторно, ама јас сум ти најмалку крива што ја нема како Ирис, поздрав до неа ако ме чита!
Те чита.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837

100 dusi za edno popladne... bravo... so ova tempo ke ni trebaat 20 godini da se vakcinirame.

Inace za vakcina samo u skopje i toa u "modeluarnata bolnica"... svetot treba da uci od najspremnata drzava na svetot...

Vaksejn, ne e zaebancija. Ajde valjda od utre koga ke bidat pouhodani moze i po 120 dusi za edno pretpladne da bockaat pa PRot da ne izvesti deka imaat 20% podobruvanje vo produktivnosta na zdrasteniot sistem.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Нешто матно, нешто многу, многу мааааатно е тука. Тие "пола" што се заразени со британската мутација.......треба попара да прават околу себе.......нели 70% попренослив е.
Ние долго време веќе паузираме......одмараме на некакви.......благо варијабилни 14% новозаразени/тестирани
.....како во хибернација да сме
Крива Паланка со големи чекори го забрзува темпото... Некои тестирани, други не тестирани... Останатите си одат на работа... Нема изолација... На повидок е Ковид-бум... Официјално малку новозаразени, на терен друга слика...
Дај боже да не сум во право, ама...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom