Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Од -8 до -10 разликата е минимална а резултатите се прилично различни.

Па јас мислам дека греачите повлекуваат дупло од декларираното. Некако 10тина минути без да работи компресор ми изгледа прилично долго време. Иначе осцилациите од 2KW на 1KW па пак на 2KW ми изгледа како ужасно лоша модулација а не дефрост. До сега немам видено клима да се префрли во дефорст мод на 1KW.

Мислам дека имаш сериозна грешка во пресметките. Со почетна температура од 22 степени и не би требало температурата на усисот да е поголема од 24-25 степени. Во вакој случај според твојата пресметка (58-25)*1,2*800/3600 ти си добил 8,8KW што е и повеќе од фабрички декларираната максимална топлина од 7,2KW. Ти си постигнал и COP од скоро 3,2 (8,8/2,8). Па и кинеските тест репорти на -7/-8 COP од 3,3 има само кога дава 3,1KW.

Да ти кажам право, му го сруши сето знаење на инжињерите. :lolzz:

Иначе ако математика ти е точна за тие 7KW, тогаш внатрешната температура на усис требало да биде 58-(7*3600/800/1,2)=32степени, што е малку чудно со оглед на зададената од 22.

А пошто си добар со partload температури едно квиз прашање за точноста на интерните тест репорти и многу фалениот нордиски тест.
Зошто во интерните тест репорти на Gree во ладната зона на GWH09YD има деклариран капацитет од 4,1KW на -15, а на нордискиот тест има постигнато само 3,7KW на -15?

Ова е сериозна утка од 10% на декларираното во однос на постигнатото. Ама ако ништо друго барем COP од 2 го погодиле.

Ова да не e како на еден од раните постови на темава кога обичниот Хансол давал 4KW на -15? ;)

Иначе она што и предходно го зборував дека Амбер 09 и 12 најверојатно се истата клима само 12 со малку по-навиен компресор изгледа е вистина. Само 0,1KW разлика на -15 и 0,1 COP.

За да нема забуни еве ги линковите до кинеските тест репорти за Амберот, https://www.scanvarm.fi/tuote/gree-amber-ilmalampopumppu/ и до нордискиот тест https://www.scanoffice.fi/vttn-testiraportit-ilmalampopumppuvertailu/

А за мерењата мислам дека не треба многу да се земаат сериозно. Од моето искуство часовникот на мерачот од Анхоч за два месеци направи разлика од 45 минути. Ако бега часовникот, колку е прецизна потрошувачката? Исто така и двете сонди порачано од Алиекспрес поставени два до друга кажуваат разлика од 2 степени. Заради тоа за генерална предства мислам дека се ОК ама не и за детални мерења и барање на влакно во јајцето.
Gledaj malce, ZADADENA MU E 30C.
Ne letaj go prle pred magare.
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Од -8 до -10 разликата е минимална а резултатите се прилично различни.
Разликата е “само“ 25%
Да беше 98 со 100 степени, тогаш разликата ќе беше минимална точно :)
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
А пошто си добар со partload температури едно квиз прашање за точноста на интерните тест репорти и многу фалениот нордиски тест.
Зошто во интерните тест репорти на Gree во ладната зона на GWH09YD има деклариран капацитет од 4,1KW на -15, а на нордискиот тест има постигнато само 3,7KW на -15?

Ова е сериозна утка од 10% на декларираното во однос на постигнатото. Ама ако ништо друго барем COP од 2 го погодиле.
da ne vi se mesham vo muabetot ama spored mene dvata testa se tocni posto vo testot na gree zaboravash deka vo colder ima back up heating i vo samoto product fiche na klimata si pisuva taka da i finskiot i kineskiot test davaat priblizno isti rezultati finski 3.7 kineski 3.76 ili 3.66 nekoe od tie dvete taka da gore dole isti se rezultatite od dvete mesta ;)

ne sum siguren mislam deka bese 600w back up, i ne e 4.1 kako sto vikas tuku 4.2kw e vo na gree dokumentot..........
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Сега се сетив кога пред 2-3 месеци зборував на форумов дека ќе ја променам мојата Beko клима ама еве ја уште тера. Од купување нова клима ништо не бидна. :D Еве ја сега на 22°C е ставена со ауто фан цела ноќ ја оставам да тера. На сабајле ја ставам на 26°C исто така на ауто фан и така тера до вечер. После пред спиење пак ја враќам на 21°C и така терам без гасење на климата веќе 3 дена. (сега оти е ON/OFF клима може ќе ми влијае на сметката за струја ама важно топло ми е) И да посочам дека се зачудив надвор -4°C фати а ниту еден дефрост не ми направи климата. Задоволен сум засега па ќе видиме!
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ова сличе од финскиот форум ми стои во букмарк некое време... денес ме потсети да го споделам.
Ми се чини како подобра варијанта спрема гумени бафери. Кај нас мајката се најдува ваква работа?

 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
@Ucrown абе кај нас дали ги има да се најдат... ако беше за од Шпанија ќе ги порачав од Финска имаше и линк таму кај шо ги фалеа...
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
@Ucrown абе кај нас дали ги има да се најдат... ако беше за од Шпанија ќе ги порачав од Финска имаше и линк таму кај шо ги фалеа...
neznam pobaraj jas od istiot proizvoditel buferite vo gree gi zemav ama vakvi nemaat,a za gumenive mozam da kazam deka se zakon. Javi vo se vo Gree utre ne e teshko :) nema da kaze strelec deka si vrtel kaj niv :D

vidi sto ubavo ke ja lici

 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Gledaj malce, ZADADENA MU E 30C.
Ne letaj go prle pred magare.
МИСЛИ МАЛКУ ПРЕД ДА ПИШИШ НЕШТО.

Трик прашање специјално за тебе. Каква врска има зададената температура со температурата на усисот?

Ако по пресметката на Стрелец климата дава 7KW тогаш температурата на усисот треба да е 32 степени, како и што пишав по формулата која тој ја промовираше.

На стартот на видеото се гледа дека климата ја работел на 22 степени. Ако имаш сетирано 22 степени, нормално е на плафонот да е 32? Посебно ако се има во предвид дека нема повеќе од 15цм до плафонот? Ако велиш дека ова е вистина е тогаш модулацијата замина по вода ;).

Ако почетната температура била 22 степени тогаш очекувано е во тие 15цм до плафон да носат еве 2-3 степени повеќе. Ова ти носи две опции:
1. Климата дава многу повеќе од фабрички декларираниот максимум.
2. Климата успеала да го загрее воздухот кој влегува на усисот на 32-33 степени, ама во ваков случај значи дека нема никаква модулација и има крш софтвер. На зададени 30 и постигната 32-33 на влез, се очекува климата да исклучи или барем да намали потрошувачка. Ама оваа тера со над 2,5KW потрошувачка.

Разликата е “само“ 25%
Вистинската разлика е само неколку проценти.
Од еве да речеме зададена 25 и надворешна -8, разликата е 33 степени.
На зададена 25 надворешна од -10, разликата е 35 степени.
Значи точната помеѓу -8 и -10 е 2 степени,што се 2/33*100=6% повеќе во однос на -8.

da ne vi se mesham vo muabetot ama spored mene dvata testa se tocni posto vo testot na gree zaboravash deka vo colder ima back up heating i vo samoto product fiche na klimata si pisuva taka da i finskiot i kineskiot test davaat priblizno isti rezultati finski 3.7 kineski 3.76 ili 3.66 nekoe od tie dvete taka da gore dole isti se rezultatite od dvete mesta ;)

ne sum siguren mislam deka bese 600w back up, i ne e 4.1 kako sto vikas tuku 4.2kw e vo na gree dokumentot..........
Резултатите не можат да бидат поразлични. Вистина е дека кај GWH09YD PdesignH е 4,8KW за ладна зона. На -15 има декларирано 4,1KW. Проблемот е што според финскиот тест не ги испорачува. Да не ги хостирам слика на сервери ќе го постирам само линк до GWH09YD тест репорт барајте на страна 15.

А еве ги и резултатите на тестот

Иначе ако забележите за разлика од Gree, Mitsubishi на тестовите ги натфрла декларираните бројки.
Пример MUZ-AP25VGH, декларирано на -10 2,4KW испорачано 2,6KW.

Еве го и резултатот на финскиот тест https://www.scanoffice.fi/wp-content/uploads/sites/11/2018/11/VTT_AP_testiraportti_tehon_liukuva_tuntikeskiarvo.jpg

А еве ги и податоците од Eurovent https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=4752&product_type=48576&keywords=AP25
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
Si gi merite i se hejtate tuka po forumite so COP-ovi i kilovati a nikoj ne izvadil toa smetkite da vidime koj kolku plaka struja ili togas muabet ke bide peralnata susarata itn. Itn


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Si gi merite i se hejtate tuka po forumite so COP-ovi i kilovati a nikoj ne izvadil toa smetkite da vidime koj kolku plaka struja ili togas muabet ke bide peralnata susarata itn. Itn


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не се меродавни сметките воопшто.нејке слики да се уплодираат.Април и Мај ми се повисоки од Декември.Во Октомври не читаше ради корона.на евн неможе крајот да им се фати.Мерачот си врши работа.Скоро сите сите на форумов што мерат и споделуваат си се задоволни од потрошувачката и избраниот бренд што е позитивна ствар,ретко некој се има пожалено за сопствена клима,обично се жалат од потрошувачка на клима што никад ја немале:pos:
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Резултатите не можат да бидат поразлични. Вистина е дека кај GWH09YD PdesignH е 4,8KW за ладна зона. На -15 има декларирано 4,1KW. Проблемот е што според финскиот тест не ги испорачува. Да не ги хостирам слика на сервери ќе го постирам само линк до GWH09YD тест репорт барајте на страна 15.

А еве ги и резултатите на тестот

Иначе ако забележите за разлика од Gree, Mitsubishi на тестовите ги натфрла декларираните бројки.
Пример MUZ-AP25VGH, декларирано на -10 2,4KW испорачано 2,6KW.

Еве го и резултатот на финскиот тест https://www.scanoffice.fi/wp-content/uploads/sites/11/2018/11/VTT_AP_testiraportti_tehon_liukuva_tuntikeskiarvo.jpg

А еве ги и податоците од Eurovent https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=4752&product_type=48576&keywords=AP25
Nekoj od nas si tera po svoe ili ne se razbirame istoto i na tebe ke ti go kazam deka na finskiot test nemaat back up heating ukluceno a na kineskiot mora da ima posto i taka gi davaat rezultatite za ladna zina i na baza na toj test e praveno product ficheto odnosno snagata na dvata testa koga ke se trgne od kineskiot back up 0.6kw e ista a ako ne e taka za energetskata nalepnica zasto od average zona godisno ako trosi 961kw ripa na 2653 za colder?zatoa sto koristi 0.6kw back up grealica vo colder da moze da se deklarira kako 4.1 4.2 kolku i da e dali ednoto ili drugoto, zatoa ne terajte so sila nesto sto go pisuva deka e razlicno lesno se gleda zasto e toa taka.

@Strelec neka kaze dali e vaka ili taka jas do volku bar gi razbiram tabelite so merenja....moze i gresam moze kinezite bez back up imaat merenja sve moze...
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
@Sv B
Kolku ima kapacitet 18kata Amber nordik na -7 -15 stepeni.?
Aj uste nesto nekoj da mi pojasni posto mnogu gledav a izgleda nisto ne sum videl zboruvate za Amber NORDIK koj jas nikade u prodazba ne go sretnav. Aj nekoj da minkaze so e razlikata od nordik do amber obicen i kade go ima da vidam specifikacii itn itn itn


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom