A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување
Член од
16 јануари 2018
Мислења
197
Поени од реакции
51
Zdravo A1 koga ke pustete novi kanali ajde so cekate Telekom ima pusteno novi kanali vie so cekate pokana
 
Член од
13 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
26
71 Nova S
108 Brainz
124 Brainz HD
222 Pikaboo HD
223 Vavoom HD
315 SK Esports
326 Fight channel
339 SK 7
340 SK 8
341 SK 9
342 SK 10
348 SK 4 HD
349 SK 5 HD
350 SK 6 HD
401 IDJ TV
452 IDJ TV HD
721 Nova S HD
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Не сум нивен корисник ама дали може да се купи еднократен кабелски ресивер од кај нив како што беше со бумот кога се дигитализираше аналогната телевизија ама ресиверот да не биде кодиран и без ограничување за снимање?
Може ,ама само локални канали фаќа и ништо друго ,а ако сега не може да се купи тогаш ги има по огласиве што не им требаат поради што користат КА модул

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2018
Мислења
197
Поени од реакции
51
A A1 koi kanali mislat da gi pustat ke videme so oni ke napravat
Автоматски споено мислење:

Srekna nova godina
 
Последно уредено:

calipso

Optimal Сasual Dating - Authentic Maidens
Член од
27 декември 2009
Мислења
130
Поени од реакции
55
Zosto e zatemnet RTS Radio televizija Srbija, Dali i ovoj kanal go isklucivte, Sramota
 

calipso

Optimal Сasual Dating - Authentic Maidens
Член од
27 декември 2009
Мислења
130
Поени од реакции
55
Sega vidov deka Im istekol dogovorot na A1 so RTS na 31.12.2020 i nesmeat da go reemituvaat.
Автоматски споено мислење:

Screenshot (44).png
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.094
Поени од реакции
317
Дечки, не знам кај да прашам па затоа тука. Имам телевизија од локален оператор и дечките ми поврзаа 4 телевизори. Е, татко ми самиот пуштил кабел за да поврзи петти телевизор. Ама тоа го направил, аматерски да речам. Само го пресекол кабелот и ги поврзал жичките на каблите. Сега сигналот е во ред на сите тв (квалитет на сигнал 100, и јачина околу 70-80), освен на телевизорот каде што се користи овој накнадно поврзаниот кабел.

Прашањето ми е, дали тоа фушарско поврзување можи да му го земи квалитетот на сигналот на другите приклучоци? Оти тој е поврзан од кабелот што оди директно во телевизорот а не од некој од поглавните кабли. Ако некој се разбира, нека помогни.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Дечки, не знам кај да прашам па затоа тука. Имам телевизија од локален оператор и дечките ми поврзаа 4 телевизори. Е, татко ми самиот пуштил кабел за да поврзи петти телевизор. Ама тоа го направил, аматерски да речам. Само го пресекол кабелот и ги поврзал жичките на каблите. Сега сигналот е во ред на сите тв (квалитет на сигнал 100, и јачина околу 70-80), освен на телевизорот каде што се користи овој накнадно поврзаниот кабел.

Прашањето ми е, дали тоа фушарско поврзување можи да му го земи квалитетот на сигналот на другите приклучоци? Оти тој е поврзан од кабелот што оди директно во телевизорот а не од некој од поглавните кабли. Ако некој се разбира, нека помогни.
Да, заради "фушарајското поврзување" е проблемот.
Ќе си купиш сплитер и конекторчиња (на навртување, ако немаш клешта за кримпување) и културно ќе ја направиш инсталацијата......после нема да има проблем. Ги имаш на пазари, и во продавници за електроника како на пр. Логинг -Скопје.
Без касапење кабли.....и мотање со изолири......никаде во инсталацијата.
spliter.jpg
f connector.jpg
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.094
Поени од реакции
317
Да, заради "фушарајското поврзување" е проблемот.
Ќе си купиш сплитер и конекторчиња (на навртување, ако немаш клешта за кримпување) и културно ќе ја направиш инсталацијата......после нема да има проблем. Ги имаш на пазари, и во продавници за електроника како на пр. Логинг -Скопје.
Без касапење кабли.....и мотање со изолири......никаде во инсталацијата.
Прегледај го приврзокот 280728
Прегледај го приврзокот 280730
Фала, бате. Тоа ќе го направам. Само ме интересира дали проблемот се јавува само кај овие два телевизори што го делат фушарајското поврзување или ќе се појави и кај другиве? Оти ко што напоменав другите телевизори си се прописно поврзани со сплитери со се.

И ако можи некој туторијал од на нет за правилно поврзување на сплитеров. Имам поврзувано ама сакам правилно да го поврзам ко што треба.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Фала, бате. Тоа ќе го направам. Само ме интересира дали проблемот се јавува само кај овие два телевизори што го делат фушарајското поврзување или ќе се појави и кај другиве? Оти ко што напоменав другите телевизори си се прописно поврзани со сплитери со се.

И ако можи некој туторијал од на нет за правилно поврзување на сплитеров. Имам поврзувано ама сакам правилно да го поврзам ко што треба.
Штом до сега не се појавил проблем кај другите телевизори, не би требало.
Еве видео за конектор

кабли во сплитер
....итн
Нема филозофија, не ти ја понавам мрежата дома.....па детално да ти објаснам. Нема некое значење, важно е да биде културно разгрането (сплитер+конектор) и нема да има проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom