Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
На секој му стојам на располагање да дојде и да го почестам чајче,кафе, и колаче и да види сметка за ел.енергија кој сака бујрум нека пише
Ако мене ме примаш ја би дошол оваа сабота...со мерачите ке дојдам ако ме примаш не за чајче...локација пиши ми
 
Член од
24 август 2008
Мислења
305
Поени од реакции
252
Ако мене ме примаш ја би дошол оваа сабота...со мерачите ке дојдам ако ме примаш не за чајче...локација пиши ми
Баш сакаме да видиме фотографии и видео од тестот.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Ако мене ме примаш ја би дошол оваа сабота...со мерачите ке дојдам ако ме примаш не за чајче...локација пиши ми
Секако но не во Сабота може недела или било кој друг ден и било кое време но не во сабота и би ми било задоволство кога точно би се измерило
живеам во Радишани на втори влез пиши мејл и ке ти пратам телефон и адреса а и ке те пречекам на 2 влез инаку јас не сум мерел со мерач туку на саатот за струја искључувам се и по еден час одам да видам состојба
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
322
Поени од реакции
621
Ако мене ме примаш ја би дошол оваа сабота...со мерачите ке дојдам ако ме примаш не за чајче...локација пиши ми
Не заборавај и @tzlatko да го земеш нема да може да си опрости ако не го запознае Роберто
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Секако но не во Сабота може недела или било кој друг ден и било кое време но не во сабота и би ми било задоволство кога точно би се измерило
живеам во Радишани на втори влез пиши мејл и ке ти пратам телефон и адреса а и ке те пречекам на 2 влез инаку јас не сум мерел со мерач туку на саатот за струја искључувам се и по еден час одам да видам состојба
Мејл нема да може да ти пратам оти го немам мејлот...овде пиши ми приватна порака со телефон и ке се најдеме....до Радишани не е проблем
Автоматски споено мислење:

Се пишавме со @Robertoo ми пушти број од телефон се надевам не е некој фејк број и ако све е у реду во сабота ке имате Ревју за неговата клима.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
@Strelec @Sv B не се работи колку пари е туку дека ги има. Тој што купил таква не дошол на форумов да бара совет тоа сигурно.
И не е само Сарарата,во бугарија се наоѓаат од сите марки модели за "јапански пазар".
И убаво да си поминете на кафе кај Роберто и двајцата ;)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@Strelec @Sv B не се работи колку пари е туку дека ги има. Тој што купил таква не дошол на форумов да бара совет тоа сигурно.
И не е само Сарарата,во бугарија се наоѓаат од сите марки модели за "јапански пазар".
И убаво да си поминете на кафе кај Роберто и двајцата ;)
Еве ти ефтини Јапански клими...втора рака
Рециклирани климатици. Климатици втора р'ка. јапонски климатици.
http://klimafrost.com/reciklirani-hiperinvertorni-klimatici
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
super stom dogovorivte, ocekuvame vo sabota detalni merenja za rabota na klimata
ostanatite clenovi, da bide se transparentno. pozdrav
Жити све транспарентно. ..ке шета некој до Радишани ке мери и ке ти сервира тебе за ичпаре...со плаќање ке биде ревјуто ало
Секако ке биде бесплатно....зезањето беше за нашите од шведија што инцидентно се вклучива на темава...добредојдовте и слободно постирајте
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2011
Мислења
242
Поени од реакции
131
Сигурен си за цената во Бугарија?

Ај те молам одмори малку од форумов или некој друг нека ти прочита што пишуваш...
Nie pogresno gledame, ne e tocno toa deka e 1472€.
Ovoj (roberto) si leci nekoj frustracii na forumov, moze treba da poseti psihijatar.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Еве ти ефтини Јапански клими...втора рака
Рециклирани климатици. Климатици втора р'ка. јапонски климатици.
http://klimafrost.com/reciklirani-hiperinvertorni-klimatici
Епа на истата таа страна има и нови "Происход јапонија" ;)
Ако веќе на некој не му исполјава на европејски климатици или тоа финските нордици му се многу меинстрим... може да ги проба овие за јапонско тржиште...

Само муаебетов ви беше "Нема јапанци кај нас!!! Па сега кога испадна дека има: "А знаеш ли колку пари се?!!"
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.771
Епа на истата таа страна има и нови "Происход јапонија" ;)
Ако веќе на некој не му исполјава на европејски климатици или тоа финските нордици му се многу меинстрим... може да ги проба овие за јапонско тржиште...

Само муаебетов ви беше "Нема јапанци кај нас!!! Па сега кога испадна дека има: "А знаеш ли колку пари се?!!"
Gledam promocijava im vazi do 31.08.2018 godina.... Nesto bajato ti e ova..... hahaha
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Роберто,како ќе увезеш клима од Бугариве?

освен ако не ја шверцаш,неможеш да ја увезеш како единка.поради фреонот,имат некои закони..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Pa so.hansolot grees na 25stepni.
Aj namali.na 23 da vidis kolku ima razlika.
Ех ко порачан предложи..... да споделам споредба...
Пошо топло беше периодов...веќе една недела ја терам и Хансолот намалена на 23C.
Најверојатно ќе ја вратам на 25 за некој ден еве ако залади (или на 26 ако стегни салам).... па пред тоа еве да споделам споредба и тука....
Извадив дневни графикони од Grafana на Home Assistant за перидот од 01.01 годинава до денес.... баш се познава тие првите 4 дена додека беше на 25С... и како намалила потрошувачката кога ја намалив на 23С.

Во кратки црти... до 05.01...
Грее Хансолот во 17м2 со низок плафон 2,1м поставен на 25С+аутофан фиксно
трошеше ~50w повеќе од
Мицубиши LN35VG во (29м2 дневна + 15м2 спална само ноќе) со нормален плафон 2,65м поставена на 23С (со менување на брзини и +1С по неколку часа во ефтина тарифа - со тајмери од 5:30 до 6:50 наутро и од 14 до 16 попладне)

После промената Хансолот да работи исто на 23С, со сите исти околности, Хансолот во просек почна да троши ~50w помалку споредено со Мицуто.
Значи тие 2 степени барана температура намалија 1/4 од вкупната потрошна на Хансолот.
Претходно на Хансолот просекот му бил 400~500w a сега 300~400w.
Мицуто држи просек од ~400w

Јас ќе прикачам 10тина слики сеа, па админот ко ќе се наполни дискот пак ќе помини со метлата да зачисти....
Обележував побитни работи на првиве неколку кај да се гледаат датумите и средните вредности...

Grafana24h-01.01.png

Grafana24h-02.01.png

Grafana24h-03.01.png

Grafana24h-04.01.png

До тука беше на 25С, од тука надолу Хансолот е намалена на 23С (ауто фан и пред и потоа).
На 5ти Јануари, некаде после пладне ја намалив на 23С и почна пониско да симнува со модулациите, дур до кај 150w....

Оххх срање изгледа пак го напунив дискот.... абе аман админ 10 слики по 300кб многу му се, на 5тата закочи....
Ај че продолжам на imgbb.com да ги прикачувам од тука надолу...













 

Kajgana Shop

На врв Bottom