Влада на Македонија

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Чекај чекај, досега 40 денари беше патарината до Штип?
Да. Сега ќе не чини 160 ден за 50км....премногу е за 50 километри.
Не знам дали си во тек, од Скопје до Гевгелија во правец веќе кошта 360 ден.....од пред некој месец е пуштена и најновата наплатна кај Демир Капија (80 ден.).
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Да. Сега ќе не чини 160 ден за 50км....премногу е за 50 километри.
Не знам дали си во тек, од Скопје до Гевгелија во правец веќе кошта 360 ден.....од пред некој месец е пуштена и најновата наплатна кај Демир Капија (80 ден.).
Ама 33 не ја плаќа, него му креваат рампа, затоа е толку пари
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.325
Поени од реакции
4.733
Да. Сега ќе не чини 160 ден за 50км....премногу е за 50 километри.
Не знам дали си во тек, од Скопје до Гевгелија во правец веќе кошта 360 ден.....од пред некој месец е пуштена и најновата наплатна кај Демир Капија (80 ден.).
Па од Скопје до Куманово е 100 денари откога памтам, за 30 километри станува збор. Така да не е толку скапо за толку километри.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Па од Скопје до Куманово е 100 денари откога памтам, за 30 километри станува збор. Така да не е толку скапо за толку километри.
Имаме најскапи патарини во регионов.....нека идат у три лепе.
Во Бугарија....Винетка (патарина) за 7 дена кошта 15 лева (460 ден), а патиштата во последно време воопшто не им се лоши. Значи за 7,5 евра, раскини се од возење низ цела Бугарија колку сакаш цела недела.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.711
Поени од реакции
35.164
Да. Сега ќе не чини 160 ден за 50км....премногу е за 50 километри.
Не знам дали си во тек, од Скопје до Гевгелија во правец веќе кошта 360 ден.....од пред некој месец е пуштена и најновата наплатна кај Демир Капија (80 ден.).
Оваа нема како да се бега, таа долу кај Прдејци ја бегам пред Смоквица, ама оваа во клисурата нема чаре.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.386
Поени од реакции
79.253
Патарините прават пари и им е гајле народот што ќе плаќа.
Инаку беспотребен безбедносен ризик е да застанува Заев, Љубчо, Грујо...Било кој премиер да застанува на патарина.
Но, ако сакаат да се поштени, можат и они, претходно, на друг начин да платат.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Па од Скопје до Куманово е 100 денари откога памтам, за 30 километри станува збор. Така да не е толку скапо за толку километри.
Ама не се сите шверцери ко кумановци, па да можат толку пари за патарини да одвојуваат, има луѓе и легално што работат и секој денар фрлен за некоја таква работа (плус амортизација на кола/комбе/бус по крш пат) им е многу.
Автоматски споено мислење:

Патарините прават пари и им е гајле народот што ќе плаќа.
Инаку беспотребен безбедносен ризик е да застанува Заев, Љубчо, Грујо...Било кој премиер да застанува на патарина.
Но, ако сакаат да се поштени, можат и они, претходно, на друг начин да платат.
Тоа додека се на функција, а после тоа?!
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Имаме најскапи патарини во регионов.....нека идат у три лепе.
Во Бугарија....Винетка (патарина) за 7 дена кошта 15 лева (460 ден), а патиштата во последно време воопшто не им се лоши. Значи за 7,5 евра, раскини се од возење низ цела Бугарија колку сакаш цела недела.
За цела година е 48 евро во Бугарија
За цела година во Романија 28 евро
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Дали 3-4 пати годишно поминувам по автопат плус минус 50 денари не ми прават разлика. А и ќе завршат за патот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.386
Поени од реакции
79.253

no shit
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.334
Поени од реакции
28.171
„Добар дел од проблемот е како резултат на некомуникација во изминатите година на државата со УНЕСКО и со нивните советодaвни тела. Сега ставовите кои ги добиваме се поприлично ригидни и строги. Може да се остварат, но не може преку ноќ нешто што долги години не се водело соодветно грижа“, вели Георгиески.
Preku 500 pati im bese kazano da gi trgnat divogradbite, sea ko padnati od mars se pravat.
Ne smee da im spommat takvo nesto na "zastiteniot narod".
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
E spored UNESCO izveštajot ke treba se što e kilometar do bregot da se ruši, teški gluposti, pa Ohridskoto ezero ne e samo pod opština Ohrid, šu prajme so bregovite na opština Struga, komuna Pogradeci, Tushemisht, Ljin i dr. krajbrežni naseleni mesta od onaa drugata strata od ezeroto. Dali i tamu ke igraat bageri ili samo vo Trpejca, Lagadin, Gorica...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.190
Поени од реакции
16.066
E spored UNESCO izveštajot ke treba se što e kilometar do bregot da se ruši, teški gluposti, pa Ohridskoto ezero ne e samo pod opština Ohrid, šu prajme so bregovite na opština Struga, komuna Pogradeci, Tushemisht, Ljin i dr. krajbrežni naseleni mesta od onaa drugata strata od ezeroto. Dali i tamu ke igraat bageri ili samo vo Trpejca, Lagadin, Gorica...
Стварно унеско еј без смисла, сакаат само у Македонија да им ги рушат куќите на мирољубивите охриѓани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom