Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Знам друже... еве читам негови постари постови од лани....



А мене сеа ми вика немал изолација.....


Ако си потрошил 600kw во тие 3 месеци и си ја користел 24/7 математиката вели дека и во тие 3 месеци ти работела во просек со испод 300w.

Јас со Хансолот лани... само во Февруари имав 400kw во таа малечка кутиичка соба од 17м2 со низок плафон.
А овој изминат (многу топол) декември 330kw...
Прегледај го приврзокот 280400 Прегледај го приврзокот 280399

Можеш да замислиш колку ќе наштракаше ако беше како што викаш во просторија од 45м2 со стандарден плафон од 2.6м во мојата куќа???

Ова само колку да имаш перцепција какви придобивки имаш ти од твојот простор.
И да, во тој твој простор придобивките од квалитетна Јапанка ќе бидат 90% комфор 10% заштеда пошто просторот што се вели можеш на свеќа да го грееш.
Ehh na sijalica aj ke go gream :) nema izolacija od aspekt stiropor fasada, stara zgrada e, no prvicno koa prasuav prasav na it forumot pa deckite tamu kazaa cim si sendvic stan, toa e bojle od izolacija.

Komforot so hansolot mi e super, sovrseno raboti, ne gledam zaso bi dal duplo pari za 10% poevtina smetka spoted tvoja procenka.

Kako i da e, ne moze za 3 5 godini da se nadopolni razlikata vo cena, i sporedbite kaj tebe ednostavno ne se verodostojni, koa ke premestis edna od klimite pa sporedi.
Do togas nema objektivna pricina da go rugas hansolov, dzverka e, 2 koristam i sum bez zamerka.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ehh na sijalica aj ke go gream :) nema izolacija od aspekt stiropor fasada, stara zgrada e, no prvicno koa prasuav prasav na it forumot pa deckite tamu kazaa cim si sendvic stan, toa e bojle od izolacija.

Komforot so hansolot mi e super, sovrseno raboti, ne gledam zaso bi dal duplo pari za 10% poevtina smetka spoted tvoja procenka.

Kako i da e, ne moze za 3 5 godini da se nadopolni razlikata vo cena, i sporedbite kaj tebe ednostavno ne se verodostojni, koa ke premestis edna od klimite pa sporedi.
Do togas nema objektivna pricina da go rugas hansolov, dzverka e, 2 koristam i sum bez zamerka.
Не дека го ругам Хансолот.... додуша го поругав малку минатиот месец додека ми беше на фиксна трета брзина и дење модулираше а ноќе работеше он-офф.
Сега на ауто фан е цело време и подобар е... барем за модулацијата... иако пак знае да поработи он-офф по некој саат ама далеку помалце.... отколку претходно кога модулирањето беше по некој саат преку ден а претежно работеше он-офф.

Само што сега имам визуелизација на потрошувачките на двете клими и можам да ги сподерам потрошувачките и реалноста во моите графикони е таа.... Хансолот троши маааалку помалку спрема Мицубишито... а грее 1/3 простор во кубикажа.

Ама вие што живеете во станови, каде сите комшии ве пригреваат од страните и од горе и од доле а и цевките од нивното парно поминува низ вашиот стан никогаш нема да сватите што е греење во куќа, дополнително во поладен град од вашиот.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Do @Аdmin @Acid ako moze da se sredi ova so redosledot na postovite
Ќе се среди само од себе (се надевам) до утре. Се сјеба нешто при спојувањето на две теми за клими, баш тогаш сецна форумот :)
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Алоооо има ли некој ?
И што стана со форумот најекономично греење
:masa:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Алоооо има ли некој ?
И што стана со форумот најекономично греење
:masa:
Се обиде некој да го боцне во ребра, ама ете, немал доволно познавање од форумската техника. Добро е што половина форум не отиде во неповрат.
 
Член од
6 јануари 2021
Мислења
12
Поени од реакции
4
Немој да се распрашуваш многу, ќе згрешиш. Земи бренд клима чим си во можност и биди мирен. Најчист, братски совет.
32000 den sum vo moznost i normalno treba da se odberi najdobro resenie potrosna i kvalitet mi e najbitno.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Тест.
Автоматски споено мислење:

Ај нека постира некој нешто колку му е добра и штедлива климата, да видам дали се среди проблемот со измешаните постови :pos:
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не дека го ругам Хансолот.... додуша го поругав малку минатиот месец додека ми беше на фиксна трета брзина и дење модулираше а ноќе работеше он-офф.
Сега на ауто фан е цело време и подобар е... барем за модулацијата... иако пак знае да поработи он-офф по некој саат ама далеку помалце.... отколку претходно кога модулирањето беше по некој саат преку ден а претежно работеше он-офф.

Само што сега имам визуелизација на потрошувачките на двете клими и можам да ги сподерам потрошувачките и реалноста во моите графикони е таа.... Хансолот троши маааалку помалку спрема Мицубишито... а грее 1/3 простор во кубикажа.

Ама вие што живеете во станови, каде сите комшии ве пригреваат од страните и од горе и од доле а и цевките од нивното парно поминува низ вашиот стан никогаш нема да сватите што е греење во куќа, дополнително во поладен град од вашиот.
Gledas deka so pogresna rabota na klimata primer Hansolot se steknuva pogresen vpecatok za modulacijata na klimata. Za vo taa prostorija od17m2 jas bi go teral na autofan koga e potoplo a koga ke zaldi pojako na 2-3ta fan.
Na auto fan site klimi trosat poveke samo komfordot e podobar.
Steta so ifeel sto ne mozes da go rabotis.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Алоооо има ли некој ?
И што стана со форумот најекономично греење
:masa:
Se rasipa... klimata vo serverite ima pregoreno...haaaaa
Автоматски споено мислење:

Тест.
Автоматски споено мислење:

Ај нека постира некој нешто колку му е добра и штедлива климата, да видам дали се среди проблемот со измешаните постови :pos:
Vaka sega izgleda e Ok.....
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Gledas deka so pogresna rabota na klimata primer Hansolot se steknuva pogresen vpecatok za modulacijata na klimata. Za vo taa prostorija od17m2 jas bi go teral na autofan koga e potoplo a koga ke zaldi pojako na 2-3ta fan.
Na auto fan site klimi trosat poveke samo komfordot e podobar.
Steta so ifeel sto ne mozes da go rabotis.
На автофан климата троши најмалку се друго ти е тресење зелени или ние сме попаметни од инжинерите или тие се касапи а ние експерти и сеа немам друга работа па ке си играм пушти намали фан дреми до климава се тоа со фанот се глупости и прикаски на квадрат.Кој се играл со фанот знае за што зборувам и нека си го земе упатството зошто е ставена опцијата без авто фан Али и тоа е изгледа виша математика за некој
Автоматски споено мислење:

Искрено и до тебе...немој да не *ебеш дека не познаваш
Автоматски споено мислење:


Deka COP nema veza so SCOP ke go pokazam so prost primer so sporedba na najeftinata klima Vivax od 17.990 i Mitsubishi klima od 49.990 dvete 3.5ki.
I ova ne e eden izoliran slucaj slobodno pobarajte drugi , ke pokazam deka COPot na +7 ne e merilo deka klimata ke trosi pomalce ili ima povisoka energetska klasa od podatokot za COP...enrrgetskata e vrzana za SCOP

Za cudo i za vlakno ama sepak pogolem COP ima Vivaksot za pishljivi 17.9k
Vivax ACP-12CH35AULI R32 COP
3810/980=3.88 COP
Mitsubishi BT35VG COP
3600/930=3.87 COP
Sporedbata ovde

Da nebide samo edna sporedba za COP koja sporedba nisto nekazuva i dokazam deka toj podatok za k* ne go biva eve i sporedba na dve 5.5ki.... Tesla vs FTXFA klimi od 5.5kw kapacitet....vodi Teslata vo COP so cena od 35k vs Daikinot od 66.980den....mislam dovolno e za inzinjerive da povezbaat delenje
5230/1330=3.9 COP Tesla
6000/1620=3.7 COP Daikin

Besplatna obuka za profite od Masincki
Искрено и до тебе...немој да не *ебеш дека не познаваш
Автоматски споено мислење:


Deka COP nema veza so SCOP ke go pokazam so prost primer so sporedba na najeftinata klima Vivax od 17.990 i Mitsubishi klima od 49.990 dvete 3.5ki.
I ova ne e eden izoliran slucaj slobodno pobarajte drugi , ke pokazam deka COPot na +7 ne e merilo deka klimata ke trosi pomalce ili ima povisoka energetska klasa od podatokot za COP...enrrgetskata e vrzana za SCOP

Za cudo i za vlakno ama sepak pogolem COP ima Vivaksot za pishljivi 17.9k
Vivax ACP-12CH35AULI R32 COP
3810/980=3.88 COP
Mitsubishi BT35VG COP
3600/930=3.87 COP
Sporedbata ovde

Da nebide samo edna sporedba za COP koja sporedba nisto nekazuva i dokazam deka toj podatok za k* ne go biva eve i sporedba na dve 5.5ki.... Tesla vs FTXFA klimi od 5.5kw kapacitet....vodi Teslata vo COP so cena od 35k vs Daikinot od 66.980den....mislam dovolno e za inzinjerive da povezbaat delenje
5230/1330=3.9 COP Tesla
6000/1620=3.7 COP Daikin

Besplatna obuka za profite od Masincki
Како прво правиш спинови на манипулации наведуваш тесла и даикин оти имале скоро ист коп кого манипулираш и велиш ПОДЕЛИ 5230/1330=3.9 COP Tesla тоа ли е коп ај вака сеа еве ти техничката документација за тесла и подели ли го Максималниот капацитет на климава со максималната потрошувачка и ке добиеш 2,89 КОП ПА КАКО МОЖЕ ДА БИДЕ ЗНАЧИ КАЈ ТРУБА ФИРМИ НА НИШТО НЕ МОЖЕ ДА ИМ СЕ ВЕРУВА и оти може да си наведе просек колку сака ...оти лажат за се па нели копот се пресметува на максимум од капацитетот на климава и се мри колку топлина ке даде и се добива соодносот на влезната е.енергија со добиената топлинска енергија и тоа е копот и сеа како ке манипулираш
а за вивакс па ништо не верувам ни ратед ни ништо оти клими што овде продаваат како 5,5 на цајтот во хрватска стои PDESIGN 4.5 A KLIMATA VELI 5500 ДА И КОГА КЕ ПОМНОЖИШ ПРОСЕЧНАТА ЕНЕРГИЈА СО 5,5 ДОБИВАШ КОП АЛИ ТОА Е СО МАКСИМУМОТ А СО
4,5 КЕ ДОБИЕШ ПОМАЛ КОП
МАКСИМУМОТ СЕ МНОЖИ СО МАКСИМУМОТ ВО КИЛОВАТИ НА КЛИМАВА
ПРОСЕЧНАТА ЦНАГА НА КЛИМАВА СО ПРОСЕЧНАТА ПОТРОШУВАЧКА
АЛИ ФИРМИВЕ ЛАЖАТ КАКО ТЕБЕ И ЗА ПРОСЕЧНАТА И ЗА СЕ
Автоматски споено мислење:

Те повикувам Стрелец-Нодостижен да кажеш зарем ти не го знаеше оваа или правиш овде манипулации и спинови оти ти си брате најголем манипулант оти овде мислиш ние пиеме нафта (МОЖЕ НЕКОЈ НО НЕ ЈАС)се е просто и едноставно и еве пак ке ти кажаам и грее и тесла и вивакс се одлични за та цена ама не манипулирај како оваа е волку а оваа онолку за се си има одговор инаку бадијала не рекле КОЛКУ ПЛАКАШ ТОЛКУ ДОБИВАШ
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
Како лажеш кога била 39900 не ли ти е срам кога овде беше 99000 а потоа со попуст 59000 секој може да провери на нет во бугарија
39900 bese u crown jas tolku ja zemav, taka da ne manipuliraj. Jedino protiv zakonski kaj site trgovci e uslovna garancija sto treba da plakas sekoja godina za nekoj "servis" da ti vazi garancijata. A servisot e doaga ti lupa pecat i nisto ne i pravi na klimata. Ako ne daj boze se rasipe ke si imaat tuzba za manipulatorska uslovna garancija koja e PROTIVZAKONSKA, a od mene veke ne gledaat 800 stotki godisno.

Tie sto prodavaat tuka neka objasnat kako i so koe pravo ja uslovuvaat garancijata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom