Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Јас само да прашам, на што ги потрошивте парите од заштедите за греење минатата сезона?
Se razbira na svalerki ama pusto ne stiga. Treba uste poekonomicni klimi da se zemat za da ostani poveke :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
@Acid што клима имаш ставено во сервер соба? Нешто не е како што треба со форумот
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
@Acid што клима имаш ставено во сервер соба? Нешто не е како што треба со форумот
Не е до ладењето, без грижи. Во клауд е се' тоа. Сте го препуниле дискот со прикачување графици ;)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Bas ke ja proveram smetkata civa e.
Којзнае на која фирма е или некој со куќа на три спрата и панел во секоја соба.

Овој со сликата сигурно е некој што навечер ја исклучува климата за да заштеди струја.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Не е проблем.Ќе ставам уште една 3,5ка за ладење.Ама врти сукај тука на темава изгледа само клими се прави муабет.Прашувам нешто котел плин пелети или дрво за греење.Нема нешто топлински пумпи,геотермално,соларно.Значи да дека е инвестиција,ама парно е парно брат пушти го нека си крчка и да си одиш дома на маичка.Или топлински пумпи подни греења,тавански греења.Нема поекономично од подно таванско и грее и лади.Само е многу голема инвестиција тоа.Какви клими какви бакрачи.Тука само со климиве се расправаме изгледа.Ваа е најдобра таа е најдобра.Што ми мења 300 денара ми потрошила повеќе или помалку во цел месец а сум ја платил 500 евра од фазла.Инвестицијата се гледа во 20 години.Правам еднаш и реши го проблемот.Јас во мојава ситуација би си ставил една цистерна за плин на 100м во дворот каде што ќе имам пристап на некој од Макпетрол или некој друг да дојде и да ми наточи плин и да си имам котел на плин.Топла вода греење се комплет.Зиме лете.Некој 3 тона или 5 тона цистерна и да не си ја чукаш главата.Еден соларен со затворен систем за топла вода и сум го решил проблемот за век,само ќе си догрева вода од тоа што ќе треба.Климите за ладење летно време од тие по 250 евра што се бутни 2 клими и крај.Само да најдам некој уште што ги прави овие работи со плинот и ќе се среди.Сепак фала за инфово за климиве ама не ми беше се во климите.50 денара или 100 ако ми потроши тоа не го гледам.Сигурно не може да потроши повеќе од мене.
одлично е тоа што сакаш на подолг рок да го решиш загревањето... само за цистерната за плин ќе треба да си истражуваш.... мое мислење е дека ќе ти испадне безобразно скапо... и да имаме гасификација до домовите не знаеме дали ке ни наплаќаат руски гас преку гасовод или амерички гас наполнет во танќери од руско пристаниште кој што е поскап од 4 до 10 пати од рускиот ;) имам близок роднина со идентична ситуација како твојата и има монтирано печка на пелети и во сезона му работи 24/7.имаш одлична изолација според твое кажување и се надевам дека грејните тела што ти се поставени се одлично димензионирани... препорака за спалните да си монтираш термостатски вентили...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Staj de vo zagradata i deka si turil hansol vo 13m2 realni, na visina od 1.9-2.0m, use malce ponisko i moze i kako parapetna da go vrzes, koj grafici koj merenja gi prais, klimava aj ako ne staj ja vo golubarnik pa meri... Bidi malce objektiven, aj staj go mitsuto tamu pa meri.

Gream 45 kvadrati so hansol, denje nokje 24 stepeni, lani za dekemvri, januar, fevruar 1180 kw, i ajde kazi kolku ke potrosi tvojto japance tuka i deka za 3-5 godini ke vratelo razlikata?
Уште еден лажатор и манипулатор со туѓи претходни изјави....
Ако не се сеќаваш колкава била просторијата фино лепо ќе се вратиш назад низ постовите да си пребараш и провериш ако сакаш нешто да искоментираш дека била мала или ниска просторијата...
Не си намалил многу де... 1/4 од квадратурата и 20цм од висината...

Графици и мерења јас какви што правам и споделувам не сум видел до сега на овој форум.... ама на финскиот форум ги има доста, дури и попрецизни!
А за објективен.... по објективен од мене на форумов нема да најдиш. Да можев така едноставно да го ставам Мицу-то во другиот простор ќе го стаев... уствари попрво Хансолот ќе го стаев горе да видам колку kw повеќе ќе лапни.

А ти ако си толку опасен и стручен и тврдиш дека јас Хансол-от сум ја ставил во мал простор и сум ја предимензионирал... еве ти кажи што требаше да ставам пред 2ипол години во 17м2 просторија со низок плафон 2.1м, без изолација и стара дрвена дограма со единечно стакло притоа требаше да се грее на минимум +25 степени со две стари болни особи внатре од кои едната неподвижна.

btw. добра јапанка во твојот простор... па сигурно повеќе ќе ти потроши пошо од Хансолот нема боље.
Ај сеа ти во една заграда опиши каква изолација имаш подома штом грејна сезона започнуваш со Декември а завршуваш со Февруари.
Се сеќавам (мислам дека си истиот) те прашав и пред некое време кога ги спомна само овие 3 месеци како грејна сезона ама ни тогаш ништо не ми одговори.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Уште еден лажатор и манипулатор со туѓи претходни изјави....
Ако не се сеќаваш колкава била просторијата фино лепо ќе се вратиш назад низ постовите да си пребараш и провериш ако сакаш нешто да искоментираш дека била мала или ниска просторијата...
Не си намалил многу де... 1/4 од квадратурата и 20цм од висината...

Графици и мерења јас какви што правам и споделувам не сум видел до сега на овој форум.... ама на финскиот форум ги има доста, дури и попрецизни!
А за објективен.... по објективен од мене на форумов нема да најдиш. Да можев така едноставно да го ставам Мицу-то во другиот простор ќе го стаев... уствари попрво Хансолот ќе го стаев горе да видам колку kw повеќе ќе лапни.

А ти ако си толку опасен и стручен и тврдиш дека јас Хансол-от сум ја ставил во мал простор и сум ја предимензионирал... еве ти кажи што требаше да ставам пред 2ипол години во 17м2 просторија со низок плафон 2.1м, без изолација и стара дрвена дограма со единечно стакло притоа требаше да се грее на минимум +25 степени со две стари болни особи внатре од кои едната неподвижна.

btw. добра јапанка во твојот простор... па сигурно повеќе ќе ти потроши пошо од Хансолот нема боље.
Ај сеа ти во една заграда опиши каква изолација имаш подома штом грејна сезона започнуваш со Декември а завршуваш со Февруари.
Се сеќавам (мислам дека си истиот) те прашав и пред некое време кога ги спомна само овие 3 месеци како грејна сезона ама ни тогаш ништо не ми одговори.
Ne sum strucnjak nemaj gajle, toa tebe ti prepustam da se smetas za strucnjak, a lugevo sto im e struka toa, da ti se smeat.

Procitav vo kakva prostorija si go stavil hansolot, so kakov volumen i zatoa se takvi brojkite.

Vo prostorija na 2.1m hansolot e montiran na 1.9 ili 2m, ne znam kolku prostor ti ostavile od plafonot.

Kaj tebe, hansol 17 m2 so 2. 1 visina
Kaj mene, hansol 45 m2, so 2.7 visina

Imas prestava klima so kolkav kapacitet si stail u kutice? Jas ne sum strucnjak, ama koga birav klima konsultirav strucnjak i ete gleas i evtino se gream i komforno.

Za kaj tebe vo takov nizok prostor, valjda podobro resenie e parapetna, da si duvka dole, trebalo da si prasas covek so se razbira i toa mu e rabota.

Neam izolacija, stara zgrada sum, noemvri i mart neam zacuvano brojki, so po 200 300w raboti toj period.

Celta na muabetot bese, kako mitsuto tvoe za 3- 5 godini ke nadoknadi cenovna razlika? Kolku ke trosi kaj mene 600 kw za dek. Jan. Fev. ?
Bidejki mene hansolot mi e zemen 35 000, mitsuto tvoe nz duplo li kolku e?
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Уште еден лажатор и манипулатор со туѓи претходни изјави....
Ако не се сеќаваш колкава била просторијата фино лепо ќе се вратиш назад низ постовите да си пребараш и провериш ако сакаш нешто да искоментираш дека била мала или ниска просторијата...
Не си намалил многу де... 1/4 од квадратурата и 20цм од висината...

Графици и мерења јас какви што правам и споделувам не сум видел до сега на овој форум.... ама на финскиот форум ги има доста, дури и попрецизни!
А за објективен.... по објективен од мене на форумов нема да најдиш. Да можев така едноставно да го ставам Мицу-то во другиот простор ќе го стаев... уствари попрво Хансолот ќе го стаев горе да видам колку kw повеќе ќе лапни.

А ти ако си толку опасен и стручен и тврдиш дека јас Хансол-от сум ја ставил во мал простор и сум ја предимензионирал... еве ти кажи што требаше да ставам пред 2ипол години во 17м2 просторија со низок плафон 2.1м, без изолација и стара дрвена дограма со единечно стакло притоа требаше да се грее на минимум +25 степени со две стари болни особи внатре од кои едната неподвижна.

btw. добра јапанка во твојот простор... па сигурно повеќе ќе ти потроши пошо од Хансолот нема боље.
Ај сеа ти во една заграда опиши каква изолација имаш подома штом грејна сезона започнуваш со Декември а завршуваш со Февруари.
Се сеќавам (мислам дека си истиот) те прашав и пред некое време кога ги спомна само овие 3 месеци како грејна сезона ама ни тогаш ништо не ми одговори.
Абе оваа се луѓе кои го откажаа градското паарно и сеа се прават паметни во овие станови кои се греат од 3 страни и плус поминуваат низ нив цевки со топла вода од топлификација продаваат муда за бубрези и само им ги зголемија сметките на оние што останаа на парно ко демек Било подобро на клима и поефтино и како демек малку трошеле со клима .Нека се грее во кука па нека види и нека се грее на 25-27 па тогаш нека зборуваат,оти овде се прават сите малоумни
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Не можам нништо конкретно да ти препорачам. Знам човек што зеде Даикин, добро му работи. 40 000 со монтажа му излезе. Од климите на Грее има многу незадоволни, а професионалниот однос им е за никаде. Додека да ја продадат навистина се услужни (макар што лажат на големо), потоа ако се јават проблеми го игнорираат корисникот. Монтерите им са НУЛА, сервисот не доаѓа да констатира во што е проблемот.

ПС
За да видиш кои се ботовите на Грее, погледај кој става дислајкови на моите пораки. Не им се допаѓа вистината, а должност им е да навлекуваат нови корисници.
Кој модел Даикин го зеде човекот?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Добар напис за Инвертери...и кратка школа по физика за тие што бегале од часови...објаснет RefrigerantCycle во мод греење до детали, објаснето дека SCOP е поважно од COP како и дека со греење на плин нема да се офајдите со COP/SCOP.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Абе оваа се луѓе кои го откажаа градското паарно и сеа се прават паметни во овие станови кои се греат од 3 страни и плус поминуваат низ нив цевки со топла вода од топлификација продаваат муда за бубрези и само им ги зголемија сметките на оние што останаа на парно ко демек Било подобро на клима и поефтино и како демек малку трошеле со клима .Нека се грее во кука па нека види и нека се грее на 25-27 па тогаш нека зборуваат,оти овде се прават сите малоумни
Знам друже... еве читам негови постари постови од лани....

Се работи за помал стан, 45м2, не е проблем за буџетот само да грее саглам :),
еве во суштина каков е распоредот, јас првенствено мислев за дневнава само, но ако со отворена врата се догрева и другата соба, одлично.
Ми треба за површина од 30 квадрати(дневна), станот е на втори спрат, добра изолација, северна страна, Скопје.
А мене сеа ми вика немал изолација.....

Neam izolacija, stara zgrada sum, noemvri i mart neam zacuvano brojki, so po 200 300w raboti toj period.

Celta na muabetot bese, kako mitsuto tvoe za 3- 5 godini ke nadoknadi cenovna razlika? Kolku ke trosi kaj mene 600 kw za dek. Jan. Fev. ?
Ако си потрошил 600kw во тие 3 месеци и си ја користел 24/7 математиката вели дека и во тие 3 месеци ти работела во просек со испод 300w.
EDIT: Гледам си пишал претходно 1180kw ти потрошила во тие 3 месеци, а за поквалитетна си прашувал дали би потрошила упола 600.... ја велам може не упола ама едно 25-30% помалце сигурно.

Јас со Хансолот лани... само во Февруари имав 400kw во таа малечка кутиичка соба од 17м2 со низок плафон.
А овој изминат (многу топол) декември 330kw...
Hansol-2020-feb.jpg Hansol-2020-dec.jpg

Можеш да замислиш колку ќе наштракаше ако беше како што викаш во просторија од 45м2 со стандарден плафон од 2.6м во мојата куќа???

Ова само колку да имаш перцепција какви придобивки имаш ти од твојот простор.
И да, во тој твој простор придобивките од квалитетна Јапанка ќе бидат 90% комфор 10% заштеда пошто просторот што се вели можеш на свеќа да го грееш.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom