Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
ПРИЈАТЕЛЕ ЧИСТА И ЕДНОСТАВНА ВИСТИНА ЈА СПИНУВАШ
УБАВО СИ КАЖУВА ОТИ КОПОТ ТРЕБА ДА СЕ МЕРИ НА ИСТА ТЕМПЕРАТУРА И ПРИ МАХ ОПТЕРЕТУВАЊЕ А КАЈ СЕКОЈА СЕРИОЗНА КЛИМА КАЈ ЈАПАНЦИВЕ СИ ПИШУВА P design na
-10 КАЈ ФУЈИТСУТО СИ ИМА ВЕДНАШ И ТОА НА -10
И МОРА ДА ИМА ИСТИ ПОЈДОВНИ ПАРАМЕТРИ ЗА СИТЕ СЕ ДРУГО Е ЛАГА
A ja Prijatele ke ti kazam deka pogresen te ucel i pogresno si naucil, i nema da dozvolam da ja zatupis temava so tvoite kvazi teorii....a ti slobodno grej se vo 35m2 so prosecni 1400w potrosuvacka na +7 so prosecna mokjnost ili isporacani nad 5kw i edvaj COP 3.5 kolku sakas.
Koga si zapnal tolku za Fujitsu, oni imaat eden takov model koj e primer za prevara okolu Pdesignh/BeckupHeater, i ova sum go opisal piveke pati niz sosednive komsiski forumi ne za da im nastetam na Fujitsu, tuku da se razbere Pdesignh... Backup...Tbiv i slicno.
Moze da go procitas i na ovaa tema modelot e so Tbiv -4C...retkost koja moze da se vidi na Eurovent kade Tbiv e najcesto -7 ama -4 e bas za u bukvar.

 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Луѓе S(easonal)C(oefficient)OP! Значи пак е КОП со таа разлика што го зимаат ПДизајнот на климата,претпоставуваат дека во соодветен простор ќе биде вградена,и зимаат просечни месечни вредности за таа климатаска зона.... и на крај рачунаат колку киловати ќе потроши таа клима. Толку едноставно!
Исто како што и фрижидери,телевизори и се останато има декларирано потрошувачка во киловати...
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
И УШТЕ НЕШТО КАЈ СЕ ПРАВААТ СИТЕ КЛИМИ ВО КИНА СКОРО 90 ПРОЦЕНТИ И ЗОШТО ЗАТОА ШТО ИМАМЕ ТАМУ НАЈЕФТИНИ РЕСУРСИ И ЕФТИНА РАБОТНА РАКА ПА СЕА АКО ЗЕМЕМЕ ФИЈУТСУ ИМААТ МОДЕЛИ И ВО КИНА (ВО НИВНА ФАБРИКА) И СЕА ЗОШТО 18000 БТУ Е 59000 А КИНЕСКИВЕ БРЕНДОВИ СЕ ПО 40000 ШТО Е РАЗЛИКА И ЗОШТО ПРИМЕР ВИВАКХ Е ПОЕВТИН А СЕ ПРАВИ ВО ГРЕЕ ПО НАРАЧКА ЗА ХРВАТИВЕ ПА ТИЕ ГО ДАВААТ ТУКА ,ПА УВОЗНИКОТ НА МАЛО И КОЛКУ РАЦЕ ТРЕБА ДА ЗЕМАТ ПАРИ КАКО Е ПОЕФТИН ОД ЈАПОНЦИВЕ КОИ ПРОИЗВЕДУВААТ ВО СОПСТВЕНИ ФАБРИКИ ВО КИНА СО СОПСТВЕНИ КОМПРЕСОРИ И ЗА ОВАА ЦЕНА НЕМА НИ WIFI,I-FEEL,I DRUGI GLUPOSTI
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Нормално клима со висок КОП ќе има и висок СКОП!
Ама во основа се просеци и ориентациони вредности.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
И УШТЕ НЕШТО КАЈ СЕ ПРАВААТ СИТЕ КЛИМИ ВО КИНА СКОРО 90 ПРОЦЕНТИ И ЗОШТО ЗАТОА ШТО ИМАМЕ ТАМУ НАЈЕФТИНИ РЕСУРСИ И ЕФТИНА РАБОТНА РАКА ПА СЕА АКО ЗЕМЕМЕ ФИЈУТСУ ИМААТ МОДЕЛИ И ВО КИНА (ВО НИВНА ФАБРИКА) И СЕА ЗОШТО 18000 БТУ Е 59000 А КИНЕСКИВЕ БРЕНДОВИ СЕ ПО 40000 ШТО Е РАЗЛИКА И ЗОШТО ПРИМЕР ВИВАКХ Е ПОЕВТИН А СЕ ПРАВИ ВО ГРЕЕ ПО НАРАЧКА ЗА ХРВАТИВЕ ПА ТИЕ ГО ДАВААТ ТУКА ,ПА УВОЗНИКОТ НА МАЛО И КОЛКУ РАЦЕ ТРЕБА ДА ЗЕМАТ ПАРИ КАКО Е ПОЕФТИН ОД ЈАПОНЦИВЕ КОИ ПРОИЗВЕДУВААТ ВО СОПСТВЕНИ ФАБРИКИ ВО КИНА СО СОПСТВЕНИ КОМПРЕСОРИ И ЗА ОВАА ЦЕНА НЕМА НИ WIFI,I-FEEL,I DRUGI GLUPOSTI
Vivax ne se pravi vo Gree.
Zatoa si demagog ili sega si se razbudil posle 4 godisen zimski son.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Луѓе S(easonal)C(oefficient)OP! Значи пак е КОП со таа разлика што го зимаат ПДизајнот на климата,претпоставуваат дека во соодветен простор ќе биде вградена,и зимаат просечни месечни вредности за таа климатаска зона.... и на крај рачунаат колку киловати ќе потроши таа клима. Толку едноставно!
Исто како што и фрижидери,телевизори и се останато има декларирано потрошувачка во киловати...
ТОА Е СПИН НЕВИДЕНА ГЛУПОСТ ПРЕТПОСТАВКА ВО МАТЕМАТИКА НЕМА ПРЕТПОСТАВКА А АКО ИМА ТОА СЕ ВИКА ТЕОРИЈА
КАКО КАЈ АУДИО ОПРЕМАТА СЕ ПРЕТПОСТАВКИ ЕВЕ ЕДНО ПРАШАЊЕ ДО ТЕБЕ ЛОГИЧКО
МОЖЕЛИ ДА ИМА ДВЕ ВИСТИНИ И ДАЛИ БИЛО КОЈА ВИСТИНА СЕ ТЕМЕЛИ НА ПРЕТПОСТАВКИ
Автоматски споено мислење:

Vivax ne se pravi vo Gree.
Zatoa si demagog ili sega si se razbudil posle 4 godisen zimski son.
СЕА СЕ ПРАВИ ВО МИДЕА
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:


СЕА СЕ ПРАВИ ВО МИДЕА
КАКО ПРВО НЕ ОДГОВАРАШ НА ТОА ШТО ТРЕБА ТУКУ ПРАВИШ СПИНОВИ ТОА БЕШЕ ДАДЕНО КАКО ПРИМЕР И НЕМА ВРСКА ДАЛИ Е ВО МИДЕА ИЛИ ГРЕЕ ЛОГИКАТА БЕШЕ ДРУГА АМА ТИ ИЗГЛЕДА НЕМАШ НИКАКВА ЛОГИКА ОСВЕН СПИНОВИ
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Автоматски споено мислење:


СЕА СЕ ПРАВИ ВО МИДЕА
Автоматски споено мислење:


КАКО ПРВО НЕ ОДГОВАРАШ НА ТОА ШТО ТРЕБА ТУКУ ПРАВИШ СПИНОВИ ТОА БЕШЕ ДАДЕНО КАКО ПРИМЕР И НЕМА ВРСКА ДАЛИ Е ВО МИДЕА ИЛИ ГРЕЕ ЛОГИКАТА БЕШЕ ДРУГА АМА ТИ ИЗГЛЕДА НЕМАШ НИКАКВА ЛОГИКА ОСВЕН СПИНОВИ
Edno prasanje... zosto piisuvas so golemi bukvi?
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
A ja Prijatele ke ti kazam deka pogresen te ucel i pogresno si naucil, i nema da dozvolam da ja zatupis temava so tvoite kvazi teorii....a ti slobodno grej se vo 35m2 so prosecni 1400w potrosuvacka na +7 so prosecna mokjnost ili isporacani nad 5kw i edvaj COP 3.5 kolku sakas.
Koga si zapnal tolku za Fujitsu, oni imaat eden takov model koj e primer za prevara okolu Pdesignh/BeckupHeater, i ova sum go opisal piveke pati niz sosednive komsiski forumi ne za da im nastetam na Fujitsu, tuku da se razbere Pdesignh... Backup...Tbiv i slicno.
Moze da go procitas i na ovaa tema modelot e so Tbiv -4C...retkost koja moze da se vidi na Eurovent kade Tbiv e najcesto -7 ama -4 e bas za u bukvar.

ПРИЈАТЕЛЕ ТИ НА СИТЕ НЕ ДОЗВОЛУВАШ ДА ЈА РАСИПАТ ТЕМАТА ОТИ ТИ ЈА СПИНУВАШ И НАЈАСНАТА ВИСТИНА ИНАКУ ЈАС ПОВЕКЕ ПРЕТХОДНО ЗБОРУВАВ ЗА ТОШИБА А ЗА ФУИТСУ Е 18000 И ГРЕАМ 70М2 И ТОА НА 28 СТЕПЕНИ И ПЛАКАМ 2500-3000ДЕНАРИ И ПОТРОШУВАЧКАТА Е 1400 ВАТИ НА ФАН 5 ПРИ ПОСТИГНУВАЊЕ НА ЗАДАДЕНАТА ТЕМПЕРАТУРА А ПОТОА 800 ВАТИ НА ФАН 2 ОДРЖУВАЊЕ А КОГА КЕ ЈА ПОМИНЕ ЗА 2СТЕПЕНИ ЗАДАДЕНАТА ПАГА НА 300ВАТИ
И ПАК ТИ ВЕЛАМ БАШ МЕ ЗАБОЛЕ ЗА ФИУТСУ,МИТ.ТОШИБА,ГРЕЕ И СЕ ОСТАЛО
Автоматски споено мислење:

A ja Prijatele ke ti kazam deka pogresen te ucel i pogresno si naucil, i nema da dozvolam da ja zatupis temava so tvoite kvazi teorii....a ti slobodno grej se vo 35m2 so prosecni 1400w potrosuvacka na +7 so prosecna mokjnost ili isporacani nad 5kw i edvaj COP 3.5 kolku sakas.
Koga si zapnal tolku za Fujitsu, oni imaat eden takov model koj e primer za prevara okolu Pdesignh/BeckupHeater, i ova sum go opisal piveke pati niz sosednive komsiski forumi ne za da im nastetam na Fujitsu, tuku da se razbere Pdesignh... Backup...Tbiv i slicno.
Moze da go procitas i na ovaa tema modelot e so Tbiv -4C...retkost koja moze da se vidi na Eurovent kade Tbiv e najcesto -7 ama -4 e bas za u bukvar.

ПАК ТЕ ПРАШУВАМ СТРЕЛЕЦ ДАЛИ И НА ПРОФЕСОРИТЕ НА ФАКУЛТЕТ СЕ КВАЗИ ТЕОРИИТЕ ШТО ГО БАРАА COP A NE SCOP КАКО УСЛОВ ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА КЛИМИ ИЛИ ТВОЈАТА.
ОДГОВОРИ ЕДНАШ И ТОА КРАТКО И ЈАСНО АМА СЕ СОМНЕВАМ ВО ТОА ....
Автоматски споено мислење:

Edno prasanje... zosto piisuvas so golemi bukvi?
ОД НАВИКА ПРВИТЕ БУКВИ СЕ ПИШУВААТ СО ГОЛЕМА А ПОТОА ЗАБОРАВАМ КАКО И СЕА
Ете ти директен и јасен одговор вакви одговори барам и од сите други без спин
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Нормално клима со висок КОП ќе има и висок СКОП!
Ама во основа се просеци и ориентациони вредности.
Kakov naucnik
Bez da citam servisni gluposti eve ti COP t.e na +7 kolku ima LN35 od klimi.mk sekoj moze da podeli 4000 so 800 i dobie deka COP e 5.
No na Eurovent na +7 za LN35 nemaat mereno deka treba da dava 4000 na +7 tuku treba da dava samo 1200w (35% od Pdesignh)
Da racunale so 4000 COP.... SCOP bi imala 4 a ne 5.1 :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Kakov naucnik
Bez da citam servisni gluposti eve ti COP t.e na +7 kolku ima LN35 od klimi.mk sekoj moze da podeli 4000 so 800 i dobie deka COP e 5.
No na Eurovent na +7 za LN35 nemaat mereno deka treba da dava 4000 na +7 tuku treba da dava samo 1200w (35% od Pdesignh)
Da racunale so 4000 COP.... SCOP bi imala 4 a ne 5.1 :)
не те разбирам пиши директно и јасно
Автоматски споено мислење:

мери и на 1200 ама според влезната температу
не те разбирам пиши директно и јасно
Соp e Cop дали е мерен на 35%или 100 од снагата на климата копот мора да е ист а за оваа со еуровент не те разбирам што ти е поентата а за фунитсу 18000btu 6300e што е проблем на -15 е 4.9Кw so becap od 400w што значи оти ке биде 4500 a I Gree amber 18000 btu 6100w na -15 ti e 4500w и не разбирам каков спин правите со тоа .Грее прави спин што вели оти и на -15 работи на 100проценти а не е така и пази со 2.5редни изменувачи а фунитсу со само еден ред назабени изменивачи
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
ПАК ТЕ ПРАШУВАМ СТРЕЛЕЦ ДАЛИ И НА ПРОФЕСОРИТЕ НА ФАКУЛТЕТ СЕ КВАЗИ ТЕОРИИТЕ ШТО ГО БАРАА COP A NE SCOP КАКО УСЛОВ ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА КЛИМИ ИЛИ ТВОЈАТА.
ОДГОВОРИ ЕДНАШ И ТОА КРАТКО И ЈАСНО АМА СЕ СОМНЕВАМ ВО ТОА ....
Ако ти ми одговориш дали познаваш некој професор од Машински или негов близок род прво колено да е увозник на некој бренд/брендови од климиве ??
Они и го пропагираат тоа со COP зашто на SCOP се слаби ;)
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Тоа што велиш по други форуми зборува какви слонови правите вие од грее инаку пак го повторувам прашањето се додека не добијам одговор.
Дали сте вие или Професорите од машински попаметни што го бараа cop а не scop или тие може згрешиле и прават спинови .Оваа сте должни да го одговорите пред сите на форумов заради сите ваши спинови и клевети за другите клими
Автоматски споено мислење:

Ако ти ми одговориш дали познаваш некој професор од Машински или негов близок род прво колено да е увозник на некој бренд/брендови од климиве ??
Они и го прооагираат тоа со COP зашто на SCOP се слаби ;)
Јас најискрено не познавам
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Јас најискрено не познавам
Искрено и до тебе...немој да не *ебеш дека не познаваш
Автоматски споено мислење:

Луѓе S(easonal)C(oefficient)OP! Значи пак е КОП со таа разлика што го зимаат ПДизајнот на климата,претпоставуваат дека во соодветен простор ќе биде вградена,и зимаат просечни месечни вредности за таа климатаска зона.... и на крај рачунаат колку киловати ќе потроши таа клима. Толку едноставно!
Исто како што и фрижидери,телевизори и се останато има декларирано потрошувачка во киловати...
Deka COP nema veza so SCOP ke go pokazam so prost primer so sporedba na najeftinata klima Vivax od 17.990 i Mitsubishi klima od 49.990 dvete 3.5ki.
I ova ne e eden izoliran slucaj slobodno pobarajte drugi , ke pokazam deka COPot na +7 ne e merilo deka klimata ke trosi pomalce ili ima povisoka energetska klasa od podatokot za COP...enrrgetskata e vrzana za SCOP

Za cudo i za vlakno ama sepak pogolem COP ima Vivaksot za pishljivi 17.9k
Vivax ACP-12CH35AULI R32 COP
3810/980=3.88 COP
Mitsubishi BT35VG COP
3600/930=3.87 COP
Sporedbata ovde

Da nebide samo edna sporedba za COP koja sporedba nisto nekazuva i dokazam deka toj podatok za k* ne go biva eve i sporedba na dve 5.5ki.... Tesla vs FTXFA klimi od 5.5kw kapacitet....vodi Teslata vo COP so cena od 35k vs Daikinot od 66.980den....mislam dovolno e za inzinjerive da povezbaat delenje
5230/1330=3.9 COP Tesla
6000/1620=3.7 COP Daikin

Besplatna obuka za profite od Masincki
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Искрено и до тебе...немој да не *ебеш дека не познаваш
Автоматски споено мислење:


Deka COP nema veza so SCOP ke go pokazam so prost primer so sporedba na najeftinata klima Vivax od 17.990 i Mitsubishi klima od 49.990 dvete 3.5ki.
I ova ne e eden izoliran slucaj slobodno pobarajte drugi , ke pokazam deka COPot na +7 ne e merilo deka klimata ke trosi pomalce ili ima povisoka energetska klasa od podatokot za COP...enrrgetskata e vrzana za SCOP

Za cudo i za vlakno ama sepak pogolem COP ima Vivaksot za pishljivi 17.9k
Vivax ACP-12CH35AULI R32 COP
3810/980=3.88 COP
Mitsubishi BT35VG COP
3600/930=3.87 COP
Sporedbata ovde

Besplatna obuka za profite od Masincki
Абе како може сеа пак спинови и лаги каде го виде копот на климиве јас не го видов на линкот го нема само скоп има и кога би го имало тоа ке биде како кај грее лага
Пак те прашувам и само лаги како може на грее амбер 18000бту копот да е 4,22 по сервис мнуал а на тосот 3,5 кој лаже за оваа молчиш
-Како прво кога ке го земеш Cop на некоја грее и на фујитсу го земам овој бренд оти ја споредував кога ја купував фијитсуто има поголем Cop и тој останува секогаш поголем од copot од грее и на -7 -10 -15 а додека за капацитетот за кој зборуваш е ист со Амбер 18000 so two stage а поголем од фери и сите модели 18000 поголем е капацитетот на фујитсу на -7 -10 и -15 и тоа на спредба на евровент и сервис мануел на грее амбер
И сеа кого мавташ со Scop при различни температури и капацитети
Автоматски споено мислење:

COP e merenje praktikuvano pred 2013ta god koe se meri na +7c nadvoresna pri FullLoad optovaruvanje sto znaci klimata da raboti so 100% na +7c sto e nonsens spored noviot nacin na merenje koj kazuva deka 100% greenje ni treba na -10C ....a na +7 samo 35% od maximalnite toplinski zagubi sto gi odreduva PdesighH neli? ;)
Starinskiot nacin na merenje EER/COP e so dijagrami objasnet na posebna Mitsubishi stranica za obuka https://www.my-ecodesign.com/en/ , ke zakacev sliki ama forumot nedozvoluva prikacuvanje sliki.
Stranicata iako e na Mitsu ne e optimizirana za na telefon da se gleda i ke vi treba PC za da ja pregleate.
Sega vazi SCOP i ovoj dijagram
-Како прво кога ке го земеш Cop на некоја грее и на фујитсу го земам овој бренд оти ја споредував кога ја купував фијитсуто има поголем Cop и тој останува секогаш поголем од copot од грее и на -7 -10 -15 а додека за капацитетот за кој зборуваш е ист со Амбер 18000 so two stage а поголем од фери и сите модели 18000 поголем е капацитетот на фујитсу на -7 -10 и -15 и тоа на спредба на евровент и сервис мануел на грее амбер
И сеа кого мавташ со Scop при различни температури и капацитети
Автоматски споено мислење:

A ja Prijatele ke ti kazam deka pogresen te ucel i pogresno si naucil, i nema da dozvolam da ja zatupis temava so tvoite kvazi teorii....a ti slobodno grej se vo 35m2 so prosecni 1400w potrosuvacka na +7 so prosecna mokjnost ili isporacani nad 5kw i edvaj COP 3.5 kolku sakas.
Koga si zapnal tolku za Fujitsu, oni imaat eden takov model koj e primer za prevara okolu Pdesignh/BeckupHeater, i ova sum go opisal piveke pati niz sosednive komsiski forumi ne za da im nastetam na Fujitsu, tuku da se razbere Pdesignh... Backup...Tbiv i slicno.
Moze da go procitas i na ovaa tema modelot e so Tbiv -4C...retkost koja moze da se vidi na Eurovent kade Tbiv e najcesto -7 ama -4 e bas za u bukvar.

пак лажеш оти имам 3,5 а кога пишува 18000 или 6300 на греење лага до лага како не се срамиш
Автоматски споено мислење:

и заборавив оти на евро нет има и по температура колку троши секоја клима а и секоја јаонска клима има во проспектот колку е на надворешна и при која внатрешна температура колку киловати и колку е копот
Автоматски споено мислење:

ПОВТОРНО ТЕ ПОВИКУВАМ ДОКОЛКУ ИМАШ КРЕДИБИЛИТЕТ И ИНТЕГРИТЕТ БАРЕМ МАЛКУ А ЗА КОЈ ЈАС СЕ СОМНЕВАМ ОТИ ВООПШТО ГО ИМАШ ИЛИ ЗНЕШ ШТО ЗНАЧИ ТОА?ДА КАЖЕШ ДАЛИ ТИ И ОСТАНАТИТЕ СТЕ ПОПАМЕТНИ ОД ЕКСПЕРТИТЕ ПО ЕНЕРГЕТИКА НА МАШИНСКИ И ЕЛЕКТРО ФАКУЛТЕТОТ ОТИ СЕ БАРАШЕ COP А НЕ SCOP ИЛИ ДРЖАВАТА Е ЛУДА ПА ТАКА ФРЛА 10МИЛИОНИ ЕВРА
ДОСЕГА САМО СПИНОВИ И ЛАГИ ЈАС НЕ ПРОДАВАМ НИ ГРЕЕ НИ НИШТО КАКО ТЕБЕ ДА ПРАВАМ СПИНОВИ ЈАС ГО КАЖУВАМ САМО МИСЛЕЊЕТО А ТИ МОЛЧИШ
Автоматски споено мислење:

ЈАС ТИ КАЖУВАМ ОТИ НЕ ПОЗНАВАМ НИКОЈ ОД МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ И САМО ГО КАЖУВАМ МОЕТО ИСКУСТВО ПРИ ИЗБОР НА КЛИМА И ОТИ СО ЛУГЕ КОИ ЛАЖАТ ВООПШТО И НЕ ПРАВАМ МУАБЕТ И ОД БРЕНДОВИ КОИ ЛАЖАТ НЕ КУПУВАМ НИШТО НИ ШТРАВЧЕ
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Koj nepratel casovi na forumov ke se cudi za COP i SCOP za klimi uste 10god...
Vo najava sledi deka ke ja razmrdame temava i navlezeme vo TabuTemata Toplinski Pumpi(TP) vozduh-voda...

Ke pocneme so osnovni pojmovi citanje Energetska na vozduh-voda TP, koi Eurovent podatoci ima za TP i kolku se merodavni za kraen korisnik, kako se odreduva energetska klasa na TP i dali taa klasa moze da se procita od Eurovent...
Posle ke ideme na vtoro nivo i prasanjeto kade ima podatoci koja TP kolku dava na -10 i zasto takvi podatoci nema na Eurovent, no ke baram podrska od site sto dobile vo evra ponudi za TP da kazat tocno koj model im e ponuden za kakov objekt m2/izolacija se raboti za da se vidi sto sve se nudi kaj nas i po koi ceni.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom