Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
Фала на сите за советите . Не е грев да се праша ,а уште помалку да се побара мислење повеќе. Ама кој како ги разбира работите... Далеку од тоа дека нема во репрезентација каде што сум "стручно лице" но да гледаме и на реалната страна какви се тие стручни лица кај нас а какви надвор од мк. Што се однесува до исхраната горе долу нема што да се измислува топла вода но ете мене не ме пука егото да прашам . Фала на дечките како @nE0n1nja @Filipo10 и др што се тука за совет,мислење со цел да помогнат . (y)
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Фала на сите за советите . Не е грев да се праша ,а уште помалку да се побара мислење повеќе. Ама кој како ги разбира работите... Далеку од тоа дека нема во репрезентација каде што сум "стручно лице" но да гледаме и на реалната страна какви се тие стручни лица кај нас а какви надвор од мк. Што се однесува до исхраната горе долу нема што да се измислува топла вода но ете мене не ме пука егото да прашам . Фала на дечките како @nE0n1nja @Filipo10 и др што се тука за совет,мислење со цел да помогнат . (y)
За кој спорт правимо муабет ?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ви благодарам на советите, ќе разгледам на Јутуб како идат вежбите за push pull legs...
Хербалајф земав бидејќи се пријавив на еден предизвик од нивна страна за 21 ден кој ќе направи најдобра промена на своето тело, а бидејќи бев доста поправен и решив да запишам теретана очекував да има добри резултати, а има добра награда за први 3 места, и онака да го допијам овој не планирам пак да зимам тоа.
Заборавив да пишам дека дека кардио во теретана ми е на лента трчање и плус некој вежби, а дома 4-5 пати над 40 минути вежбам на Орбитрек.
Imas se na stranava
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Мое субјективно мислење, мислу дека Крис га достигна пик и дека ако додаде још масу ке га изгуби флоу. Искрено мене тело на Теренса ми се највише свиѓа.
Факт е дека и покрај ограничувањето на телесната тежина, тој напредува со форма, во маса и дефиниција целосно. Дали достигнал пик (што кај овие категории каде си ограничен со напредувањето) останува да видиме следниот натпревар.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Факт е дека и покрај ограничувањето на телесната тежина, тој напредува со форма, во маса и дефиниција целосно. Дали достигнал пик (што кај овие категории каде си ограничен со напредувањето) останува да видиме следниот натпревар.
Пик у смислу на симетрију, естетику ... А од тој што мога да виду, може још да додава кг. Само немој да искочи Патрик Мур работа. У осталом кој е играја на маса карта на рачун на естетику се е заебаја.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Екипа, Среќна Нова Година и многу здравје вежбање и подобра форма годинава :roker:

Идеме и со едно мотивационо од најновиот убица на џинови, Шон Кларида.

 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
druze mala studija e, ne dozvoluvaj sekoj objaven tekst da ti vlijae i da te zastrasuva.

prvo, premal primerok e, 20 ucesnici. ima dosta prostor za drugi vlijanija na parametrite od interes.
drugo, primerokot e juzna afrika, zemja kade sto naselenieto e mesano (belci - doselenici od evropa, i lokalnoto),
sto znaci imaat razlicni karakteristiki - studijata ne naveduva detali za ispitanicite
treto, i valjda najvazno - studijata e od 2009, ima mal broj na citiranja, i nema follow-up studii. dokolku rezultatite
se znacajni, treba da se napravi naredna studija so pogolema grupa.

eve ti go cel trud, ako vekje tolku si zainteresiran
https://www.researchgate.net/publication/26799707_Three_Weeks_of_Creatine_Monohydrate_Supplementation_Affects_Dihydrotestosterone_to_Testosterone_Ratio_in_College-Aged_Rugby_Players
barem za kreatin ima eden ton studii, koi ja dokazuvaat bezbednosta i pridobivkite od upotreba.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
druze mala studija e, ne dozvoluvaj sekoj objaven tekst da ti vlijae i da te zastrasuva.

prvo, premal primerok e, 20 ucesnici. ima dosta prostor za drugi vlijanija na parametrite od interes.
drugo, primerokot e juzna afrika, zemja kade sto naselenieto e mesano (belci - doselenici od evropa, i lokalnoto),
sto znaci imaat razlicni karakteristiki - studijata ne naveduva detali za ispitanicite
treto, i valjda najvazno - studijata e od 2009, ima mal broj na citiranja, i nema follow-up studii. dokolku rezultatite
se znacajni, treba da se napravi naredna studija so pogolema grupa.

eve ti go cel trud, ako vekje tolku si zainteresiran
https://www.researchgate.net/publication/26799707_Three_Weeks_of_Creatine_Monohydrate_Supplementation_Affects_Dihydrotestosterone_to_Testosterone_Ratio_in_College-Aged_Rugby_Players
barem za kreatin ima eden ton studii, koi ja dokazuvaat bezbednosta i pridobivkite od upotreba.
Ретко вака да ми се допадне нечие размислување. :bravobe:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Имаш и тука инфо за тоа што ти го пишал @Milanisimus
Ова е еден од најиспитуваните суплементи во цела индустрија, така да ако навистина имаше влијание врз DHT до сега ќе имаше уште еден куп други студии.

Сркај го таму колку да се лажеш психички дека пиеш нешто, инаку тоа што навистина влијае врз тестостерон и мускули не се продава во продавница за суплементи :D
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
53
Поени од реакции
26
Сепак си земав whey како додаток во исхраната наместо креатин со оглед на тоа дека тренинзите повеќе ми се сведени на трчање и спринтови бидејќи спортот во кој што сум го бара тоа,и 3 максимум 4 пати во неделата имам или тренинг со тегови или bodyweight .Поточно на тоа ми се сведени припремите.Поздрав и секое добро(y)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Имаш и тука инфо за тоа што ти го пишал @Milanisimus
Ова е еден од најиспитуваните суплементи во цела индустрија, така да ако навистина имаше влијание врз DHT до сега ќе имаше уште еден куп други студии.

Сркај го таму колку да се лажеш психички дека пиеш нешто, инаку тоа што навистина влијае врз тестостерон и мускули не се продава во продавница за суплементи :D
Не се продава никаде. Или го имаш, или го немаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom