Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
So srekja Dali go imate podignato drzavjansto preku ambasa...
I kolku vreme cekavte od kako go pofignavte do EGN (maticen br)
Blagodaram
Blagodaram.
Da, drzavjanstvoto mi e podignato preku ambasada. Kako sto me drzi pametot mislam deka okolu 2ipol-3 meseci. Za EGN mi zavrsi posrednik i mi izleze za 1 den bez da odam vo Sofija ili druga opstina vo Bugarija.
 
Член од
8 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
39
Zdravo luge, imam edno prasanje okolu deklaracija za prestoj vo stranstvo.. bev na intervju vo juni 2019 i momentalno sum na zadolzitelna proverka. Studiram vo Holandija ali registriran sum so mesto na ziveenje i vo Makedonija. Za vreme na intervjuto nitu koga podavav dopolnitelni dokumenti ne podnesov deklaracija za prestoj vo stranstvo. Dali ova moze da pretstavuva problem?
 
Член од
7 декември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
2
Zdravo na site. Izvinete ako go ima nekoj postaveno ovaa prasanje, jas barav po forumot ali ne vidov nisto. Sto sledi posle ova? Na intervju bev vo fevruari 2018, posledna promena (momentalno na slikata) mislam deka bese vo avgust 2020. Podnesov preku mojot tatko posto on ima drzavjanstvo, nekoi luge mi kazaa deka se ceka okolu 2 godini ali uste 3 meseca i 3 godini ke pominat. Samo me interesira ako znae nekoj na kolku vreme se menja statusot i sto sledi poslee ovaa slika sto ja prikaciv.
 

Attachments

  • 5,9 KB Прегледи: 108
Член од
1 ноември 2018
Мислења
125
Поени од реакции
193
Zdravo na site. Izvinete ako go ima nekoj postaveno ovaa prasanje, jas barav po forumot ali ne vidov nisto. Sto sledi posle ova? Na intervju bev vo fevruari 2018, posledna promena (momentalno na slikata) mislam deka bese vo avgust 2020. Podnesov preku mojot tatko posto on ima drzavjanstvo, nekoi luge mi kazaa deka se ceka okolu 2 godini ali uste 3 meseca i 3 godini ke pominat. Samo me interesira ako znae nekoj na kolku vreme se menja statusot i sto sledi poslee ovaa slika sto ja prikaciv.
Od 2 do 6 Meseci se ceka na ovoj status.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Zdravo na site. Izvinete ako go ima nekoj postaveno ovaa prasanje, jas barav po forumot ali ne vidov nisto. Sto sledi posle ova? Na intervju bev vo fevruari 2018, posledna promena (momentalno na slikata) mislam deka bese vo avgust 2020. Podnesov preku mojot tatko posto on ima drzavjanstvo, nekoi luge mi kazaa deka se ceka okolu 2 godini ali uste 3 meseca i 3 godini ke pominat. Samo me interesira ako znae nekoj na kolku vreme se menja statusot i sto sledi poslee ovaa slika sto ja prikaciv.
Да не ти било интервјуто февруари 2019 наместо 2018? Не ми е јасно како може две ипол години да си бил на задолжителна... Да не си бил на дополнителна да ти барале дополнителни документи? Јес да нема многу логика такво нешто ако си аплицирал преку родител...
 
Член од
7 декември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
2
Да не ти било интервјуто февруари 2019 наместо 2018? Не ми е јасно како може две ипол години да си бил на задолжителна... Да не си бил на дополнителна да ти барале дополнителни документи? Јес да нема многу логика такво нешто ако си аплицирал преку родител...
Prvoto intervju trebase da bide vo fevruari 2017 ali go ispustiv posto cekav od 2016 do 2017 za intervju i zakasnav 1 nedela. Posle koga se javiv kazaa deka ne e problem mozam da idam na intervju vo fevruari 2018 toa go fativ na tocen den i cas i do den deneska cekam
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Многу чудно, не знам зошто 2,5 години си бил заглавен на задолжителна. На финална уствари те ставиле заедно со тие од имтервју во февруари 2019, цела година после тебе :/

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
2
Многу чудно, не знам зошто 2,5 години си бил заглавен на задолжителна. На финална уствари те ставиле заедно со тие од имтервју во февруари 2019, цела година после тебе :/

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Nisto cudno slusav muabeti deka luge cekale i po 4-5 godini vo 2016-2017 godina ja mislev taka bese porano ali i den deneska cekaat so godini. Ama na ovoj nacin jas sto podnesov mi kazaa treba okolu 2 godini, nikoj ne mi kaza za sigurno. Ne go brzam tolku, samo me interesirase za kolku vreme ke se smeni ovoj status i sto e sledno posto slusnav deka statusot treba da se smeni poveke od 4-5 pati a mislam deka ovaa e prviot pat sto go primetiv.
Автоматски споено мислење:

Od 2 do 6 Meseci se ceka na ovoj status.
Fala ti, pominaa skoro 4 meseci valjda ke vidam nekoja promena do fevruari.
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
Здраво, значи можеш да си го подигнеш од амбасада или конзулат указот и си зајавуваш адреса. Со 2 или 3 слики во зависност каде ќе го подигнеш и копии од пасош. Ако идеш све преку амбасада или конзулат плус извод и венчаница ако си во брак на превод и легализација, ако одиш преку Софија после за егн, таму ќе си го преведеш и легализираш во Софија.
Ќе чекаш од 2 до 4 месеци да стигне писмото во Софија во министерство дека си го подигнал а потоа тие од таму до општина испраќаат каде си зајавил адреса уведомително писмо. Од 2 до 4 месеци ќе почнуваш да се јавуваш да прашуваш дали е стигнато писмото за тебе во општината каде си зајавил адрес. Кога ќе ти потврдат , можеш да поднесеш ЕГН преку амбасада или конзулат , ИЛИ да си идеш во Софија со добар посредник и за 1 ден да си земеш ЕГН и да отидете да се сликаш за пасош и лична карта по брза постапка и во истиот ден да си ги земеш !
Преку амбасада или конзулат ќе изгубиш многу време!
Поздрав
mislata mi bese dali moze samo da se podigne ukazot vo ambasada i so ukazot da si vadam so posrednikot adresa i eng vo sofija da ne ide preku ambasadadenta go zemam ukazot i idam za sofija za adresa.toa mi e nepoznanto.blagodaram na vremeto sto go odvoi.tnx
 

Kajgana Shop

На врв Bottom