Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Ај сеа почна да плачеш и викаш помош мицко цицко...9 vs 23...што е поголемо?
А тоа што е поголемо е подобро според тебе @Strelec
Јас па верувам дека со струјата тој што ја потрошил од 1ви до 7ми Октомври, јас се имам греено цел Октомври xD
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.531
Поени од реакции
3.881
А тоа што е поголемо е подобро според тебе @Strelec
Јас па верувам дека со струјата тој што ја потрошил од 1ви до 7ми Октомври, јас се имам греено цел Октомври xD
Druze kako bese kaj tebe ventilatorot 200w.?300.????
Автоматски споено мислење:

Тошиба му е климата.јас вчера ги вадев гумиците исти се отворите.Сега ѕирнав и немам корозија кај мене.
Ajj...nemoj be sega toshiba ako e ....taa da nee sto se prodava od 100k na 70.??? po nekolku godini sto se stoeni....??ili greska sum...
Sega ke ima pukajne od razlicen kalibar ...
Автоматски споено мислење:

Ne e za jacanje rabotata samo me interesiraat raboti a tesko mi e da gi objasnam
Epa daj objasni.....vaka vo Prilep situacijava se vika kako na podbisega da si ovde na forumov !!!!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.585
Поени од реакции
7.374
А тоа што е поголемо е подобро според тебе @Strelec
Јас па верувам дека со струјата тој што ја потрошил од 1ви до 7ми Октомври, јас се имам греено цел Октомври xD
Androit si kazuva deka gree 70m2 a ti so 100k klima grees kolku 25m2 ili 30?
Spored videata ni 25 nemas kaj sto ti e klimata....pak ke kazam 24.000btu ima Androit ti si daleku od nego i ke ti treba grealka da si kupis za 65
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Androit si kazuva deka gree 70m2 a ti so 100k klima grees kolku 25m2 ili 30?
Spored videata ni 25 nemas kaj sto e klimata
65м2 Стрелчо..... 65 до вчера (утрово затворив врати кон трпезарија и спална преку ден а ноќе пак ќе отворам кон спална)
Од денес 29м2 преку ден, навечер +15м2

И тоа нема ништо само на муабет кај мене, имам преку десет 40+ минутни видеа на youtube каналот од изминатиов период што се вели со прошетка низ целиот апартман да се види што се грее.... не ми е се пицикато по дома, ѕидовите како што еднаш во еден претходен твој пост ти забележа не ми се глетувани сеуште ама климата ми е квалитетна и дизајнерска :D

А Андроид може да си кажува дека и презимје и тавански грее.... твое е да му веруваш....
Ама тој има Грее производство клима, а ти на тие со грее клими кога ги фалат на слепо им веруваш, ни видео ни доказ те интересира.... кај нив гооолем е компресорот.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Nz kako bi ti pratil sliki nz kade i kako stavam da vidis za sto zboram, bojata e kako bakar i na dolniot del od izmenuvacot e , ama e po cel izmenuvac. Ne e na tacnata ne sum ja otvaral da vidam, vidov od tie cepovite za polesno da bega vodata od defrost zasto niv gi izvadiv .sega prasanje do tebe ako ne e od strafovi (sto pretpostavuvam deka ne e) ako e od bakarot, kakva eventualna steta moze da nastane?
izgleda pocnal da paga zlatniot film so koj sto e pominat nadvoreshniot izmenuvac za zastita od korozija zatoa ti pojavilo korozija nema veke zlato da go zastiti, zemi staj mu pamuk ili gaza vo dolnata tacna kaj dupceto sto tece vodata za da go soberesh zlatniot film i posle taa ista gaza stavija vo tencjere so 2litra voda i vrij ja pola saat da se oslobodat zlatnite cesticki od gazata-pamukot i so magnet soberi gi, gore dole 2grama zlato mozes da izvadis bar nekoj denar ke napravis i taka ide veresija samo sto poskoro zapushi ja tacnata da ne ti istece celoto zlato niz klimata i togas samo so korozija ke ostanes :ROFLMAO:

ne sala na strana maka si imas korozija nemoze da ima da ne bila negde na prljavo mesto skladirana pa sega deka tece voda od nadvoreshnata se cisti izmenuvacot posto izmenuvacot e napraven od aluminium i bakar zatoa ne mu se grizi mnogu pocekaj uste nekoj den da se iscisti zlatniot film pa posle proveri ja :D
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.585
Поени од реакции
7.374
65м2 Стрелчо..... 65 до вчера (утрово затворив врати кон трпезарија и спална преку ден а ноќе пак ќе отворам кон спална)
Од денес 29м2 преку ден, навечер +15м2

И тоа нема ништо само на муабет кај мене, имам преку десет 40+ минутни видеа на youtube каналот од изминатиов период што се вели со прошетка низ целиот апартман да се види што се грее.... не ми е се пицикато по дома, ѕидовите како што еднаш во еден претходен твој пост ти забележа не ми се глетувани сеуште ама климата ми е квалитетна и дизајнерска :D
E pa ke zatvaras vrati od sega a zimata tek pocna( i drugi zatvarake vrati ovde ama ne si cital), do vcera se falese so 60w se greese sea koga zaladi nadvor ti zaladi i vnatre pa ke zatvaras vrati....si trebal da citas sto znaci PdesignH i greenje koga ke zaladi (@-10) a ne samo SCOP i COP @ +7...itn itn
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
78
Поени од реакции
62
Koi sliki be ti si pustil....do preeska neznaese ni kako se vikas..ajt sikter tamu
Dobro Strelec so dolzna pocit pobarav pomos od iskusen kako tebe za da mi kazes( ako znaes i sakas ) sto bi bil problemot so nadvoresnata edinica na nova klima sto pojavi korozija na samiot izmenuvac na dolniot del a ne na kadata ili nesto drugo
Balgodaram uste ednas
Автоматски споено мислење:

Sliki tolku imav, a i samo tamu se gledase korozijata
Автоматски споено мислење:

izgleda pocnal da paga zlatniot film so koj sto e pominat nadvoreshniot izmenuvac za zastita od korozija zatoa ti pojavilo korozija nema veke zlato da go zastiti, zemi staj mu pamuk ili gaza vo dolnata tacna kaj dupceto sto tece vodata za da go soberesh zlatniot film i posle taa ista gaza stavija vo tencjere so 2litra voda i vrij ja pola saat da se oslobodat zlatnite cesticki od gazata-pamukot i so magnet soberi gi, gore dole 2grama zlato mozes da izvadis bar nekoj denar ke napravis i taka ide veresija samo sto poskoro zapushi ja tacnata da ne ti istece celoto zlato niz klimata i togas samo so korozija ke ostanes :ROFLMAO:
E dobar si :) LOL
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
E pa ke zatvaras vrati od sega a zimata tek pocna( i drugi zatvarake vrati ovde ama ne si cital), do vcera se falese so 60w se greese sea koga zaladi nadvor ti zaladi i vnatre pa ke zatvaras vrati....si trebal da citas sto znaci PdesignH i greenje koga ke zaladi (@-10) a ne samo SCOP i COP @ +7...itn itn
Охх ти ко начитан па PdesignH на -10 кај Мицу LN споредуваш.... или ај ти пиши си ионака ретко кој има прочитано од другите па ќе си мислат во право си.

Инаку да ќе затворам, сакам со 1000ка за струја да го поминам Декември....
Да сакав со 4000 и кон WC-то ќе ја отворев вратата и ќе ги згрееше сите 68m2...
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Dobro Strelec so dolzna pocit pobarav pomos od iskusen kako tebe za da mi kazes( ako znaes i sakas ) sto bi bil problemot so nadvoresnata edinica na nova klima sto pojavi korozija na samiot izmenuvac na dolniot del a ne na kadata ili nesto drugo
Balgodaram uste ednas
Епа другарче на форумов прво треба да стаиш слики,бренд,мерења па во зависност од тоа ќе добиеш одговор.ако си кинез ќе бидеш будала што си купил кинеска.ако си јапанац си будала што си дал толку пари.ако си нормален клима корисник ко 99.9% од лугето и не се замараш со форум и мерачи најдобро ќе поминеш.врти сучи ебана странка си како и да е :pos::pos::pos:али интересно е тука, јас од летово сум тука си ги мериме и уште ги немаме измерено.:pos:btw што модел Тошиба имаш?:icon_lol:
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
8.060
Епа другарче на форумов прво треба да стаиш слики,бренд,мерења па во зависност од тоа ќе добиеш одговор.ако си кинез ќе бидеш будала што си купил кинеска.ако си јапанац си будала што си дал толку пари.ако си нормален клима корисник ко 99.9% од лугето и не се замараш со форум и мерачи најдобро ќе поминеш.врти сучи ебана странка си како и да е :pos::pos::pos:али интересно е тука, јас од летово сум тука си ги мериме и уште ги немаме измерено.:pos:btw што модел Тошиба имаш?:icon_lol:
Колку е поладно толку повеќе се намалува капацитетот, па само оние што веруваат во себе уствари во климите ќе се одлучат на мерење.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.585
Поени од реакции
7.374
Вака сеа да се разбериме, пишав "сеуште" затоа што не планирам цела зима да греам (65м2)
Woow Грееш 65м2 на +7 so 60w беше нели?....ама нема да снимиш видевце на -7 нели ?
Како и да е, мене ми е многу, воглавно затоа што реално немам потреба да го греам цел спрат пошто живеам сам на спратот па доволно ми е дневниот простор и салонот ~29m2.
Таман за 29м2 ти си си решил дека клима од 100к ти треба(со субвенција или без?)....ама за останатите 35м2 бар уште една таква ке ти треба до -10 ако мислиш да е грееш или на +7 ке завршиме :)
Вчера вечер така и направив, затворив врата кон трпезарија и оставив врата кон спална.... климата на макс фан и 22С...
Што ти треба на макс Фан да ги малтретираш дома да им дува, да не отвараш Еуровент лабораторија?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom