Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
За идните корисници на клими, оние од зелената- просечната - климатска и стручна зона,
мои насоки:
-- Сите кои сакаат, мораат, да се затоплуваат на струја, нема поефикасно па и најекономично затоплување, од топлотна пумпа - клима. Посебно вистинито за станови во станбени згради - колективно домување.


-- Пред да се решите за одреден модел, неопходно е да направите реална проценка на потребата на просторот од количина на топлина на - 7 степени. Ако можете и на -10. Ова е битно, бидејќи ако моделот не ја испорачува таа количина на топлина, треба да вклучите додатна греалка. Некои соби имаат потреба од 30 вати на м2 на час, а некои од 300 вати.


-- Одредете си го буџет-от. На ум да имате, дека треба да работи 10-15 год. Ќе зависи од вашиот начин на употреба, одржување, за жал ќе зависи и од монтажата и сервисната подршка.
Лично би гледал три категории
- меѓу 450-600 €
- меѓу 850-1000€
- над 1200€
Табелата на почитуваниот член
"" tigar4e "" многу ќе ви помогне.

1592594243374.png

-- Поставувањето- монтажата на В.Е. - внатрешната единица е битна. И треба одреден слободен простор пред неа, работи на дување на загреан воздух.


-- Од правилно поставување на даљинското ќе добиете барем 20% позадоволителни резултати. Барајте по форумов, ќе научите. Има исправни насоки, стручни и лични искуства од многу членови.


-- Климите МОРА да се одржуваат, посебно В.Е. , од тоа зависи пред се здравјето на корисниците, ефикасноста и векот на уредот.
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
За така мал простор, посебно ако е спална соба,треба да внимаваш моделот да работи тивко. А такви обично се климите 2,5 kw-(9 000 btu ). Внатрешната во најниска брзина да "бучи" 19-21 децибела.
Зошто е толку мала разлика во цената помеѓу Haier Tundra 2.5 и 3.5, односно само 1500ден? Освен што ќе биде потивка, дали има некоја друга предност 2.5ката?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Денеска за прв пат во живо ја видов Мицубиши ЛН....Останав без зборови искрено колку е убава. Имаше во фирмава, во другите простории и од црвената и од црната ЛН, ама не стигнав да ги видам, само белата ја видов. Навистина невероватен дизајн, алал да им е.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Од овој пост само сватив дека Тошиба се пробала со 2-stage компресорите и се откажала...

@Strelec на линкот од рускиот форум што си го споделил има прикачено техничка спецификација од Daiseikai 7 Polar 25ка 35ка и 45ка (претпоставувам со 2-stage компресор) споредбено со уште постарите модели пишани како Daiseikai Polar 25ка и 35ка (претпоставувам Daiseikai 6ка со стандард компресор).

Од тоа што јас можев да увидам, да капацитетите се зголемени на моделите со 2-stage компресор, меѓутоа зголемена е и потрошувачката.
Поочигледен пример на -20С кај 35ките:
Поновиот Daiseikai 7 Polar 35ка: Испорачувала 3800w со COP 2.11 и потрошна 1800w
Постариот Daiseikai Polar 35ка: Испорачувала 2940w со COP 2.07 и потрошна 1420w

Е сега, овие модели на Daiseikai 7 Polar се произведувале и продавале во периодот од 2013 до 2015.
Веројатно тоа е периодот кога кинезите во Грее си рекле тоа е тоа, праиме 2-stage компресор и вадиме Амбер модел со 3 реден изменувач и сите нишани.



Арно ама Тошиба се премислува и прекинува да ги става 2-stage компресорите во резиденцијални модели на клима уреди така?
Зошто?
Дали сеуште треба да им веруваме на инженерите на Тошиба?

Уште повеќе, зошто и Грее нема извадено понов модел со 2-stage компресор?
Дали и Грее се премислува околу 2-stage компресорите?
Ja kako sto znam 2011 ili 2012 gree go izvadi 2 stage kompresorot a sega momentalno ima 3stage neznam kako da go narecam so 3 cilindri i varijabilen obem....samo kaj nas uste nema takov model dojdeno
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Зошто е толку мала разлика во цената помеѓу Haier Tundra 2.5 и 3.5, односно само 1500ден? Освен што ќе биде потивка, дали има некоја друга предност 2.5ката?

Скоро сите производители, моделите 2кв, 2,5кв (7-9), ги прават исти надворешни и внатрешни. Само што 2,5-те, со електрониката ги ограничуваат порастеретено да работат, со помало форсирање на компресор и турбина. Често се и најефикасни.
Има и 3,5-ки кои се исто тивки и ефикасни, ама може разликата да е 200€.Така беше со Mitsubishu SF моделите. Зависи од производител и модел.
За Хајер тундра 3,5 та е далеку подобар избор, има и квалитетна разлика, друг модел е.
Барај моделот да е MEEFRA
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Денеска за прв пат во живо ја видов Мицубиши ЛН....Останав без зборови искрено колку е убава. Имаше во фирмава, во другите простории и од црвената и од црната ЛН, ама не стигнав да ги видам, само белата ја видов. Навистина невероватен дизајн, алал да им е.
Dizajn kako kola od 80tite. Ako si merak kupisi jugo. :)
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Дечки ме интресира дали некои има Haier Tundra ставено во помала просторија 15м2 ? ме интересира модулација
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
@Коста Сениор Ме интересира модулацијата во помали соби .. за db знам тивка е имам престава и мојве две АЕРИ работат на 1 или аутофан 21 db ... во мали соби модулација е важна ...
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
@Коста Сениор Ме интересира модулацијата во помали соби .. за db знам тивка е имам престава и мојве две АЕРИ работат на 1 или аутофан 21 db ... во мали соби модулација е важна ...

Ок, извини, сега те разбрав, бев на овој муабет за децибелите со еден член.
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Дечки ме интресира дали некои има Haier Tundra ставено во помала просторија 15м2 ? ме интересира модулација
Моментално во 35 квадрати (одлично изолирана) пуштена на 25 степена со фан 2-ка, Он-офф работи. Во толку мала просторија мислам дека е грешка да се стави оваа клима.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Vivax aesi plus nadvoresna momentalna 9 stepeni,zadadena 23 trosi okolu 300w vo soba od 14 m2.klimata ne se gasi raboti celo vreme i preku den e so taa potrosuvacka,e sega posto preku den se povisoki temeraturite siminja do 270 pod toa se gasi.posto ovoj model ne se prodava povise neznam dali ima zamena,bitno znae da si raboti so poniska snaga sto e dobro za pomali prostorii.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Дечки ме интресира дали некои има Haier Tundra ставено во помала просторија 15м2 ? ме интересира модулација
модулација никаква,пали гаси,он офф клима
Автоматски споено мислење:

Danfoss Cooling
нешто повеќе на линкот


 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom