Фан клуб: РК Пелистер

Член од
23 јули 2015
Мислења
142
Поени од реакции
121

Според ова РФМ е за некој мајка за некој маќеа.Со 2 позитивни сите во карантин , со 5 позитивно мора да се одигра надпреварот???
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
Gudme, nekogas sampion na Danska star nas poznanik.
Posle Lemgo, esenta 96 godina, Pelister so golemi ambicii vleze vo kvalifikaciite na ligata na sampionite (togas so samo 16 ekipi podeleni vo 4 grupi). Posledna precka za vlez vo grupite sampionot na Danska Gudme.
Za trener na Pelister bese donesen Jevremovic, koj bese tvorec na vicesampionskiot Pelister od 86ta i utakmicite so Metaloplastika na Vujovic.
Bese donesen za golman Sandor Hodik, najdobriot golman sto nekogas branel vo Bitola.
Jevremovic brzo go zabelezuva talentot na Lazarov koj od krilo stanuva bek.
Sleduva patuvanje vo Danska i rutinska pobeda na Pelister vo gosti 21:24.
I koga se e podgotveno za prv nastap na Pelister vo Liga Sampioni pocnuvaat malerite.
Prvo se povreduva Novokmet koj e togas glaven strelec vo klubot.
Potoa Pelister e kaznet da ne igra vo Bitola poradi vlezot na Ckembarite na teren so Lemgo, pa mora da igrame vo Kavadarci.
I doagja taa nesrekna utakmica vo Kavadarci i za eden gol ne otidovme liga na sampioni.
Celo vtoro poluvreme moravme da igrame so kriloto Mirzamamedov na bek i so veteranot Marinkovic po povredata na Curlevski.
Togas ekipite bea po 12 igraci i bez dvajca beka si out.
Taka da Gudme ni e dolznik...
inace ovaa godina tesko rakomet, ovaa ni e prva utakmica posle Nekse pred pola godina...
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
68
Поени од реакции
179
Конечно убава вест!
Во вторник конечно ќе го одиграме првиот официјален натпревар сезонава, а што е најбитно со комплетен состав, како што прочитав, сите се негативни на тестовите!
Вторник, 18:45 часот, МРТ1, МРТ3 и Арена Спорт.
ПЕЛИСТЕР!!!

122642199_148163473719108_8613608747986765860_o.jpg
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
68
Поени од реакции
179
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.817
Поени од реакции
15.744
овие Гог со публика играат, многу паметни бе :cool:
а зошто коментаторот кажува 15:14 за ГОГ а на Ливе Сцоре пишува 14:14 ??
 
Последно уредено:

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.476
Поени од реакции
6.677
Стипе и Кушан топ, Мараш исто добар за жал ја е*а на крајот.Браво и за Трајковски. Перич најслаб денес, ја изгуби и клучната топка за водство со 2 во последните минути.... штета.... то е

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
1.083
Поени од реакции
1.910
Nezasluzen poraz...
Sprema to sho nemat vreminja igrano utakmica ne bea losi skoro i da ja imavme v race utakmicata poslednite nekolku minuti. Promarseni ziceri vo klucni momenti, ogromna sudiska pomos za domakinot i slabata igra vo odbrana vo poslesnite minuti. Ne smeese Babic da si dozvoli na dvojka Maras da mu e a napagjaat samo po taa strana a do nego Kosteski morase Radovic da e tuka vo tie momenti so Vegar i Kushan. Napad slabo izdanie na Peric, Stipe iskina ama nemozi da se ceka samo na nego. Se na se ne e loso samo da ne se naprajme ko lani se da izgubime so 1...isto taka ocajno fali eden klasa golman.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.885
Поени од реакции
7.269
Napadot bese ok iako na kraj izlegva deka mandalic samo i kusan deka igraa ama bea dobri ama odbranata corba pa celo vreme so ista finta ni vleguvaa na sest metri ili preku krilo do dusa na kraj sudiite samo penali mu svireja ama nasite se krivi za porazot namesto da tepame frlija vo aut i tolku bese mora po borbeno da se igra posebno vo gosti ama aj prv natprevar ima vreme ke vidime kako ke bidat

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
131
Поени од реакции
266
Не вреди да се вадиме на судиите, ама денес тие имаа скроз различни пристапи за двете екипи, нас не тераа да играме брз ракомет, свиреа пасивна дури и на 40 с напад, а можи да се толерира подолго, не знам на која програма гледавте, ама на Арената дури и коментаторите забележаа дека ма судите се вршеше притисок и сугестии од данската страна. Се на се добро, биче боље
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2007
Мислења
1.002
Поени од реакции
1.535
Несреќен пораз, заслуживме барем бод. Дечките покажаа голема борбеност и уиграност, работа која ми чкрипи е ротацијата на играчи, но да не зборам глупости Жељко најдобро си знае шо прави. Дефинитивно Стјепановиќ повредата која лани ја доби оставе голем белег во неговата форма. Чоекот нема дадено 15 минути игра во напад каде шо ќе им даде повеќе слобода во игра, многу е статичен. Денес Мараш покажа малку мадиња и даде многу јаки удари од далечина, само треба корегирање и него во одбраната, мн голем проблем беше одбраната на 5ка и 6ка. Незнам оти толку мн удирате на Периќ изигра доста солидно видете колку пати беше проигран Кушан, единствено со него имаме солиден проток на топка, Танковски да има поќе храброст да влези во шут но малку ја кочи цела игра. Можеби требаше да го донесат Граџан во Данска ке имаше малку повеќе опција за во нападот душата му излезе на Кушан. Никола Марковски, Гоце Ојлевски се тотално непотребни во тимот. Марковски да не зборам само во одбрана ради висината но таму го имаш Кукоски, Вегар кои исто така а и подобро играат во одбрана од тој тромавиот. Ојлески теле невидено незнам уште колку ќе го држат и галат него, пуштете некаде нека не ја ебава цела формација тој за да изигра 15 мин во напад. Стави го таму во одбрана Периќ да има побрз проток на топка кога има контра или полуконтра.
Како и да е не треба да се залетуваме многу, ако сакаме солиден напредок ќе треба континуирано квалитетни утакмици. Севкупно гледано тимот е цврст и е потребно мала корекција на некој места.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.817
Поени од реакции
15.744
Не вреди да се вадиме на судиите, ама денес тие имаа скроз различни пристапи за двете екипи, нас не тераа да играме брз ракомет, свиреа пасивна дури и на 40 с напад, а можи да се толерира подолго, не знам на која програма гледавте, ама на Арената дури и коментаторите забележаа дека ма судите се вршеше притисок и сугестии од данската страна. Се на се добро, биче боље
затоа Ракометот е МАЛ спорт, судиите имаат големо влијание... се додека не воведат ФИКСНИ правила, колку ТРАЕ напад, ама со штопирање време, како во Баскет, ќе биде трчилажи работата...
Ете, не ми е јасно зошто го казнија Мандалиниќ, даде гол и не се ни врати во своја половин а Гог си почна напад а плус играч на Гог му пресече пат да не може да се врати...
Значи штом дадеш гол ЛЕГНИ долу жоа повреден... па мајку му, нека штопираат време ама треба играачите да се вратат... во оваа бркотница имаа и НЕПРАВИЛНИ измени, се сеќавам пред многу годин ППД Загреб се жалеше што противникот имал +1 или 2 играча и ЕХФ ја замачка работата, демек не биле тие + играчи активни со топка кога примил Загреб гол...
е*ати шупаци од ЕХФ, не знаат или не сакаат да го средат Ракометот..
Симптоматично е што кога се игра ВелуХ лигата пак има некое НИВО, ама во овие ЕХФ лиги е циркус..
БАШКА мо МАЛА сала пуштил достаа луѓе БЕЗ МАСКИ !!!!!!!!!
Па судиите требаше да ја ПРЕКИНАТ и ГОГ службено да изгуби !!!
туку некаде имаше дека се води истрага за местење, Гог и Кадетен, ај да видиме што ќе направат...
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.040
Поени од реакции
5.776
Утакмицата беше убава за око, имаме наша доза на вина за поразот, малку поголема кај судиите али што е тука е. Со добра игра како вчера резултатите нема да изостанат. Ете и голманската позиција вчера ни беше супер, иако претходно беше најкритикувана. Ама на првата официјална утакмица се покажа дека не сме до толку слаби и на таа позиција. Мандалиниќ ЅВЕР. Не знам да сме имале таков играч во Пелистер, само да го служи здравје и клубот нека го врзи на уште една минимум година. Кушан, Мараш, Танковски...ќе биди интересна со вардар сезонава. Хендикеп сега ќе ни биди повторно долгиот период без натпревар. Наредна е ако не се лажам со швајцарците дома на 17.11. И од сеха, абер немат да започне лигата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom