Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Се одлучив за тошиба шораи еџ 3.5... Нареднава недела ќе ја монтираат. Ги гледав спецификациите на страната од тошиба, пишува капацитет 4.2 кв за греење, а опсег од 1 кв до 5.3 кв..... Толку работи од мин до макс? 4.2 е просек некој? Не ми е баш јасно....
Da si prasal porano trebalo
Na -7 e so maksimalni 2.8kw, i 2.2kw "neizmereni" na -15.
Za 53.000 den premnogu....si gi preplatil filtrite i reklamata...se nadevam zivees negde pojuzno i ne si ja namontiral vo pojse od 25 do 30m2.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
305
Поени од реакции
252
Da si prasal porano trebalo
Na -7 e so maksimalni 2.8kw, i 2.2kw "neizmereni" na -15.
Za 53.000 den premnogu....si gi preplatil filtrite i reklamata...se nadevam zivees negde pojuzno i ne si ja namontiral vo pojse od 25 do 30m2.
По твое подобро Амбер за 49 000 одколку Шораи за 53 000?

Среќа што ја земав Амберот за да си одврзам пари за монтажи, инаку секогаш би зел Шораи.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
По твое подобро Амбер за 49 000 одколку Шораи за 53 000?

Среќа што ја земав Амберот за да си одврзам пари за монтажи, инаку секогаш би зел Шораи.
Ako tolku si sakal Shorai, Amberot ke go prodadese vednas na nekoj. Se bara na sekade.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
305
Поени од реакции
252
Ako tolku si sakal Shorai, Amberot ke go prodadese vednas na nekoj. Se bara na sekade.
Знам дека се бара, затоа стоеше неколку месеци во магацинот.

Друга ми беше поентата, дека до 35 000 би земал Кинез, а 40 000 и над секогаш Јапонец и тоа секогаш ради квалитет, сигурност и начин на работа, а не само сирова топлина.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Со здравје да си ја користите.Добро си одлучил.На 12c.има cop 9
Пали кога ќе ти ја наместат гаси во мај.Околу 200w потрошувачка минимум околу 1600w потрошувачка максимум.
Прегледај го приврзокот 271616
Na +12 ako za 1140w imaCOP 9 znaci deka klimata na temperatura od +12 treba vo prosek da raboti so 120w potrosuvacka.
Go molam clenot sto dal 53.000den za klimata da dade uste 900den za merac i da si priznae deka pod 300w gasi i nemoze da raboti so 120w.
I vtoro...COP=9 na +12 e izmeren so 723m3/h pa e postignat toj Cop...sto za toplinska 1140w e rezultat na izduv od okolu 25c....i moze da ni raskaze kolku mu e prijatno takvo "greenje".
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
Na +12 ako za 1140w imaCOP 9 znaci deka klimata na temperatura od +12 treba vo prosek da raboti so 120w potrosuvacka.
Go molam clenot sto dal 53.000den za klimata da dade uste 900den za merac i da si priznae deka pod 300w gasi i nemoze da raboti so 120w.
I vtoro...1140w se izmereni so720m3/h pa e postignat toj Cop...sto e izduv od okolu 25c....i moze da ni raskaze kolku mu e prijatno takvo "greenje".
Po ova se gleda deka ne treba tuku taka nabrzaka,da go napolnime balonceto so topol vozduh,tuku ako go rabotime so pomalo opteretuvanje na kompresorot kopot e 9.Zatoa ne e isto kako sto velese ti deka samo bitno da stavime toplina vo balonceto,nego i po koj COP ke ja stavime .Ete Tosiba ima staveno i tabela deka COP e pogolem pri pomalo optovaruvanje.A za Sorajot sigurno ke odi pod 300w ,zatoa sto mojata stara 10 godisna SUZUMI spusta i na 180w.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Po ova se gleda deka ne treba tuku taka nabrzaka,da go napolnime balonceto so topol vozduh,tuku ako go rabotime so pomalo opteretuvanje na kompresorot kopot e 9.Zatoa ne e isto kako sto velese ti deka samo bitno da stavime toplina vo balonceto,nego i po koj COP ke ja stavime .Ete Tosiba ima staveno i tabela deka COP e pogolem pri pomalo optovaruvanje.A za Sorajot sigurno ke odi pod 300w ,zatoa sto mojata stara 10 godisna SUZUMI spusta i na 180w.
Kompresorot na120w da raboti moze vo lab i stavena ne TestMode za da u prosek od 3saata test izvadi 120w prosek. treba HZ da i gi limitiras za taka da raboti ili na Test ukratko.
Toshiba ima tabeli za kapacitet i COP po koj standard?...pisuva li JIS standard?
Sto e JIS standard moze da ni objasnis dali toj vazi vo EU /Eurovent?
I vtoro ima coek od Rijeka so Suzumi koja gasi na 250w.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Се одлучив за тошиба шораи еџ 3.5... Нареднава недела ќе ја монтираат. Ги гледав спецификациите на страната од тошиба, пишува капацитет 4.2 кв за греење, а опсег од 1 кв до 5.3 кв..... Толку работи од мин до макс? 4.2 е просек некој? Не ми е баш јасно....
Јас имам Тошиба и за брендот не си погрешил си земал една од најдобрите со здравје да си се служиш.Ќе ти троши 200-300w во потоплите месеци и 700-900w зимно време но секој простор е различен најдобро мерач да си земеш таман ќе споделиш на форумов .За втората соба што коментиравме мислам ќе ти биде голема разлика во температура затоа ти реков со 2 клими поубаво и поекономично ќе пројдеш.Подеси на 24c и на autofan и не ја чепкај до април.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
Toshiba ima tabela po koj standard...pisuva li JIS standard.
Sto e JIS standard moze da ni objasnis dali toj vazi vo EU /Eurovent?
I vtoro ima coek od Rijeka so Suzumi koja gasi na 250w.
Celta mi e da go potvrdm ona sto go pisuvav porano, pred dva tri dena.Deka COP e obratno proporcionalen vo zavisnost od operetuvanjeto na kompresorot na konstantna teperatura ,zatoa sto ima clenovi sto ne mu e poznato toa.A za toa sto na nekoj ne mu spustala pod 250w,mozebi e montirana prmnogu vo kos i senzorot go lazi.Tosibata kako ke napise taka i e.Nema laga kaj tosibata.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Celta mi e da go potvrdm ona sto go pisuvav porano, pred dva tri dena.Deka COP e obratno proporcionalen vo zavisnost od operetuvanjeto na kompresorot na konstantna teperatura ,zatoa sto ima clenovi sto ne mu e poznato toa.A za toa sto na nekoj ne mu spustala pod 250w,mozebi e montirana prmnogu vo kos i senzorot go lazi.Tosibata kako ke napise taka i e.Nema laga kaj tosibata.
A mene celta mi e da svatis deka COP9 za 1140w e duvanje od 25c.
I so 25c balonot treba da go pumpa vremenski mnooogu dolgo i da te duva ladno za toa doolgo vreme.
Ti znaes li da presmetas so kolku C temperatura duva klimava vo takvi uslovi i kako e toa izmereno?
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
" Три дена не сум отворил,а триста глупости сте изнапишале...
Истата песна секое зимо! Ве труеле дрвата,со клими ќе сте решавале загдување... ц,ц,ц :tapp:"

Сакам да се спротиставам на ова размислување. Во понатамошниот текст уште и се "докажува" дека греењето со "мини" топлотните пумпи е штетно, па и поштетно од греењето на дрва. Апсолутно неточно.
Кажано е, ама да повторам.
Загадувањето е најголемо во месеците кога домаќинствата затоплуваат. Вистина е дека загадувањето највеќе го создаваат несовесните граѓани кои употребуваат се' друго ,а најмалку чисто и суво огревно дрво. Многу загадуваат и малите претпријатија кои место со топлотни пумпи се затоплуваат на секаков вид на токсични отпадни нафтени деривати.
Да не објаснувам дека едно исечено дрво е загуба на кислород и десетици други загуби во екосистемот, за наредните сто години.
Не се криви граѓаните што се затоплуваат на струја, криви се политичарите што ја оставија РЕК на тој начин да произведува струја.
Оние што ги гледаат секојдневно последиците од аеро загадувањето, најдобро знаат. И секој минимален напор кон поздрава околина, не треба на овој начин да се мајтапи.
ДЕЛУВАЈ ЛОКАЛНО- ПОДОБРУВАЈ ГЛОБАЛНО
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
A mene celta mi e da svatis deka COP9 za 1140w e duvanje od 25c.
I so 25c balonot treba da go pumpa vremenski mnooogu dolgo i da te duva ladno za toa doolgo vreme.
A mene celta mi e da svatis deka COP9 za 1140w e duvanje od 25c.
I so 25c balonot treba da go pumpa vremenski mnooogu dolgo i da te duva ladno za toa doolgo vreme.
jas mnogu ubo svakam i ja poznavam i rabotata na i toshibata,ako e zadadena 20c a duva 25 koj jas voopsto ne go ni custvuvam sepak e poveke od zadadenata ,i ja oddrzuva vo momentot mojata posakubana temperatulai mene ke mi ja oddrzuva zadadenata temperatyra so izduv sto ne ni go osekam, co COP 9.Bitno e da mi begaat so pomalce paricki od novcanikot,a jas da se osekam komforno.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
jas mnogu ubo svakam i ja poznavam i rabotata na i toshibata,ako e zadadena 20c a duva 25 koj jas voopsto ne go ni custvuvam sepak e poveke od zadadenata ,i ja oddrzuva vo momentot mojata posakubana temperatulai mene ke mi ja oddrzuva zadadenata temperatyra so izduv sto ne ni go osekam, co COP 9.Bitno e da mi begaat so pomalce paricki od novcanikot,a jas da se osekam komforno.
Od kaj toa deka zadadena e 20?
20 e usis u lab, a ne tocno deka zadadena e 20c.
Ne tuku tropaj od rukav
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom