Најекономично греење и ладење

Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
36289B36-A275-42DF-AAF4-FFB6F67E4F1C.png
Aj ako moze mislenje za 2 vakvi za 76 m2 za greenje na stan so termoizolacija 10cm PVC i aluminiumski djamovi
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
21
Поени од реакции
57
Decki jas samo edno imam da kazam. Onie sto prasuvate imam stan 60 kvadrati ednata soba 30 kvadrati drugata 15 i slicno. Nema sansi i 7ca klima da stavite vo najgolemata soba da ocekuvate deka ke imate ista toplina vo drugite sobi. Znaci drugite sobi vlecat poladno i imate ogromni zagubi na toplina i razlikata ke bide sigurno 5 do 8 stepeni od taa sto ja greete. Taka da toj sto razmisluva deka so edna klima ke gree cel stan (site sobi) toa ne mu e tocna matematika. Barem toa e moe mislenje i mislam deka nemoze do sega nekoj da mi dokaze deka e obratno. Zboram poveke za kukja otkolku za stan (za stan nemozam da dadam precizen odgovor sepak zavisi od izolacii i gore nad vas dali se gree, pod vas i slicno) za kukja najcesto makedonskite kukji imaat sredna poveketo i losa izolacija taka da zatoa i istovo go pisuvam. No sepak ne pravime muabet za Oktomvri mesec kade sto prosecnata temperatura e 18 stepeni. Sepak zborime za Dekemvri Januari najladnite meseci i tuka veke se osekja razlika vo toplina megju sobite.
Автоматски споено мислење:

Decki jas samo edno imam da kazam. Onie sto prasuvate imam stan 60 kvadrati ednata soba 30 kvadrati drugata 15 i slicno. Nema sansi i 7ca klima da stavite vo najgolemata soba da ocekuvate deka ke imate ista toplina vo drugite sobi. Znaci drugite sobi vlecat poladno i imate ogromni zagubi na toplina i razlikata ke bide sigurno 5 do 8 stepeni od taa sto ja greete. Taka da toj sto razmisluva deka so edna klima ke gree cel stan (site sobi) toa ne mu e tocna matematika. Barem toa e moe mislenje i mislam deka nemoze do sega nekoj da mi dokaze deka e obratno. Zboram poveke za kukja otkolku za stan (za stan nemozam da dadam precizen odgovor sepak zavisi od izolacii i gore nad vas dali se gree, pod vas i slicno) za kukja najcesto makedonskite kukji imaat sredna poveketo i losa izolacija taka da zatoa i istovo go pisuvam. No sepak ne pravime muabet za Oktomvri mesec kade sto prosecnata temperatura e 18 stepeni. Sepak zborime za Dekemvri Januari najladnite meseci i tuka veke se osekja razlika vo toplina megju sobite.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Три дена не сум отворил,а триста глупости сте изнапишале...
Истата песна секое зимо! Ве труеле дрвата,со клими ќе сте решавале загдување... ц,ц,ц :tapp:

@mdeni

Друго! Кај бевте летоска кога имавме редовно 50-80ппм да крекате?! Ете тогаш дрва не се гореа...
Кога летоска имало “редовно“ 50-80ПМ10? Знаеш дека за кратко, со денови и недели можеби, ќе имаме редовно 500PM10!?.... Но кога летоска освен 2-3 дена кога имаше афрички талас и сахарски песок... но ќе постирам и од Београд колку имаше тие цели 2 дена 5-6 пати позагаден од СК...
Кога летоска!? Кажи еден датим од Април до вчера!?
Еве Скопје за 5 год.... кога е жутило и црвенилото? Летно време?
1603452796647.png
Зошто од Април до Ноември е зеленило!? Не работат тогаш централите и сите две фабрики!? А Ное Дек Јануари (жолтило и црвенило).... ОК се е мерливо и ТЕЦ загадува, и индустријата и поголемиот сообраќај зимно време и упропастената инфраструктура и микроклимата и физиката (ладниот воздух кој е долу заедно со ПМ честичките).... си го прават своето. Но знаеме кога се загадувањата! ....Не летоска! Не ми говори за големи загадувања од летоска! Зиме те грејната сезона е загадувањето!
Сега како аргумент спомни ја Битола...верувам исто е, или со мали варијации! Ако има битолчанец со архива нека извади податоци... Еве уште еден феномен БТ често во сезона на загадување 3-4-5 пати позагадена е на мерните во центарот отколку на оние што се поблиску до РЕК...
Датум од Крај Април до вчера, плус-минус еден ден... имаш податок!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.249
Поени од реакции
5.227
Прегледај го приврзокот 271544
Aj ako moze mislenje za 2 vakvi za 76 m2 za greenje na stan so termoizolacija 10cm PVC i aluminiumski djamovi
Od LG moj sovet ti e ovoj model LG S18EQ.NSK
so dvocilindricen inverter kompresor


Go imas na zaliha ovde LINK javi se prasaj

Mnogu podobar model e bidejki e so Dual inverter compressor
 
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
Decki jas samo edno imam da kazam. Onie sto prasuvate imam stan 60 kvadrati ednata soba 30 kvadrati drugata 15 i slicno. Nema sansi i 7ca klima da stavite vo najgolemata soba da ocekuvate deka ke imate ista toplina vo drugite sobi. Znaci drugite sobi vlecat poladno i imate ogromni zagubi na toplina i razlikata ke bide sigurno 5 do 8 stepeni od taa sto ja greete. Taka da toj sto razmisluva deka so edna klima ke gree cel stan (site sobi) toa ne mu e tocna matematika. Barem toa e moe mislenje i mislam deka nemoze do sega nekoj da mi dokaze deka e obratno. Zboram poveke za kukja otkolku za stan (za stan nemozam da dadam precizen odgovor sepak zavisi od izolacii i gore nad vas dali se gree, pod vas i slicno) za kukja najcesto makedonskite kukji imaat sredna poveketo i losa izolacija taka da zatoa i istovo go pisuvam. No sepak ne pravime muabet za Oktomvri mesec kade sto prosecnata temperatura e 18 stepeni. Sepak zborime za Dekemvri Januari najladnite meseci i tuka veke se osekja razlika vo toplina megju sobite.
Автоматски споено мислење:

Decki jas samo edno imam da kazam. Onie sto prasuvate imam stan 60 kvadrati ednata soba 30 kvadrati drugata 15 i slicno. Nema sansi i 7ca klima da stavite vo najgolemata soba da ocekuvate deka ke imate ista toplina vo drugite sobi. Znaci drugite sobi vlecat poladno i imate ogromni zagubi na toplina i razlikata ke bide sigurno 5 do 8 stepeni od taa sto ja greete. Taka da toj sto razmisluva deka so edna klima ke gree cel stan (site sobi) toa ne mu e tocna matematika. Barem toa e moe mislenje i mislam deka nemoze do sega nekoj da mi dokaze deka e obratno. Zboram poveke za kukja otkolku za stan (za stan nemozam da dadam precizen odgovor sepak zavisi od izolacii i gore nad vas dali se gree, pod vas i slicno) za kukja najcesto makedonskite kukji imaat sredna poveketo i losa izolacija taka da zatoa i istovo go pisuvam. No sepak ne pravime muabet za Oktomvri mesec kade sto prosecnata temperatura e 18 stepeni. Sepak zborime za Dekemvri Januari najladnite meseci i tuka veke se osekja razlika vo toplina megju sobite.

Jas se grejam so 7 kw Inventor Nemesis spratot e 120 kvadrata jas grejam dnevna kujna i trapezarija okolu 50 kvadrata i hodnik i dve detski sobi komplet ispaga okolu 80 kvadrata drugata spalna i kupatiloto ne gi grejam.
Klimata vklucena non stop podesena na 25 stepena quiet mode i so potrosuvacka okolu 1100w vo dnevnata e 24 stepena vo detskite 21 dobra temperatura za spienje i igranje. Tocno deka nemoze da e ista temperatura sekade sepak zadovolen sum jas so mali smetki za struja em cisto i ekonomicno vtoro zimo sum.na klima sum pisuval ovde sum stavalmi sliki prezadovolen od klimava jaka mokna i ekonomicna.
 
Член од
23 октомври 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки, ако може совет која клима да се земе за ладење и греење на простор <35м2 , со тоа што мора да е инвертер и буџет за истата е околу 22000-28000 мкд. Доколку имате и совет за тоа од каде е подобро да се купи иако најмногу ми одговараат од сетек/нептун тип на продавници. И било какви релевантни совети/предлози/лекции се добредојдени. Однапред ви благодарам за одговорот!
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Здраво дечки, ако може совет која клима да се земе за ладење и греење на простор <35м2 , со тоа што мора да е инвертер и буџет за истата е околу 22000-28000 мкд. Доколку имате и совет за тоа од каде е подобро да се купи иако најмногу ми одговараат од сетек/нептун тип на продавници. И било какви релевантни совети/предлози/лекции се добредојдени. Однапред ви благодарам за одговорот!

Јас би бирал меѓу овие две. Првата е проверена и пофалена од многу членови. Најубаво од специјализирани фирми - Енергија од Скопје


Автоматски споено мислење:

 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
Здраво дечки, ако може совет која клима да се земе за ладење и греење на простор <35м2 , со тоа што мора да е инвертер и буџет за истата е околу 22000-28000 мкд. Доколку имате и совет за тоа од каде е подобро да се купи иако најмногу ми одговараат од сетек/нептун тип на продавници. И било какви релевантни совети/предлози/лекции се добредојдени. Однапред ви благодарам за одговорот!
Imas najnov model na Gree Pular Premium 12K za 25'990.
Vtor model Gree Fairy LCLH 12K za 29990.
TOSOT Muse LCLH 12K za 25990.
Site tri modela se perfektni.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.249
Поени од реакции
5.227
Здраво дечки, ако може совет која клима да се земе за ладење и греење на простор <35м2 , со тоа што мора да е инвертер и буџет за истата е околу 22000-28000 мкд. Доколку имате и совет за тоа од каде е подобро да се купи иако најмногу ми одговараат од сетек/нептун тип на продавници. И било какви релевантни совети/предлози/лекции се добредојдени. Однапред ви благодарам за одговорот!
Moj predlog ti se ovie modeli na inverter klima uredi



 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.527
Поени од реакции
3.874
Moj predlog ti se ovie modeli na inverter klima uredi



Spored mene ako ima ekstra-ekstra izolacija moze da zeme 12ka so 550m3 izduv a napisal 35m3 moze i nesto+ so 6x5 soba i toj izduv ...ti klimata ne mozes da ja koristis so turbo rezim.....i poradi toa davam prednost na klimi so povejke brzini na izduv pokraj Gree, gledam i Hisens imaat 7 fan brzini...i mislam deka na haier i midea im nedostasuva toa...
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Од ова што го гледам доколку сакаш да догреваш и во кујната иако не ти е приоритет Би можел да отидеш со Carrier infinity 18.

Тука имаш опции повеќе за на рати.(ти велгува во буџетот)

Друга опција ти е доколку сакаш да ги загрееш дневната и спалната и да имаш уред со А+++ да отидеш со варијанта Toshiba Shorai 13. (со тоа што мислам дека и кујната нема да биде проблем да се дозагрее)


И како за крај исто предобра опција може да ти биде и Haier Flexis 50

Се одлучив за тошиба шораи еџ 3.5... Нареднава недела ќе ја монтираат. Ги гледав спецификациите на страната од тошиба, пишува капацитет 4.2 кв за греење, а опсег од 1 кв до 5.3 кв..... Толку работи од мин до макс? 4.2 е просек некој? Не ми е баш јасно....
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Jas kolku sto go gledam ovoj multipor toa e istoto ytong so uste nesto + vo smesata
idi rabotava na ytong-ot da stavam + ytong/multipor...
Не, не. Мислам дека Ytong и Multipor по состав се исти. Кај Multipor мислам е жртвувана црвстината за поголема изолација.
И да, во суштина доаѓа истото.
kaj mene e problem tavanot koj e ploca a gore se tavanski( da bea gredi ke stavev volna 10sm i ke go resev toa) na podot pod parket odnosno pod kosulica ima stiropol,bev so namera 2sm stirodur da lepam od vnatre i abriht no so situacijava prolongirav i toa
Таванот кај сите е проблем. Ама не е страшно. Ако горе таванските не се повлечени тогаш, воопшто не се замарај, деректно нареди само плочи стиропор ако немаш поставено кошулица. Ако имаш кошулица, стиропор и паркет, само постели стаклена волна ако не се живее никој на спратот. Ако некој живее секако немаш проблем.
isto ima i termo mostovi koi nese voopsto zastiteni a 2 zidovi se sever 1 istok...komplicirano e ..ponekogas vikam blaze si im na tie sto se vo 80/90 kvadrati stan 2 zida ke gi resis ke renoviras i 10god, ke nemas problem, vo kujka sekoja godina ima po nesto !
Не треба да се замараш. Јас да сум на твое место ништо повеќе не би сменувал. Ти веќе со оваа изолација имаш 3 пати помали загуби од мене, и мислам дека слободно може да се сметаш дека живееш во солидно изолиран простор. Дополнителните инвестиции нема да ти ги вратат вложените пари.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.527
Поени од реакции
3.874
Не, не. Мислам дека Ytong и Multipor по состав се исти. Кај Multipor мислам е жртвувана црвстината за поголема изолација.
И да, во суштина доаѓа истото.

Таванот кај сите е проблем. Ама не е страшно. Ако горе таванските не се повлечени тогаш, воопшто не се замарај, деректно нареди само плочи стиропор ако немаш поставено кошулица. Ако имаш кошулица, стиропор и паркет, само постели стаклена волна ако не се живее никој на спратот. Ако некој живее секако немаш проблем.

Не треба да се замараш. Јас да сум на твое место ништо повеќе не би сменувал. Ти веќе со оваа изолација имаш 3 пати помали загуби од мене, и мислам дека слободно може да се сметаш дека живееш во солидно изолиран простор. Дополнителните инвестиции нема да ти ги вратат вложените пари.
Apsolutno taka e sto i da se vlozuva ke bide samo + pari,najbitno e dase sredi odnosnonda se pravi fasada i na tavanot edinstveno mozam od vnatre 2sm stirodur so lepak i tuploni i abriht ama od vnatre od gore na tavanski odnosno 3ti sprat ne moze da se reagira...bar ne sega skoro!
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Се одлучив за тошиба шораи еџ 3.5... Нареднава недела ќе ја монтираат. Ги гледав спецификациите на страната од тошиба, пишува капацитет 4.2 кв за греење, а опсег од 1 кв до 5.3 кв..... Толку работи од мин до макс? 4.2 е просек некој? Не ми е баш јасно....
Со здравје да си ја користите.Добро си одлучил.На 12c.има cop 9
Пали кога ќе ти ја наместат гаси во мај.Околу 200w потрошувачка минимум околу 1600w потрошувачка максимум.
edge.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom