Најекономично греење и ладење

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Посебно благодарам, жив -здрав.
Нема проблем Исто и ти... Сепак само првиот линк, не знам зошто вториот https://www.manualslib.com/products/Haier-1u35s2sm1fa-9038580.html води на 2,5ка и тоа со неразбирливи хиероглифи... сепак само првиот линк. Некој можеби и ќе најде мануал за 3,5ка...можеби е ова Флексис, https://haier-ac.pl/wp-content/uploads/materialy/instrukcje/agregaty-supermatch/instrukcja-serwisowa-supermatch-agregat-1U35S2SM1FA.pdf .... ако не мое извинување бидејки малку и во брзање...
поз...
 
Последно уредено:
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Ми треба предлог клима инвертер за греење на 2 соби и кујна со вкупна површина од максимум 40м2. Кујната не е приоритет, но можи и таа да влези во пресметкава. Се работи за стан на приземје, од кој северната страна и пола од западната се во земја/полнетица. Минатата зима сменета е дограмата, ставена е пвц дограма со 8 комори (појма немам дали тоа нешто значи). Во прилог една скица од станот. Со црвено се означени собите што ќе ги греам со клима. Со сино се означени прозорите, од дневната соба цела јужна страна е со прозори. Станот гледа кон југоисток. Распоредот на лежаите е со светло сина боја со испрекината линија. Со зелена боја се означени двете можни местоположби на климата според мене, но јас сум лаик, секој совет е добредојден. Планот е да дува пола во една соба, пола во друга, затоа се овие местоположби. Претпоставувам изводливо е или...? И последна работа, морам да земам клима од продавници кои даваат на рати, на пример нептун, сетек, техномаркет итн со буџет од 35к до 53к. Има некој некаков предлог? Би сакал оваа недела да ја земам, доколку е можно. Благодарам однапред IMG_20201019_140447.jpg
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Pa zatoa i baram mislenja i poednostavni odgovori zatoa sto ovie terminologii nie laicite voopsto ne gi razbirame i na prvo oko sve ni izleda deka se isti, a sustinski ima po nekoe razlika kako sto ste i kazale no sepak ne gi razbrav
Секако и разбирливо.
Но затоа и напоменав и одговорив поедноставно и не отидов премногу детално со дообјаснувања зошто многу работи можеби и ќе Ве збунат. Во најкратки црти се работи за два одлични модела од два одлични бренда, но се работи за различни класни модели. И тука се оди во корист на Сузумито зошто е понапреден модел. Сенсира моделот можеме да го споредуваме со моделот Seiya на Тошиба. Суштинското е кога ќе се земе понапреден а не основен модел се е во Ваша полза - од самата ефикасност до истрајноста и работата на поекстремни услови.
Се надевам малку ви доловив околу споредбата.
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
6
Здраво

Имам инвертер Gree Fairy 7KW кој што беше исклучен (надворешната единица одмонтирана) едно 3 недели поради работа на фасадата. Денес ја поврзаа повторно и ја вклучив да работи со поставена температура од 25 степени. По некое време се исклучи, мислејќи дека ја има постигнато температурата но на термостатот во собата покажуваше 21 степен. Самиот инвертер има опција да ја провери внатрешната температура и на дисплејот покажува 26. Дали е можно да има проблем со детекција на температурата во собата и каде се наоѓа тој термостат. Ми е страв да не е некако изместен со фасадава сега или притиснат кај што не треба.
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Ми треба предлог клима инвертер за греење на 2 соби и кујна со вкупна површина од максимум 40м2. Кујната не е приоритет, но можи и таа да влези во пресметкава. Се работи за стан на приземје, од кој северната страна и пола од западната се во земја/полнетица. Минатата зима сменета е дограмата, ставена е пвц дограма со 8 комори (појма немам дали тоа нешто значи). Во прилог една скица од станот. Со црвено се означени собите што ќе ги греам со клима. Со сино се означени прозорите, од дневната соба цела јужна страна е со прозори. Станот гледа кон југоисток. Распоредот на лежаите е со светло сина боја со испрекината линија. Со зелена боја се означени двете можни местоположби на климата според мене, но јас сум лаик, секој совет е добредојден. Планот е да дува пола во една соба, пола во друга, затоа се овие местоположби. Претпоставувам изводливо е или...? И последна работа, морам да земам клима од продавници кои даваат на рати, на пример нептун, сетек, техномаркет итн со буџет од 35к до 53к. Има некој некаков предлог? Би сакал оваа недела да ја земам, доколку е можно. Благодарам однапред Прегледај го приврзокот 271071
Од ова што го гледам доколку сакаш да догреваш и во кујната иако не ти е приоритет Би можел да отидеш со Carrier infinity 18.

Тука имаш опции повеќе за на рати.(ти велгува во буџетот)

Друга опција ти е доколку сакаш да ги загрееш дневната и спалната и да имаш уред со А+++ да отидеш со варијанта Toshiba Shorai 13. (со тоа што мислам дека и кујната нема да биде проблем да се дозагрее)


И како за крај исто предобра опција може да ти биде и Haier Flexis 50

 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.248
Поени од реакции
65.043
Дечки, овде комплетен лаик околу градежништво. Имам стан во изградба, и имам простор да бирам на кој начин да се грееме ладиме. Иницијалната идеја е да ставиме подно греење низ целиот стан, со гранитни плочки.

Ми беше понудена поефтина опција само заради тоа што зградата е квалитетно изолирана, да идеме на сплит систем со фен кулери, кои и ладат и грејат, со голема надворешна единица. Сплит системот, по груба проценка би бил околу 35-40% поскап.

Предности мани?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Кадичка за кондензација за под надворешна единица кај може да се најде да се купи кај нас?
Ми треба за Хансол-от.
Во Прилеп евентуално ако има некаде уште подобро....
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
289
Поени од реакции
925
Почитувани,

Пристигнаа новите модели на толпински пумпи воздух-вода GREE VERSATI III SPLIT R32 во две изведби.
Повелете во салоните на Греесторе Гроуп за подетални информации.
Versati Split III R32.jpg

Со почит,
Греемак Гроуп
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.529
Поени од реакции
3.875
Кадичка за кондензација за под надворешна единица кај може да се најде да се купи кај нас?
Ми треба за Хансол-от.
Во Прилеп евентуално ако има некаде уште подобро....
Vo gree salonot imam videno deka ima, e sega dali gi prodavaat dali se so nekoi od klimite taka poracani, ili nekoj tuka lokal im gi pravi ,ne znam ...jas za nekoj den ke pravam uste edna,
inaku vaka izgleda ima 2 dimenzii 600x300x30 i 800x300x30
pokasno ke ti pustam slika kako e postavena na nadvoresnata, no seuste ne mie sreden odvodot, i toa e vo tek...
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
Jonizator.....samo će se lepi prašina po plastikata, za mene bespotrebna funkcija.
Cold plasma e super funkcija.
Dosta korisna vi denesno vreme.
Автоматски споено мислење:

Staveni se novite inverter Gree modeli na stranata na Klimi Mk
Ima i model na Gree Pular 2,5kw

Cudno e sto Gree Pular Eco i Gree Pular Premium 3,5kw imaat nadvoresna edinica so tezina od 25 KG ( namalena tezina ) za razlika od Gree Lomo LC i Tosot Muse Eco koja nadvoresnata edinica e 31 KG

Cudno e toa sto Gree Pular Eco nema vgradeno WI-FI ( treba dobolnitelen WI-FI stik ) dodeka kaj Gree Pular Premium ima kompletno vgradena WI-FI kontrola




Ne e Wi-Fi stik, mnogu po sofisticirano resenie.
Автоматски споено мислење:

Кадичка за кондензација за под надворешна единица кај може да се најде да се купи кај нас?
Ми треба за Хансол-от.
Во Прилеп евентуално ако има некаде уште подобро....
Imas vo Greestore.
Автоматски споено мислење:

Ми треба предлог клима инвертер за греење на 2 соби и кујна со вкупна површина од максимум 40м2. Кујната не е приоритет, но можи и таа да влези во пресметкава. Се работи за стан на приземје, од кој северната страна и пола од западната се во земја/полнетица. Минатата зима сменета е дограмата, ставена е пвц дограма со 8 комори (појма немам дали тоа нешто значи). Во прилог една скица од станот. Со црвено се означени собите што ќе ги греам со клима. Со сино се означени прозорите, од дневната соба цела јужна страна е со прозори. Станот гледа кон југоисток. Распоредот на лежаите е со светло сина боја со испрекината линија. Со зелена боја се означени двете можни местоположби на климата според мене, но јас сум лаик, секој совет е добредојден. Планот е да дува пола во една соба, пола во друга, затоа се овие местоположби. Претпоставувам изводливо е или...? И последна работа, морам да земам клима од продавници кои даваат на рати, на пример нептун, сетек, техномаркет итн со буџет од 35к до 53к. Има некој некаков предлог? Би сакал оваа недела да ја земам, доколку е можно. Благодарам однапред Прегледај го приврзокот 271071
GREE Amber 12K ili GREE konzolna 18K ili GREE Fairy 18K ili GREE Soyal 18K ( Nov model).
Автоматски споено мислење:

Vo gree salonot imam videno deka ima, e sega dali gi prodavaat dali se so nekoi od klimite taka poracani, ili nekoj tuka lokal im gi pravi ,ne znam ...jas za nekoj den ke pravam uste edna,
inaku vaka izgleda ima 2 dimenzii 600x300x30 i 800x300x30
pokasno ke ti pustam slika kako e postavena na nadvoresnata, no seuste ne mie sreden odvodot, i toa e vo tek...
Super e, ja imaat vo prodazba.
 
Последно уредено:
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Дали може, ако може, не знаеме овие технички документи да ги најдеме, истово за Хајер Флексис, благодарам.
Автоматски споено мислење:

" Но остануваат и понатаму болката на кинезите те на Хаер лоша модулација од 500W "
Еве за флехис јас најдов дека моделот 18ка е twin rotarry
Мислите на Тундра Грин ? !
Автоматски споено мислење:

Еве за флексисот 5.5 kw дека е Twin rotarry со mitsubishi компресор за 53к перфектна клима
На -10 4.6kw
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom