Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@novajlija tvoi pari tvoj izbor, samo ne slusaj muabeti isto e za tie pari imas tolku itn itn.... se si ima pricina zasto e tolku pari. Konzolni imas i od Toshiba i od Daikin i od Mitsubishi, ...... prouci pobaraj
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
во право сте, барав совет и добив нешто шо не сум ни размислувал фала ви за тоа ќе морам да истражам повеќе.

јас гледам по форумот многу се форсира Gree, Vivax и некои останати, па веќе и ми испративте некои модели шо вреди да се размисли околу нив.
 
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Јас се извинувам. Сум направила грешка. Прашањето ми е што е разликата меѓу овие две клими?! (искрено не гледам јас разлика освен цената)
Мајсторот/ монтерот инсистира да ја земеме поскапата. (energy)
За 5.5 прашувам.
Благодарам
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Ovaa si ja ispustil a najveke vredi za cenata
, Haier12 nema WiFi a e 10.000den poskapa od Gree12 konzolnata, Vivaxot e do -15 nema greac...itn itn.
Vivax18 duva so 590m3 ova e 12ka na maximum bre :)
I Gree konzolnata inverter 3,5 kw e solidna a za Vivax-ot i taa e do -20°C ama klimi Mk imaat pecatna greska
Inace Haier Konzolna nema vgradeno WI-FI treba da se dokupi Wi-fi stikot a Gree i Vivax imaat vgradeno WI-FI
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
28
Поени од реакции
3
Sto preporacuvate za neizoliran prostor 36 M2 vo stan zagraden od site strani osven od edna zapadna, so PVC dodrama nekoja pojaka 3.5 KW so prosecna moknost 4KW ili 5.5KW klima? Ke se grejat dve sobi podeleni so vrata.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Мене оваа ми изгледа солидна за тој буџет,


И оваа ќе ти заврши работа, доста корисници ја пофалија, само не е "културна" толку во работата


 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Смешна или не... 100 страни ја отупевте со амберот и неговиот твин т.е.ту стејџ компресор,па енталпии расправавте,па како само он имал таква технологија тука...
Искрено Амберот и неговиот двостепенен компресор е жив промашај. Види ја само енергетската на Amber Nordic во споредба со Panasonic Ethirea.
365.jpg 355.jpg

Џабе му двостепениот компресот и 50кг надворешна единица и три реда и изменувачи, и останати керефеки за едвај да биде во рангот на Panasonico-от.

Не е ниту поекономичен за користење (SCOP му е идентичен) и има поголема потрошувачка бидеќи е сметан за 0,3KW поголема потреба од топлина што се 1-2м2 повеќе во неизолиран простор. Ниту пак е нешто поевтин за купување, максимум 50 еур.

За сметка на тоа нема сензори за присуство и филтрацијата на прашина, бактерии и вируси не може да се мери со онаа на Panasonic-от.

Бидеќи Amber Nordic 9 i 12 се практично исти клими, со ист компресот и димензии што може да се провери на service manual-от максималната вредност на финскиот тест од 3,7 KW на -15, е очекувана и за 12 ката.

На пониски температури под -10 ќе дава поголема топлина од класична 3,5, oно сепак се зборува дека е реална 5,5 продавана за 3,5, не може да се носи со јапонските 5,5 од средната класа, кои се поскапи но и многу, многу помоќни. Примери:

Fujitsu 18KMTA на -15, 4,7KW по Eurovent,
Daikin FTXF50 на -15, 4.2KW по Eurovent
Mitsubishi АP50 4,7KW на -15 по Eurovent

Каде ова ја става Amber? Со еден збор, никаде, по мое гледиште.

Купувањето на Amber за комплетно греење на клима во неколку дена во 2-3 години е преголем компромис за да не се одбере за проверен и квалитетен јапонски бренд со докажана издржливост.

Купувањето на Amber за греење на поголеми простории нема што да бара во споредба со погоре споменатите јапонски 18, плус да не зборуваме за квалитетот и издржливоста, со кои Gree не може да се мери барем од моето искуство. Во краен случај и 2 Haier Tudra или 2 Gree Lomo ќе испорачаат поголема топлина.

Главен проблем на Amber-от е цената. Доколку би била под 40000 би била вредна за размискување.

Иначе како што видов набрзина и новите 12 U-Crown се декларирани на 3KW во average зона, со само А++ класа (SCOP од 4,6) и цени од блиску 60.000 мислам и дека нема ни што да бара на пазарот.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Искрено Амберот и неговиот двостепенен компресор е жив промашај. Види ја само енергетската на Amber Nordic во споредба со Panasonic Ethirea.
Прегледај го приврзокот 269980Прегледај го приврзокот 269979

Џабе му двостепениот компресот и 50кг надворешна единица и три реда и изменувачи, и останати керефеки за едвај да биде во рангот на Panasonico-от.

Не е ниту поекономичен за користење (SCOP му е идентичен) и има поголема потрошувачка бидеќи е сметан за 0,3KW поголема потреба од топлина што се 1-2м2 повеќе во неизолиран простор. Ниту пак е нешто поевтин за купување, максимум 50 еур.

За сметка на тоа нема сензори за присуство и филтрацијата на прашина, бактерии и вируси не може да се мери со онаа на Panasonic-от.

Бидеќи Amber Nordic 9 i 12 се практично исти клими, со ист компресот и димензии што може да се провери на service manual-от максималната вредност на финскиот тест од 3,7 KW на -15, е очекувана и за 12 ката.

На пониски температури под -10 ќе дава поголема топлина од класична 3,5, oно сепак се зборува дека е реална 5,5 продавана за 3,5, не може да се носи со јапонските 5,5 од средната класа, кои се поскапи но и многу, многу помоќни. Примери:

Fujitsu 18KMTA на -15, 4,7KW по Eurovent,
Daikin FTXF50 на -15, 4.2KW по Eurovent
Mitsubishi АP50 4,7KW на -15 по Eurovent

Каде ова ја става Amber? Со еден збор, никаде, по мое гледиште.

Купувањето на Amber за комплетно греење на клима во неколку дена во 2-3 години е преголем компромис за да не се одбере за проверен и квалитетен јапонски бренд со докажана издржливост.

Купувањето на Amber за греење на поголеми простории нема што да бара во споредба со погоре споменатите јапонски 18, плус да не зборуваме за квалитетот и издржливоста, со кои Gree не може да се мери барем од моето искуство. Во краен случај и 2 Haier Tudra или 2 Gree Lomo ќе испорачаат поголема топлина.

Главен проблем на Amber-от е цената. Доколку би била под 40000 би била вредна за размискување.

Иначе како што видов набрзина и новите 12 U-Crown се декларирани на 3KW во average зона, со само А++ класа (SCOP од 4,6) и цени од блиску 60.000 мислам и дека нема ни што да бара на пазарот.
Kakvo strucno mislenje.... katastrofa.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
во право сте, барав совет и добив нешто шо не сум ни размислувал фала ви за тоа ќе морам да истражам повеќе.

јас гледам по форумот многу се форсира Gere, Vivax и некои останати, па веќе и ми испративте некои модели шо вреди да се размисли околу нив.
За Gere најмногу се дискутира затоа што има тука луѓе кои за тоа се задолжени. Нив да ги фалат, другите брендови да ги омаловажуваат.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Пред 5,5 години ја заменив старата офф-он со нов инвертер и откако ја симнаа старата надворешна се зачудив од ѓубрето што беше залепено на изменувачот на надворешната единица. Затоа веднаш на новта клима и поставив мрежа од комарник за да се таложи ѓубрето на неа и да не се лепи на изменувачот и на некој начин му доаѓа како филтрите на вн.еденица. Резултатот е ова
20201009_115035.jpg 20201009_115029.jpg
Почист изменувач поефикасна рабата на климата а е 15 мин работа за местење на мрежата.Големото ѓубре останува на мрежата а малата прашина што се лепи на над.изменувач го мие самата клима при работа во мод на греење,поздрав.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Екипо, мала помош - врло веома благодарен-унапред.

Станува збор за простор 35м2, под и над него не се грее уопште. 3/4 ѕидови изложени надвор. 2х12цм цигла и 5цм тервол измеѓу. Ќе му зиам клима на дедо ми за овој простор, се мислам меѓу следните 2 модели - ваш совет, поука итн.
Цаката е што просторот е у Сопиште, и по кажуење на стариот - знае да има послаба струја кај него. Ради тоа, од другар разбрав за Cooper&Hunter, наведено е у понудата дека работи климата од 96V до 260V , и А+++ економија. Ќе бркаат ли работа 3,5КВ за просторов, и која од двете ако бркаат работа, до 35000МКД :

https://klimi.net.mk/index.php/inverter/arctic-3,5-kw-ch-s12ftxla-ng-detail
или

Поздрав,
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
@novajlija tvoi pari tvoj izbor, samo ne slusaj muabeti isto e za tie pari imas tolku itn itn.... se si ima pricina zasto e tolku pari. Konzolni imas i od Toshiba i od Daikin i od Mitsubishi, ...... prouci pobaraj
"И тата би сине! И тата"
Арно ама 1500€ ;) Не што никогаш ни за 50 години нема да ја врати разликата,туку и останатите "финеси" веќе се толку занемарливи што(според мене лично) не вредат толку пари...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom